Home | Upcoming Events | Back
Sarasota Sharks 1K Open Water Swim
June 13, 2013 - Sarasota, Florida
Results by: Alta Vista Sports (John Boyle)
Questions? jboyle@altavistasports.com
Tweet


Pan American Masters Championships-Open Water Swim
June 13, 2013 at Siesta Key Beach; Sarasota, Florida
1K and 3K Events
Host: Sarasota YMCA Sharks Swim Team
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Questions: jboyle@altavistasports.com
 
OVERALL 1K OPEN WATER MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     1     8 Corey McMeeking                  30 Blu Frog Team                  BLU     USA    13:21 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  18 - 24
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     5     1 Joel Ramon Dominguez Araujo      20 ESCUELA DE NATACION JOSE ALFRE ENJAL   VEN    14:32 
    2     7     3 Julian Boragnio Carli            24 Club Atletico Once Unidos      COU     ARG    14:45 
    3     8     2 Rhet Rheinlander                 21 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    14:53 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    26     5 Francisco Javier Zaragoza Guerr  27 Acalli Zapopan                 ACA     MEX    17:08 
    2    28     7 Agustin Ramirez                  29 Sport City Mexico              F-SC    MEX    17:17 
    3    38     6 Jiri Fuxa Ii                     29 SK Spolchemie Ústí nad Labem   SCHU    CZE    18:02 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     1     8 Corey McMeeking                  30 Blu Frog Team                  BLU     USA    13:21 
    2     6     9 Frank Vargas                     30 CLUB DE NATACIÓN HUMBOLDT      CNH     VEN    14:32 
    3    35    10 Michael Koro                     31 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    17:45 
    4    53    11 Son Nguyen                       34 Maine Masters Swim Club        MESC    USA    19:53 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     4    12 Carlos Garcia Manzo              35 GUATEMALA                      GUA     GUA    14:26 
    2    14    15 Filippo Porco                    36 North Carolina Masters Swimmin NCMS    USA    15:33 
    3    61    13 Monsalve Maikol                  35 ECA Master Swimming            ECA     VEN    21:22 
    4    91    14 Marco Alvarado                   36 El Milenio                     CRCEM   CRC    26:58 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     2    17 Jose Raul Rodriguez              42 Gulf Coast Swim Team Masters   GCST    USA    13:48 
    2    11    18 Andrew Farrell                   43 Swim Fort Lauderdale           SFTL    USA    15:15 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     3    22 Igor Vazhenin                    49 Atlanta Water Jocks            AWJ     USA    14:04 
    2    36    19 Hugo Venegas                     45 Master Chihuahua               MCH     MEX    17:47 
    3    55    20 Tony Dedominicis                 46 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    20:08 
    4    68   212 Kevin McQuaid                    49 Unattached                     UNAT    USA    23:04 
    5    73   192 Gustavo Bruzual                  45 Club Galenos del Agua          CGA     VEN    24:11 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    21    32 Jim Matysek                      54 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    16:38 
    2    29    31 Franco Saglimbeni                52 Vikingos de Chacao             VIK     VEN    17:17 
    3    31    27 Michael West                     51 North Port YMCA Masters        NPYM    USA    17:23 
    4    34    25 Hugo Vila                        50 Unattached                     UNAT    USA    17:43 
    5    46    26 Gene Peters                      51 Midlife Multisports            MLMS    USA    18:50 
    6    48    29 Vladimir Komarov                 52 KATRAN                         KTRN    RUS    19:12 
    7    56    30 Mario Mattos                     52 Echesortu                      ECHE    ARG    20:30 
    8    57    23 Kevin Murray                     50 Soo Polar Bears Masters        SOO     CAN    20:37 
    9    84    24 Romulo Vallejo                   50 Midtown Weston Aquatics        MWA     USA    25:16 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    59    35 David Grilli                     59 New England Masters Swim Club  NEM     USA    21:05 
    2    74    33 Terrence Moons                   55 Unattached                     UNAT    USA    24:17 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    60    36 Bernal Garcia                    60 COSTA RICA TENIS CLUB          CR-TC   CRC    21:09 
    2    88    38 Renato Novoa                     64 Sport City Mexico              F-SC    MEX    26:12 
    3    99    37 Luis Jimenez                     64 Asociación Natación Master San ANMSJ   CRC    29:39 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    40    39 Bob Kolonkowski                  65 Asphalt Green Masters          AGUA    USA    18:05 
    2    86    40 J Barry Mahoney                  69 New England Masters Swim Club  NEM     USA    25:52 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    30    41 Keefe Lodwig                     70 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    17:22 
    2    41    43 Mike Freshley                    72 San Diego Swim Masters         SDSM    USA    18:11 
    3    70    44 Bruce Meintjies                  72 Florida League Of Aquatics     FLA     USA    23:52 
    4   107    42 William Demambro                 71 Florida Aquatic Combined Team  FACT    USA    58:58 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    64    45 John Medici                      75 O*H*I*O Masters Swim Club      O*H*    USA    22:19 
    2   101    46 Leonard Silverstein              79 Gold Coast Masters             GOLD    USA    33:20 
MALE AGE GROUP:  80 - 84
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
MALE AGE GROUP:  85 - 89
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
MALE AGE GROUP:  90 - 94
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
OVERALL 1K OPEN WATER FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     9    63 Nadine Day                       43 Unattached                     UNAT    USA    15:06 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  18 - 24
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    16    49 Camille Newman                   24 Unattached                     UNAT    USA    16:00 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    18    54 Lauren Connolly                  29 St Pete Masters Inc            SPM     USA    16:22 
    2    24    51 Wanda Genchi                     26 Club Atletico Once Unidos      COU     ARG    16:51 
    3    51    53 Carmen Leticia Castellanos Soli  28 Acalli Zapopan                 ACA     MEX    19:51 
    4    67    50 Debora Ojeda                     25 ARAGUA DEPORTE ACUATICOS CLUB  ADAC    VEN    23:02 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    10    56 Amber Smolik                     30 First Colony Masters Swimming  FCST    USA    15:12 
    2    22    57 Lucille Schlabach                34 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    16:41 
    3    23   333 Erin Condon                      34 Gator Swim Club                GSC     USA    16:47 
    4    42   332 Jessica Rodriguez                33 Berimbau                       BERIM   MEX    18:15 
    5    47    55 Erika Perez                      34 Master Chihuahua               MCH     MEX    19:06 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    13    60 Desi Stoyanova                   36 Unattached                     UNAT    USA    15:17 
    2    37    58 Yanet Benitez                    36 Unattached                     UNAT    USA    17:50 
    3    52    59 Monica Cruz                      36 Master Chihuahua               MCH     MEX    19:51 
    4    63   350 Gabriela Chacon                  38 CLUB DE NATACIÓN HUMBOLDT      CNH     VEN    21:58 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     9    63 Nadine Day                       43 Unattached                     UNAT    USA    15:06 
    2    19    62 Tricia Good                      42 Colorado Masters Swimming      CMS     USA    16:26 
    3    54    64 Astra Landman                    43 KATRAN                         KTRN    RUS    19:53 
    4    82    61 Aimee Virginia Chacon Veras      40 Caribes de Portuguesa          CP      VEN    25:13 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    27    69 Susan Leone                      49 Westchester Masters            WM      USA    17:10 
    2    43    65 Geneve Hendricks                 45 Westchester Masters            WM      USA    18:25 
    3    44    66 Lynne Anderson                   47 Westchester Masters            WM      USA    18:25 
    4    45    70 Irina Vazhenin                   49 Atlanta Water Jocks            AWJ     USA    18:49 
    5    62    68 Paige Dean                       49 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    21:22 
    6    90   382 Rita De Palma                    47 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    26:56 
    7    98    67 Lori Sauber                      47 Florida Maverick Masters       FMM     USA    29:35 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    12    71 Linda Irish Bostic               50 North County Masters of Jupite NCMJ    USA    15:15 
    2    17    72 Maureen Jones                    50 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    16:07 
    3    39    77 Colette Migliozzi                53 Huntsville Swim Assoc          HUNT    USA    18:04 
    4    72    75 Adrienne Chin- Ogilvie           53 Swim Fort Lauderdale           SFTL    USA    23:59 
    5    78    73 Deb Peters                       51 Midlife Multisports            MLMS    USA    24:56 
    6    85    79 Guadalupe Rubio                  54 Master Chihuahua               MCH     MEX    25:39 
    7    89    74 Anna Lea Matysek                 52 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    26:47 
    8    97    78 Ana Molina                       54 Asociación Natación Master San ANMSJ   CRC    29:33 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    25    89 Merry Finch                      59 Yuba City Masters Swimming     YCMS    USA    17:04 
    2    32   438 Araceli Rodriguez                58 Acuatica Nelson Vargas         ANV     MEX    17:30 
    3    33    85 Cathy Neville                    56 San Diego Swim Masters         SDSM    USA    17:33 
    4    49    87 Patty Winck                      58 Newburgh Sea Creatures         NSC     USA    19:20 
    5    58    90 Barbara Taylor                   59 Yuba City Masters Swimming     YCMS    USA    20:56 
    6    65    88 Pat Bayers                       59 Florida Maverick Masters       FMM     USA    22:53 
    7    66   426 Sharon Snyder                    55 Asphalt Green Masters          AGUA    USA    23:01 
    8    69    81 Margarita Carrasco               55 HACIENDA SANTA MARTINA         HSM     CHI    23:40 
    9    77    82 Tania Devilla Garcia             55 Master Chihuahua               MCH     MEX    24:48 
   10   102    86 Kathy Singleton                  56 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    33:58 
   11   106    83 Maria Estela Dueñas De La Torre  55 JORGE DELGADO                  JDP     ECU    39:27 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    15   443 Christie Ciraulo                 60 UCLA Bruin Masters             UCLA    USA    15:59 
    2    20    93 Diane Rothenberg                 60 O*H*I*O Masters Swim Club      O*H*    USA    16:27 
    3    50    94 Marcia Silva                     60 Associação dos Nadadores Maste ANMBA   BRA    19:50 
    4    71   100 Gloria Labrado                   64 Master Chihuahua               MCH     MEX    23:56 
    5    76    99 Sheila Carpenter-Van Dijk        64 Tampa Metro Masters            TMM     USA    24:33 
    6    80    96 Gudrun Morgan                    62 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    25:08 
    7    87    95 Magdalena Acosta                 62 Master Chihuahua               MCH     MEX    25:57 
    8    93    98 Lin Butter- Sturman              64 Florida Aquatic Combined Team  FACT    USA    28:27 
    9   100    97 Miryam Meneses Porras            63 Deporte y Salud.               DYS     VEN    31:56 
   10   105    92 Marta Jinesta                    60 Asociación Natación Master San ANMSJ   CRC    36:54 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    79   103 Linda Riley                      66 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    25:02 
    2    81   104 Elsa Kaye                        67 Florida Aquatic Combined Team  FACT    USA    25:09 
    3    83   106 Lois Collins                     69 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    25:14 
    4    94   102 Andrea Brand                     66 Sarasota Tsunami Masters       SRQM    USA    28:27 
    5    96   105 Roma Allen                       68 St Pete Masters Inc            SPM     USA    29:31 
    6   104   101 Mary Campbell                    65 Georgia Masters                GAJA    USA    34:59 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    75   107 Jeanne Hackett                   70 Florida Aquatic Combined Team  FACT    USA    24:26 
    2    95   109 Margarita Kemayd                 74 Liga nacional natacion         LNNM    URU    29:17 
    3   103   108 Jan Miller                       70 Midlife Multisports            MLMS    USA    34:54 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    92   110 Patricia Tullman                 76 Florida Maverick Masters       FMM     USA    28:10 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 84
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
DQ's LIST: 1K
No.   Age Sex Dq Reason          
===== === === ================== 
   52  27   F Incomplete Course