Home | Upcoming Events | Back
Sarasota Sharks 3K Open Water Swim
June 13, 2013 - Sarasota, Florida
Results by: Alta Vista Sports (John Boyle)
Questions? jboyle@altavistasports.com
Tweet


Pan American Masters Championships-Open Water Swim
June 13, 2013 at Siesta Key Beach; Sarasota, Florida
1K and 3K Events
Host: Sarasota YMCA Sharks Swim Team
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Questions: jboyle@altavistasports.com
 
OVERALL MALE 3K OPEN WATER SWIM CHAMPION
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     1   216 Ricardo Valdivia                 49 Gold Coast Masters             GOLD    USA    37:30 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  18 - 24
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    21   112 Leonel Montilla                  24 ARAGUA DEPORTE ACUATICOS CLUB  ADAC    VEN    42:56 
    2   218   111 Marcos Henriquez                 20 Body Shop                      BS      DOM  1:03:23 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    14   113 Joel Acosta Pérez                25 Club Maximo Viloria de Lara    CMV     VEN    42:19 
    2    23   115 Jonas Altman-Kurosaki            25 Asphalt Green Masters          AGUA    USA    43:22 
    3    26   124 Juan Hernandez                   29 Master nueva esparta           MASNE   VEN    43:46 
    4    37   125 Enmanuel Alejandro Mujica Manza  29 ESCUELA DE NATACION JOSE ALFRE ENJAL   VEN    45:20 
    5    82   122 Alberto Aguilar                  29 ARAGUA DEPORTE ACUATICOS CLUB  ADAC    VEN    48:55 
    6   106   126 Javier Noriega Portella          29 Club regatas lima              CRL     PER    51:44 
    7   111   116 Matias Barbero                   25 Unattached                     UNAT    USA    52:20 
    8   121   121 Richard Duff                     28 South Bay Swim Team            SOBA    USA    52:44 
    9   156   114 Nestor Aguado                    25 ARAGUA DEPORTE ACUATICOS CLUB  ADAC    VEN    55:36 
   10   178   117 Zachary Chertok                  25 New England Masters Swim Club  NEM     USA    58:14 
   11   189   127 Humberto Urbina                  29 Master Chihuahua               MCH     MEX    59:26 
   12   257   123 Vladimir Chaves                  29 El Milenio                     CRCEM   CRC  1:09:13 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     2   142 Kurt Niehaus                     33 Piratas Aguas Abiertas         PIR     CRC    37:36 
    2     4   137 Adam Barley                      32 Virginia Masters Swim Team     VMST    USA    39:18 
    3    24   138 Jonathan Nieto                   32 CLUB  DE NATACION SAN CRISTOBA CNSC    VEN    43:35 
    4    41   135 Luis Garcia                      31 Piratas Aguas Abiertas         PIR     CRC    45:26 
    5    69   140 Manuel Campos                    33 Asociación Natación Master San ANMSJ   CRC    47:57 
    6    72   143 Mariano Olivera                  33 Echesortu                      ECHE    ARG    48:16 
    7    77   134 Leonardo Forti                   31 Echesortu                      ECHE    ARG    48:46 
    8    78   148 Brian Rawlins                    34 Illinois Masters               IM      USA    48:47 
    9   114   136 Didier Tabares Pelaez            31 AQUA MASTER                    AQACO   COL    52:26 
   10   119   128 Juan Clemente                    30 ARAGUA DEPORTE ACUATICOS CLUB  ADAC    VEN    52:41 
   11   123   145 Jorge Lopez                      34 Acuss                          ACUSS   MEX    52:50 
   12   127   139 Bruno Zuñiga                     32 Sport City Mexico              F-SC    MEX    53:01 
   13   129   131 Jonathan Rojas Mora              30 ARAGUA DEPORTE ACUATICOS CLUB  ADAC    VEN    53:11 
   14   168   146 Javier Murillo                   34 Casa Portuguesa del Edo Aragua CPA     VEN    57:27 
   15   191   129 Hugo Dardon                      30 GUATEMALA                      GUA     GUA    59:42 
   16   214   141 Luis Chavarria                   33 Asociación Natación Master San ANMSJ   CRC  1:02:58 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     3   161 Juan Martinez Luccani            38 ECA Master Swimming            ECA     VEN    39:16 
    2    28   156 Nicholas Robinson                37 Minnesota Masters Swim Club    MINN    USA    43:57 
    3    33   169 Nelson Saenz                     39 AQUA MASTER                    AQACO   COL    45:04 
    4    35   160 Roberto Hernández                38 Parque Naciones Unidas         PNU     VEN    45:13 
    5    38   157 Dave Titus                       37 New England Masters Swim Club  NEM     USA    45:20 
    6    64   153 Ramses Mejia                     36 Body Shop                      BS      DOM    47:36 
    7    75   163 Israel Rivera Sanchez            38 CLUB  DE NATACION SAN CRISTOBA CNSC    VEN    48:42 
    8    93   166 Alonso Blanco                    39 Masters of South Texas         MOST    USA    49:44 
    9   115   152 Pablo Castillo                   36 Asociacion Belemita de Natacio BELEN   CRC    52:30 
   10   125   167 Eduardo Kubota                   39 Tater Ledgard Nadadores        TLN     PER    52:55 
   11   153   158 Claudio Aberer                   38 Depomaster                     DMAST   VEN    55:23 
   12   185   155 Elli Daza                        37 CENTRO HISPANO VENEZOLANO      CHV     VEN    58:47 
   13   187   165 Javier Rodriguez                 38 Body Shop                      BS      DOM    58:50 
   14   188   151 Rogert Alvarado                  36 Caribes de Portuguesa          CP      VEN    58:54 
   15   203   168 Mika Latva-Kokko                 39 New England Masters Swim Club  NEM     USA  1:01:06 
   16   205   159 Armando Agostini                 38 Club Galenos del Agua          CGA     VEN  1:01:08 
   17   242   147 Jaime Noriega Portella           35 Club regatas lima              CRL     PER  1:06:54 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     5   180 Alexandre Lopes                  42 Apanblu                        APANB   BRA    39:28 
    2     6   176 Ramses Rodriguez                 41 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    40:09 
    3     9   190 Abraham Solano                   44 JORGE DELGADO                  JDP     ECU    41:26 
    4    27   179 Donald Gornto                    42 Space Coast Masters            SPCO    USA    43:54 
    5    50   186 Rob Abcug                        44 Gold Coast Masters             GOLD    USA    46:18 
    6    81   191 Joaquim Torres                   44 Academia Gustavo Borges        GB      BRA    48:54 
    7    94   187 Luis Gil                         44 CENTRO HISPANO VENEZOLANO      CHV     VEN    49:50 
    8   113   181 Adán Rivera                      42 Acuss                          ACUSS   MEX    52:25 
    9   118   175 Alfredo Casanova                 41 Universidad Central de Venezue UCV     VEN    52:35 
   10   150   178 Marco Brenes                     42 El Milenio                     CRCEM   CRC    55:08 
   11   184   183 Raul Castro                      43 Club Galenos del Agua          CGA     VEN    58:44 
   12   196   184 Alexander Marquez Clavo Geoffre  43 CENTRO SOCIAL MADEIRENSE VALEN CSMV    VEN  1:00:14 
   13   197   173 Matt Watkins                     40 Florida Maverick Masters       FMM     USA  1:00:24 
   14   211   174 Jose Antonio Aguilar Cuevas      41 Sport City Mexico              F-SC    MEX  1:02:18 
   15   221   189 Miguel Mendez                    44 Casa Portuguesa del Edo Aragua CPA     VEN  1:03:38 
   16   244   177 Mauro Arias                      42 Asociación Natación Master San ANMSJ   CRC  1:06:58 
   17   246   188 Shane Lewis                      44 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA  1:07:15 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     1   216 Ricardo Valdivia                 49 Gold Coast Masters             GOLD    USA    37:30 
    2    15   206 Roberto Carlos Carvalho          48 Minas Tenis Clube              MTC     BRA    42:23 
    3    16   215 Jesús Uribe                      49 Sport City Mexico              F-SC    MEX    42:26 
    4    22   200 Jorge Mijares                    46 Master nueva esparta           MASNE   VEN    43:03 
    5    30   205 Ryan Ballance                    48 Unattached                     UNAT    USA    44:28 
    6    83   199 Allen Hillman                    46 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    48:55 
    7    88   204 Brian Kuhn                       47 Wahoos of Ocala                WOO     USA    49:08 
    8    91   209 Enrique Arango                   49 OPTIMA                         OPTA    COL    49:30 
    9   112   203 Horacio González                 47 Club Galenos del Agua          CGA     VEN    52:23 
   10   133   193 Ricardo Esteban Molinari         45 Body Shop                      BS      DOM    53:22 
   11   177   195 Douglas Michinel                 45 ARAGUA DEPORTE ACUATICOS CLUB  ADAC    VEN    58:09 
   12   192   211 Luis Manrique                    49 Club Galenos del Agua          CGA     VEN    59:57 
   13   198   197 James Christie                   46 Florida Maverick Masters       FMM     USA  1:00:28 
   14   209   214 Francisco Santana Parada         49 Deporte y Salud.               DYS     VEN  1:01:52 
   15   219   196 Jose Parra Rios                  45 CLUB  DE NATACION SAN CRISTOBA CNSC    VEN  1:03:23 
   16   220   210 Oscar Gomez                      49 Club Galenos del Agua          CGA     VEN  1:03:26 
   17   247   207 Gerardo Garcia                   48 Casa Portuguesa del Edo Aragua CPA     VEN  1:07:28 
   18   267   201 Kyung Nam                        46 New England Masters Swim Club  NEM     USA  1:10:48 
   19   291   202 Ramon Rivas                      46 AQUA MASTER AZTECA             AMAZ    MEX  1:21:24 
   20   293   208 Valeriy Palubok                  48 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA  1:22:53 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    13   234 Thomas Schwartz                  53 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    42:18 
    2    17   220 Jonathan Olsen                   50 Gold Coast Masters             GOLD    USA    42:35 
    3    25   237 Kurt Nelson                      54 Colorado Masters Swimming      CMS     USA    43:44 
    4    45   228 Federico Zappi                   51 Club Galenos del Agua          CGA     VEN    45:53 
    5    51   217 Sebastian Barros                 50 Clube de Regatas Flamengo      CRF     BRA    46:22 
    6    55   231 Luiz Freire                      53 Gold Coast Masters             GOLD    USA    46:34 
    7    56   230 Paulo Correia De Souza           52 Brasília Masters               BRB     BRA    46:40 
    8    70   233 Leonidas Oliveira                53 ACADEMIA COMPETITION           COMPE   BRA    48:07 
    9    73   219 Hamilton Oliveira                50 TENIS CLUBE DE SANTOS          TCS     BRA    48:23 
   10    74   235 Tom Lastrange                    54 Unattached                     UNAT    USA    48:34 
   11    76   223 Juan Tobia                       50 CENTRO HISPANO VENEZOLANO      CHV     VEN    48:42 
   12    85   222 Derek Raulerson                  50 Virginia Masters Swim Team     VMST    USA    48:57 
   13   109   236 Santiago Mayo                    54 Vikingos de Chacao             VIK     VEN    52:14 
   14   122   226 Fabio Paolelli                   51 COSTA RICA TENIS CLUB          CR-TC   CRC    52:49 
   15   141   224 Jose Valencia                    50 DELFINES DEL VALLE             DELF    COL    54:33 
   16   217   218 Tabare Correa                    50 Liga nacional natacion         LNNM    URU  1:03:22 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     7   241 Keith Dickson                    55 South Bay Swim Team            SOBA    USA    40:57 
    2    19   238 Patrick Allender                 55 Oregon Masters                 OREG    USA    42:47 
    3    59   239 David Boudreau                   55 Swim Fort Lauderdale           SFTL    USA    46:44 
    4    61   255 Paulo Roberto Schulte Da Silva   58 Itamirim Clube de Campo        ICC     BRA    47:02 
    5    63   251 Frank Totten                     57 Unattached                     UNAT    USA    47:29 
    6    71   243 Marty Hendrick                   55 Swim Fort Lauderdale           SFTL    USA    48:13 
    7    79   258 Carlos Lloreda                   59 Gold Coast Masters             GOLD    USA    48:50 
    8    89   256 Bill Ewell                       59 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    49:11 
    9    95   249 José Renato Pontes               56 Associação dos Nadadores Maste ANMBA   BRA    49:52 
   10   104   248 Alonso Moreno                    56 ACUACOL                        ACCOL   COL    51:40 
   11   107   259 Eduardo Mayol-Bracero            59 Puerto Rico Masters            PRM     PUR    51:48 
   12   126   244 Gregory Lauwers                  55 New England Masters Swim Club  NEM     USA    52:55 
   13   128   240 Roberto Bronstein                55 Asociación Atlética Argentinos AAAJ    ARG    53:08 
   14   131   253 Daniel Bronstein                 58 Asociación Atlética Argentinos AAAJ    ARG    53:20 
   15   136   260 Alfredo Quintero                 59 CLUB DE NATACIÓN HUMBOLDT      CNH     VEN    53:53 
   16   151   252 Jim Alabiso                      58 Florida Aquatic Combined Team  FACT    USA    55:08 
   17   160   247 Sergio Dueñas                    56 JORGE DELGADO                  JDP     ECU    56:05 
   18   170   246 Ricardo Bittar                   56 Unattached                     UNAT    BRA    57:37 
   19   180   250 Stanley Lee                      57 Yuba City Masters Swimming     YCMS    USA    58:19 
   20   193   245 Mario Tello                      55 Acalli Zapopan                 ACA     MEX    59:57 
   21   213   242 Philip Harasz                    55 St Pete Masters Inc            SPM     USA  1:02:24 
   22   237   257 Michael Fogassey                 59 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA  1:05:39 
   23   289   254 Humberto Pinto                   58 ARAGUA DEPORTE ACUATICOS CLUB  ADAC    VEN  1:17:19 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    44   275 Hubie Kerns                      64 Ventura County Masters         VCM     USA    45:44 
    2    47   269 Jack Martin                      62 Colonials 1776                 1776    USA    46:03 
    3    86   264 Bob Jennings                     60 Florida Aquatic Combined Team  FACT    USA    49:00 
    4   134   272 Massimo Visani                   62 Club tennis las terrazas miraf CTTM    PER    53:38 
    5   146   266 Jorge Hernan Aguilera Garramuño  61 DELFINES DEL VALLE             DELF    COL    54:54 
    6   175   265 Reynaldo Ramirez Perriggo        60 Club tennis las terrazas miraf CTTM    PER    57:59 
    7   199   274 Jose Ortiz                       63 GUATEMALA                      GUA     GUA  1:00:32 
    8   215   262 Alfonso Castro                   60 Club tennis las terrazas miraf CTTM    PER  1:02:59 
    9   223   270 Francisco Roman Cabra            62 Aquatic Center                 ACCV    COL  1:03:44 
   10   287   273 Jesus Gonzalez                   63 Club de Natacion CELTA         CELTA   VEN  1:16:16 
   11   288   263 Garry Fenimore                   60 Bradenton Masters Swim Club    BMSC    USA  1:16:54 
   12   294   261 Felix Alvarado                   60 ACUACOL                        ACCOL   COL  1:27:03 
   13   296   271 Julian Toral                     62 Deporte y Salud.               DYS     VEN  1:38:09 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    92   276 Gaard Arneson                    65 Michigan Masters               MICH    USA    49:34 
    2   105   281 Fernando Canepa                  66 Peru Masters Swim              PMS     PER    51:41 
    3   116   285 Steven Peterson                  67 Puget Sound Masters            PSM     USA    52:31 
    4   117   278 Dane Griffin                     65 Central Florida Marlin Masters CFM     USA    52:34 
    5   135   279 Pat Marzulli                     65 St Pete Masters Inc            SPM     USA    53:48 
    6   148   290 Charles Lee                      69 Terre Haute Torpedoes Masters  THT     USA    55:04 
    7   164   283 Bruce Page                       66 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    56:31 
    8   165   277 Nelson Dine                      65 ACADEMIA COMPETITION           COMPE   BRA    56:44 
    9   179   282 Tom Cornell                      66 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    58:18 
   10   183   291 Thomas Spence                    69 O*H*I*O Masters Swim Club      O*H*    USA    58:41 
   11   186   280 Frank McQuiggan                  65 New England Masters Swim Club  NEM     USA    58:47 
   12   280   284 Horacio Otero                    67 Agrupacion mar natacion        AMN     ARG  1:13:22 
   13   283   287 Rogelio Soto                     67 GUATEMALA                      GUA     GUA  1:14:23 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1   142   294 Pompílio Da Silva Céo Neto       71 Associação dos Nadadores Maste ANMBA   BRA    54:45 
    2   216   293 Cesar Valdesuso                  70 Unattached                     UNAT    USA  1:03:10 
    3   222   295 David Badgley                    73 Oklahoma Masters Swim Club     OKMS    USA  1:03:40 
    4   265   296 Ronald Samson                    73 Gold Coast Masters             GOLD    USA  1:10:11 
    5   282   292 Les Cutler                       70 New England Masters Swim Club  NEM     USA  1:13:56 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1   210   297 Michael Stollmeyer               76 ACUACOL                        ACCOL   COL  1:02:10 
MALE AGE GROUP:  80 - 84
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1   200   300 Graham Johnston                  82 Masters of South Texas         MOST    USA  1:00:39 
    2   255   301 Robert Beach                     83 St Pete Masters Inc            SPM     USA  1:09:00 
MALE AGE GROUP:  85 - 89
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
MALE AGE GROUP:  90 - 94
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
OVERALL FEMALE 3K OPEN WATER SWIM CHAMPION
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     8   303 Erin Black                       22 Swim Fort Lauderdale           SFTL    USA    41:20 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  18 - 24
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1     8   303 Erin Black                       22 Swim Fort Lauderdale           SFTL    USA    41:20 
    2   137   304 Kacie Segovia                    23 Unattached                     UNAT    USA    53:57 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    42   309 Liliana Angeles                  27 Sport City Mexico              F-SC    MEX    45:27 
    2    49   310 Lucie Cervenkova                 28 PK Slavia VS Plzen             SLPL    CZE    46:14 
    3    80   306 Esther Centeno                   26 Master valencia                MV      VEN    48:52 
    4   102   318 Sajalyn Tovar                    29 Club Hogar Hispano Valencia    CHHV    VEN    51:11 
    5   110   307 Carla Lamas Mattio               26 SUTERH                         STH     ARG    52:19 
    6   149   315 Helen Lin                        29 New England Masters Swim Club  NEM     USA    55:06 
    7   154   312 Maria Moreno Perez               28 GUERREROS DE LARA              GLA     VEN    55:27 
    8   161   308 Tatiana Villalobos               26 Asociación Natación Master San ANMSJ   CRC    56:05 
    9   171   305 Roxanna Montilla                 25 Club Hogar Hispano Valencia    CHHV    VEN    57:38 
   10   212   317 Mariflor Salazar                 29 Vikingos de Chacao             VIK     VEN  1:02:22 
   11   235   316 Lorena Medina                    29 Master Chihuahua               MCH     MEX  1:05:29 
   12   254   313 Melissa Conley-Guido             29 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA  1:08:53 
   13   272   314 Meghan Gollhofer                 29 Unattached                     UNAT    USA  1:11:48 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    20   327 Grace Carolina Muñoz Lozano      31 DIANA QUINTANA                 CDDQ    ECU    42:53 
    2    34   329 Michele King-Kisel               32 Swim Fort Lauderdale           SFTL    USA    45:12 
    3    60   328 Maria Rosana Campos Diaz         32 Universidad Central de Venezue UCV     VEN    46:48 
    4    62   325 Adéla Cerná                      31 PK Slavia VS Plzen             SLPL    CZE    47:11 
    5    65   322 Mariana Santos                   30 El Milenio                     CRCEM   CRC    47:37 
    6    98   336 Maria Orihuela                   34 Master nueva esparta           MASNE   VEN    50:04 
    7   101   334 Sarah Grady                      34 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    50:56 
    8   130   337 Michelle Rubio Ponce De Leon     34 Acalli Zapopan                 ACA     MEX    53:19 
    9   139   321 Laura Perez                      30 Club Atletico Once Unidos      COU     ARG    54:16 
   10   143   324 Diana Arellano                   31 Sport City Mexico              F-SC    MEX    54:47 
   11   195   320 Julia Osorio                     30 AQUA MASTER                    AQACO   COL  1:00:00 
   12   202   331 Carolina Koeraus                 33 Vecianl + Actitud              V+A     ARG  1:00:57 
   13   232   326 Nayeli Jimenez Galicia           31 Acalli Zapopan                 ACA     MEX  1:05:15 
   14   239   335 Claudia Mayen                    34 GUATEMALA                      GUA     GUA  1:06:22 
   15   250   330 Natalia Segnini                  32 El Milenio                     CRCEM   CRC  1:08:32 
   16   266   319 Maria Mora                       30 Asociación Natación Master San ANMSJ   CRC  1:10:12 
   17   268   323 Maria Aquino                     31 CENTRO SOCIAL MADEIRENSE VALEN CSMV    VEN  1:10:56 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    18   339 Kelly Perry                      35 Illinois Masters               IM      USA    42:46 
    2    29   348 Sonja Koppenwallner              37 Swim Fort Lauderdale           SFTL    USA    43:58 
    3    36   351 Patricia Chavez                  38 Master Chihuahua               MCH     MEX    45:16 
    4    40   341 Petra Chocholata                 36 PK Slavia VS Plzen             SLPL    CZE    45:25 
    5    67   349 Monica Russian                   37 CENTRO HISPANO VENEZOLANO      CHV     VEN    47:41 
    6    68   340 Laura Rawlins                    35 Illinois Masters               IM      USA    47:45 
    7    99   347 Karen Drack                      37 Space Coast Masters            SPCO    USA    50:20 
    8   162   353 Agueda Martinez                  39 Acalli Zapopan                 ACA     MEX    56:22 
    9   166   344 Fabiola Martinez                 36 ECA Master Swimming            ECA     VEN    57:06 
   10   201   343 Yaritza Gomez                    36 Midtown Weston Aquatics        MWA     USA  1:00:56 
   11   207   352 Alexandra Bustamante             39 Vikingos de Chacao             VIK     VEN  1:01:15 
   12   236   338 Ericka Yenise Hernandez Araujo   35 Club Galenos del Agua          CGA     VEN  1:05:30 
   13   240   346 Kattya Ramos                     36 Asociacion Belemita de Natacio BELEN   CRC  1:06:42 
   14   253   345 Carolina Medina                  36 GUATEMALA                      GUA     GUA  1:08:45 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    11   356 Melissa Varlas                   40 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    41:39 
    2    32   364 Carolina Di Bonaventura          44 Master nueva esparta           MASNE   VEN    44:50 
    3    46   354 Malena Hankins                   40 Georgia Masters                GAJA    USA    46:01 
    4    87   363 Jenifer Noga                     43 Unattached                     UNAT    USA    49:05 
    5   100   360 Suzanne Dearworth                41 Gold Coast Masters             GOLD    USA    50:34 
    6   145   368 Cristina Zappi                   44 Club Galenos del Agua          CGA     VEN    54:53 
    7   172   367 Birgit Walters                   44 Gold Coast Masters             GOLD    USA    57:47 
    8   227   357 Kristin Volz                     40 Swim Fort Lauderdale           SFTL    USA  1:04:18 
    9   243   358 Daiana Chang                     41 GUATEMALA                      GUA     GUA  1:06:54 
   10   273   366 Yamile Coromoto Villamizar       44 CLUB  DE NATACION SAN CRISTOBA CNSC    VEN  1:11:50 
   11   278   359 Grace Cinencio                   41 AQUA MASTER AZTECA             AMAZ    MEX  1:13:16 
   12   279   355 Luciane Onigkeit                 40 Associação dos Nadadores Maste ANMBA   BRA  1:13:17 
   13   284   361 Soemia Enriquez                  41 GUATEMALA                      GUA     GUA  1:15:03 
   14   286   362 Alejandra Brenes                 43 El Milenio                     CRCEM   CRC  1:15:39 
   15   295   365 Nancy Ovalle                     44 GUATEMALA                      GUA     GUA  1:35:01 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    10   395 Charlotte Petersen               49 St Pete Masters Inc            SPM     USA    41:29 
    2    39   373 Annmarie Morrisseau              45 T2 Naples Masters              T2NM    USA    45:20 
    3    43   376 Ginger Tompkins                  45 Gulf Coast Swim Team Masters   GCST    USA    45:34 
    4    57   375 Larissa Carmichael               46 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    46:40 
    5    58   388 Heather Hagadorn                 48 Colorado Masters Swimming      CMS     USA    46:43 
    6    66   389 Anne Lee                         48 Soo Polar Bears Masters        SOO     CAN    47:38 
    7    90   379 Melodee Nugent                   46 Wisconsin Masters Aquatic Club WMAC    USA    49:28 
    8    96   391 Dawn Clark                       49 St Pete Masters Inc            SPM     USA    49:52 
    9   103   372 Karin Meyerfreund                45 Midtown Weston Aquatics        MWA     USA    51:27 
   10   152   386 Denise Desaulniers               48 Gold Coast Masters             GOLD    USA    55:08 
   11   174   387 Andrea Ferrari                   48 MUNICIPALIDAD DE ALMIRANTE BRO MAB     ARG    57:52 
   12   190   394 Susan Nolan                      49 T2 Naples Masters              T2NM    USA    59:40 
   13   224   381 Silvia Campanella                47 Club Deportivo Hispano America CDHA    ARG  1:03:44 
   14   229   377 María Carril                     46 Club Atletico Once Unidos      COU     ARG  1:04:32 
   15   231   371 Claudia Donini                   45 Academia Gustavo Borges        GB      BRA  1:05:06 
   16   248   374 Olivia Sencion                   45 Acalli Zapopan                 ACA     MEX  1:08:03 
   17   252   378 Michelle Crook                   46 Florida Aquatic Combined Team  FACT    USA  1:08:42 
   18   259   380 Marianela Alvarez                47 CENTRO SOCIAL MADEIRENSE VALEN CSMV    VEN  1:09:41 
   19   274   384 Alejandra Garcia                 47 AQUA MASTER AZTECA             AMAZ    MEX  1:11:55 
   20   281   393 Nancy Knickerbocker              49 Up and Running Swim and Tri    UAR     USA  1:13:34 
   21   285   369 Leonor Anzaldua                  45 AQUA MASTER AZTECA             AMAZ    MEX  1:15:13 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    12   409 Eney Jones                       53 Dallas Aquatic Masters         DAMM    USA    42:11 
    2    31   397 Ellen Bennett                    50 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    44:31 
    3    52   406 Laura Conti                      53 Club Atletico Once Unidos      COU     ARG    46:23 
    4    53   410 Judy Nelson                      53 Colorado Masters Swimming      CMS     USA    46:24 
    5    54   414 Denise Brown                     54 Michigan Masters               MICH    USA    46:24 
    6    97   404 Cathy Fedako                     52 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    49:58 
    7   108   412 Isabel Sanchez                   53 AQUA MASTER                    AQACO   COL    51:59 
    8   124   407 Melissa Harasz                   53 St Pete Masters Inc            SPM     USA    52:54 
    9   155   403 Shawn Feather                    52 Aquatics of Georgetown Masters AGM     USA    55:32 
   10   157   415 Adriana De La Mora-Vidales       54 Acalli Zapopan                 ACA     MEX    55:50 
   11   163   401 Ana Lucia Gonzalez               51 El Milenio                     CRCEM   CRC    56:28 
   12   167   417 Terri Goodman                    54 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA    57:12 
   13   169   418 Celina Mattio                    54 SUTERH                         STH     ARG    57:29 
   14   182   413 Ann Thomas                       53 Swim Fort Lauderdale           SFTL    USA    58:33 
   15   194   398 Sarah Bennett                    50 Swim Fort Lauderdale           SFTL    USA    59:57 
   16   228   399 Cristiane Donini                 50 Academia Gustavo Borges        GB      BRA  1:04:29 
   17   230   416 Silvia Elena Ferrari             54 MUNICIPALIDAD DE ALMIRANTE BRO MAB     ARG  1:05:03 
   18   233   419 Claudia Parlagreco               54 Libertador Master Natacion     LMN     ARG  1:05:18 
   19   245   411 Livia Salcedo                    53 CENTRO SOCIAL MADEIRENSE VALEN CSMV    VEN  1:07:05 
   20   263   405 Irene Greenwood                  52 Asociacion Belemita de Natacio BELEN   CRC  1:09:49 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1    48   429 Tracy Grilli                     56 New England Masters Swim Club  NEM     USA    46:08 
    2    84   440 Lo Knapp                         59 Swim Utah                      UTAH    USA    48:56 
    3   120   421 Myrna Haag                       55 Unattached                     UNAT    USA    52:42 
    4   132   427 Sharon Steinmann                 55 St Pete Masters Inc            SPM     USA    53:21 
    5   138   439 Katy Kessinger                   59 Swim Utah                      UTAH    USA    54:00 
    6   140   437 Darcy Lafountain                 58 Gold Coast Masters             GOLD    USA    54:23 
    7   159   432 Jo Ann Harrelson                 57 St Pete Masters Inc            SPM     USA    56:03 
    8   176   428 Carey Thomas- Groot              55 Soo Polar Bears Masters        SOO     CAN    58:03 
    9   206   441 Karen Saef                       59 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA  1:01:11 
   10   208   425 Michelle Oliva                   55 Unattached                     UNAT    USA  1:01:21 
   11   234   423 Nancy Kunzle                     55 Sarasota Tsunami Masters       SRQM    USA  1:05:23 
   12   249   433 Cristina Izetti                  57 Grêmio Náutico União           GNU     BRA  1:08:15 
   13   251   431 Avril Forsyth                    57 Acalli Zapopan                 ACA     MEX  1:08:38 
   14   264   424 Nancy Lamartine Siqueira         55 UNI RN (BR)                    UNIRN   BRA  1:10:01 
   15   275   434 Leticia Larios                   57 Acalli Zapopan                 ACA     MEX  1:11:56 
   16   276   435 Karen Lewin                      57 Gold Coast Masters             GOLD    USA  1:12:07 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1   144   447 Ana Maria Canaval                62 Club tennis las terrazas miraf CTTM    PER    54:47 
    2   147   446 Clara Beron                      62 ACUACOL                        ACCOL   COL    54:54 
    3   158   453 Roxanne Olmsted                  63 Florida Aquatic Combined Team  FACT    USA    55:50 
    4   181   445 Laurie Tanimura                  61 Illinois Masters               IM      USA    58:21 
    5   204   442 Linda Callaway                   60 Masters of South Texas         MOST    USA  1:01:07 
    6   225   451 Lynda Calkins                    63 Virginia Masters Swim Team     VMST    USA  1:04:01 
    7   226   449 Hortencia Quevedo                62 Master Chihuahua               MCH     MEX  1:04:08 
    8   238   450 Anita Matos Santana              62 Associação dos Nadadores Maste ANMBA   BRA  1:06:21 
    9   256   455 Maria Josélia Borges Souza       63 Associação dos Nadadores Maste ANMBA   BRA  1:09:03 
   10   260   454 Maria Perez                      63 Sport City Mexico              F-SC    MEX  1:09:41 
   11   261   456 Leonor Garcia Tinajero           64 Acuatica Nelson Vargas         ANV     MEX  1:09:46 
   12   262   452 Maria Cioffi                     63 ACQUAGEI                       ACQ     ARG  1:09:47 
   13   269   448 Maria Larios                     62 Acalli Zapopan                 ACA     MEX  1:11:17 
   14   270   458 Martha Samuelson                 64 Sarasota YMCA Sharks           SYSM    USA  1:11:17 
   15   290   457 Leticia Monroy Mariscal          64 Master Chihuahua               MCH     MEX  1:20:57 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1   173   459 Aida Davis                       65 Peru Masters Swim              PMS     PER    57:51 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1   241   460 Ellen Shockro                    71 Unattached                     UNAT    USA  1:06:48 
    2   271   462 Marion Valdez                    73 Uno Bahia Club                 UBC.    ARG  1:11:46 
    3   277   463 Anna Perfetto                    74 Master valencia                MV      VEN  1:12:39 
    4   292   461 Karen Zentgraf                   72 Colorado Masters Swimming      CMS     USA  1:22:22 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
    1   258   464 Marília Melo                     75 Associação dos Nadadores Maste ANMBA   BRA  1:09:34 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 84
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  85 - 89
Place O'All No.   Name                            Age Club                           Cabbrv  Fina Time    
===== ===== ===== =============================== === ============================== ======= ==== ======= 
DQ's LIST: 3k
No.   Age Sex Dq Reason          
===== === === ================== 
  465  76   F Incomplete Course  
  144  34   M Incomplete Course  
  342  36   F Incomplete Course  
  170  40   M Incomplete Course  
  130  30   M Incomplete Course  
  299  81   M Incomplete Course