Home | Upcoming Events | Back
Red Line Super Sprint Triathlon

400 Yd. Swim | 12 Mile Bike |2 Mile Run
April 21, 2013 | Jackson, Georgia
Race Direction: Zone5 Events

Results by: Alta Vista Sports (Ryan Cavallero)
Questions? Click here to contact timer
Tweet


Red Line Super Sprint Triathlon  
400 yds.swim / 12 mile bike/ 2 mile run
April 21, 2013, 8AM; Jackson, Georgia
at High Falls State Park
Timing & Results: Alta Vista Sports
Results Questions:  Ryan Cavallaro 
RyanC1223@gmail.com
www.altavistasports.com
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
MALE OVERALL CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1    52 Rob Richardson           27 Decatur              GA   50:14    2    7:03    0:49    1   29:49    0:20    3   12:14         
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    37    51 Michael Stephens         19 Jasper               GA 1:13:50    2   14:36    2:24    1   37:23    1:27    2   18:03         
    2    46    69 Devon Williams           18 Columbus             GA 1:19:09    1   12:11    4:23    2   46:33    1:23    1   14:41         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    42    72 Matthew Himel            22 Dahlonega            GA 1:15:33    1   10:24    2:12    1   46:06    0:58    1   15:55         
    2    63    44 Viplav Sinho             23 Atlanta              GA 1:47:41    2   21:11    5:32    2 1:03:15    1:00    2   16:44         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2    99 Alex Solomon             27 Atlanta              GA   50:55    1    6:36    0:43    1   31:46    0:35    1   11:16         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5    22 Michael Oyler            31 Atlanta              GA   59:34    2    8:39    1:14    2   35:23    0:28    1   13:52         
    2     7    53 Michael Russo            30 Columbus             GA 1:00:49    3    9:10    0:47    3   35:26    0:33    3   14:55         
    3     9    23 Billy Fletcher           34 Smyrna               GA 1:01:08    1    8:31    1:42    1   35:12    0:52    2   14:54         
    4    19     2 Christopher Edge         31 Tuscaloosa           AL 1:07:26    4    9:54    1:21    4   39:26    1:16    4   15:31         
    5    30    62 Jacob Hooten             32 Alpharetta           GA 1:11:59    6   12:20    1:50    5   40:16    0:56    6   16:37         
    6    33    38 Toni De La Fuente        34 Atlanta              GA 1:12:46    5   11:27    2:01    8   42:23    0:36    5   16:22         
    7    38    94 Chad Burton              32 Douglasville         GA 1:13:57    7   13:10    1:21    7   41:28    0:47    7   17:14         
    8    53     8 Dustan Atkinson          30 Atlanta              GA 1:23:47    8   16:09    2:54    6   41:01    0:56    8   22:49         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     3   100 John Rutledge            36 Smyrna               GA   56:09    2    8:40    0:49    1   32:14    0:39    1   13:48         
    2    15    91 Alex Roberts             36 Warner Robbins       GA 1:04:46    1    8:23    1:48    4   38:50    0:32    2   15:15         
    3    17    39 William Ludwig           39 Carrollton           GA 1:05:21    6   10:28    1:25    2   35:42    0:56    4   16:51         
    4    25    67 Erik Heater              39 Newnan               GA 1:09:39    5   10:01    1:02    6   40:39    1:01    5   16:57         
    5    26    49 Kristian Roskaft         38 Douglasville         GA 1:10:02    7   12:25    2:10    3   36:53    0:49    6   17:46         
    6    27    76 Chris Eberth             36 Columbus             GA 1:10:10    4    9:33    4:08    5   39:31    1:03    3   15:57         
    7    39    18 James Stafford           39 Atlanta              GA 1:14:22    3    9:25    4:08    7   40:52    1:44    8   18:16         
    8    52    93 Ronny Crawford           37 Marietta             GA 1:23:33    8   12:42    3:14   10   48:10    1:25    7   18:04         
    9    55    61 Jorge Robledo            37 Canton               GA 1:25:43    9   15:36    2:56    8   41:18    2:40    9   23:15         
   10    59     4 Stephen Black            37 Peachtree City       GA 1:34:17   10   17:19    2:43    9   46:22    2:03   10   25:52         
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11   101 Michael Liss             40 Atlanta              FL 1:02:42    2   10:11    2:32    2   34:18    1:41    2   14:01         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13    41 Mark Wassersug           44 Atlanta              GA 1:03:46    1   10:30    2:46    1   36:08    0:47    1   13:36         
    2    28    92 Garry Spinks             41 Smyrna               GA 1:10:44    2   11:14    2:10    3   38:08    1:14    5   18:00         
    3    34    78 Henry Walthour           44 Decatur              GA 1:12:55    4   14:18    2:24    2   38:08    1:06    4   17:01         
    4    43    97 Reed Haley               41 Mableton             GA 1:15:54    5   15:40    1:25    4   40:27    1:47    2   16:37         
    5    44    80 Matt Waymack             41 Flowery Branch       GA 1:15:59    3   13:39    2:16    5   42:39    0:40    3   16:48         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12    16 Daniel Meyer             49 Decatur              GA 1:03:19    2   10:18    1:09    1   36:48    0:39    1   14:27         
    2    20    68 Peter Ruel               47 Carnesville          GA 1:07:58    6   11:31    0:38    3   39:59    0:58    3   14:53         
    3    22    75 John Sauer               45 Ball Ground          GA 1:08:45    1    8:21    2:38    4   40:29    0:52    4   16:26         
    4    24    19 Steven Kushner           46 Atlanta              GA 1:09:32    3   10:44    3:29    2   39:52    0:51    2   14:38         
    5    41    74 Bill Guenthner           48 Duluth               GA 1:15:06    8   12:59    1:05    5   41:34    0:46    5   18:43         
    6    49    79 Tony Atchison            45 Alpharetta           GA 1:21:17    4   10:46    3:08    7   44:43    1:26    6   19:16    2:00 
    7    51    25 Scott Mozingo            48 Buford               GA 1:23:05    7   12:12    3:31    6   42:39    2:35    7   22:11         
    8    58    98 Chris Salter             45 Bowdon               GA 1:33:21    5   11:05    2:36    8   52:01    1:48    8   25:53         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    14    65 Jeffrey White            50 Lawrenceville        GA 1:03:55    1   11:41    1:50    1   33:18    1:21    1   15:46         
    2    48    95 John Gantt               51 Kennesaw             GA 1:20:18    2   14:15    3:05    2   43:22    1:33    2   18:06         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    18    21 Keith Woodward           55 Atlanta              GA 1:05:50    1   11:33    1:56    1   35:42    0:59    1   15:42         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE PARATRIATHLETES-WHEELCHAIR
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4    13 Krige Schabort           50 Cedartown            GA   58:39    1    7:58    1:48    1   38:06    1:18    1    9:32         
    2    60    37 Mark Dobersch            46 Lakeland             FL 1:40:21    2   14:41    5:58    3 1:02:46    1:44    2   15:14         
    3    62    57 Brad Smith               36 Decatur              GA 1:42:20    3   18:57    4:56    2   57:36    3:20    3   17:33         
FEMALE OVERALL CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6    26 Laura Sophiea            58 Atlatna              GA 1:00:19    1    8:51    1:39    1   33:16    0:34    5   16:01         
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    23    42 Katelyn Odunne           23 Atlanta              GA 1:08:46    1    9:19    3:06    1   40:42    1:01    1   14:40         
    2    29    46 Amy Freund               21 Dahlonega            GA 1:11:54    2   10:08    1:08    2   43:06    0:46    2   16:49         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    56    29 Natalya Perullo          26 Atlanta              GA 1:27:35    1   18:35    2:02    1   45:16    2:44    1   19:00         
    2    69    35 Rebecca Metzloff         25 Atlanta              GA 2:21:53    2   20:00    4:17    2 1:23:05    2:44    2   31:50         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    32    10 Leslie Macumber          32 Orangeville          CN 1:12:10    1    9:27    0:54    2   41:33    0:33    2   19:46         
    2    35    34 Michelle Green           34 Mableton             GA 1:13:28    2   11:03    3:08    1   39:02    1:41    1   18:35         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10    27 Barbora Cervenkova       35 Lilburn              GA 1:01:56    1   10:27    2:12    1   34:46    0:53    1   13:40         
    2    16    55 Holly Welch              37 Decatur              GA 1:05:04    2   10:46    2:51    2   35:55    0:49    2   14:44         
    3    66    73 Jody Payne               38 Griffin              GA 1:58:40    4   16:56    5:50    4 1:09:21    0:23    3   26:11         
    4    67    58 Joselyn Kirstein         38 Madison              AL 1:58:40    3   16:03    6:36    5 1:09:30    0:21    4   26:12         
    5    68    50 Jackie Stringer          36 Smyrna               GA 2:10:01    5   18:01    2:29    3 1:08:41    0:42    5   40:09         
    6     0    66 Maureen Lafrantz         38 Athens               GA            6   20:16    3:39    6 1:23:29    2:42                      
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8    63 Sandra Murphy            46 Evans                GA 1:01:00    2    9:00    1:00    1   35:59    0:52    1   14:11         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    21    71 Kristine Mossburg        43 Fayetteville         GA 1:08:34    2    9:39    1:39    1   40:23    0:27    1   16:28         
    2    31    32 Erin Pearson             43 Atlanta              GA 1:12:08    1    8:59    1:36    3   42:29    1:44    3   17:23         
    3    45    17 Genevieve Barber         40 Atlanta              GA 1:16:28    3   10:22    3:35    4   44:07    1:50    2   16:36         
    4    47    77 Stefane Sydnor           41 Decatur              GA 1:19:42    4   12:20    2:12    2   41:30    1:24    4   22:19         
    5    61    11 Kristie McDevitt         41 Social Circle        GA 1:42:13    6   15:38    5:33    5   57:33    1:04    5   22:27         
    6    64    20 Peggy Grimes             44 Dallas               GA 1:55:23    5   12:53    3:56    7 1:05:04    1:19    7   32:12         
    7    65     6 Jennifer Christian       44 Covington            GA 1:57:37    7   20:06    4:04    6 1:04:21    2:09    6   26:59         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    36    40 Brenda Hammans           48 Birmingham           MI 1:13:42    2   11:15    2:53    1   40:28    0:59    2   18:08         
    2    40     1 Christy Greenwood        48 Smyrna               GA 1:14:28    1   11:10    2:33    2   42:56    0:45    1   17:07         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    50    96 Mary Gantt               50 Kennesaw             GA 1:22:28    1   11:58    3:58    1   45:41    1:43    1   19:10         
    2    57    24 Patty Stephens           53 Lawrenceville        GA 1:30:06    2   14:20    4:15    2   46:56    2:25    2   22:11         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
RELAY RESULTS
RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    54    60 Tropical Queens                                     1:25:13    1   13:14    1:27    1   46:38    1:17    1   20:39    2:00 
                  Paula Gallego/ Anirene Pichardo                        
USAT PENALTY LIST               **indicates wetsuit
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Beth Wiggins courtjp@bellsouth.net
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
   60 3.4i Unauthorized Acc.            2:00 
   79 5.10a Drafting                    2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                 Time    Swim    Tran 1  Bike2   Tran 2  Run     
===== ============================== ======= ======= ======= ======= ======= =======