Home | Upcoming Events | Back
Healthy Heart 10K
February 24, 2013 - Port Orange, FL
Results by: Alta Vista Sports (M.Splitstone)
Questions? Click here to contact timer
Tweet






Overall Male Winners

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Andrew Epifanio 35 Deland FL 20 1 35:21 5:42/M
2 Kurt Barnhill 10 Port Orange FL 24 2 40:17 6:30/M
3 George Meerdo 370 Altamonte Springs FL 49 3 40:43 6:34/M
 

Overall Female Winners

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Sue O'Malley 89 Port Orange FL 52 8 41:55 6:46/M
2 Bego Lopez 78 Deland FL 44 11 42:54 6:55/M
3 Naomi Ventura 887 Ormond Beach FL 35 12 43:30 7:01/M
 

Overall Male Masters Winners

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Tim Snook 882 Ormond Beach FL 49 7 41:38 6:43/M
 

Overall Female Masters Winners

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 April Darrow 187 Lake Mary FL 41 15 44:40 7:12/M
 

Male 19 and under

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Tyler Gayton 45 Port Orange FL 12 73 59:06 9:32/M
2 Samuel Buloger 24 Port Orange FL 14 117 1:09:44 11:15/M
3 William Reynolds 147 Edgewater FL 7 133 1:17:53 12:34/M
4 Malone Stanley 456 Ormond Beach FL 14 150 1:28:34 14:17/M
 

Female 19 and under

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Samantha Gayton 46 Port Orange FL 11 20 47:08 7:36/M
2 Carly Slingo 121 16 44 51:43 8:20/M
3 Emily Williams 133 New Smyrna Beach FL 11 95 1:04:17 10:22/M
4 Mckenzie Flanagan 40 New Smyrna Beach FL 13 118 1:09:49 11:16/M
 

Male 20 to 29

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Jordan Slingo 120 Jacksonville FL 22 6 41:32 6:42/M
2 Joseph Tabarracci 886 Ormond Beach FL 23 54 54:38 8:49/M
3 Michael McCormack 861 Port Orange FL 24 76 1:00:04 9:41/M
4 Tyler Berry 12 Port Orange FL 23 90 1:03:21 10:13/M
5 Joel Brown 21 Port Orange FL 27 115 1:08:06 10:59/M
6 Joseph Sellix 114 Ormond Beach FL 29 128 1:15:38 12:12/M
 

Female 20 to 29

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Andy Hassum 53 Cambridge 26 17 45:26 7:20/M
2 Katie Knappenberger 893 Daytona Beach FL 27 26 48:21 7:48/M
3 Rhianon Rowan 104 Daytona Beach FL 23 27 48:25 7:49/M
4 Shaina Harper 51 Port Orange FL 26 28 48:40 7:51/M
5 Jasmine Santiago 107 Lake Mary FL 24 36 50:08 8:05/M
6 Stephanie Schwartz 113 Daytona Beach FL 22 43 51:33 8:19/M
7 Celeste Brandon 19 Daytona Beach FL 28 48 52:29 8:28/M
8 Jennifer Wesner 889 Orlando FL 28 61 57:10 9:13/M
9 Laura Case 867 New Smyrna Beach FL 24 72 59:02 9:31/M
10 Raven Haefele 525 South Daytona FL 28 87 1:02:24 10:04/M
11 Katrina Voelker 129 Daytona Beach FL 26 116 1:09:24 11:12/M
12 Ashley Retz 102 New Smyrna Beach FL 26 136 1:19:10 12:46/M
 

Male 30 to 34

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Troy Railsback 99 Ormond Beach FL 33 4 40:59 6:37/M
2 Kenneth Houk 63 Ormond Beach FL 33 10 42:31 6:51/M
3 Matt McLeer 876 Palm Coast FL 33 30 48:53 7:53/M
4 Richard Smith 881 Port Orange FL 34 55 55:48 9:00/M
5 Chris Jones 69 Daytona Beach FL 31 85 1:02:06 10:01/M
6 Ryan Nusbaum 86 New Smyrna Beach FL 31 97 1:04:22 10:23/M
7 Derek Kaelin 70 Miami FL 31 147 1:27:27 14:06/M
 

Female 30 to 34

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Tara Kilcullen 872 Port Orange FL 34 16 44:46 7:13/M
2 Bree Pendleton 93 Orlando FL 34 52 54:02 8:43/M
3 Angel Butler 866 Winter Garden FL 33 58 56:33 9:07/M
4 Megan Saillant 106 Daytona Beach FL 33 69 58:41 9:28/M
5 Lisa Holman 321 Port Orange FL 30 101 1:05:08 10:30/M
6 Robin Rudnicki 880 Ormond Beach FL 31 103 1:06:01 10:39/M
7 Laura Bernstein 11 Edgewater FL 31 110 1:07:43 10:55/M
8 Selena Hoots 60 Edgewater FL 33 112 1:07:57 10:58/M
9 Rachel Bouffard 18 Debary FL 31 122 1:10:49 11:25/M
10 Lenora Forsythe 42 Deland FL 31 123 1:11:32 11:32/M
11 Danielle Frazier 871 Altamonte Springs FL 30 132 1:17:41 12:32/M
12 Sarah Klena 74 Orlando FL 32 143 1:23:05 13:24/M
13 Natalie Pavone 91 Port Orange FL 31 144 1:26:12 13:54/M
14 Robyn Lawther 75 Daytona Beach FL 30 145 1:26:12 13:54/M
 

Male 35 to 39

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Joe Ventura 888 Ormond Beach FL 35 5 41:26 6:41/M
2 Patrick Soard 123 Ormond Beach FL 37 19 46:03 7:26/M
3 Joseph Yelvington 136 New Smyrna FL 35 21 47:11 7:37/M
4 Todd Coleman 27 Sanford FL 39 111 1:07:52 10:57/M
 

Female 35 to 39

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Shawna Gelow 148 South Daytona Beach FL 35 29 48:43 7:51/M
2 Colleen Nicoulin 877 Port Orange FL 38 37 50:13 8:06/M
3 Gail Oney 878 Daytona Beach FL 36 49 52:50 8:31/M
4 Morgan Hathaway 54 Port Orange FL 37 50 53:53 8:41/M
5 Jennifer Miller 83 South Daytona FL 38 68 58:38 9:27/M
6 Melissa Abato 8 Sanford FL 36 78 1:00:29 9:45/M
7 Mica Bryan 22 Ormond Beach FL 38 82 1:01:22 9:54/M
8 Trami Willey 890 Oviedo FL 39 105 1:06:12 10:41/M
9 Suzanne Eichler 32 Port Orange FL 36 120 1:10:28 11:22/M
10 Allison Reynolds 146 Edgewater FL 37 148 1:27:28 14:06/M
11 Yulanda Bolden 17 Sanford FL 37 151 1:32:04 14:51/M
 

Male 40 to 44

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Dan Escolas 189 Orlando FL 42 18 45:55 7:24/M
2 Brandon Perry 142 Flagler Beach FL 41 35 49:51 8:02/M
3 Gavin Ritzler 879 New Smyrna Beach FL 43 47 52:22 8:27/M
4 Robbie Kerns 72 Port Orange FL 43 63 57:26 9:16/M
5 Brian Buck 186 Daytona Beach FL 42 91 1:03:38 10:16/M
6 Robert Kimmy 73 South Daytona FL 43 129 1:15:52 12:14/M
 

Female 40 to 44

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Stacy Ferner 870 New Smyrna Beach FL 44 25 48:05 7:45/M
2 Courtney Dunham 31 Port Orange FL 43 38 50:15 8:06/M
3 Stephanie Borland 864 New Smyrna Beach FL 40 53 54:05 8:43/M
4 Terry Snyder 122 Port Orange FL 43 56 55:51 9:00/M
5 Ann Marie Flanagan 39 New Smyrna Beach FL 40 71 58:46 9:29/M
6 Jodi Moore 85 New Smyrna Beach FL 42 77 1:00:12 9:43/M
7 Melissa Graham 48 New Smyrna Beach FL 44 79 1:00:35 9:46/M
8 Tara Geiger 47 New Smyrna Beach FL 40 96 1:04:17 10:22/M
9 Dorothy Williams 132 New Smyrna Beach FL 40 113 1:07:58 10:58/M
10 Nicole Shepard 115 Port Orange FL 41 121 1:10:34 11:23/M
11 Kim Bulger 23 Port Orange FL 43 125 1:13:05 11:47/M
12 Ruth Kent 139 South Daytona FL 41 135 1:19:10 12:46/M
13 Andrea Bushy 865 South Daytona FL 42 152 1:44:36 16:52/M
 

Male 45 to 49

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Michael McNerney 82 Edgewater FL 47 13 43:59 7:06/M
2 Tony Troiano 184 Ormond Beach FL 45 14 44:22 7:09/M
3 Todd Stoner 883 Ormond Beach FL 46 23 47:40 7:41/M
4 Bob Darrow 188 Lake Mary FL 46 31 49:00 7:54/M
5 Alan Jackson 66 Daytona Beach FL 45 64 57:30 9:16/M
6 Dan Scales 111 Port Orange FL 45 70 58:44 9:28/M
7 Tim Beyrle 14 New Smyrna Beach FL 47 92 1:03:45 10:17/M
8 Dane Lacasse 874 Port Orange FL 45 138 1:20:43 13:01/M
 

Female 45 to 49

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Rebecca Schriver 112 Jacksonville FL 47 22 47:17 7:38/M
2 Sheila Sullivan 885 Daytona Beach FL 46 24 47:53 7:43/M
3 Sue Beyrle 15 New Smyrna Beach FL 48 41 51:21 8:17/M
4 Laura Stanley 458 Ormond Beach FL 46 42 51:22 8:17/M
5 Monica Ankney 9 Port Orange FL 46 57 56:15 9:04/M
6 Sherri Meyers 141 Daytona Beach FL 45 66 58:07 9:22/M
7 Carla Obannon 87 Daytona Beach Shores FL 49 67 58:30 9:26/M
8 Tracy Robinson 182 Deland FL 45 83 1:01:47 9:58/M
9 Lisa Perry 94 Flagler Beach FL 45 84 1:01:57 10:00/M
10 Renee Stimson 126 New Smyrna Beach FL 46 99 1:04:37 10:25/M
11 Deanna Ford 41 New Smyrna Beach FL 47 100 1:05:02 10:29/M
12 Maureen Jarrell 67 Port Orange FL 49 102 1:05:19 10:32/M
13 Wendy Bisesi 16 Port Orange FL 47 109 1:07:05 10:49/M
14 Jae Hilgers 56 Port Orange FL 45 119 1:10:17 11:20/M
15 Daniela Holloway 59 Port Orange FL 45 126 1:14:06 11:57/M
16 Becky Scales 110 Port Orange FL 46 137 1:20:24 12:58/M
17 Lyn Marie Sbarglia 109 Palm Coast FL 47 154 1:47:43 17:22/M
 

Male 50 to 54

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Mike Cain 183 Ormond Beach FL 53 9 42:17 6:49/M
2 William Emerson 34 Port Orange FL 51 32 49:15 7:57/M
3 Anthony Pinizzotto 95 Port Orange FL 51 34 49:45 8:01/M
4 Manuel Lopez 79 Deland FL 54 59 56:49 9:10/M
5 Tom Valley 128 New Smryna Beach FL 54 89 1:03:01 10:10/M
6 Joe Elam 33 New Smyrna Beach FL 54 93 1:03:54 10:18/M
7 Jonathan Willey 891 Oviedo FL 50 106 1:06:13 10:41/M
8 Greg Fields 38 Deland FL 51 124 1:12:17 11:40/M
 

Female 50 to 54

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Lani Faulkner 37 Ormond Beach FL 51 74 59:11 9:33/M
2 Elizabeth Blackburn 863 Daytona Beach FL 52 86 1:02:07 10:01/M
3 Laurel Stevenson 125 Port Orange FL 54 94 1:04:04 10:20/M
4 Janet Gavilanes 43 Port Orange FL 50 104 1:06:04 10:39/M
5 Barbara Larocca 140 Port Orange FL 54 131 1:16:31 12:20/M
6 Debra Stunkard 884 Apopka FL 50 134 1:18:23 12:39/M
7 Lynne Pendleton 92 Deltona FL 54 139 1:22:06 13:15/M
8 Janet Quinones 98 Sanford FL 54 141 1:23:00 13:23/M
9 Emma Simon 117 Deltona FL 52 146 1:26:23 13:56/M
 

Male 55 to 59

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Jon Slaff 119 Kissimmee FL 56 33 49:36 8:00/M
2 John J. O'Malley 90 Port Orange FL 59 39 50:38 8:10/M
3 Norbert Lubosch 875 Port Orange FL 58 40 50:43 8:11/M
4 Robert Donovan 869 Port Orange FL 59 51 53:55 8:42/M
5 Leonard Guida 50 Port Orange FL 58 98 1:04:33 10:25/M
6 Jim Skelly 145 Ormond Beach FL 58 130 1:16:23 12:19/M
 

Female 55 to 59

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Debora Diaz 29 Ormond Beach FL 57 46 52:18 8:26/M
2 Kenda Karas 71 Deland FL 56 60 56:51 9:10/M
3 Luanne Rutt 105 Deltona FL 55 75 59:37 9:37/M
4 Nancy Heckler 55 New Symrna Beach FL 58 80 1:01:03 9:51/M
5 Joan Lewine 76 Port Orange FL 58 127 1:14:46 12:04/M
6 Kathleen Skambis 118 Orlando FL 55 142 1:23:04 13:24/M
 

Male 60 to 64

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Michael Chance 868 Gainesville FL 60 45 51:53 8:22/M
2 Ken Vanslette 185 Daytona Beach FL 64 65 58:04 9:22/M
3 Joseph Prewitt 97 Orlando FL 60 107 1:06:52 10:47/M
4 Terry Wadsworth 130 Edgewater FL 63 108 1:06:59 10:48/M
 

Female 60 to 64

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Kathryn Campbell 25 Daytona Beach FL 62 81 1:01:04 9:51/M
2 Beth Maingot 81 Longwood FL 60 140 1:22:29 13:18/M
 

Male 65 to 69

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 James Grant 49 Port Orange FL 66 149 1:27:59 14:11/M
 

Female 65 to 69

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Charlene Richards 103 Ormond Beach FL 67 153 1:47:33 17:21/M
 

Male 70 to 74

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 David Hunter 65 Winter Garden FL 73 62 57:25 9:16/M
2 Paul Kunz 873 Clermont FL 74 114 1:08:00 10:58/M
 

Female 70 to 74

  Bib   Overall  
AG Place Name Number City Age Place Chip Time Pace
1 Dale Magee 80 Annarbor MI 70 88 1:02:52 10:08/M