Home | Upcoming Events | Back
Madeira Beach Triathlon
June 2, 2013 - Madeira Beach, FL
Results by: Alta Vista Sports (Michelle Splitstone)
Questions? Click here to contact timer

Overall Male Winners

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 1 Kerry Sullivan Englewood FL 1 31 1 10:46 1 0:42 1 23:16 25.8MPH 1 0:31 1 19:05 6:09/M 54:22
 

Overall Female Winners

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 5 Kailand Cosgrove Tarpon Springs FL 2 23 1 11:20 1 0:44 1 24:40 24.3MPH 1 0:36 1 21:12 6:50/M 58:35
 

Overall Male Masters Winners

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 6 Andrew Swanson Sarasota FL 409 47 1 12:35 1 0:41 1 24:10 24.8MPH 1 0:58 1 20:18 6:33/M 58:44
 

Overall Female Masters Winners

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 24 Celia Dubey Tarpon Springs FL 31 41 1 14:32 1 0:39 1 24:51 24.1MPH 1 0:28 1 23:23 7:33/M 1:03:55
 

Female 14 and under

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 177 Kaeleigh Morehouse Saint Petersbrug FL 42 14 1 13:54 1 0:52 1 31:50 18.8MPH 1 0:45 1 28:55 9:20/M 1:16:17
2 261 Haley Nesto St Petersburg Beach FL 43 14 2 14:37 2 0:52 2 33:44 17.8MPH 2 0:47 2 31:36 10:12/M 1:21:37
3 380 Olivia Rodriguez Largo FL 41 12 4 15:50 4 4:26 3 40:27 14.8MPH 3 1:13 3 32:31 10:29/M 1:34:29
4 423 Kyah Morgan Saint Petersbrug FL 34 12 3 15:42 3 2:31 4 42:17 14.2MPH 4 1:26 4 51:39 16:40/M 1:53:37
 

Male 15 to 19

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 70 Austin Simmons Largo FL 46 15 1 13:39 1 0:46 2 28:42 20.9MPH 3 0:53 2 24:46 7:59/M 1:08:48
2 71 Matthew Riccardi Largo FL 50 18 2 14:07 2 1:46 1 27:52 21.5MPH 4 1:13 1 23:48 7:41/M 1:08:48
3 207 Kyle Tobias Madeira Beach FL 49 17 3 17:55 4 2:33 3 31:56 18.8MPH 2 0:40 3 25:08 8:06/M 1:18:14
4 218 Tyler Miller 34639 FL 47 17 4 18:27 3 1:51 4 32:01 18.7MPH 1 0:39 4 26:08 8:26/M 1:19:07
 

Female 15 to 19

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 145 Sarah Sykes Largo FL 44 18 1 12:50 1 0:41 1 29:20 20.5MPH 1 0:47 1 30:27 9:49/M 1:14:06
 

Male 20 to 24

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 3 Zach Mori Palm Harbor FL 17 24 2 12:32 1 0:36 1 23:14 25.8MPH 1 0:32 1 19:39 6:20/M 56:35
2 9 Jeremy Richardson Palm Harbor FL 59 24 4 13:23 2 0:42 2 24:43 24.3MPH 4 0:48 3 20:39 6:40/M 1:00:17
3 11 Jimmy Williams Dunedin FL 52 20 3 13:22 3 0:42 4 25:40 23.4MPH 5 0:58 2 20:04 6:28/M 1:00:48
4 12 Peter Mercadante Dade City FL 51 20 1 11:53 5 0:58 3 24:55 24.1MPH 2 0:48 4 22:20 7:12/M 1:00:56
5 50 Samuel Wishard Saint Petersbrug FL 54 21 7 14:22 4 0:52 5 26:25 22.7MPH 3 0:48 6 24:35 7:56/M 1:07:04
6 117 Regalado Aspuria Tampa FL 55 22 6 14:19 7 1:50 8 30:41 19.6MPH 7 1:18 5 24:00 7:45/M 1:12:09
7 231 Jordan Case Seminole FL 58 23 5 14:07 8 1:51 7 30:14 19.8MPH 8 1:24 7 32:15 10:24/M 1:19:53
8 336 Daniel Peacock Palm Harbor FL 53 21 8 17:09 6 1:12 6 29:41 20.2MPH 6 1:05 8 39:06 12:37/M 1:28:15
9 422 Alex Zheludov Altamonte Springs FL 57 22 9 28:18 9 3:01 9 38:09 15.7MPH 9 1:34 9 41:44 13:28/M 1:52:47
 

Female 20 to 24

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 99 Becca House Tampa FL 295 22 2 12:10 1 1:06 1 28:55 20.7MPH 1 0:43 2 27:49 8:58/M 1:10:44
2 186 Aimee Epps Tampa FL 294 21 4 15:19 5 2:10 5 33:16 18.0MPH 2 0:57 1 25:06 8:06/M 1:16:51
3 196 Susan Snyder Saint Petersbrug FL 297 23 1 12:08 6 2:26 3 31:09 19.3MPH 5 1:13 5 30:23 9:48/M 1:17:20
4 215 Lauren Hansen Lutz FL 298 24 6 16:00 2 1:39 2 30:00 20.0MPH 6 1:22 3 29:57 9:40/M 1:19:00
5 232 Geneva McFall Saint Petersbrug FL 296 23 3 13:48 4 2:03 4 31:52 18.8MPH 4 1:05 6 31:04 10:01/M 1:19:54
6 331 Alexis Lafauci Tampa FL 293 20 5 16:00 3 1:59 6 38:25 15.6MPH 3 1:02 4 30:09 9:44/M 1:27:38
 

Male 25 to 29

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 8 Robert Craig Palm Harbor FL 71 29 1 13:28 1 0:46 1 24:35 24.4MPH 1 0:44 1 19:49 6:24/M 59:24
2 14 Alvaro Buenrostro Clearwater FL 6 29 2 13:31 2 0:57 2 25:14 23.8MPH 2 0:44 2 21:05 6:48/M 1:01:33
3 66 Leon McIntosh Tampa FL 67 28 6 14:30 7 1:14 3 25:57 23.1MPH 11 1:11 8 25:31 8:14/M 1:08:25
4 73 Ryan Churchill Madeira Beach FL 63 28 12 15:59 9 1:21 4 26:06 23.0MPH 4 0:56 5 24:37 7:56/M 1:09:01
5 85 Wayne Schmidt Seminole FL 62 27 7 15:16 3 1:01 5 27:31 21.8MPH 8 1:00 7 25:10 8:07/M 1:10:00
6 86 Aaron Jenkins Port Orange FL 65 28 3 13:38 13 1:36 9 29:21 20.4MPH 7 1:00 4 24:23 7:52/M 1:10:00
7 88 Matthew Hartsook Saint Petersbrug FL 64 28 5 14:26 14 1:37 6 28:24 21.1MPH 13 1:14 3 24:22 7:52/M 1:10:05
8 114 Zack White Tampa FL 74 29 4 13:40 15 2:09 10 29:51 20.1MPH 15 1:38 6 24:39 7:57/M 1:11:59
9 126 Gonzalo Pena Ft Lauderdale FL 68 28 10 15:31 10 1:29 7 28:24 21.1MPH 10 1:03 10 26:14 8:28/M 1:12:43
10 152 Patrick McGee Saint Petersbrug FL 66 28 13 17:01 5 1:02 12 30:07 19.9MPH 9 1:01 9 25:42 8:17/M 1:14:55
11 211 Nate Wood Wesley Chaple FL 69 28 16 17:20 17 2:52 11 30:07 19.9MPH 16 1:44 11 26:20 8:30/M 1:18:25
12 216 Kevin Craft Tampa FL 70 29 15 17:11 8 1:19 8 29:07 20.6MPH 12 1:14 13 30:11 9:44/M 1:19:03
13 252 Michael Postoll Wesley Chapel FL 72 29 9 15:25 4 1:02 13 30:20 19.8MPH 17 1:49 14 32:40 10:32/M 1:21:17
14 268 Jonathan Laubach Saint Petersbrug FL 61 26 8 15:20 6 1:11 14 30:43 19.5MPH 6 1:00 15 34:02 10:59/M 1:22:17
15 307 Matthew Heath New Port Richey FL 60 26 17 17:33 16 2:10 17 37:09 16.2MPH 3 0:48 12 27:17 8:48/M 1:24:59
16 338 Juan Fereira Miami FL 76 29 11 15:34 11 1:32 15 33:23 18.0MPH 5 0:59 17 37:10 11:59/M 1:28:40
17 348 Matthew Rossi Brandon FL 73 29 14 17:06 12 1:32 16 34:49 17.2MPH 14 1:37 16 34:37 11:10/M 1:29:42
 

Female 25 to 29

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 56 Caitlin Warner Clearwater FL 12 26 1 11:11 2 1:07 3 28:59 20.7MPH 2 0:44 2 25:41 8:17/M 1:07:43
2 61 Samantha Tromly Tampa FL 311 27 7 13:46 5 1:19 1 26:00 23.1MPH 4 0:56 3 26:12 8:27/M 1:08:15
3 93 Kathryn Richwine Saint Petersbrug FL 305 26 6 13:41 7 1:42 4 29:10 20.6MPH 17 1:35 1 24:16 7:50/M 1:10:27
4 120 Yova Borovska St. Pete FL 539 28 11 15:58 4 1:18 2 27:30 21.8MPH 10 1:14 4 26:20 8:30/M 1:12:21
5 157 Sofia Goldberg Tampa FL 301 26 9 14:39 3 1:07 6 29:51 20.1MPH 5 1:03 8 28:28 9:11/M 1:15:11
6 171 J.m. Kitner Port Richey FL 316 29 12 16:09 9 1:45 5 29:48 20.1MPH 7 1:07 6 27:15 8:47/M 1:16:05
7 226 Michele Howard Odessa FL 309 27 3 12:38 18 3:11 15 35:29 16.9MPH 14 1:23 5 26:52 8:40/M 1:19:34
8 236 Allison Schwartz Tampa FL 317 29 16 16:19 6 1:30 8 30:46 19.5MPH 12 1:19 9 30:16 9:46/M 1:20:13
9 242 Nicole Davis Lutz FL 19 29 8 13:55 12 1:49 9 31:00 19.4MPH 6 1:04 12 32:56 10:37/M 1:20:45
10 246 Emily Parisey Tampa FL 303 26 15 16:17 1 0:57 10 31:16 19.2MPH 8 1:07 11 31:18 10:06/M 1:20:58
11 277 Erica Smith Largo FL 306 26 2 12:17 13 2:01 12 32:47 18.3MPH 11 1:19 13 34:29 11:07/M 1:22:55
12 281 Kayla Richmond Gulfport FL 304 26 10 15:50 17 3:08 14 35:10 17.1MPH 1 0:35 7 28:21 9:09/M 1:23:05
13 292 Victoria Brook Saint Petersburg FL 308 27 17 16:27 10 1:45 11 32:42 18.3MPH 16 1:34 10 31:03 10:01/M 1:23:33
14 300 Kelly Williams Seminole FL 300 25 5 13:22 14 2:05 7 30:44 19.5MPH 20 2:01 15 36:11 11:40/M 1:24:25
15 349 Tiffany Yip Wesley Chapel FL 312 28 18 16:28 8 1:42 13 33:34 17.9MPH 9 1:13 16 36:45 11:51/M 1:29:43
16 365 Alana Brasier Tampa FL 307 27 4 12:56 19 3:41 16 35:39 16.8MPH 3 0:51 19 39:00 12:35/M 1:32:10
17 392 Lisa Heath New Port Richey FL 302 26 14 16:17 11 1:47 18 41:42 14.4MPH 13 1:22 14 35:11 11:21/M 1:36:21
18 402 Catherine Faulk Saint Petersbrug FL 315 29 20 17:38 16 2:26 19 41:51 14.3MPH 21 2:19 17 36:47 11:52/M 1:41:03
19 408 Melissa Schneider Trinity FL 313 28 13 16:16 15 2:10 20 44:09 13.6MPH 18 1:44 18 37:47 12:11/M 1:42:08
20 418 Jenna Strickland Saint Petersbrug FL 314 28 21 18:03 20 3:46 17 41:29 14.5MPH 19 1:56 20 42:12 13:37/M 1:47:28
21 428 Jessica Rada Valrico FL 537 28 19 17:22 21 5:19 21 54:42 11.0MPH 15 1:26 21 46:28 14:59/M 2:05:18
 

Male 30 to 34

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 2 Christian Monsanto Gainesville FL 88 33 2 11:05 1 0:41     20 25:18 1 19:19 6:14/M 56:25
2 4 Vincent Tenaglia Clearwater FL 3 30 3 11:57 2 0:43 2 23:59 25.0MPH 1 0:24 3 20:25 6:35/M 57:30
22 Keith Spain Belleair FL 532 33 4 13:57 3 0:45 4 25:02 24.0MPH 12 1:08 5 22:07 7:08/M 1:03:01
4 25 Terry Garbis St Petersburg Beach FL 85 33 5 14:05 10 1:01 8 26:48 22.4MPH 10 1:04 4 21:10 6:50/M 1:04:09
5 33 Taylor Norton Brandon FL 36 34 10 14:50 7 0:52 3 24:25 24.6MPH 14 1:12 11 23:29 7:35/M 1:04:49
6 36 Jason Jones Clearwater FL 91 34 8 14:32 6 0:52 7 25:54 23.2MPH 2 0:35 9 23:11 7:29/M 1:05:06
7 41 Richard Klobuchar Clearwater FL 86 33 11 14:59 13 1:30 6 25:48 23.3MPH 11 1:06 6 22:14 7:10/M 1:05:39
8 43 Josh Esposito Clearwater FL 84 33 12 15:04 4 0:49 5 25:41 23.4MPH 7 0:52 10 23:18 7:31/M 1:05:45
9 60 Carey Bonham Largo FL 90 34 15 16:53 8 0:58 9 26:56 22.3MPH 4 0:39 8 22:46 7:21/M 1:08:13
10 63 Andy Mascherino Largo FL 524 32 13 16:05 5 0:50 11 27:55 21.5MPH 6 0:51 7 22:33 7:16/M 1:08:17
11 76 Jeremy Selbst Tampa FL 93 34 6 14:14 11 1:02 10 26:56 22.3MPH 9 0:58 13 26:19 8:29/M 1:09:31
12 154 Steven Hampshire Saint Petersburg FL 82 31 9 14:34 12 1:16 16 30:32 19.7MPH 5 0:48 15 27:54 9:00/M 1:15:06
13 162 Sigfredo Rodriguez Wesley Chapel FL 92 34 16 17:45 16 1:57 12 27:56 21.5MPH 13 1:11 14 26:44 8:37/M 1:15:36
14 197 Jay Leffue Clearwater FL 87 33 14 16:43 14 1:40 13 28:23 21.1MPH 17 1:47 16 28:47 9:17/M 1:17:21
15 209 Matthew Noland Reston VA 79 30 20 19:21 18 2:14 14 29:51 20.1MPH 18 2:01 12 24:51 8:01/M 1:18:21
16 270 Jason Bartlett Saint Petersbrug FL 83 31 18 18:05 19 3:04 17 31:07 19.3MPH 15 1:16 17 28:51 9:18/M 1:22:24
17 296 Daniel Stout Odessa FL 89 33 17 17:52 17 2:04 18 31:22 19.1MPH 8 0:56 18 31:32 10:10/M 1:23:49
18 364 Robert Zakel Saint Petersburg FL 95 34 19 19:16 15 1:46 15 30:23 19.7MPH 16 1:25 20 39:06 12:37/M 1:31:57
19 405 Greg Simony Bradenton FL 94 34 1 10:57 20 3:11 19 47:31 12.6MPH 19 4:02 19 35:43 11:31/M 1:41:26
 

Female 30 to 34

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 48 Anna Emery Oviedo FL 323 31 2 12:35 3 1:10 1 26:51 22.3MPH 7 1:04 2 25:01 8:04/M 1:06:44
2 107 Tiffany Stevens Redington Beach FL 334 33 4 14:05 4 1:10 4 29:17 20.5MPH 6 1:04 5 25:32 8:14/M 1:11:11
3 111 Lauri Marsh Madeira Beach FL 534 31 3 12:55 14 2:27 6 29:51 20.1MPH 4 0:57 4 25:31 8:14/M 1:11:43
4 113 Mirjam Allik Saint Petersbrug FL 326 32 6 14:40 5 1:15 11 32:03 18.7MPH 1 0:35 1 23:14 7:30/M 1:11:49
5 115 Molly Spain Belleair FL 320 30 5 14:27 1 1:05 9 30:21 19.8MPH 2 0:56 3 25:09 8:07/M 1:12:00
6 135 Maria Williams Tampa FL 335 33 14 16:18 11 1:56 2 27:20 22.0MPH 9 1:05 6 26:34 8:34/M 1:13:15
7 168 Rebekah Wilkins Tampa FL 322 30 10 15:57 2 1:09 3 27:45 21.6MPH 5 0:59 11 30:10 9:44/M 1:16:02
8 217 Caitlin Constantine Largo FL 338 34 12 16:04 13 2:02 10 31:27 19.1MPH 12 1:20 7 28:12 9:06/M 1:19:06
9 229 Jennifer Larhette Tampa FL 319 30 11 15:58 19 3:36 7 29:55 20.1MPH 11 1:12 8 29:06 9:23/M 1:19:50
10 237 Sarah Pflasterer Tampa FL 330 32 15 16:30 6 1:23 5 29:35 20.3MPH 13 1:30 13 31:15 10:05/M 1:20:16
11 311 Sarah Deutschmann Tampa FL 339 34 16 16:52 15 2:28 14 35:42 16.8MPH 3 0:56 10 29:54 9:39/M 1:25:54
12 319 Michelle Aviles Hudson FL 327 32 18 17:42 8 1:33 8 30:14 19.8MPH 8 1:05 19 35:52 11:34/M 1:26:27
13 341 Michele Pliner Saint Petersbrug FL 333 33 7 14:47 20 3:54 15 37:42 15.9MPH 14 1:31 12 30:54 9:58/M 1:28:49
14 342 Julia Wood Odessa FL 332 32 17 17:34 12 1:59 12 34:02 17.6MPH 15 1:36 14 33:46 10:54/M 1:28:58
15 356 Danielle Duval Tampa FL 328 32 13 16:13 18 3:18 16 38:24 15.6MPH 20 2:40 9 29:42 9:35/M 1:30:19
16 383 Adriane Barlow Riverview FL 337 34 9 15:53 17 2:39 17 38:34 15.6MPH 10 1:10 20 36:25 11:45/M 1:34:42
17 387 Julie Strojnowski Land O' Lakes FL 321 30 8 15:01 7 1:26 19 42:55 14.0MPH 17 2:11 16 34:00 10:58/M 1:35:35
18 389 Lori Schmidt Seminole FL 325 31 1 12:14 9 1:39 20 45:14 13.3MPH 19 2:22 17 34:08 11:01/M 1:35:40
19 398 Mandi Houston Port Orange FL 318 30 19 18:02 16 2:37 18 41:29 14.5MPH 18 2:15 15 33:52 10:55/M 1:38:18
20 413 Yeinny Owens Madeira Beach FL 336 33 20 30:46 10 1:41 13 34:19 17.5MPH 16 1:48 18 35:10 11:21/M 1:43:46
 

Male 35 to 39

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 10 Jim Glover Tampa FL 232 38 3 13:03 5 0:59 2 24:20 24.7MPH 2 0:47 2 21:13 6:51/M 1:00:23
2 20 James Strouse Tampa FL 225 36 1 12:28 18 1:18 9 25:45 23.3MPH 7 1:03 3 22:13 7:10/M 1:02:50
3 21 Rick Brown Valrico FL 226 37 18 14:35 11 1:07 6 25:28 23.6MPH 23 1:36 1 20:06 6:29/M 1:02:54
4 23 Stephen Higgins Bradenton FL 221 36 2 12:48 9 1:05 5 25:21 23.7MPH 8 1:05 5 23:28 7:34/M 1:03:48
5 26 Jonathan Stein Tampa FL 216 35 7 13:41 13 1:08 3 24:59 24.0MPH 4 0:49 7 23:34 7:36/M 1:04:12
6 31 Joel Gorman Lithia FL 268 39 4 13:06 4 0:57 10 25:51 23.2MPH 1 0:45 8 24:02 7:45/M 1:04:42
7 32 Joshua Gohman Tarpon Springs FL 220 36 24 14:57 14 1:10 4 25:01 24.0MPH 12 1:10 4 22:23 7:13/M 1:04:43
8 42 Jon Herring Largo FL 227 37 5 13:11 6 1:02 15 26:41 22.5MPH 13 1:14 6 23:32 7:35/M 1:05:42
9 46 Eric Biles Sarasota FL 230 38 6 13:31 2 0:49 7 25:29 23.5MPH 6 0:57 14 25:38 8:16/M 1:06:25
10 55 Shawn Yuskaitis Tampa FL 21 38 12 14:10 19 1:26 17 27:06 22.1MPH 3 0:48 9 24:02 7:45/M 1:07:35
11 57 John Davis Saint Petersbrug FL 219 36 23 14:56 21 1:32 1 24:03 24.9MPH 9 1:06 16 26:05 8:25/M 1:07:44
12 62 Matt Jerome Clearwater FL 214 35 10 14:01 7 1:03 12 26:12 22.9MPH 14 1:14 15 25:45 8:18/M 1:08:17
13 81 Joe Marinucci Belleair Beach FL 78 39 8 13:57 8 1:04 8 25:30 23.5MPH 17 1:17 22 27:54 9:00/M 1:09:44
14 84 William Nobles Saint Petersbrug FL 233 38 9 13:59 1 0:48 16 27:00 22.2MPH 11 1:10 18 27:02 8:43/M 1:10:00
15 90 Michael Holt Saint Petersbrug FL 222 36 29 15:51 10 1:07 14 26:40 22.5MPH 5 0:57 13 25:30 8:14/M 1:10:06
16 94 Lucas Lomax Clearwater FL 223 36 11 14:05 28 1:54 21 28:08 21.3MPH 30 1:58 10 24:22 7:52/M 1:10:29
17 124 Nic Rasmussen Saint Petersbrug FL 228 37 27 15:30 24 1:39 13 26:38 22.5MPH 28 1:45 19 27:04 8:44/M 1:12:39
18 125 Joshua Sperry Temple Terrace FL 244 39 25 15:06 30 1:54 18 27:09 22.1MPH 24 1:38 11 24:50 8:01/M 1:12:40
19 130 Chris Reynolds Clearwater Beach FL 224 36 15 14:22 27 1:45 26 29:04 20.6MPH 20 1:26 17 26:17 8:29/M 1:12:56
20 134 Eric Patnode Tampa FL 80 38 13 14:11 15 1:11 19 27:37 21.7MPH 25 1:39 27 28:34 9:13/M 1:13:14
21 164 Austin Stockton Tampa FL 527 36 21 14:47 22 1:35 24 28:42 20.9MPH 16 1:16 29 29:18 9:27/M 1:15:41
22 175 Robert Dye St. Pete FL 518 38 31 16:06 26 1:44 23 28:30 21.1MPH 19 1:23 26 28:29 9:11/M 1:16:14
23 179 Clifford Wells St. Pete FL 520 39 17 14:31 31 2:01 20 27:49 21.6MPH 27 1:45 31 30:15 9:45/M 1:16:24
24 181 Steve Almond Lithia FL 237 39 20 14:41 34 2:24 28 29:16 20.5MPH 32 1:58 23 28:04 9:03/M 1:16:25
25 190 Eduardo Carvallo Tampa FL 218 36 34 18:57 3 0:54 27 29:13 20.5MPH 34 2:26 12 25:25 8:12/M 1:16:58
26 204 Kevin Baker Lithia FL 217 36 16 14:29 20 1:27 22 28:21 21.2MPH 21 1:31 33 32:07 10:22/M 1:17:58
27 223 Dennis Gallagher Tampa FL 231 38 26 15:18 25 1:39 30 30:10 19.9MPH 36 4:09 24 28:10 9:05/M 1:19:29
28 225 John Rudnick Largo FL 243 39 32 16:59 17 1:18 11 25:55 23.2MPH 15 1:15 34 34:05 11:00/M 1:19:33
29 233 Scott Peterson Saint Petersbrug FL 242 39 28 15:48 29 1:54 35 31:40 18.9MPH 35 3:12 21 27:23 8:50/M 1:19:59
30 245 Douglas Nettelhorst Saint Petersbrug FL 241 39 36 19:37 35 2:33 25 28:45 20.9MPH 22 1:36 25 28:21 9:09/M 1:20:54
31 253 James Kyte Lithia FL 240 39 33 18:47 32 2:15 32 30:59 19.4MPH 31 1:58 20 27:19 8:49/M 1:21:19
32 295 Alexander Wright Tampa FL 236 38 22 14:49 33 2:17 36 36:36 16.4MPH 18 1:19 28 28:36 9:14/M 1:23:39
33 299 Dan Orta Odessa FL 234 38 35 19:32 23 1:36 31 30:17 19.8MPH 29 1:47 32 31:09 10:03/M 1:24:22
34 308 Marcus Winters Brandon FL 245 39 30 16:04 16 1:18 29 29:58 20.0MPH 33 2:20 35 35:39 11:30/M 1:25:21
35 317 Craig Arndt Lutz FL 212 35 19 14:38 36 2:40 34 31:39 19.0MPH 10 1:10 36 36:06 11:39/M 1:26:16
36 320 Ozzy Vidal Gainesville FL 229 37 37 20:00 37 3:35 33 31:13 19.2MPH 26 1:44 30 29:56 9:39/M 1:26:30
 

Female 35 to 39

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 35 Christina Noordstar Tierra Verde FL 8 37 9 15:18 1 1:00 2 26:00 23.1MPH 1 0:44 1 21:59 7:05/M 1:05:02
2 67 Noelle Cartier Palmetto FL 355 38 4 13:49 3 1:05 3 27:08 22.1MPH 6 1:00 5 25:28 8:13/M 1:08:32
3 101 Ginger Kasper Riverview FL 343 35 3 13:34 16 1:36 13 29:20 20.5MPH 5 1:00 4 25:16 8:09/M 1:10:48
4 106 Shannon Shearer Largo FL 359 38 8 15:06 7 1:13 4 27:08 22.1MPH 8 1:09 6 26:26 8:32/M 1:11:05
5 109 Angela Getty Tampa FL 357 38 2 12:52 6 1:11 11 29:04 20.6MPH 9 1:10 9 27:14 8:47/M 1:11:33
6 122 Suzanne Cox Lutz FL 350 37 6 14:50 2 1:03 1 25:57 23.1MPH 7 1:06 14 29:28 9:30/M 1:12:25
7 138 Theresa Troiani Odessa FL 364 39 5 14:35 4 1:08 6 28:12 21.3MPH 12 1:17 12 28:21 9:09/M 1:13:35
8 140 Veronica Gustafson Tampa FL 363 39 12 16:06 12 1:27 5 28:01 21.4MPH 11 1:13 8 26:47 8:38/M 1:13:36
9 155 Shannon Dempsey Wesley Chapel FL 345 36 16 16:24 21 1:51 17 31:02 19.3MPH 16 1:38 2 24:11 7:48/M 1:15:08
10 180 Tisha Wright Tampa FL 349 36 18 16:30 14 1:34 19 32:20 18.6MPH 2 0:48 3 25:12 8:08/M 1:16:25
11 192 Tara Thompson Odessa FL 30 37 14 16:09 5 1:09 16 30:42 19.5MPH 3 0:56 11 28:11 9:05/M 1:17:10
12 198 Shannon Booth Longwood FL 361 39 7 14:53 17 1:38 8 28:24 21.1MPH 18 1:49 15 30:49 9:56/M 1:17:35
13 203 Lindsay Whitney Lutz FL 344 35 13 16:09 13 1:32 15 30:28 19.7MPH 10 1:13 13 28:26 9:10/M 1:17:49
14 210 Valarie Rodriguez-Sullivan Tampa FL 352 37 22 19:51 19 1:48 9 28:39 20.9MPH 15 1:35 7 26:26 8:32/M 1:18:22
15 235 Cindy Trautmann Tampa FL 353 37 15 16:18 8 1:16 14 29:57 20.0MPH 13 1:20 17 31:20 10:06/M 1:20:12
16 240 Krista Lallemand Lutz FL 358 38 21 18:48 10 1:24 18 31:47 18.9MPH 4 0:58 10 27:39 8:55/M 1:20:38
17 243 Eleni Larcombe Breckenridge CO 348 36 10 15:18 15 1:35 10 28:42 20.9MPH 20 1:52 19 33:23 10:46/M 1:20:52
18 263 Johanna Doege Saint Petersbrug FL 346 36 19 17:00 22 2:06 7 28:23 21.1MPH 17 1:43 18 32:28 10:28/M 1:21:43
19 280 Vanessa Arndt Lutz FL 354 38 17 16:28 9 1:23 12 29:19 20.5MPH 14 1:27 21 34:24 11:06/M 1:23:03
20 326 Jennifer Azzarelli Odessa FL 341 35 20 17:59 20 1:49 21 34:16 17.5MPH 19 1:51 16 31:16 10:05/M 1:27:13
21 347 Kelli Hartsook Saint Petersbrug FL 342 35 11 15:56 18 1:46 20 34:15 17.5MPH 22 2:28 22 35:00 11:17/M 1:29:28
22 388 Cristina Farooq Lutz FL 347 36 1 11:17 11 1:24 22 46:43 12.8MPH 21 2:13 20 33:58 10:57/M 1:35:37
 

Male 40 to 44

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 19 Garry Battaglia Sarasota FL 255 42 4 13:21 6 1:03 4 25:10 23.8MPH 2 0:40 2 22:21 7:13/M 1:02:37
2 28 Rob Price Saint Petersbrug FL 252 41 13 14:40 4 0:56 2 24:58 24.0MPH 3 0:43 4 22:58 7:25/M 1:04:17
3 29 Greg Fann Clearwater FL 259 43 8 14:15 15 1:30 1 24:36 24.4MPH 13 1:05 3 22:55 7:24/M 1:04:23
4 44 Chris White Tampa FL 81 44 5 13:51 2 0:52 3 25:04 23.9MPH 5 0:50 8 25:24 8:12/M 1:06:04
5 45 Richard Purcell Williston FL 517 41 24 17:34 1 0:51 5 25:16 23.7MPH 1 0:38 1 22:00 7:06/M 1:06:20
6 51 Stan Fivecoat Trinity FL 267 44 12 14:38 11 1:21 11 26:59 22.2MPH 7 0:51 6 23:23 7:33/M 1:07:14
7 54 John Hislop Saint Petersburg FL 257 42 6 13:58 13 1:23 6 25:17 23.7MPH 6 0:51 11 25:53 8:21/M 1:07:25
8 58 Kurt Schwahn Belleair FL 521 42 2 13:06 3 0:54 8 25:50 23.2MPH 14 1:08 14 26:51 8:40/M 1:07:51
9 64 Shailer Bowers Tampa FL 266 44 3 13:20 7 1:06 13 27:12 22.1MPH 11 1:00 10 25:44 8:18/M 1:08:24
10 74 Scott Hacking Palm Harbor FL 260 43 18 15:11 5 1:02 9 26:36 22.6MPH 9 0:53 9 25:39 8:16/M 1:09:22
11 78 Paul Valitutto Tampa FL 258 42 1 12:45 10 1:18 7 25:46 23.3MPH 12 1:01 17 28:43 9:16/M 1:09:35
12 89 Trever Miller Land O Lakes FL 246 40 22 16:01 12 1:23 10 26:49 22.4MPH 8 0:52 7 24:58 8:03/M 1:10:05
13 91 Brian Weible Safety Harbor FL 271 44 21 15:59 23 1:52 14 27:37 21.7MPH 22 1:34 5 23:07 7:27/M 1:10:11
14 105 Phillip Wade Tampa FL 270 44 23 16:03 9 1:10 12 27:03 22.2MPH 4 0:45 12 25:59 8:23/M 1:11:01
15 133 Douglas Seely Seminole FL 253 41 11 14:35 14 1:29 16 27:42 21.7MPH 17 1:18 16 28:05 9:04/M 1:13:10
16 149 Robert Rose Tampa FL 249 40 10 14:19 18 1:34 21 29:33 20.3MPH 24 1:45 15 27:21 8:49/M 1:14:34
17 160 Andrew Villlamagna Seminole FL 269 44 9 14:16 21 1:46 18 28:21 21.2MPH 16 1:14 19 29:42 9:35/M 1:15:20
18 188 Chris Pavlik Tampa FL 263 43 17 15:09 17 1:33 20 28:51 20.8MPH 18 1:19 20 30:03 9:42/M 1:16:57
19 189 Byron Mischen Belleair FL 247 40 19 15:57 22 1:52 22 30:52 19.4MPH 23 1:43 13 26:32 8:34/M 1:16:57
20 199 Kevin Klare Tampa FL 262 43 14 14:47 20 1:42 15 27:41 21.7MPH 10 0:55 22 32:34 10:30/M 1:17:41
21 238 Stephane Breton Redington Beach FL 256 42 20 15:58 8 1:07 23 31:32 19.0MPH 15 1:09 21 30:40 9:54/M 1:20:27
22 265 Brian Moss Pinellas Park FL 248 40 16 15:02 26 3:20 24 31:44 18.9MPH 26 2:18 18 29:21 9:28/M 1:21:48
23 306 Evan Osullivan Safety Harbor FL 251 41 25 18:40 16 1:31 17 28:04 21.4MPH 21 1:32 24 35:05 11:19/M 1:24:54
24 313 Kenneth Waygood Sarasota FL 265 43 26 18:49 19 1:40 19 28:36 21.0MPH 19 1:22 25 35:45 11:32/M 1:26:14
25 381 Manuel Solis Indian Shore FL 264 43 7 14:02 24 1:54 25 34:24 17.4MPH 25 1:52 26 42:26 13:41/M 1:34:40
26 382 Michael Ward Tampa FL 254 41 15 15:00 25 2:19 26 42:01 14.3MPH 20 1:22 23 33:56 10:57/M 1:34:41
 

Female 40 to 44

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 95 Claudia McCoy Trinity FL 114 41 9 16:41 9 1:25 8 28:47 20.8MPH 7 0:53 1 22:41 7:19/M 1:10:29
2 112 Cindy Hazel Tampa FL 124 43 14 16:55 19 1:49 4 27:50 21.6MPH 16 1:08 2 24:03 7:45/M 1:11:48
3 123 Jammie Adams Land O Lakes FL 96 40 7 16:12 15 1:45 3 27:43 21.6MPH 18 1:09 4 25:36 8:15/M 1:12:27
4 141 Nicole Geller Tampa FL 115 42 8 16:37 6 1:16 1 27:01 22.2MPH 10 0:55 9 27:48 8:58/M 1:13:38
5 143 Monika Cassidy Tampa FL 542 43 24 17:57 8 1:19 5 27:52 21.5MPH 9 0:54 5 25:48 8:19/M 1:13:53
6 148 Stephanie Depue Tampa FL 100 40 10 16:42 17 1:49 9 28:54 20.8MPH 17 1:09 7 25:58 8:23/M 1:14:33
7 161 Renee Lafauci Tampa FL 131 44 5 15:45 11 1:30 7 28:47 20.8MPH 5 0:47 11 28:38 9:14/M 1:15:28
8 178 Deborah Pike Riverview FL 522 42 11 16:46 1 1:05 10 29:12 20.5MPH 6 0:48 10 28:27 9:11/M 1:16:21
9 191 Ingrid Girstlova Sarasota FL 113 41 20 17:46 16 1:45 12 29:57 20.0MPH 2 0:30 8 26:59 8:42/M 1:16:59
10 193 Cheryl Gendebien New Port Richey FL 116 42 15 17:15 4 1:13 2 27:32 21.8MPH 14 0:59 13 30:09 9:44/M 1:17:10
11 195 Annie Schlemmer Land O Lakes FL 106 40 13 16:53 3 1:09 11 29:23 20.4MPH 8 0:53 12 28:55 9:20/M 1:17:16
12 202 Betsy Banks Liebel Tierra Verde FL 121 43 30 19:24 5 1:14 14 30:19 19.8MPH 11 0:56 6 25:53 8:21/M 1:17:48
13 239 Stefanie Silvers Saint Petersbrug FL 133 44 4 15:44 26 2:34 24 35:08 17.1MPH 26 1:47 3 25:23 8:11/M 1:20:37
14 273 Kristin Anderson Tampa FL 97 40 18 17:38 23 2:25 16 30:41 19.6MPH 13 0:58 15 31:00 10:00/M 1:22:43
15 276 Lindy Fireline Bradenton FL 103 40 12 16:47 12 1:34 6 28:41 20.9MPH 12 0:58 28 34:53 11:15/M 1:22:55
16 278 Melanie Walters Clearwater FL 128 43 25 17:59 18 1:49 13 30:07 19.9MPH 23 1:38 20 31:27 10:09/M 1:23:02
17 284 Lisa Resnick Tampa FL 119 42 17 17:37 13 1:38 18 31:52 18.8MPH 22 1:37 14 30:28 9:50/M 1:23:13
18 290 Jill Breton Redington Beach FL 111 41 1 14:14 2 1:08 26 36:32 16.4MPH 1 0:30 16 31:00 10:00/M 1:23:27
19 293 Joann Dye Saint Petersbrug FL 101 40 22 17:56 10 1:28 17 31:21 19.1MPH 19 1:10 22 31:37 10:12/M 1:23:34
20 297 Susan Marcelli Belleair FL 126 43 6 16:04 20 2:02 20 32:43 18.3MPH 25 1:40 21 31:27 10:09/M 1:23:57
21 314 Carrie Kukuda Land O'Lakes FL 543 41 2 14:24 31 4:14 23 34:41 17.3MPH 24 1:40 19 31:13 10:04/M 1:26:14
22 327 Julia Smith Tampa FL 540 41 21 17:51 21 2:13 15 30:39 19.6MPH 32 2:43 23 33:50 10:55/M 1:27:17
23 332 Suzanne Icely Saint Petersburg FL 130 44 23 17:57 7 1:16 19 32:33 18.4MPH 20 1:23 27 34:37 11:10/M 1:27:48
24 334 Stephanie Mischke Saint Petersbrug FL 118 42 3 15:09 27 2:35 22 34:06 17.6MPH 29 2:19 24 33:51 10:55/M 1:28:03
25 353 Laura Bair Clearwater FL 110 40 16 17:23 22 2:19 21 33:35 17.9MPH 30 2:28 25 34:09 11:01/M 1:29:55
26 363 Jennifer Tuazon Saint Petersburg FL 109 40 31 20:29 24 2:25 28 36:48 16.3MPH 15 1:00 18 31:08 10:03/M 1:31:52
27 369 Melissa Daley Lutz FL 134 44 26 18:01 28 2:54 30 40:14 14.9MPH 3 0:37 17 31:06 10:02/M 1:32:54
28 406 Jennifer Kyte Lithia FL 125 43 29 19:11 14 1:43 32 44:34 13.5MPH 27 1:50 26 34:14 11:03/M 1:41:33
29 411 Anne Zamitalo Saint Petersbrug FL 135 44 27 19:05 29 3:14 27 36:44 16.3MPH 28 2:02 29 42:28 13:42/M 1:43:35
30 412 Beth Abernethy Saint Petersbrug FL 120 43 28 19:11 30 3:27 25 36:16 16.5MPH 21 1:36 31 43:04 13:54/M 1:43:35
31 416 Jennifer Ventress Duval Saint Petersbrug FL 127 43 19 17:45 25 2:26 29 38:18 15.7MPH 31 2:36 32 44:54 14:29/M 1:46:02
32 421 Carla Cornett Tampa FL 99 40 32 20:44 32 4:34 31 42:12 14.2MPH 4 0:43 30 42:49 13:49/M 1:51:04
 

Male 45 to 49

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 7 Dave Bracken Tarpon Springs FL 122 45 1 10:54 2 0:45 2 24:36 24.4MPH 1 0:38 4 22:22 7:13/M 59:17
2 13 Ken O'Day Palm Harbor FL 415 48 9 14:09 1 0:43 1 23:40 25.4MPH 3 0:53 2 22:02 7:06/M 1:01:29
3 34 Daniel Koser Seminole FL 413 48 2 12:12 6 0:55 3 24:38 24.4MPH 4 0:55 17 26:13 8:27/M 1:04:54
4 38 Thomas Hoffman Palm Harbor FL 419 49 6 13:19 26 1:45 8 25:42 23.3MPH 13 1:11 6 23:23 7:33/M 1:05:22
5 47 Grant Lempriere Sarasota FL 406 47 7 13:29 9 0:58 5 25:19 23.7MPH 8 1:04 13 25:39 8:16/M 1:06:32
6 49 Bill Cottrell Belleair FL 377 45 24 16:21 10 0:59 9 26:37 22.5MPH 5 0:58 1 21:56 7:05/M 1:06:53
7 52 Vidian Boulogne New Port Richey FL 411 48 16 15:28 5 0:53 4 24:53 24.1MPH 14 1:12 10 24:49 8:00/M 1:07:17
8 59 Flay Goodwin Tampa FL 393 46 13 14:55 17 1:10 21 28:31 21.0MPH 18 1:21 3 22:06 7:08/M 1:08:06
9 65 Jean Gendebien New Port Richey FL 392 46 27 16:49 23 1:28 7 25:30 23.5MPH 24 1:30 5 23:05 7:27/M 1:08:24
10 72 Paul Harris Palmetto FL 380 45 18 15:49 11 1:02 6 25:27 23.6MPH 23 1:29 12 25:04 8:05/M 1:08:52
11 79 Conrad Caringal Largo FL 11 45 20 16:02 12 1:03 20 28:10 21.3MPH 2 0:44 7 23:36 7:37/M 1:09:37
12 80 Tim Matheis Palmetto FL 399 46 5 12:42 7 0:56 28 29:49 20.1MPH 19 1:23 11 24:52 8:01/M 1:09:44
13 92 Scott Bragan Tampa FL 536 45 12 14:42 14 1:05 12 27:03 22.2MPH 11 1:07 18 26:13 8:27/M 1:10:13
14 97 Chuck Moonen Bradenton FL 414 48 17 15:38 13 1:04 23 28:34 21.0MPH 10 1:04 9 24:17 7:50/M 1:10:38
15 100 Eddie Wyatt Sarasota FL 32 48 4 12:40 18 1:10 18 27:40 21.7MPH 7 1:03 22 28:10 9:05/M 1:10:45
16 110 Kent Rodahaver Saint Petersbrug FL 389 45 23 16:19 3 0:52 16 27:24 21.9MPH 15 1:14 14 25:45 8:18/M 1:11:36
17 116 Robert Tellone Seminole FL 417 48 3 12:39 22 1:23 22 28:33 21.0MPH 33 1:43 21 27:42 8:56/M 1:12:02
18 118 Scott Vaughn Odessa FL 29 47 29 16:52 8 0:56 17 27:35 21.8MPH 6 0:59 15 25:54 8:21/M 1:12:17
19 121 Dan Fillenwarth Madeira Beach FL 412 48 25 16:35 39 2:40 14 27:19 22.0MPH 31 1:37 8 24:10 7:48/M 1:12:23
20 129 Kerry Martin Sarasota FL 407 47 10 14:12 15 1:09 13 27:16 22.0MPH 12 1:08 25 29:09 9:24/M 1:12:55
21 147 Greg Masters Odessa FL 398 46 11 14:26 16 1:10 11 27:02 22.2MPH 34 1:44 29 29:56 9:39/M 1:14:20
22 150 Owen Deckinga St. Pete FL 369 48 30 16:56 25 1:42 19 27:44 21.6MPH 36 1:51 19 26:27 8:32/M 1:14:42
23 159 Stephen Kovac St Petersburg Beach FL 405 47 14 15:13 33 2:22 10 26:59 22.2MPH 21 1:27 26 29:18 9:27/M 1:15:20
24 220 Ronald Malloy Tampa FL 397 46 8 14:09 36 2:28 35 31:46 18.9MPH 32 1:38 27 29:21 9:28/M 1:19:23
25 222 Roy MacPhail Bradenton FL 385 45 26 16:47 19 1:13 25 28:46 20.9MPH 38 1:58 32 30:42 9:54/M 1:19:28
26 244 Alfonso Broxton Saint Petersbrug FL 404 47 37 17:15 24 1:37 15 27:22 21.9MPH 30 1:37 39 33:00 10:39/M 1:20:53
27 248 Ernest Carrera Tampa FL 390 46 15 15:27 20 1:19 24 28:43 20.9MPH 27 1:33 33 32:01 10:20/M 1:21:05
28 249 Bill Icely Saint Petersburg FL 394 46 33 17:01 4 0:53 26 28:47 20.8MPH 29 1:35 36 32:54 10:37/M 1:21:11
29 250 Gregory Krautner New Port Richey FL 383 45 31 16:58 31 2:12 30 30:32 19.7MPH 42 2:39 24 28:49 9:18/M 1:21:13
30 251 James Janack Gulfport FL 381 45 34 17:08 30 2:08 39 32:33 18.4MPH 44 3:15 16 26:09 8:26/M 1:21:14
31 254 Kyle Riedel Valrico FL 401 46 40 17:41 42 3:11 36 32:04 18.7MPH 22 1:28 20 26:54 8:41/M 1:21:19
32 260 Mark Nicely Safety Harbor FL 400 46 32 16:59 21 1:20 40 32:39 18.4MPH 9 1:04 28 29:32 9:32/M 1:21:37
33 287 Garth Notel Lithia FL 408 47 41 17:44 28 1:52 27 29:14 20.5MPH 39 2:15 34 32:13 10:24/M 1:23:20
34 288 Scott Vincent Palm Harbor FL 410 47 22 16:15 37 2:28 29 30:11 19.9MPH 25 1:31 38 32:56 10:37/M 1:23:23
35 291 Brian Marton Pinellas Park FL 386 45 21 16:10 45 4:51 32 30:51 19.4MPH 17 1:18 31 30:17 9:46/M 1:23:28
36 302 Michael Ventola Lithia FL 421 49 38 17:17 41 2:43 41 33:05 18.1MPH 20 1:25 30 29:56 9:39/M 1:24:27
37 303 Pete McConnell Saint Petersbrug FL 387 45 35 17:11 40 2:41 43 34:13 17.5MPH 35 1:49 23 28:34 9:13/M 1:24:30
38 315 Chuck Dunlap Lithia FL 379 45 43 18:36 32 2:13 31 30:36 19.6MPH 37 1:57 35 32:50 10:35/M 1:26:15
39 328 Chris Corripio Largo FL 530 46 19 15:55 35 2:27 33 31:03 19.3MPH 26 1:32 43 36:29 11:46/M 1:27:29
40 345 Donald Jordan Saint Petersburg FL 382 45 45 19:12 29 1:55 37 32:20 18.6MPH 43 2:48 40 33:05 10:40/M 1:29:22
41 358 Jeffrey Wells Port Orange FL 403 46 36 17:13 34 2:23 42 33:36 17.9MPH 16 1:16 42 36:00 11:37/M 1:30:30
42 371 Robert Cox Tampa FL 391 46 42 18:36 38 2:35 44 35:08 17.1MPH 28 1:34 41 35:19 11:24/M 1:33:14
43 376 John Thompson Saint Petersbrug FL 402 46 39 17:23 43 3:13 38 32:31 18.5MPH 40 2:28 44 38:07 12:18/M 1:33:44
44 377 John Kukuda Land O'Lakes FL 384 45 28 16:51 44 3:52 45 36:29 16.4MPH 45 3:46 37 32:55 10:37/M 1:33:55
45 385 Darrell Devor Lake Mary FL 378 45 44 18:42 27 1:51 34 31:24 19.1MPH 41 2:36 45 40:22 13:01/M 1:34:56
 

Female 45 to 49

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name City Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 40 Kerry Simmons Point Lookout NY 151 47 1 12:30 2 0:58 1 26:22 22.8MPH 6 0:52 4 24:44 7:59/M 1:05:28
2 53 Sara Weaver Naples FL 161 49 2 12:47 8 1:14 6 28:05 21.4MPH 1 0:49 2 24:27 7:53/M 1:07:23
3 87 Louise Donato Clearwater FL 157 49 5 14:29 4 0:59 2 27:14 22.0MPH 7 0:55 7 26:24 8:31/M 1:10:04
4 98 Carol Hollenbeck St Petersburg Beach FL 143 46 21 17:34 1 0:58 17