Home | Upcoming Events | Back
Healthy Heart 5K, Teams, and 1-Mile (Below 5K and Team Results)
February 24, 2013 - Port Orange, FL
Results by: Alta Vista Sports (M.Splitstone)
Questions? Click here to contact timer
Tweet




Overall Male Winners

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Joe Matuszczak 539 Deland FL 30 1 18:22 5:53/M
2 George Meerdo 370 Altamonte Springs FL 49 2 19:53 6:22/M
3 Joe Ventura 888 Ormond Beach FL 35 3 19:59 6:24/M
 

Overall Female Winners

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Sabrina Guzsvany 307 Port Orange FL 21 9 21:02 6:44/M
2 Naomi Ventura 887 Ormond Beach FL 35 11 21:43 6:58/M
3 Jule Dedea 546 Daytona Beach FL 44 13 22:00 7:03/M
 

Overall Male Masters Winners

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Tim Snook 882 Ormond Beach FL 49 4 20:16 6:30/M
 

Overall Female Masters Winners

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Sheila Sullivan 885 Daytona Beach FL 46 27 23:27 7:31/M

Please Email Timer

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Total Time Pace
** Steve Jewell 533 Ridgeley WV 0 64 26:05 8:22/M
** David Farmer 512 Port Orange FL 0 98 28:09 9:01/M
** Patrick Obannon 522 Daytona Beach FL 0 260 43:24 13:55/M
** Margaret Wiegand 524 Daytona Beach FL 0 282 51:53 16:38/M

Male 14 and under

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Zachary Booker 227 Port Orange FL 11 46 25:23 8:08/M
2 Christian Sabatelli 427 Ponce Inlet FL 14 87 27:33 8:50/M
3 Luis Gavilanes 294 Port Orange FL 12 94 28:04 9:00/M
4 Brett Rerko 408 Port Orange FL 11 102 28:27 9:07/M
5 Bobby Platt 399 Deltona FL 12 117 29:43 9:31/M
6 Christian Roden 416 Port Orange FL 14 130 30:28 9:46/M
7 Keenan Hargrave 312 Ormond Beach FL 14 134 30:49 9:53/M
8 Will Rees 406 South Daytona FL 12 168 32:45 10:30/M
9 Logan Hathaway 314 Port Orange FL 12 178 33:30 10:44/M
10 Justin Schrader 433 Port Orange FL 14 202 36:06 11:34/M
11 Nolan Franklin 289 Daytona Beach FL 13 225 38:40 12:24/M
12 Jose Magana 359 Port Orange FL 12 232 39:27 12:39/M
13 Joseph Spradlin 452 Port Orange FL 13 274 49:12 15:46/M
14 Brad Ferner 287 New Smyrna Beach FL 13 301 58:13 18:40/M
 

Female 14 and under

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Taylor Hibel 319 Port Orange FL 11 17 22:16 7:08/M
2 Allyson Sabatelli 426 Ponce Inlet FL 12 92 27:47 8:54/M
3 Caitlin Chiampou 248 Port Orange FL 13 107 28:54 9:16/M
4 Christina Bramlage 232 Ponce Inlet FL 11 152 31:28 10:05/M
5 Annmarie Gavilanes 295 Port Orange FL 13 153 31:39 10:09/M
6 Praxides Ojeda C 498 Port Orange FL 14 163 32:27 10:24/M
7 Nyamsuren Erdenebayar 280 Port Orange FL 13 179 33:34 10:46/M
8 Eliana Roberts 505 Ormond Beach FL 6 183 34:00 10:54/M
9 Ciara Chiampou 247 Port Orange FL 11 218 37:37 12:03/M
10 Katie Pena 395 Port Orange FL 11 219 37:38 12:04/M
11 Marisa Pane 390 Daytona Beach FL 13 233 39:28 12:39/M
12 Christina Goldner 304 New Smyrna Beach FL 9 250 42:08 13:30/M
13 Anisa Khemlani 343 Port Orange FL 4 292 55:51 17:54/M
14 Samantha Roden 499 Port Orange FL 12 298 57:39 18:29/M
 

Male 15 to 19

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Mark Platt 400 Deltona FL 15 70 26:30 8:30/M
2 Marcus Ray 542 Port Orange FL 17 184 34:03 10:55/M
 

Female 15 to 19

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Mackenzie Koth 487 Port Orange FL 17 98 28:13 9:03/M
2 Jordan Higlers 526 FL 18 127 30:16 9:42/M
3 Josie T 553 Daytona FL 16 145 31:20 10:03/M
4 Katrina Spradlin 453 Port Orange FL 16 196 35:34 11:24/M
5 Greta Hudgins 322 Orange City FL 16 217 37:35 12:03/M
6 Gabrielle Goodwin 530 Port Orange FL 16 229 39:13 12:34/M
7 Giselle Torress 552 Daytona FL 15 247 41:50 13:24/M
 

Male 20 to 24

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Brooks Saunders 529 Port Orange FL 24 6 20:56 6:43/M
2 Andrew Epifanio 35 Deland FL 20 8 21:02 6:44/M
3 Zach Tejral 462 Elkhorn NE 22 12 21:46 6:59/M
4 Deryck Greene 306 Deland FL 21 19 22:38 7:15/M
5 Joseph Tabarracci 886 Ormond Beach FL 23 47 25:26 8:09/M
6 Kurt Barnhill 517 Port Orange FL 24 56 25:56 8:19/M
7 Andrea R 551 Port Orange FL 20 155 31:48 10:12/M
8 Ivi Bifsha 224 Port Orange FL 24 175 33:19 10:41/M
9 Bryan Wisbon 494 Port Orange FL 23 271 47:08 15:06/M
 

Female 20 to 24

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Rhianon Rowan 104 Daytona Beach FL 23 34 24:08 7:44/M
2 Heather Burkhead 237 Ormond Beach FL 22 60 26:03 8:21/M
3 Elyse Grau 516 Port Orange FL 24 72 26:36 8:32/M
4 Erin Mason 364 Port Orange FL 22 105 28:36 9:10/M
5 Laura Case 867 New Smyrna Beach FL 24 125 30:00 9:37/M
6 Meghan Hughes 323 Port Orange FL 23 126 30:10 9:40/M
7 Samantha Wisbon 493 Port Orange FL 23 132 30:37 9:49/M
8 Jeannette Gavilanes 293 Port Orange FL 24 139 31:08 9:59/M
9 Courtney Campbell 240 Daytona Beach FL 24 154 31:40 10:09/M
10 Gina Romano 497 Port Orange FL 24 203 36:18 11:38/M
11 Debbie Wisbon 495 Port Orange FL 23 270 46:58 15:03/M
 

Male 25 to 29

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Ryan Knappenberger 507 Daytona Beach FL 27 29 23:35 7:34/M
2 Ryan Johnson 329 Port Orange FL 25 30 23:38 7:34/M
3 Paul Patton 393 Daytona Beach FL 27 33 23:58 7:41/M
4 Larry Wilson 134 Port Orange FL 27 52 25:31 8:11/M
5 Tim Kitchen 344 Altamonte Springs FL 27 91 27:43 8:53/M
6 Nick Neratka 380 Port Orange FL 26 142 31:19 10:02/M
7 Kenneth Nutter 386 Port Orange FL 29 144 31:20 10:03/M
8 Joshua Apraiz 206 Edgewater FL 28 159 32:15 10:20/M
9 Scott Hughes 496 Port Orange FL 25 188 34:38 11:06/M
 

Female 25 to 29

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Mandy Nice 556 Winter Park FL 26 16 22:11 7:07/M
2 Erika Colalella 548 Port Orange FL 29 25 23:25 7:30/M
3 Katie Knappenberger 893 Daytona Beach FL 27 39 24:36 7:53/M
4 Nancy Farmer 513 Port Orange FL 25 40 24:36 7:53/M
5 Katie Kirk 521 Port Orange FL 28 49 25:28 8:10/M
6 Stephanie Bratcher 233 Daytona Beach FL 28 101 28:22 9:06/M
7 Shannon Algarme 204 South Daytona FL 27 103 28:27 9:07/M
8 Talisha Rhodes 409 Sanford FL 26 104 28:34 9:09/M
9 Molly Heyd 318 Port Orange FL 29 108 28:56 9:16/M
10 Megan White 474 New Smryna Beach FL 25 112 29:10 9:21/M
11 Christina Cassidy 246 Daytona Beach FL 26 120 29:49 9:33/M
12 Megan Pfeffer 396 Port Orange FL 26 141 31:19 10:02/M
13 Brittany Grau 518 Port Orange FL 27 147 31:24 10:04/M
14 Jessica Everson 283 Port Orange FL 26 151 31:28 10:05/M
15 Aneta Bolan 225 Daytona Beach FL 29 161 32:18 10:21/M
16 Jamie Edwards 275 Port Orange FL 27 206 36:38 11:44/M
17 Stephanie Kern 340 Port Orange FL 25 223 37:59 12:10/M
18 Brittany Fajardo 284 Daytona Beach FL 26 230 39:17 12:35/M
19 Annelien Williamson 476 Daytona Beach FL 25 240 40:39 13:02/M
20 Jessie Bullock 234 Palm Coast FL 25 254 42:26 13:36/M
21 Jennifer Wesner 889 Orlando FL 28 264 44:37 14:18/M
22 Kathy Douglas 271 Port Orange FL 26 296 57:22 18:23/M
 

Male 30 to 34

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Caleb Halulto 310 Port Orange FL 32 7 20:56 6:43/M
2 Joe Halpin 309 Ormond Beach FL 30 10 21:34 6:55/M
3 Scott Deemer 264 Daytona Beach FL 33 20 22:50 7:19/M
4 Todd Sliwinski 537 Daytona Beach FL 31 22 22:58 7:22/M
5 Chris Kirk 520 Port Orange FL 30 26 23:26 7:31/M
6 Matt McLeer 876 Palm Coast FL 33 35 24:10 7:45/M
7 Jeremy Grau 519 Port Orange FL 30 38 24:25 7:50/M
8 Kevin Butler 550 Port Orange FL 31 42 24:47 7:57/M
9 Jeremy Johnston-Kaye 331 Cambridge 31 61 26:03 8:21/M
10 Kris Barnhill 514 Port Orange FL 34 64 26:06 8:22/M
11 Richard Smith 881 Port Orange FL 34 135 30:51 9:53/M
12 Marcelo Carvalho 244 Port Orange FL 31 167 32:37 10:27/M
13 James England 278 New Smyrna Beach FL 33 256 42:32 13:38/M
14 Phil Afhani 202 Port Orange FL 31 302 58:17 18:41/M
 

Female 30 to 34

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Tara Kilcullen 872 Port Orange FL 34 14 22:04 7:04/M
2 Katy Cook 256 Lake Mary FL 33 23 23:03 7:23/M
3 Deborah Shireman 511 Port Orange FL 34 43 24:49 7:57/M
4 Debra Schreiber 435 Deltona FL 32 45 25:20 8:07/M
5 Lydia Wilson 135 Port Orange FL 30 51 25:30 8:10/M
6 Carrie Santore 428 Orlando FL 31 53 25:40 8:14/M
7 Amanda Moreland 534 Ridgeley WV 33 65 26:06 8:22/M
8 Katarzyna Vrochopoulos 470 Port Orange FL 33 68 26:19 8:26/M
9 Leslie Garrison 532 Port Orange FL 30 81 27:14 8:44/M
10 Charlene Lister 354 Edgewater FL 31 93 27:52 8:56/M
11 Anne Thomae 463 New Smyrna Beach FL 30 95 28:06 9:00/M
12 Angel Butler 866 Winter Garden FL 33 129 30:24 9:45/M
13 Kelly Azzinaro 209 New Smyrna Beach FL 33 133 30:46 9:52/M
14 Kristine Owens 389 Deland FL 33 156 32:00 10:15/M
15 January Eudy 281 Port Orange FL 33 157 32:05 10:17/M
16 Praxides Ojeda V 388 Port Orange FL 30 164 32:28 10:24/M
17 Jen Hassum 52 Cambridge 30 176 33:25 10:43/M
18 Brooke Bergmann 223 Port Orange FL 30 186 34:07 10:56/M
19 Robin Rudnicki 880 Ormond Beach FL 31 200 35:55 11:31/M
20 Michelle Black 485 Ponce Inlet FL 33 211 37:02 11:52/M
21 Suzan Kurtz 347 Port Orange FL 33 224 38:09 12:14/M
22 Tammy Budnick 535 Port Orange FL 34 231 39:17 12:35/M
23 Emily Bradford 231 South Daytona FL 33 245 41:03 13:09/M
24 Jessica England 279 New Smyrna Beach FL 32 255 42:31 13:38/M
25 Toni Margison 362 Port Orange FL 34 263 44:37 14:18/M
26 Danielle Frazier 871 Altamonte Springs FL 30 287 54:09 17:21/M
27 Nicole Little 355 Port Orange FL 31 291 55:37 17:50/M
28 Cindy Douglas 274 Davenport FL 33 297 57:24 18:24/M
 

Male 35 to 39

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Bill Good 528 Port Orange FL 38 24 23:04 7:24/M
2 Patrick Kasenenko 339 Atlantic City NJ 38 36 24:16 7:47/M
3 Ryan Goldbloom 303 Ormond Beach FL 35 59 26:03 8:21/M
4 Israel Gonzalez 508 Port Orange FL 38 76 26:41 8:33/M
5 Joe Fears 285 Daytona Beach FL 39 166 32:32 10:26/M
6 Joshua Bagamery 212 Ormond Beach FL 39 169 32:46 10:30/M
7 Phil Kincaid 509 Port Orange FL 36 237 40:04 12:51/M
8 Navin Khemlani 342 Port Orange FL 38 276 49:51 15:59/M
 

Female 35 to 39

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Colleen Nicoulin 877 Port Orange FL 38 50 25:29 8:10/M
2 Gail Oney 878 Daytona Beach FL 36 55 25:50 8:17/M
3 Carrie Davis 545 Port Orange FL 36 122 29:55 9:35/M
4 Amie Clift 252 Palm Coast FL 38 146 31:22 10:03/M
5 Rebecca Shindoll 441 New Smyrna Beach FL 35 162 32:21 10:22/M
6 Alyssa Roberts 506 Ormond Beach FL 38 182 34:00 10:54/M
7 Trami Willey 890 Oviedo FL 39 198 35:48 11:28/M
8 Jennifer Solimine 451 Port Orange FL 39 201 36:02 11:33/M
9 Andrea Ruiz 424 Lake Mary FL 36 207 36:40 11:45/M
10 Kathryn MacDonald 357 Port Orange FL 39 235 39:51 12:46/M
11 Maria Freeman 291 Port Orange FL 38 238 40:27 12:58/M
12 Jennifer McCann 368 South Daytona FL 38 244 40:57 13:08/M
13 Malaika Reshma Khemlani 341 Port Orange FL 35 294 56:39 18:09/M
 

Male 40 to 44

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Tim Dougherty 270 New Smyrna Bch. FL 43 15 22:08 7:06/M
2 Scott Jenkins 328 Ormond Beach FL 41 41 24:46 7:56/M
3 Eric Remington 407 Port Orange FL 40 44 25:11 8:04/M
4 Gavin Ritzler 879 New Smyrna Beach FL 43 67 26:12 8:24/M
5 Richard Cahill 238 Port Orange FL 41 80 27:13 8:43/M
6 Ian Ratliff 490 New Smyrna Beach FL 42 109 29:02 9:18/M
7 Colm McDonnell 488 Daytona Beach FL 41 143 31:19 10:02/M
8 Lawrence Flanagan 288 New Smyrna Beach FL 44 173 33:10 10:38/M
9 Randy Faller 549 Port Orange FL 44 239 40:27 12:58/M
 

Female 40 to 44

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Jennifer Collier 255 New Smyrna Beach FL 40 57 25:58 8:19/M
2 Andrea Bushy 865 South Daytona FL 42 62 26:04 8:21/M
3 Debra Cole 486 Lake Mary FL 41 69 26:30 8:30/M
4 Kelley Bookhardt 228 Edgewater FL 44 74 26:38 8:32/M
5 Stephanie Borland 864 New Smyrna Beach FL 40 89 27:35 8:50/M
6 Kathleen Coomans 257 Port Orange FL 42 113 29:13 9:22/M
7 Pamela Schrager 434 Deland FL 42 138 31:04 9:57/M
8 Linda Eggers 276 Port Orange FL 40 149 31:27 10:05/M
9 Tracy Gardner 292 Palm Coast FL 40 150 31:27 10:05/M
10 Lori Rees 405 South Daytona FL 40 236 39:52 12:47/M
11 Pamela Bell 221 New Smyrna Beach FL 41 246 41:27 13:17/M
12 Gina Goldner 305 New Smyrna Beach FL 40 251 42:08 13:30/M
13 Jill Slaff 445 Kissimmee FL 41 258 43:23 13:54/M
14 Christina Spradlin 455 Port Orange FL 41 272 47:36 15:15/M
15 Lourdes Rodriguez 417 Lake Mary FL 41 286 52:56 16:58/M
16 Stacy Ferner 870 New Smyrna Beach FL 44 300 58:10 18:39/M
 

Male 45 to 49

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Jim Werven 492 W. Henrietta NY 46 5 20:18 6:30/M
2 Phil Stephens 515 Port Orange FL 49 18 22:19 7:09/M
3 Russell Bates 219 Edgewater FL 49 21 22:57 7:21/M
4 Demi Brownrigg 501 Ormond Beach FL 49 28 23:32 7:33/M
5 Del Ritz 412 Port Orange FL 49 48 25:28 8:10/M
6 Todd Stoner 883 Ormond Beach FL 46 66 26:08 8:23/M
7 Tom Radell 403 New Symrna Beach FL 49 82 27:19 8:45/M
8 Andy Behnke 220 Ormond Beach FL 47 100 28:15 9:03/M
9 Patrick Sullivan 460 Daytona Beach FL 47 111 29:09 9:21/M
10 Darren Coleman 254 Port Orange FL 49 118 29:44 9:32/M
11 Tom McDonough 544 Port Orange FL 49 121 29:54 9:35/M
12 Frank Gunshanan 543 Port Orange FL 46 158 32:11 10:19/M
13 Vincent Chiampou 531 Port Orange FL 47 177 33:27 10:43/M
14 Sergio Rodriguez 418 Lake Mary FL 48 248 41:51 13:25/M
 

Female 45 to 49

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Marian Schwenn 438 Deland FL 46 31 23:55 7:40/M
2 Brenda Malfatto 361 Westfield NJ 47 77 26:42 8:33/M
3 Laura Stanley 458 Ormond Beach FL 46 84 27:21 8:46/M
4 Sheri-Ann Bates 218 Edgewater FL 46 85 27:27 8:48/M
5 Michelle Lamoia 350 New Smyrna Beach FL 47 96 28:06 9:00/M
6 Noemi Nieves 382 Orlando FL 49 115 29:21 9:24/M
7 Sindi Platt 398 Deltona FL 45 119 29:45 9:32/M
8 Angelica Ray 541 Port Orange FL 47 124 29:58 9:36/M
9 Pamela Mena 371 Orlando FL 49 222 37:41 12:05/M
10 Cathy Sarjeant 430 Port Orange FL 46 257 42:59 13:47/M
11 Joanne Detore 266 Port Orange FL 47 280 51:52 16:37/M
 

Male 50 to 54

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Chris Stanley 459 Ormond Beach FL 50 37 24:16 7:47/M
2 David Herstein 317 Port Orange FL 50 99 28:15 9:03/M
3 Robert Hargrave 311 Ormond Beach FL 50 114 29:16 9:23/M
4 Roger Henry 315 Deltona FL 53 140 31:11 10:00/M
5 Barry Hughes 325 Port Orange FL 54 174 33:16 10:40/M
6 Jonathan Willey 891 Oviedo FL 50 192 35:16 11:18/M
7 Scott Truax 466 South Daytona FL 54 269 46:16 14:50/M
 

Female 50 to 54

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Bobbi Cornelius 258 New Smyrna Beach FL 51 75 26:39 8:33/M
2 Kathie Woodward 478 White River VT 54 123 29:57 9:36/M
3 Robin Babbit 210 Deltona FL 54 131 30:36 9:48/M
4 Bevery Matthews 367 Port Orange FL 54 148 31:25 10:04/M
5 Elizabeth Blackburn 863 Daytona Beach FL 52 171 32:52 10:32/M
6 Donna Nicholson 489 Edgewater FL 51 181 33:51 10:51/M
7 Pat Hughes 324 Port Orange FL 53 205 36:18 11:38/M
8 Erin Toung 491 South Daytona FL 53 208 36:44 11:46/M
9 Alice Pardus 391 Port Orange FL 50 210 37:02 11:52/M
10 Lori Zoch 481 Port Orange FL 52 212 37:04 11:53/M
11 Daria Siciliano 442 Port Orange FL 54 213 37:10 11:55/M
12 Teresa Tyson 467 New Smyrna Beach FL 50 216 37:32 12:02/M
13 Jane Radell 404 New Smyrna Beach FL 51 220 37:38 12:04/M
14 Cheryl Evans 282 New Smyrna Beach FL 51 221 37:41 12:05/M
15 Laurie Gawriluk 296 Port Orange FL 54 234 39:32 12:40/M
16 Theresa Nichols 381 Port Orange FL 53 241 40:40 13:02/M
17 Barbara Snell 450 New Smyrna Beach FL 54 242 40:41 13:02/M
18 Robyn Towner 523 Port Orange FL 52 243 40:46 13:04/M
19 Terri Karol 337 Port Orange FL 51 252 42:14 13:32/M
20 Teresa Lister 353 Edgewater FL 52 253 42:20 13:34/M
21 Debra Feeney 286 New Smyrna Beach FL 53 265 44:55 14:24/M
22 Wendy Truax 465 South Daytona FL 52 277 50:46 16:16/M
23 Debra Stunkard 884 Apopka FL 50 282 52:06 16:42/M
24 Abbie Davis 263 Daytona Beach FL 50 293 55:51 17:54/M
25 Denise Roden 415 Port Orange FL 52 299 57:45 18:31/M
 

Male 55 to 59

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Robert Baranowski 540 Ormond Beach, Fl FL 55 78 26:43 8:34/M
2 Norbert Lubosch 875 Port Orange FL 58 79 27:09 8:42/M
3 Joe Knestrick 345 Port Orange FL 58 83 27:19 8:45/M
4 Robert Donovan 869 Port Orange FL 59 88 27:35 8:50/M
5 Russell Mason 363 Port Orange FL 59 191 35:04 11:14/M
6 Michael Booker 226 Port Orange FL 55 260 43:52 14:04/M
7 Paul Douglas 273 Port Orange FL 56 262 44:33 14:17/M
 

Female 55 to 59

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Dwyer Joni 333 New Smyrna Beach FL 56 73 26:37 8:32/M
2 Vicky Trainer 464 Port Orange FL 55 106 28:39 9:11/M
3 Kathy Hassum 313 Cambridge 56 189 34:52 11:11/M
4 Mary Phillips 397 Ormond Beach FL 59 199 35:48 11:28/M
5 Gillian Rogan 420 Ormond Beach FL 55 204 36:18 11:38/M
6 Rodriguez Anna 527 Deland FL 55 228 39:07 12:32/M
7 Bridget Cohen 253 Port Orange FL 56 249 41:59 13:27/M
8 Maryrebekcah Carlson 243 Blaine MN 56 266 45:12 14:29/M
9 Kaye Bosko 230 Eustis FL 58 285 52:37 16:52/M
10 Debra Case 245 Port Orange FL 58 290 55:33 17:48/M
11 Karen Douglas 272 Port Orange FL 55 295 57:22 18:23/M
 

Male 60 to 64

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Ray Franklin 290 Orlando FL 62 54 25:48 8:16/M
2 Michael Chance 868 Gainesville FL 60 58 26:01 8:20/M
3 David Carlson 241 Cedar Mountain NC 63 128 30:23 9:44/M
4 Larry Herrick 316 New Smyrna Beach FL 63 136 31:01 9:56/M
5 Charles Miller 374 Port Orange FL 61 137 31:04 9:57/M
 

Female 60 to 64

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Caroyln Mather 366 Morganton GA 64 71 26:33 8:31/M
2 Nancy Snapp 449 Daytona Beach Shores FL 61 172 33:08 10:37/M
3 Teri Barbato 216 Orlando FL 62 194 35:28 11:22/M
4 Katherine Apraiz 205 Palm Coast FL 64 195 35:30 11:23/M
5 Debbie Bagnato 214 Port Orange FL 63 215 37:28 12:01/M
6 Vicki Jaques 327 Orange City FL 61 226 38:46 12:26/M
7 Deann Carlson 242 Cedar Mountain NC 63 267 45:12 14:29/M
8 Kathy Maj 360 Daytona Beach FL 64 283 52:19 16:46/M
 

Male 65 to 69

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Bob Bachorik 211 Ellsworth ME 69 32 23:56 7:40/M
2 John Clark 26 Port Orange FL 67 185 34:03 10:55/M
3 Peter Johnston 330 Deland FL 68 187 34:14 10:58/M
4 Pete Smulcheski 448 New Smyrna Beach FL 65 190 34:59 11:13/M
5 Michael Bagnato 213 Port Orange FL 66 193 35:17 11:19/M
 

Female 65 to 69

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Irene Robinson 413 Port Orange FL 67 90 27:40 8:52/M
2 Susan Rossetter 423 Indianapolis IN 69 110 29:09 9:21/M
3 Susan Leonard 352 Orange City FL 66 160 32:17 10:21/M
4 Donna Arnette 208 Palm Coast FL 65 170 32:49 10:31/M
5 Jean Youngs 480 Sheffield Lake OH 65 227 38:55 12:28/M
6 Marlene Coslowm 259 Holly Hill FL 66 284 52:35 16:51/M
 

Male 70 to 74

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 George Conefrey 538 Ormond Beach FL 70 86 27:28 8:48/M
2 John Elwarner 277 New Smyrna Beach FL 73 116 29:31 9:28/M
3 William Josler 334 White River Junction VT 70 165 32:29 10:25/M
4 Paul Kunz 873 Clermont FL 74 180 33:41 10:48/M
5 Curt Robinson 414 Port Orange FL 71 197 35:42 11:27/M
6 Jim Judge 335 Port Orange FL 71 214 37:28 12:01/M
 

Female 70 to 74

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Sandra Kangas 336 Ormond Beach FL 71 273 48:39 15:36/M
2 Claudette Lubosch 356 Port Orange FL 70 288 54:48 17:34/M
 

Male 75 to 79

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Richard Armitage 207 Daytona Beach FL 76 261 44:33 14:17/M
2 Greece Smith 447 Port Orange FL 76 275 49:23 15:50/M
 

Female 75 to 79

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Janet Powell 402 Holly Hill FL 75 268 45:21 14:32/M
2 Mary Muncie 377 Port Orange FL 76 279 51:22 16:28/M
 

Male 80 and over

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Robert Klingler 547 Daytona Beach FL 84 209 37:01 11:52/M
2 Harold Wallman 471 Port Orange FL 81 278 51:18 16:27/M
3 John Curtin 262 New Smyrna Beach FL 81 289 55:08 17:40/M

Team Results

 

 

Team - Here for the Shirts

Finish Position - 1

Team Score (times): 25:50

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

O'all Place

Cum. Place

Time

Ave. Time

1

515

Phil Stephens Port Orange, FL

M

19

19

22:19

22:19

2

520

Chris Kirk Port Orange, FL

M

27

46

23:26

22:52

3

519

Jeremy Grau Port Orange, FL

M

39

85

24:25

23:23

4

513

Nancy Farmer Port Orange, FL

F

41

126

24:36

23:41

5

521

Katie Kirk Port Orange, FL

F

50

176

25:28

24:03

6

517

Kurt Barnhill Port Orange, FL

M

57

233

25:56

24:21

7

514

Kris Barnhill Port Orange, FL

M

65

298

26:06

24:36

8

516

Elyse Grau Port Orange, FL

F

73

371

26:36

24:51

9

512

David Farmer Port Orange, FL

M

98

469

28:09

25:13

10

518

Brittany Grau Port Orange, FL

F

148

617

31:24

25:50

 

Team - Team Maureen

Finish Position - 2

Team Score (times): 38:36

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

O'all Place

Cum. Place

Time

Ave. Time

1

325

Barry Hughes Port Orange, FL

M

175

175

33:16

33:16

2

496

Scott Hughes Port Orange, FL

M

189

364

34:38

33:57

3

497

Gina Romano Port Orange, FL

F

204

568

36:18

34:44

4

420

Gillian Rogan Ormond Beach, FL

F

205

773

36:18

35:07

5

324

Pat Hughes Port Orange, FL

F

206

979

36:18

35:22

6

356

Claudette Lubosch Port Orange, FL

F

289

1268

54:48

38:36

 

Team - Team Mom

Finish Position - 3

Team Score (times): 49:52

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

O'all Place

Cum. Place

Time

Ave. Time

1

244

Marcelo Carvalho Port Orange, FL

M

168

168

32:37

32:37

2

273

Paul Douglas Port Orange, FL

M

263

431

44:33

38:35

3

272

Karen Douglas Port Orange, FL

F

296

727

57:22

44:51

4

271

Kathy Douglas Port Orange, FL

F

297

1024

57:22

47:59

5

274

Cindy Douglas Davenport, FL

F

298

1322

57:24

49:52

1 Mile

Overall Male Winners

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Total Time Pace
1 Malone Stanley 456 Ormond Beach FL 14 1 9:54 9:54/M
2 Maclane Stanley 457 Ormond Beach FL 10 3 12:07 12:07/M
3 Allison Miller 376 Jacksonville FL 9 11 22:53 22:53/M
4 Peter Martin 536 Lake Mary FL 75 14 23:58 23:58/M
 

Overall Female Winners

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Total Time Pace
1 Jordyn Buquicchio 235 Orlando FL 10 2 11:21 11:21/M
2 Brynn Shepard 440 Port Orange FL 8 4 14:47 14:47/M
3 Avery Buquicchio 236 Orlando FL 8 5 14:55 14:55/M
4 Heather Post 401 Port Orange FL 39 6 16:27 16:27/M
5 Erika Nusbaum 384 New Smyrna Beach FL 7 7 16:46 16:46/M
 

Female

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Total Time Pace
1 Heidi Nusbaum 383 New Smyrna Beach FL 9 8 16:57 16:57/M
2 Jasmine Tamlyn 554 Port Orange FL 6 9 17:36 17:36/M
3 Brandy Tamlyn 555 Port Orange FL 36 10 17:37 17:37/M
4 Samantha Miller 375 Jacksonville FL 12 12 22:55 22:55/M
5 Sharon Miller 373 Jacksonville FL 46 13 22:55 22:55/M
6 Nyasia James 482 South Daytona FL 9 15 46:38 46:38/M
7 Tahara Williams 483 South Daytona FL 14 16 48:07 48:07/M