Home | Upcoming Events | Back
Bartow Blarney Triathlon

.25 Mile Swim | 15 Mile Bike | 3.1 Mile Run
March 16, 2013 | Bartow, FL
Race Director: Josh Brandl

Results by: Alta Vista Sports (Ryan Cavallero)
Questions? Click here to contact timer
Tweet


USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1    35 Jesse Cookson              34 Lakeland             FL   58:22    2    6:18    1:47    1   31:38    1:12    1   17:29         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13    94 Luis Ortiz                 13 Orlando              FL 1:15:19    1    6:01    1:15    1   42:48    1:07    2   24:09         
    2    52    74 Juan Moscoso               12 Longwood             FL 1:30:35    3    9:50    3:53    2   52:45    0:47    1   23:22         
    3    68    44 Zackary Durastanti         12 Bowling Green        FL 1:38:59    2    9:09    2:52    3   56:57    2:20    3   27:43         
Male AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2    12 Brian Durden               28 Lakeland             FL 1:02:54    1    6:42    0:48    1   35:01    1:10    1   19:15         
    2    24    83 Chris Stone                29 Orlando              FL 1:19:06    2    7:28    2:32    2   38:37    1:18    2   29:13         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    41    59 Carlos Torres-Melendez     34 Sebring              FL 1:23:56    1    8:37    1:46    1   40:52    1:36    1   31:07         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     3     4 Michael Toth               38 Delray Beach         FL 1:05:20    2    7:13    1:53    1   34:05    1:04    1   21:07         
    2     8    20 John Mortellite Ii         38 Seminole             FL 1:10:36    1    7:12    2:00    2   38:21    1:17    2   21:48         
    3    22    58 Neil Rine                  36 Lakeland             FL 1:18:24                         3   41:18    1:06    5   25:31         
    4    38    65 Mark Aument                37 Saint Petersburg     FL 1:22:29    3    7:52    4:35    4   45:09    1:50    3   23:05         
    5    43    40 Joe Munchel                37 Lakeland             FL 1:24:23    4    9:24    2:55    5   45:48    1:40    4   24:37         
    6    78    71 Chris Hess                 39 Mulberry             FL 1:49:22    5   12:21    5:21    6   49:58    2:01    6   39:42         
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4     2 Rod Crowley                51 Lakeland             FL 1:08:20    4    7:57    1:39    7   37:58    0:57    1   19:51         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10    96 Jimmy Hiott                43 Bartow               FL 1:12:39    6   10:45    2:53    1   34:53    1:13    2   22:57         
    2    12    95 Luis Sr Ortiz              40 Orlando              FL 1:15:17    1    7:47    1:12    2   38:56    1:02    5   26:23         
    3    17    82 Charles Peddycoart         43 Lakeland             FL 1:17:42    2    8:31    2:45    4   41:31    0:53    3   24:04         
    4    23    32 Eric Pickles               43 Bartow               FL 1:18:48    4    9:14    2:18    3   40:31    1:05    4   25:42         
    5    31    47 Seth Anderson              40 Tampa                FL 1:21:28                         5   45:02    0:50    1   22:56         
    6    47    91 Mike Hanner                44 Pittsburg            PA 1:27:15    3    8:33    2:30    6   45:28    1:30    6   29:16         
    7    77    87 Cesar Unzueta              40 Lake Wales           FL 1:49:02    5    9:55    3:59    7   53:44    3:14    7   38:13         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7    36 Tom Rogers                 49 Highland City        FL 1:10:18    1    7:36    1:19    1   37:15    1:17    1   22:54         
    2    25    25 Marc Volpe                 46 Lakeland             FL 1:19:23    2    7:44    3:29    2   40:56    2:06    2   25:10         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11     3 Thomas Rusher              51 Valrico              FL 1:13:35    1    8:09    2:22    1   36:43    1:22    1   25:01         
    2    20    18 John Slocum                51 Bradenton            FL 1:18:22    2    8:15    3:22    2   36:53    2:09    3   27:46         
    3    45    88 Donald Bell                54 Brandon              FL 1:25:24    3    9:05    2:20    3   45:59    0:47    2   27:15         
    4    71    17 Dan Hughes                 50 Bloomington          IN 1:41:52    4   10:13    4:38    4   50:48    3:22    4   32:53         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5    15 Chris Altimari             56 Tampa                FL 1:09:33    3    8:38    2:05    1   36:19    1:24    1   21:09         
    2    14    60 Roy Wilshire               55 Lakeland             FL 1:15:22    2    8:16    2:31    2   38:57    1:26    3   24:14         
    3    19    26 Charles Best               58 Avon Park            FL 1:17:54                         3   40:00    2:36    2   23:58         
    4    30   125 Holger Roy                 58 Lakeland             FL 1:21:05    1    8:12    4:31    4   40:03    2:08    5   26:13         
    5    39    67 David Neary                57 Uncasville           CT 1:22:39    4   10:20    2:18    5   42:36    1:36    4   25:50         
    6    57    61 Allen Sale                 55 Lakeland             FL 1:33:10                         6   45:49    2:30    6   34:33         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    35    93 Steve Bent                 60 Bartow                  1:21:55    1   10:47    5:03    1   36:41    4:48    1   24:38         
    2    62    14 Charlie Potter             63 Wauchula             FL 1:36:29    2   11:12    3:41    3   49:50    1:25    2   30:23         
    3    65    76 Michael Brown              62 Lake Alfred          FL 1:37:40    3   11:33    2:16    2   49:39    2:25    3   31:48         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    48    46 Harry Williams             69 Tampa                FL 1:27:37    1   10:45    3:58    1   43:08    2:19    1   27:29         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    33    79 Fred Hemsath               70 St Joseph            MI 1:21:46    1    8:51    2:09    1   41:48    2:02    1   26:58         
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    61    31 Bob English                75 Lakeland             FL 1:36:23    1   11:14    2:36    1   47:54    2:36    1   32:05         
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15     5 Andrew Elgersma            28 Port Charlotte       FL 1:16:21    2    8:27    2:55    1   39:07    1:22    1   24:32         
    2    44    21 Justin Moulton             38 Seminole             FL 1:25:11    1    8:25    3:29    2   43:49    1:36    2   27:55         
    3    72     8 Tyler Elgersma             26 Port Charlotte       FL 1:43:40    4   10:55    4:30    3   46:42    2:16    3   39:20         
    4    73     1 Joshua Gilmore             36 Tampa                FL 1:45:43    3   10:05    3:43    4   48:15    1:07    4   42:35         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    18    63 Peter Anderson             46 Broomfield           CO 1:17:43    2    8:51    1:49    4   43:47    0:43    1   22:34         
    2    26    64 James Stadick              43 Tampa                FL 1:19:49    5   11:31    1:29    1   39:18    1:25    2   26:08         
    3    28    48 James Gilb                 48 San Diego            CA 1:20:28    1    8:11    2:24    2   40:58    1:05    3   27:52         
    4    60    16 Scott Nyhof                50 Lakeland             FL 1:36:18    3    9:32    3:38    3   43:36    2:15    6   37:19         
    5    70    72 Alex Aqui`                 41 Bartow               FL 1:41:03    4   10:39    3:53    5   47:28    2:40    5   36:24         
    6    75    13 Michael Godfrey            55 Haines City          FL 1:47:00    6   13:02    5:23    6   54:21    3:10    4   31:06         
MALE MILITARY
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    29    62 Ed Bucsku                  48 Lakeland             FL 1:20:47    2    9:46    5:10    1   39:06    1:47    1   25:00         
    2    58    78 Daniel Munzner             40 Kathleen             FL 1:33:46    3   10:32    4:04    3   49:51    1:29    2   27:52         
    3    59    52 Wayne Felix                40 Mount Dora           FL 1:35:37    1    9:34    3:07    2   47:12    1:47    3   33:58         
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    16    50 Mark Dunkerley             31 Longwood             FL 1:16:23    4   10:36    1:56    2   41:19    0:26    2   22:08         
    2    21    54 Jeff Olofson               37 Lakeland             FL 1:18:24    2    8:33    2:48    5   45:42    0:46    1   20:36         
    3    36    51 Mitchell Devore            19 Lakeland             FL 1:21:59    1    7:45    3:42    6   46:10    0:35    3   23:48         
    4    40    41 Brian Sexton               38 Lakeland             FL 1:23:01    5   12:00    3:13    1   40:16    0:57    5   26:36         
    5    42    27 Tommy Medlin               50                         1:24:11    3    9:09    3:25    4   44:32    1:01    4   26:05         
    6    63     7 Pete Elgersma              56 Port Charlotte       FL 1:36:31    6   13:19    4:21    3   44:26    2:34    6   31:53         
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    32    43 Sean Brown                 41 Wauchula             FL 1:21:40    3   10:52    3:21    1   45:05    0:35    1   21:48         
    2    37    22 Max Hand                   17 Valrico              FL 1:22:26    1    6:54    2:42    2   47:35    0:30    3   24:46         
    3    49    89 Rene Tamayo                28 Bowling Green        FL 1:27:54    4   11:22    3:01    3   49:03    0:39    2   23:51         
    4    82    57 Jesse Tyler                38 Auburndale           AZ 1:54:32    2    8:25    4:41    4   58:40    1:18    4   41:31         
MALE PARA TRIATHLETES
Place O'All No.   First      Last           Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6    30 Amber Griffith             26 Lakeland             FL 1:10:06    4    8:17    1:58    2   37:37    1:18    1   20:58         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    85    53 Claudia Logsdon            16 Lakeland             FL 2:02:25    1   13:30    4:57    1 1:08:52    0:54    1   34:13         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    76    69 Betsy Rupp                 24 Bartow               FL 1:48:43    2   11:40    3:06    3   59:36    0:45    1   33:38         
    2    86    55 Jillian Ehrhart            24 Bartow               FL 2:04:12    3   13:47    4:13    1   58:36    1:01    2   46:36         
    3    87    56 Erin Ehrhart               23 Bartow               FL 2:04:23    1    9:32    8:36    2   58:38    0:59    3   46:40         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    53    68 Danielle Eichmann          27 Lakeland             FL 1:30:47    1   10:01    3:10    1   48:41    2:01    2   26:57         
    2    56    86 Maria Classon              25 Cape Coral           FL 1:31:53    2   13:46    2:35    2   49:59    1:48    1   23:47         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    66    19 Jaime Magnetico            31 Sanford              FL 1:37:50    2    9:48    2:53    1   48:59    0:39    2   35:33         
    2    69    66 Rommy Lahera               32 Saint Petersburg     FL 1:39:19    1    8:07    6:13    2   52:51    2:10    1   29:59         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    34    37 Amy Plaisted               39 Bartow               FL 1:21:48    2    8:26    3:34    1   42:02    1:32    1   26:15         
    2    46    77 Tracy Flanders             38 Winter Haven         FL 1:25:26    1    7:04    2:06    2   45:42    1:58    2   28:39         
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     9     9 Judith Postell             43 Lakeland             FL 1:10:57    2    8:18    2:13    1   37:20    1:12    2   21:57         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    27    45 Regan Davenport            41 Bowling Green        FL 1:20:23    1    9:18    1:45    1   46:14    1:13    1   21:55         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    50    73 Betsy Wildman              49 Lakeland             FL 1:28:13    2   10:13    3:46    1   45:03    1:47    2   27:26         
    2    51    84 Janet Skarda               47 Lakelanld            FL 1:29:26    1    7:54    4:03    2   48:49    2:23    1   26:20         
    3    81    85 Dolores Classon            46 Cape Coral           FL 1:54:20    3   10:28    7:04    4   57:40    2:50    3   36:20         
    4    83    49 Laurie Offerman            47 Auburndale           FL 1:56:05    4   12:52    7:26    3   56:42    1:45    4   37:21         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    80    10 Aster Stowell              51 Lakeland             FL 1:53:29    1   15:02    3:58    1   51:53    4:06    1   38:32         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    55    80 Ann Vestle                 59 Cedar Rapids         IA 1:31:48    1   10:59    3:29    1   45:00    2:02    1   30:20         
    2    84    28 Dupont Elisabeth           57 Lakeland             FL 1:57:45    2   13:50    9:55    2   52:27    5:28    2   36:07         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    79    38 Nina Roudebush             72 Winter Haven         FL 1:51:38    1   13:47    4:59    1 1:00:24    0:55    1   31:35         
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  1 - 39
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE MILITARY
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    64     6 Jasmine Elgersma           29 Port Charlotte       FL 1:36:35    1   13:25    4:40    1   48:39    0:53    1   29:01         
    2    74    24 Cynthia Toward             57 Lakeland             FL 1:46:21    2   13:46    6:52    2   52:00    1:58    2   31:47         
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE PARA TRIATHLETES
Place O'All No.   First      Last           Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1    67    70 Newbies & Moore                                     1:38:46    1   10:12    1:28    1   53:11    0:33    1   33:23         
                  Jamie Moore/ Maria Boyer/ Maryemma Bachelder              
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1    54    75 Irish Jumping Beans                                 1:31:13    1   11:21    1:21    1   50:20    0:30    1   27:42         
                  Mike Sanders/ Jonetta Philebaum/ Patrick Tynan            
CORPORATE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= =========================================================