Home | Upcoming Events | Back
Englewood YMCA Triathlon
400 meter swim | 13 mile bike | 3.1 mile run
July 13, 2013 -  Englewood, FL
Results by: Alta Vista Sports (Michelle Splitstone)
Questions? Click here to contact timer


Age Groups

Overall Male Winners

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 1 Kerry Sullivan Englewood FL 260 31 1 5:37 1 0:50 1 32:19 24.1MPH 1 0:31 1 17:34 5:38/M 56:53
 

Overall Female Winners

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 7 Rachel Chambers Sarasota FL 138 41 1 7:25 1 0:48 1 34:35 22.6MPH 1 0:23 1 20:38 6:37/M 1:03:50
 

PLEASE CONTACT TIMER

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 162 William Mestrezat Sarasota FL 52 1 13:19 1 2:51 1 44:37 17.5MPH 1 2:25 1 36:26 11:41/M 1:39:40
 

Male 14 and under

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 90 Brent Tyack Sarasota FL 47 14 2 8:08 1 1:16 1 44:09 17.7MPH 1 1:05 1 27:46 8:54/M 1:22:26
2 178 Parker Schmidt Venice FL 206 12 1 6:51 2 2:56 2 55:26 14.1MPH 2 1:45 2 36:04 11:34/M 1:43:05
 

Male 15 to 19

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 32 Jarrett Quinn Venice FL 83 18 1 5:54 1 1:17 1 39:32 19.7MPH 2 0:50 1 23:22 7:29/M 1:10:56
2 138 Michael Wik Port Charlotte FL 232 16 2 7:37 2 2:40 2 45:35 17.1MPH 1 0:24 2 38:19 12:17/M 1:34:35
 

Female 15 to 19

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 63 Dani Young Punta Gorda FL 43 17 2 8:44 1 1:15 1 42:29 18.4MPH 1 0:42 1 23:31 7:32/M 1:16:43
2 146 Nicole Vesely Sarasota FL 215 19 3 9:23 2 1:59 3 51:09 15.2MPH 2 0:43 3 33:19 10:41/M 1:36:36
3 176 Jessica Slocum Bradenton FL 56 19 4 10:34 3 2:42 2 49:04 15.9MPH 3 1:19 4 39:13 12:34/M 1:42:54
4 198 Atli Reynolds Venice FL 242 15 1 5:48 4 3:49 4 1:04:27 12.1MPH 4 1:42 2 33:14 10:39/M 1:49:01
 

Male 20 to 24

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 20 Andrew Crull Venice FL 44 23 1 6:53 2 1:17 1 38:03 20.5MPH 1 0:37 1 22:28 7:12/M 1:09:21
2 54 Danny Duncan Englewood FL 238 21 2 7:46 1 0:55 2 41:20 18.9MPH 4 0:56 3 24:30 7:51/M 1:15:30
3 103 Ruan Vosloo Odessa FL 8 23 4 9:06 3 2:41 3 44:18 17.6MPH 2 0:49 4 28:28 9:07/M 1:25:24
4 106 Connor Glew Sparta NJ 210 21 5 10:27 4 2:55 4 48:19 16.1MPH 3 0:53 2 24:23 7:49/M 1:26:59
5 184 Tipton Murphy Louisville KY 149 24 3 8:53 5 3:11 5 55:04 14.2MPH 5 0:59 5 36:42 11:46/M 1:44:52
 

Female 20 to 24

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 99 Alexis Lafauci Tampa FL 173 20 1 8:56 1 1:52 1 44:33 17.5MPH 1 1:22 1 27:13 8:43/M 1:23:57
2 179 Samantha Beach Odessa FL 9 24 2 10:19 2 3:51 2 48:27 16.1MPH 2 2:37 2 38:15 12:16/M 1:43:31
 

Male 25 to 29

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 10 Anthony Welch Sarasota FL 132 29 2 7:52 1 1:19 1 33:03 23.6MPH 1 0:38 1 23:06 7:24/M 1:06:00
2 61 Stephen Simon Riverview FL 211 29 3 9:09 3 2:20 2 36:41 21.3MPH 4 1:45 2 26:36 8:32/M 1:16:33
3 70 Andrew Elgersma Port Charlotte FL 113 28 1 7:46 2 2:09 3 37:36 20.7MPH 2 1:03 3 29:11 9:21/M 1:17:46
4 161 Jarrod Farmer Mulberry FL 172 25 4 9:23 4 2:53 4 45:10 17.3MPH 3 1:26 5 40:33 13:00/M 1:39:27
5 200 Charles Miller Manassas VA 243 26 5 12:32 5 5:58 5 52:25 14.9MPH 5 2:18 4 37:34 12:02/M 1:50:50
 

Female 25 to 29

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 13 Jesse Bono Sarasota FL 226 25 1 8:33 1 1:08 1 36:48 21.2MPH 1 0:33 1 20:11 6:28/M 1:07:15
2 97 Mary Beth Protz Punta Gorda FL 78 29 3 9:52 4 3:21 2 42:32 18.3MPH 4 2:01 2 25:58 8:19/M 1:23:46
3 133 Justina Welch Sarasota FL 133 27 4 9:52 2 2:17 3 48:30 16.1MPH 3 0:50 3 32:13 10:20/M 1:33:45
4 172 Kristina Wilson Bradenton FL 96 28 2 9:22 3 3:19 4 51:39 15.1MPH 2 0:48 4 37:25 12:00/M 1:42:35
 

Male 30 to 34

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 3 Shawn Johnson North Port FL 72 34 1 6:13 2 1:09 1 33:03 23.6MPH 1 0:29 3 21:23 6:51/M 1:02:19
2 19 John Miller Fort Myers FL 224 33 7 8:19 1 1:06 9 38:11 20.4MPH 3 0:31 2 20:59 6:44/M 1:09:06
3 21 Kevin Krammer Sarasota FL 3 34 3 7:19 4 1:13 3 35:47 21.8MPH 7 0:45 8 24:17 7:47/M 1:09:24
4 25 Michael Folino Sarasota FL 101 30 2 6:45 6 1:32 8 36:52 21.2MPH 14 1:15 5 23:18 7:28/M 1:09:44
5 26 Juan Dalmeida Montes Ellenton FL 198 34 12 9:35 10 2:03 7 36:30 21.4MPH 6 0:45 1 20:56 6:43/M 1:09:51
6 29 Adam Pennell Venice FL 33 34 5 8:03 3 1:10 2 33:49 23.1MPH 10 1:03 10 26:14 8:24/M 1:10:21
7 31 Mark Creech Englewood FL 199 32 9 8:30 8 1:40 6 36:14 21.5MPH 8 0:50 6 23:35 7:34/M 1:10:50
8 36 Robert Gaitens Venice FL 109 33 4 7:49 5 1:16 5 36:01 21.7MPH 5 0:42 9 25:34 8:12/M 1:11:24
9 41 Bill Zett Englewood FL 15 34 15 10:39 7 1:38 4 35:47 21.8MPH 15 1:17 4 22:52 7:20/M 1:12:15
10 59 Miguel Roura Saint Petersburg FL 227 31 8 8:19 9 1:47 10 38:45 20.1MPH 9 0:58 12 26:32 8:30/M 1:16:23
11 68 David Arp Englewood FL 123 34 6 8:15 12 2:30 11 41:46 18.7MPH 12 1:06 7 24:01 7:42/M 1:17:40
12 85 Joshua Boyts Jacksonville FL 213 30 11 9:12 14 3:22 12 41:47 18.7MPH 4 0:37 11 26:19 8:26/M 1:21:20
13 116 Stephen Trimble Venice FL 251 33 10 8:54 11 2:28 14 48:35 16.1MPH 2 0:30 13 28:44 9:13/M 1:29:13
14 158 Travis Jacobs Englewood FL 229 30 14 10:33 15 3:22 13 46:03 16.9MPH 13 1:07 15 38:00 12:11/M 1:39:08
15 166 Nicholas Wilson Bradenton FL 97 30 13 10:04 13 3:17 15 51:05 15.3MPH 11 1:03 14 35:49 11:29/M 1:41:20
 

Female 30 to 34

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 15 Katie Robinson Bradenton FL 77 32 2 7:14 1 1:21 1 36:35 21.3MPH 4 0:49 1 21:41 6:57/M 1:07:43
2 58 Gabriella Leclair Sarasota FL 87 31 1 7:06 2 1:32 2 39:41 19.7MPH 1 0:41 3 26:59 8:39/M 1:16:01
3 71 Heather Sovich Cape Coral FL 150 34 5 8:32 4 2:00 3 40:16 19.4MPH 5 0:51 2 26:09 8:23/M 1:17:49
4 96 Brianna Russell Fort Myers FL 191 34 6 9:22 3 1:43 4 42:14 18.5MPH 8 1:15 6 29:06 9:20/M 1:23:42
5 104 Lindy Couture Englewood FL 155 32 7 9:54 7 2:55 5 43:58 17.7MPH 6 0:54 4 28:18 9:04/M 1:26:02
6 120 Stephanie Powers Port Charlotte FL 39 31 4 8:26 8 3:20 7 48:50 16.0MPH 2 0:44 5 28:36 9:10/M 1:29:57
7 137 Jennifer Arp Englewood FL 112 33 3 7:39 5 2:44 6 46:57 16.6MPH 7 1:01 8 36:12 11:36/M 1:34:35
8 193 Brooke Janney Orlando FL 185 34 8 11:17 6 2:52 8 57:17 13.6MPH 3 0:48 7 35:35 11:24/M 1:47:51
 

Male 35 to 39

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 4 Joel Zalud Venice FL 136 38 2 6:50 2 0:59 2 33:17 23.4MPH 1 0:29 2 20:59 6:44/M 1:02:36
2 5 David Brower North Venice FL 258 35 1 6:45 4 1:09 3 33:49 23.1MPH 3 0:33 1 20:19 6:31/M 1:02:38
3 6 John Ambrozic III Bradenton FL 19 36 5 7:36 3 1:01 1 32:02 24.3MPH 2 0:31 3 22:19 7:09/M 1:03:31
4 27 Martin Chappell Englewood FL 16 36 4 7:23 5 1:13 4 35:16 22.1MPH 4 0:38 6 25:22 8:08/M 1:09:54
5 37 Irvin Campbell Sarasota FL 249 37 7 8:06 9 1:47 6 36:45 21.2MPH 5 0:40 5 24:05 7:43/M 1:11:24
6 50 Rick Cardinal Wadsworth OH 166 36 9 8:24 10 1:52 12 40:24 19.3MPH 7 0:51 4 23:25 7:30/M 1:14:58
7 53 Matthew Labree Punta Gorda FL 235 38 8 8:07 8 1:39 8 37:48 20.6MPH 10 1:05 7 26:39 8:33/M 1:15:19
8 65 Luke Russell Fort Myers FL 190 39 6 7:56 7 1:34 7 37:42 20.7MPH 8 0:52 9 29:10 9:21/M 1:17:16
9 67 Samantha Caines Port Charlotte FL 257 39 12 9:07 6 1:29 9 37:49 20.6MPH 11 1:07 8 27:54 8:57/M 1:17:27
10 94 Kevin Baker Riverview FL 46 36 10 8:55 11 1:52 11 40:02 19.5MPH 6 0:43 10 31:51 10:13/M 1:23:25
11 111 Sean Congero Ft. Myers FL 154 39 11 8:57 12 2:32 10 39:44 19.6MPH 13 2:23 11 33:55 10:52/M 1:27:32
12 141 Alexander Wingeier Palm Harbor FL 126 37 13 9:11 15 3:22 13 46:40 16.7MPH 9 0:55 12 35:30 11:23/M 1:35:40
13 188 James Tarala Venice FL 188 37 14 10:02 13 2:34 15 54:33 14.3MPH 12 1:29 13 37:45 12:06/M 1:46:26
 

Female 35 to 39

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 11 Georgina Frost Sarasota FL 255 36 2 7:20 4 1:52 1 35:47 21.8MPH 6 1:03 1 20:48 6:40/M 1:06:52
2 22 Sherry Labree Punta Gorda FL 28 37 3 7:24 2 1:27 2 36:29 21.4MPH 1 0:42 2 23:26 7:31/M 1:09:31
3 42 Mariryan Heschmeyer Venice FL 146 35 4 8:15 1 1:20 3 37:32 20.8MPH 2 0:42 3 24:24 7:49/M 1:12:15
4 75 Melony Wilkinson Venice FL 103 36 8 9:57 3 1:35 4 40:33 19.2MPH 9 1:26 4 25:06 8:03/M 1:18:39
5 87 Sara Reynolds Sarasota FL 120 36 7 9:50 6 2:28 5 40:48 19.1MPH 13 1:50 6 26:55 8:38/M 1:21:52
6 118 Toni Ivankovic Port Charlotte FL 248 39 14 12:37 11 3:13 7 46:16 16.9MPH 7 1:13 5 26:29 8:29/M 1:29:51
7 123 Catherine Pateman West Palm Beach FL 81 36 6 9:02 8 2:50 8 47:14 16.5MPH 12 1:49 8 29:39 9:30/M 1:30:35
8 142 Wendi Saba Orlando FL 187 38 9 10:05 10 3:08 10 49:25 15.8MPH 3 0:49 9 32:45 10:30/M 1:36:13
9 143 Melissa Sebert Orlando FL 189 39 10 10:15 5 2:09 11 49:36 15.7MPH 8 1:19 10 32:53 10:32/M 1:36:13
10 149 Rhonda Coblentz Sarasota FL 62 39 12 11:48 12 3:19 12 50:04 15.6MPH 14 2:36 7 29:08 9:20/M 1:36:57
11 157 Martha Gowans Lake Suzy FL 160 36 13 11:58 7 2:42 6 45:18 17.2MPH 5 0:58 13 38:08 12:13/M 1:39:07
12 170 Katy Hennig Tampa FL 54 36 1 7:10 9 2:55 9 47:16 16.5MPH 11 1:44 14 43:17 13:52/M 1:42:24
13 177 Nicole Cekoric Port Charlotte FL 256 38 11 11:36 14 3:48 13 50:08 15.6MPH 10 1:41 12 35:48 11:28/M 1:43:04
14 182 Jolene Tardiff Venice FL 128 36 5 8:56 13 3:42 14 56:56 13.7MPH 4 0:54 11 34:00 10:54/M 1:44:30
 

Male 40 to 44

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 9 Garry Battaglia Sarasota FL 196 42 1 6:42 3 1:29 1 33:34 23.2MPH 4 0:47 5 23:18 7:28/M 1:05:52
2 12 Juan Arrascue Venice FL 135 42 6 8:16 1 1:16 3 36:19 21.5MPH 3 0:44 1 20:23 6:32/M 1:06:59
3 24 Christopher Layman Sarasota FL 231 42 4 8:01 2 1:28 2 35:38 21.9MPH 2 0:33 6 24:00 7:42/M 1:09:41
4 34 Chris Beers Punta Gorda FL 169 43 5 8:13 7 2:38 4 36:29 21.4MPH 8 1:17 2 22:25 7:11/M 1:11:03
5 35 Brennan Deittrick Venice FL 147 40 9 9:12 4 1:58 5 36:35 21.3MPH 6 0:52 3 22:35 7:14/M 1:11:13
6 39 Charles Roediger Sarasota FL 93 44 3 8:00 6 2:08 7 37:40 20.7MPH 5 0:49 4 22:58 7:22/M 1:11:36
7 66 Luigi Giannattasio Sarasota FL 195 42 7 8:44 5 2:05 9 40:48 19.1MPH 1 0:25 7 25:16 8:06/M 1:17:21
8 84 Mark Pateman West Palm Beach FL 76 41 8 9:10 8 2:39 8 39:54 19.5MPH 10 1:46 8 27:47 8:54/M 1:21:17
9 171 Jack Gorrill Venice FL 61 43 10 9:35 10 4:22 10 50:20 15.5MPH 7 0:56 9 37:11 11:55/M 1:42:25
 

Female 40 to 44

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 8 Heather Butcher North Port FL 157 41 1 6:40 1 1:09 1 35:58 21.7MPH 1 0:33 1 19:46 6:20/M 1:04:08
2 86 Linae Boehme-Terrana St. Petersburg FL 161 40 4 9:49 2 1:18 3 40:58 19.0MPH 3 0:44 2 28:34 9:09/M 1:21:25
3 88 Patricia Brustad Osprey FL 26 42 3 9:34 3 1:47 2 40:49 19.1MPH 2 0:38 3 29:07 9:20/M 1:21:57
4 122 Jenna O'Horan Sarasota FL 42 43 10 11:44 4 2:10 5 45:51 17.0MPH 4 1:00 4 29:47 9:33/M 1:30:34
5 125 Cyndee Reynolds Venice FL 239 42 2 9:13 6 2:20 4 43:52 17.8MPH 12 2:00 8 33:36 10:46/M 1:31:02
6 132 Kimberly White Sarasota FL 124 44 8 10:50 5 2:18 6 46:14 16.9MPH 10 1:29 7 32:39 10:28/M 1:33:32
7 152 Tammy Gomes Sanibel FL 237 43 6 9:54 8 2:34 8 47:22 16.5MPH 6 1:17 10 35:59 11:32/M 1:37:08
8 163 Veronica Clark Naples FL 118 43 5 9:52 11 3:02 12 51:39 15.1MPH 7 1:24 9 34:04 10:55/M 1:40:03
9 168 Tammie Chamberlain Sarasota FL 202 43 11 13:17 12 3:39 10 51:33 15.1MPH 5 1:01 5 32:04 10:17/M 1:41:36
10 173 Renee Kohn Sarasota FL 80 40 12 14:26 10 2:41 11 51:39 15.1MPH 8 1:24 6 32:26 10:24/M 1:42:38
11 175 Danielle Robbins Rotonda West FL 68 42 9 10:51 7 2:34 7 46:16 16.9MPH 11 1:37 11 41:22 13:16/M 1:42:42
12 201 Sherry Chappell Sarasota FL 179 44 7 10:29 9 2:35 9 50:25 15.5MPH 9 1:25 12 46:21 14:51/M 1:51:17
 

Male 45 to 49

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 2 Andrew Swansen Sarasota FL 137 47 1 6:43 2 1:04 3 33:45 23.1MPH 6 0:37 1 19:49 6:21/M 1:02:01
2 14 Christopher Sarno Sarasota FL 50 48 2 7:00 8 1:22 10 37:26 20.8MPH 3 0:32 2 21:14 6:48/M 1:07:35
3 16 Mark Doyle Bradenton FL 106 48 15 8:25 13 1:52 1 32:12 24.2MPH 20 1:34 5 23:39 7:35/M 1:07:44
4 17 Brent Hendricks Boca Grande FL 12 46 12 8:10 3 1:11 2 32:57 23.7MPH 5 0:37 11 25:02 8:01/M 1:08:00
5 23 Tim Richardson Ellenton FL 200 45 7 7:35 1 1:00 7 35:56 21.7MPH 2 0:27 7 24:31 7:51/M 1:09:33
6 28 Paul Harris Palmetto FL 100 45 16 8:31 6 1:19 5 35:24 22.0MPH 18 1:11 4 23:28 7:31/M 1:09:55
7 30 Daniel Schultz Cape Coral FL 79 48 10 7:53 7 1:19 8 36:00 21.7MPH 8 0:47 9 24:39 7:54/M 1:10:39
8 33 Grant Lempriere Sarasota FL 261 47 6 7:35 4 1:12 6 35:26 22.0MPH 9 0:48 12 25:55 8:18/M 1:10:59
9 40 Michael Flowers Punta Gorda FL 204 47 9 7:38 9 1:24 11 39:03 20.0MPH 4 0:35 3 22:58 7:22/M 1:11:40
10 47 Eddie Wyatt Sarasota FL 95 48 4 7:12 11 1:31 9 36:04 21.6MPH 10 0:49 16 27:51 8:56/M 1:13:28
11 48 Chuck Moonen Bradenton FL 125 48 14 8:19 5 1:14 13 39:47 19.6MPH 7 0:45 6 23:48 7:38/M 1:13:55
12 49 Andy Ritums Cape Coral FL 182 46 8 7:37 14 1:59 14 39:50 19.6MPH 1 0:27 10 24:39 7:54/M 1:14:34
13 69 Jeff Douglas Sarasota FL 175 46 17 8:33 10 1:27 15 39:51 19.6MPH 17 1:06 13 26:42 8:33/M 1:17:41
14 76 Bryan Detert Venice FL 171 45 20 9:30 17 2:25 12 39:37 19.7MPH 15 0:57 15 26:55 8:38/M 1:19:25
15 77 Steven Perez Sarasota FL 222 45 18 8:39 18 2:41 18 42:41 18.3MPH 12 0:52 8 24:35 7:53/M 1:19:30
16 80 Jim Mangan Sarasota FL 178 48 11 8:06 16 2:10 16 41:20 18.9MPH 13 0:53 17 27:51 8:56/M 1:20:22
17 107 Steven Zimath Sarasota FL 219 47 13 8:17 20 2:46 20 46:46 16.7MPH 22 2:26 14 26:54 8:37/M 1:27:10
18 115 David Brown Port Charlotte FL 162 45 3 7:07 21 3:09 19 44:08 17.7MPH 19 1:26 18 33:09 10:38/M 1:29:00
19 145 Michael McBurney Riverview FL 144 48 21 10:07 22 3:27 17 42:29 18.4MPH 21 1:42 21 38:44 12:25/M 1:36:31
20 165 Michael Dale Sarasota FL 45 48 22 11:20 19 2:44 21 49:29 15.8MPH 16 1:06 19 36:11 11:36/M 1:40:51
21 187 John Beckwith North Port FL 65 49 23 13:35 23 3:58 22 50:20 15.5MPH 14 0:54 20 37:28 12:01/M 1:46:18
 

Female 45 to 49

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 74 Lisa Dougherty Bradenton FL 183 49 3 8:41 3 1:49 1 40:00 19.5MPH 8 1:01 2 26:54 8:37/M 1:18:27
2 81 Laura Hawthorne Centreville VA 143 47 1 6:52 7 2:30 4 42:14 18.5MPH 1 0:33 3 28:19 9:05/M 1:20:29
3 89 Ren Hardman Schrock Sarasota FL 63 48 2 8:27 2 1:46 2 40:36 19.2MPH 5 0:58 5 30:17 9:42/M 1:22:05
4 91 Kathy Hendricks North Port FL 158 46 6 9:27 4 1:51 11 45:56 17.0MPH 9 1:03 1 24:20 7:48/M 1:22:39
5 112 Elizabeth Taylor Port Charlotte FL 228 45 4 9:05 1 1:30 3 41:43 18.7MPH 15 1:24 8 33:58 10:53/M 1:27:43
6 117 Carolyn Stiff Sarasota FL 31 48 10 9:57 6 2:16 10 45:36 17.1MPH 6 0:59 6 30:27 9:46/M 1:29:17
7 127 Christy Schlabach Sarasota FL 117 47 8 9:55 8 2:31 5 42:15 18.5MPH 13 1:22 11 35:59 11:32/M 1:32:04
8 135 Barbara Harris Palmetto FL 99 46 7 9:48 5 2:03 6 44:38 17.5MPH 3 0:49 12 36:29 11:42/M 1:33:49
9 136 Tami Judge Sarasota FL 259 45 18 13:31 12 2:56 12 45:58 17.0MPH 18 1:42 4 30:13 9:41/M 1:34:21
10 139 Amy Wray Fort Myers FL 67 49 12 10:09 11 2:46 8 45:02 17.3MPH 17 1:32 10 35:38 11:25/M 1:35:09
11 150 Angela Ellis Sarasota FL 212 47 16 10:18 10 2:42 7 44:50 17.4MPH 19 2:03 14 37:10 11:55/M 1:37:05
12 156 Wendy Davis Sarasota FL 70 46 15 10:16 9 2:41 13 46:15 16.9MPH 16 1:30 15 38:15 12:16/M 1:38:59
13 160 Julie Vesely Sarasota FL 216 49 14 10:13 15 3:04 9 45:15 17.2MPH 2 0:44 17 39:58 12:49/M 1:39:16
14 164 Julie Daniel Sarasota FL 180 46 11 10:00 13 3:02 15 49:41 15.7MPH 4 0:58 13 36:33 11:43/M 1:40:16
15 169 Meredith Van Valls Lakewood Ranch FL 181 46 13 10:12 19 3:49 19 55:31 14.0MPH 10 1:06 7 31:26 10:04/M 1:42:06
16 174 Consuelo Flickinger Venice FL 90 48 19 13:34 14 3:03 14 49:21 15.8MPH 14 1:22 9 35:16 11:18/M 1:42:39
17 185 Michelle Dowsland Sarasota FL 20 46 9 9:56 16 3:06 17 51:37 15.1MPH 7 1:00 16 39:15 12:35/M 1:44:56
18 191 Connie Collins Port Charlotte FL 98 49 5 9:11 17 3:18 18 51:58 15.0MPH 12 1:22 18 41:38 13:21/M 1:47:30
19 194 Kathy Herzog Port Charlotte FL 1 49 17 11:10 18 3:21 16 50:41 15.4MPH 11 1:06 19 41:42 13:22/M 1:48:02
 

Male 50 to 54

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 18 Karl Stine Englewood FL 145 54 1 7:10 2 1:10 4 36:17 21.5MPH 1 0:28 1 23:08 7:25/M 1:08:14
2 38 David Strehlow Sarasota FL 59 54 7 9:04 3 1:22 2 35:45 21.8MPH 5 0:47 2 24:32 7:52/M 1:11:31
3 46 Vince Hafeli Venice FL 221 51 4 8:15 4 1:36 3 36:01 21.7MPH 2 0:37 5 26:53 8:37/M 1:13:23
4 72 John Slocum Bradenton FL 58 51 3 8:00 5 1:43 1 34:41 22.5MPH 14 1:36 12 31:53 10:13/M 1:17:56
5 73 Keith Miller Fort Myers FL 186 53 8 9:12 6 2:06 5 40:05 19.5MPH 11 1:22 3 25:21 8:08/M 1:18:08
6 92 John McDonough Iii Tampa FL 218 52 5 8:41 1 1:06 6 40:37 19.2MPH 4 0:46 11 31:28 10:05/M 1:22:40
7 95 Glenn Hadlock Sarasota FL 114 51 6 8:51 11 3:03 9 42:36 18.3MPH 12 1:26 6 27:42 8:53/M 1:23:40
8 102 Dave Herzog Port Charlotte FL 10 52 12 10:08 8 2:24 10 42:39 18.3MPH 3 0:40 7 29:10 9:21/M 1:25:03
9 105 Wayne Boone Venice FL 116 51 2 7:58 15 3:40 8 42:01 18.6MPH 17 2:04 9 31:03 9:57/M 1:26:47
10 113 Jim Bartek Port Charlotte FL 119 50 11 9:49 10 2:48 15 48:44 16.0MPH 9 1:12 4 25:27 8:09/M 1:28:01
11 121 James Quinn Venice FL 84 51 15 11:28 7 2:16 12 44:58 17.3MPH 7 0:56 8 30:24 9:45/M 1:30:04
12 124 Mark Lovrey Nokomis FL 40 50 16 11:41 12 3:11 7 41:02 19.0MPH 10 1:18 14 33:33 10:45/M 1:30:47
13 126 David Yost Centreville VA 142 54 17 12:07 9 2:42 11 43:41 17.9MPH 15 1:38 10 31:22 10:03/M 1:31:32
14 129 Chris Meyers Valdosta GA 176 51 9 9:17 13 3:11 13 45:39 17.1MPH 16 1:49 13 32:19 10:21/M 1:32:18
15 140 Paul Cerami Port Charlotte FL 4 51 10 9:41 14 3:15 14 46:31 16.8MPH 6 0:47 15 35:16 11:18/M 1:35:31
16 180 Bryan Murphy Louisville KY 148 50 13 10:20 16 4:23 17 51:54 15.0MPH 8 1:10 16 36:00 11:32/M 1:43:50
17 203 Tom Cerami Port Charlotte FL 5 54 14 10:28 17 4:49 16 50:55 15.3MPH 13 1:35 17 44:22 14:13/M 1:52:11
 

Female 50 to 54

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 52 Linda Bayne Sarasota FL 92 51 1 7:55 4 2:14 3 40:33 19.2MPH 2 0:56 2 23:36 7:34/M 1:15:16
2 57 Patti Connors Sarasota FL 209 51 5 8:51 2 1:55 4 40:44 19.1MPH 3 0:56 1 23:30 7:32/M 1:16:00
3 64 Patti Waller Sarasota FL 234 50 2 8:37 1 1:37 1 38:21 20.3MPH 1 0:49 4 27:26 8:48/M 1:16:52
4 78 Joyce Gogola Sarasota FL 127 52 3 8:44 3 2:09 2 38:21 20.3MPH 4 1:00 6 29:50 9:34/M 1:20:06
5 109 Roxanne Gillen Port Charlotte FL 111 50 4 8:50 8 2:57 5 45:45 17.0MPH 8 1:22 5 28:32 9:09/M 1:27:27
6 114 Nancy Earle Sanibel FL 115 53 8 9:59 9 2:59 7 46:49 16.7MPH 10 2:14 3 26:41 8:33/M 1:28:43
7 131 Lynda Roszel Tampa FL 105 52 7 9:17 7 2:55 9 49:28 15.8MPH 5 1:05 7 30:37 9:49/M 1:33:23
8 151 Sandra Newell Englewood FL 32 54 6 9:12 5 2:49 8 47:27 16.4MPH 9 1:25 8 36:12 11:36/M 1:37:06
9 153 Lisa Andrews Naples FL 24 52 10 10:55 10 3:12 6 45:48 17.0MPH 7 1:19 10 36:45 11:47/M 1:38:01
10 190 Traci Myers Punta Gorda FL 48 50 9 10:41 6 2:49 10 55:57 13.9MPH 6 1:10 9 36:16 11:37/M 1:46:55
 

Male 55 to 59

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 43 Don Downs Punta Gorda FL 91 58 9 9:02 1 1:20 4 37:23 20.9MPH 6 0:58 1 23:43 7:36/M 1:12:28
2 44 Michael Fogassey Sarasota FL 121 59 6 7:59 7 1:53 2 36:50 21.2MPH 2 0:41 4 25:12 8:05/M 1:12:37
3 45 Peter Simpson Crestview FL 214 56 10 9:13 4 1:38 3 37:02 21.1MPH 7 1:02 2 24:20 7:48/M 1:13:17
4 51 Duane Rice Ft. Myers FL 151 56 4 7:54 5 1:41 6 37:47 20.6MPH 3 0:47 5 27:01 8:40/M 1:15:11
5 55 Gary Roy Sarasota FL 94 55 5 7:55 3 1:37 5 37:25 20.8MPH 4 0:56 6 27:44 8:53/M 1:15:40
6 60 David Benedetti Sarasota FL 217 57 3 7:48 6 1:47 1 36:19 21.5MPH 10 1:18 8 29:11 9:21/M 1:16:24
7 82 Mark Heideman Fort Myers FL 192 56 7 8:18 2 1:28 7 41:06 19.0MPH 5 0:57 7 28:40 9:11/M 1:20:32
8 83 Bob Henshaw Fort Myers FL 36 55 1 6:30 8 2:30 8 41:21 18.9MPH 8 1:10 9 29:19 9:24/M 1:20:51
9 101 Ray Moyer Rotonda West FL 170 56 2 7:16 11 4:14 11 47:55 16.3MPH 1 0:33 3 24:55 7:59/M 1:24:55
10 119 Craig Aberle Sarasota FL 247 56 8 8:24 10 3:47 9 42:30 18.4MPH 11 1:59 10 33:11 10:38/M 1:29:53
11 181 Fred Bartholomew Florida FL 254 56 12 10:21 9 3:37 12 54:02 14.4MPH 9 1:14 11 34:39 11:06/M 1:43:55
12 199 Paul Ryan Venice FL 82 58 11 9:32 12 5:09 10 46:59 16.6MPH 12 2:04 12 45:49 14:41/M 1:49:36
 

Female 55 to 59

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 108 Debora Swinford Punta Gorda FL 107 57 5 9:55 4 2:26 2 42:39 18.3MPH 6 1:18 1 30:54 9:54/M 1:27:15
2 110 Hollace Leppert Estero FL 152 57 4 9:36 2 2:14 1 40:19 19.3MPH 4 1:07 2 34:11 10:57/M 1:27:30
3 130 Jeanne Conklin Fort Myers FL 75 56 1 8:23 5 2:33 6 46:05 16.9MPH 1 0:34 3 34:47 11:09/M 1:32:25
4 134 Caryn Pace Venice FL 108 59 2 8:42 3 2:21 4 45:22 17.2MPH 5 1:12 4 36:08 11:35/M 1:33:47
5 154 Anne Meehl Sunrise FL 225 57 6 9:56 8 3:02 3 44:56 17.4MPH 10 2:26 7 38:07 12:13/M 1:38:28
6 159 Vickie Pettigrew Englewood FL 73 56 10 10:59 9 3:11 5 45:48 17.0MPH 7 1:29 6 37:42 12:05/M 1:39:10
7 167 Maggie Adler Sarasota FL 64 57 8 10:44 1 2:03 7 47:37 16.4MPH 3 1:02 8 39:55 12:48/M 1:41:23
8 183 Peg Seul Sarasota FL 156 56 3 8:53 10 4:23 10 52:23 14.9MPH 9 2:09 5 36:54 11:50/M 1:44:45
9 189 Kathy Norman St. Louis MO 6 59 9 10:54 7 2:57 8 49:11 15.9MPH 11 3:25 9 40:12 12:53/M 1:46:41
10 195 Cindi Priebe Ft. Myers FL 203 59 7 10:02 6 2:49 9 51:11 15.2MPH 8 1:37 10 42:47 13:43/M 1:48:29
11 208 Regina Vincent Venice FL 250 56 11 12:21 11 4:26 11 1:03:08 12.4MPH 2 0:57 11 43:43 14:01/M 2:04:38
 

Male 60 to 64

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 62 Jerry Downs Venice FL 34 61 2 9:29 2 1:47 1 38:03 20.5MPH 1 1:14 1 26:01 8:20/M 1:16:35
2 128 Laurence H. Florida FL 252 62 1 9:00 1 1:45 3 40:07 19.4MPH 2 1:27 3 39:44 12:44/M 1:32:05
3 144 Dennis McNaughton Sarasota FL 165 63 3 10:12 5 7:19 2 39:21 19.8MPH 4 2:23 2 37:05 11:53/M 1:36:22
4 186 Mark Usher Sarasota FL 11 60 5 11:27 3 2:21 5 46:41 16.7MPH 3 1:28 4 43:30 13:57/M 1:45:28
5 196 Joe Kelly Fort Myers FL 23 62 4 10:17 4 2:28 4 43:50 17.8MPH 5 2:47 5 49:19 15:48/M 1:48:42
 

Female 60 to 64

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 56 Suzzette Trainor Nokomis FL 69 61 1 8:10 1 1:54 1 37:48 20.6MPH 1 1:11 1 26:40 8:33/M 1:15:44
2 147 Susan Kelly Fort Myers FL 88 62 2 9:10 3 2:42 2 46:13 16.9MPH 4 1:55 3 36:53 11:49/M 1:36:56
3 148 Lucille Rich Venice FL 18 64 4 12:05 2 2:12 3 49:10 15.9MPH 2 1:11 2 32:16 10:21/M 1:36:57
4 197 Nancy Hennig Venice FL 53 64 3 9:47 4 2:59 4 52:30 14.9MPH 5 1:56 4 41:29 13:18/M 1:48:43
5 209 Teddy Rodenfels Fort Myers FL 2 60 5 16:59 5 4:37 5 1:02:13 12.5MPH 3 1:45 5 51:50 16:37/M 2:17:26
 

Male 65 to 69

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 79 Norbert Nelde Englewood FL 29 66 3 8:39 3 2:29 2 40:25 19.3MPH 2 0:43 1 27:55 8:57/M 1:20:13
2 93 Jay Anderson St. Pete Beach FL 41 68 1 7:51 1 1:55 3 41:14 18.9MPH 1 0:35 2 31:23 10:04/M 1:23:00
3 100 Chas Smith Lakeland FL 246 65 2 8:38 2 2:15 1 39:32 19.7MPH 3 1:06 3 33:17 10:40/M 1:24:50
4 155 Bob Seif Venice FL 71 69 5 11:26 4 3:41 4 46:07 16.9MPH 5 2:53 4 34:50 11:10/M 1:38:59
5 192 Thomas Bruening Venice FL 197 65 4 9:23 5 3:50 5 50:48 15.4MPH 6 3:41 5 39:46 12:45/M 1:47:30
6 205 Richard Kennedy Sanibel FL 245 65 6 11:59 6 4:24 6 52:49 14.8MPH 4 1:57 6 41:30 13:18/M 1:52:41
 

Female 65 to 69

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 98 Nancy Downs Venice FL 35 67 1 8:28 1 2:16 1 42:32 18.3MPH 1 1:14 1 29:22 9:25/M 1:23:54
2 202 Lois Collins Englewood FL 134 69 2 9:35 2 2:57 2 53:38 14.5MPH 2 2:36 2 42:58 13:46/M 1:51:45
 

Male 70 to 74

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 204 Robert McGowan Venice FL 122 70 1 9:48 1 3:42 2 55:21 14.1MPH 1 1:35 2 41:57 13:27/M 1:52:25
2 206 Robert Naumann Homestead FL 163 74 2 13:50 2 5:49 1 49:22 15.8MPH 2 4:09 1 41:48 13:24/M 1:55:00
3 210 Herbert Roessiger Florida FL 253 73 3 15:56 3 11:14 3 1:01:21 12.7MPH 3 7:25 3 45:08 14:28/M 2:21:06
 

Female 75 to 79

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 207 Betty Lou Tucker Naples FL 168 76 1 12:55 1 3:48 1 53:15 14.6MPH 1 3:00 1 45:30 14:35/M 1:58:29
 

Clydesdale & Athena

Clydesdale 39 and under

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 2 Brent Thompson North Port FL 223 35 1 8:26 1 1:37 1 39:54 19.5MPH 2 1:09 1 29:45 9:32/M 1:20:52
2 7 Eric Schwartz Nort Port FL 233 35 2 8:41 2 2:01 2 42:13 18.5MPH 1 0:59 2 34:37 11:06/M 1:28:32
 

Athena 39 and under

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 10 Heidi True Port Charlotte FL 104 32 1 7:40 1 2:53 2 51:08 15.3MPH 3 2:32 1 34:02 10:54/M 1:38:16
2 12 Kristy Olive Augusta GA 140 39 2 8:59 3 3:10 1 47:38 16.4MPH 2 1:59 2 45:17 14:31/M 1:47:06
3 15 Ashlee Reynolds Manassas VA 241 24 3 9:49 2 2:54 3 1:00:19 12.9MPH 1 1:12 3 47:09 15:07/M 2:01:26
 

Clydesdale 40 and over

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 1 Duane Gigeous Ft. Myers FL 129 50 3 9:02 2 2:14 1 37:07 21.0MPH 3 1:12 1 26:14 8:24/M 1:15:51
2 4 Terry Carfagno Rotonda West FL 159 49 2 8:33 1 1:41 4 40:55 19.1MPH 1 0:49 2 31:13 10:00/M 1:23:13
3 5 James Martin III Tampa FL 7 51 1 8:06 3 2:44 2 38:26 20.3MPH 4 1:26 4 35:07 11:15/M 1:25:51
4 6 Preston James Englewood FL 167 41 4 9:07 5 2:50 3 39:34 19.7MPH 5 1:27 3 33:19 10:41/M 1:26:18
5 11 Rusty Starcher Punta Gorda FL 66 48 5 9:51 4 2:47 5 42:06 18.5MPH 2 1:05 5 44:41 14:19/M 1:40:31
 

Athena 40 and over

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 3 Colleen Shannon Port Charlotte FL 193 50 1 7:54 1 2:11 1 39:57 19.5MPH 4 1:21 1 31:10 9:59/M 1:22:36
2 8 Melodye Vasbinder Englewood FL 153 43 2 9:59 3 2:21 2 41:33 18.8MPH 3 1:15 3 35:46 11:28/M 1:30:56
3 9 Jennifer Murphy Louisville KY 130 50 4 10:17 2 2:16 3 47:23 16.5MPH 1 0:57 2 32:43 10:29/M 1:33:39
4 13 Donna Burckley Port Charlotte FL 17 50 3 10:03 4 2:45 4 50:31 15.4MPH 5 1:29 5 42:37 13:40/M 1:47:28
5 14 Tina Ice Pirate Harbor FL 30 53 6 16:41 6 3:46 5 53:20 14.6MPH 6 1:30 4 40:11 12:53/M 1:55:30
 

Fat Tire

Male 39 and under

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 3 Brent Morris Venice FL 220 35 3 8:46 2 2:25 1 41:23 18.8MPH 3 1:27 3 28:23 9:06/M 1:22:26
2 4 Bill Bay North Port FL 201 37 1 7:59 3 3:15 2 49:22 15.8MPH 1 0:33 1 26:11 8:24/M 1:27:22
3 6 Adam Pablo Venice FL 164 37 2 8:38 1 2:16 3 52:15 14.9MPH 2 0:42 2 27:19 8:45/M 1:31:11
 

Female 39 and under

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 7 Jennifer Behrens Venice FL 205 37 1 9:55 1 2:35 1 51:09 15.2MPH 1 0:43 1 32:59 10:34/M 1:37:23
 

Male 40 and over

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 1 Ryan Briley Englewood FL 139 41 1 7:57 2 2:52 2 40:25 19.3MPH 2 0:40 1 21:38 6:56/M 1:13:34
2 2 David Reynolds Venice FL 240 47 2 10:35 1 2:32 1 40:22 19.3MPH 3 1:23 2 25:54 8:18/M 1:20:47
3 5 Kevin Burckley Port Charlotte FL 74 50 3 11:45 3 3:19 3 43:19 18.0MPH 1 0:33 3 28:48 9:14/M 1:27:47
 

Mixed Relay

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 1 Team Winners 297 1 7:23 4 1:07 2 36:03 21.6MPH 2 0:30 3 29:30 9:27/M 1:14:36
2 2 Team Bird 296 4 8:54 2 1:05 5 46:10 16.9MPH 1 0:18 1 22:02 7:04/M 1:18:31
3 3 Team Tri To Do Better 295 5 9:06 1 1:04 1 0:00 ****MPH 6 45:18 2 29:05 9:19/M 1:24:35
4 4 Team Charlotte 298 3 8:47 3 1:05 3 41:15 18.9MPH 5 1:08 6 38:15 12:16/M 1:30:31
5 5 Team Shinigamas 291 6 10:34 5 1:32 4 43:13 18.0MPH 3 0:34 5 37:41 12:05/M 1:33:37
6 6 Team The Free State Flyers 293