Thanksgiving 5k & 10 Miler
                                 Deland,FL
                                011/28/2013
 


            **********FEMALE OVERALL 10M RUN RESULTS **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      860 Shay Phillips           F 27 Orlando              FL 1:05:49  6:35 
             **********MALE OVERALL 10M RUN RESULTS **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      862 David Picciano          M 47 Winter Garden        FL   58:42  5:53 
             ********** 10 AGE GROUP Miler RESULTS **********
          ********** FEMALE 10M RUN AGE GROUP:  1 - 17 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      838 Elizabeth Murray        F 15 Ormond Beach         FL 1:08:57  6:54 
    2      775 Anna Kelly              F 16 South Daytona        FL 1:37:36  9:46 
    3      621 Alex Bayer              F 16 Ormond Beach         FL 1:37:38  9:46 
           ********** MALE 10M RUN AGE GROUP:  1 - 17 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      660 Gabe Cornejo            M 16 Deland               FL 1:15:26  7:33 
    2      985 Taylor Harvey           M 15 Edgewater            FL 1:21:56  8:12 
    3      981 Sebastian Grubel        M 14 Ormond Beach         FL 1:28:42  8:53 
    4      777 Cameron Kirschner       M 17 Port Orange          FL 1:35:26  9:33 
    5      978 Preston Wiser           M 17 New Smyrna Beach     FL 1:40:13 10:02 
    6      779 Justin Kirtland         M 12 Windermere           FL 1:41:10 10:07 
    7      776 Andrew Kirschner        M 15 Port Orange          FL 1:50:44 11:05 

         ********** FEMALE 10M RUN AGE GROUP:  18 - 29 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      792 Lauren Leffler          F 29 Greenville           SC 1:09:06  6:55 
    2      620 Brooke Baumann          F 23 St Petersburg        FL 1:09:50  6:59 
    3      969 Michelle Wolff          F 18 Deland               FL 1:12:39  7:16 
    4      627 Shelby Block            F 20 Deland               FL 1:15:08  7:31 
    5      822 Chelsie McVeigh         F 24 Deland               FL 1:20:11  8:02 
    6      956 Laura Warner            F 29 Port Orange          FL 1:20:17  8:02 
    7      631 Alex Bramlage           F 19 Ponce Inlet          FL 1:21:30  8:09 
    8      987 Katie Knappenberger     F 28 Daytona Beach        FL 1:23:03  8:19 
    9      736 Alana Hearn             F 18 Chipley              FL 1:26:11  8:38 
   10      963 Kelly West              F 21 Marietta             GA 1:26:26  8:39 
   11      946 Josie Trainer           F 22 Port Orange          FL 1:27:24  8:45 
   12      725 Candice Haffer          F 23 Daytona Beach        FL 1:30:10  9:01 
   13      619 Devon Barrett           F 24 Daytona Beach        FL 1:30:11  9:02 
   14      966 Casey Wienczkowski      F 26 Jacksonville Beach   FL 1:30:31  9:04 
   15      917 Kaitlin Shine           F 29 Alexandria           VA 1:31:15  9:08 
   16      870 Laurel Poole            F 28 Oviedo               FL 1:33:03  9:19 
   17      997 Chelsie Ferrell         F 25 Debary               FL 1:33:32  9:22 
   18      773 Courtney Kee            F 20 Deland               FL 1:35:19  9:32 
   19      706 Heather Garrow          F 23 Port Orange          FL 1:37:03  9:43 
   20      858 Jessica Pfundston       F 28 Oviedo               FL 1:39:54 10:00 
   21      920 Kaylin Simpson          F 23 Winter Park          FL 1:40:06 10:01 
   22      954 Keri Wagner             F 29 Deland               FL 1:41:48 10:11 
   23      888 Brittany Resmann        F 29 Altamonte Springs    FL 1:41:51 10:12 
   24      911 Kelsey Servi            F 26 Longwood             FL 1:44:06 10:25 
   25      991 Brooke Velez            F 29 Holly Hill           FL 1:44:13 10:26 
   26      696 Jeryn Evers             F 20 Deland               FL 1:47:38 10:46 
   27      880 Amanda Ratliff          F 22 Orlando              FL 1:48:55 10:54 
   28      771 Julie Kaidor            F 29 Deland               FL 1:48:58 10:54 
   29      687 Rachel Douglas          F 28 Debary               FL 1:49:07 10:55 
   30      947 Amy Travis              F 26 Deltona              FL 1:57:18 11:44 
   31      644 Adina Call              F 27 Port Orange          FL 1:57:57 11:48 
   32      719 Holly Green             F 25 Grand Island         FL 2:03:16 12:20 
   33      927 Samantha Smith          F 25 Seville              FL 2:12:01 13:13 
   34      950 Julie Udoye             F 24 Altamonte Springs    FL 2:12:57 13:18 
   35      740 Kaitlin Hearn           F 20 New Smyrna Beach     FL 2:55:24 17:33 
   36      974 Janet Zeak              F 28 Sanford              VA 2:59:24 17:57 
          ********** MALE 10m RUN AGE GROUP:  18 - 29 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      745 Malachi A Henry         M 23 Port Orange          FL 1:02:37  6:16 
    2      732 Robbie Harms            M 20 Port Orange          FL 1:02:59  6:18 
    3      995 Carlos Soto             M 20 Orlando              FL 1:03:58  6:24 
    4      869 John Poole              M 28 Oviedo               FL 1:06:11  6:38 
    5      685 Sean Doran              M 19 Tallahassee          FL 1:07:50  6:47 
    6      910 Joshua Servi            M 27 Longwood             FL 1:09:41  6:59 
    7      712 Darin Gingras           M 22 Deland               FL 1:12:52  7:18 
    8      612 Alexander Autry         M 20 Deland               FL 1:16:22  7:39 
    9      913 Keith Shamrock          M 20 Mount Dora           FL 1:21:46  8:11 
   10      623 Benjamin Beck           M 25 Deleon Springs       FL 1:25:07  8:31 
   11      853 Joseph Paquette         M 28 Ocoee                FL 1:29:39  8:58 
   12      647 Brandon Carpenter       M 29 Deland               FL 1:42:31 10:16 
   13      977 Garyn Guzikowski        M 26 Sanford              FL 1:56:51 11:42 
   14      878 Eli Ramirez             M 24 Seville              FL 2:12:00 13:12 

         ********** FEMALE 10M RUN AGE GROUP:  30 - 34 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      923 Erin Slicer             F 31 Deland               FL 1:11:38  7:10 
    2      998 Rebecca Holcomb         F 32 Winter Springs       FL 1:13:55  7:24 
    3      859 Kristen Phillips        F 30 Deland               FL 1:15:22  7:33 
    4      784 Zuzana Kovacova         F 31 Orlando              FL 1:17:48  7:47 
    5      760 Erica Hyon              F 30 Orlando              FL 1:17:57  7:48 
    6      624 Shaina Bellis           F 32 Orlando              FL 1:18:19  7:50 
    7      675 Chris Denney            F 34 Orlando              FL 1:25:25  8:33 
    8      813 Melissa Mastroianni     F 32 Ocoee                FL 1:25:45  8:35 
    9      846 Kirsten Nolan           F 34 Mount Dora           FL 1:32:23  9:15 
   10      820 Heather McIver          F 34 Deland               FL 1:33:02  9:19 
   11      929 Kimberly Smurdon        F 33 Ormond Beach         FL 1:33:10  9:19 
   12      989 Erin Ferrell            F 32 Dexter               MI 1:33:32  9:22 
   13      831 Amanda Morehead         F 32 Orlando              FL 1:51:18 11:08 
   14      845 Jo Nisewanger           F 33 Longwood             FL 1:52:28 11:15 
   15      971 Jessica Yelvington      F 30 New Smyrna Beach     FL 1:54:05 11:25 
   16      797 Jessica Levings         F 30 Deland               FL 1:54:05 11:25 
   17      847 Alyssa Northcutt        F 33 Deleon Springs       FL 2:02:38 12:16 
          ********** MALE 10m RUN AGE GROUP:  30 - 34 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      806 Salvatore Mancini       M 34 Deland               FL 1:04:54  6:30 
    2      810 Rob Marens              M 31 Orlando              FL 1:05:31  6:34 
    3      980 Julius Chirieleison     M 31 Lady Lake            FL 1:09:18  6:56 
    4      865 Alejandro Pinedo        M 34 Orlando              FL 1:11:22  7:09 
    5      855 Tim Pehlke              M 32 Orlando              FL 1:14:11  7:26 
    6      741 Chris Heath             M 34 Orlando              FL 1:17:48  7:47 
    7      780 Andrew Kittsley         M 33 Winter Park          FL 1:17:59  7:48 
    8      904 Danny Sauceda           M 32 Deland               FL 1:20:11  8:02 
    9      667 Patrick Crile           M 30 Arlington            VA 1:24:16  8:26 
   10      909 Isaac Sendros           M 32 Apopka               FL 1:30:50  9:05 
   11      821 Sean McNamara           M 34 Orange City          FL 1:36:03  9:37 
   12      681 Mark Dodds              M 32 Deland               FL 1:42:06 10:13 
   13      851 Jason Padua             M 33 Orlando              FL 1:54:18 11:26 
   14      645 Bryan Call              M 32 Port Orange          FL 1:57:57 11:48 

         ********** FEMALE 10M RUN AGE GROUP:  35 - 39 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      765 Maeve Jemison           F 35 Deland               FL 1:13:02  7:19 
    2      817 Jennifer McElroy        F 37 New Smyrna Beach     FL 1:13:19  7:20 
    3      940 Nikolitsa Taylor        F 35 Deland               FL 1:14:17  7:26 
    4      715 Joni Goldstein          F 35 Deland               FL 1:16:44  7:41 
    5      811 Tamra Marris            F 38 Daytona Beach        FL 1:16:57  7:42 
    6      939 Chassidy Taylor         F 38 Neptune Beach        FL 1:17:11  7:44 
    7      663 Kelly Cory              F 36 Edgewater            FL 1:17:22  7:45 
    8      714 Katie Goedde            F 38 Lake Mary            FL 1:17:51  7:48 
    9      801 Catherine Lowe          F 37 Winter Springs       FL 1:19:12  7:56 
   10      874 Vicky Quintanilla       F 39 Orlando              FL 1:19:13  7:56 
   11      952 Naomi Ventura           F 36 Ormond Beach         FL 1:19:25  7:57 
   12      937 Krystal Sutton          F 35 Maitland             FL 1:19:29  7:57 
   13      672 Sara Dean               F 37 Ormond Beach         FL 1:20:39  8:04 
   14      873 Rebecca Quinn           F 38 Debary               FL 1:21:12  8:08 
   15      892 Jennifer Rinderle       F 39 Atlanta              GA 1:22:14  8:14 
   16      666 Tarisa Craig-Craggy     F 35 Ormond Beach         FL 1:25:11  8:32 
   17      606 Rebecca Angelo          F 35 Orlando              FL 1:25:15  8:32 
   18      716 Jennifer Goodmon        F 35 Winter Garden        FL 1:27:36  8:46 
   19      934 Shana Stott             F 37 Clermont             FL 1:27:43  8:47 
   20      628 Shannon Booth           F 39 Lake Mary            FL 1:29:01  8:55 
   21      764 Michelle Jamieson       F 35 Port Orange          FL 1:29:01  8:55 
   22      984 Michelle Reynolds       F 36 Edgewater            FL 1:29:08  8:55 
   23      730 Teri Hansen             F 39 Deland               FL 1:29:42  8:59 
   24      629 Kirsty Boyer            F 37 Deland               FL 1:30:01  9:01 
   25      762 Aimee Jackson           F 35 Deland               FL 1:34:49  9:29 
   26      793 Melissa Leonard         F 37 Mount Dora           FL 1:36:13  9:38 
   27      788 Amy Kubly               F 39 Orlando              FL 1:37:43  9:47 
   28      789 Rebecca Kumpf           F 36 Daytona Beach        FL 1:40:27 10:03 
   29      879 Lisa Randa              F 38 Oviedo               FL 1:40:41 10:05 
   30      682 Jennifer Donahue        F 39 Ormond Beach         FL 1:41:12 10:08 
   31      953 Gemma Villapando        F 38 Deland               FL 1:42:19 10:14 
   32      648 Amy Cervantes           F 38 Deland               FL 1:49:31 10:58 
   33      755 Tara Houser             F 38 Deland               FL 1:50:46 11:05 
   34      941 Stacey Taylor           F 36 Orlando              FL 1:51:47 11:11 
   35      883 Heather Reasoner        F 39 Apopka               FL 2:02:40 12:16 
   36      723 Vionnette Guardiola     F 39 Debary               FL 2:05:29 12:33 
   37      722 Lilliana Guardiola      F 38 Mount Dora           FL 2:10:55 13:06 
   38      893 Leigh Rivers            F 36 Deltona              FL 2:12:20 13:14 
   39      676 Ann Dennis              F 36 Altamonte Springs    FL 2:12:58 13:18 
   40      750 Latoya Hodge            F 36 Orlando              FL 2:22:06 14:13 

          ********** MALE 10m RUN AGE GROUP:  35 - 39 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      638 Peter Buffington        M 36 Winter Springs       FL   58:54  5:54 
    2      898 J Royston               M 35 Orlando              FL   59:23  5:57 
    3      642 Jr Burgess              M 35 Deland               FL 1:14:45  7:29 
    4      790 Jeffrey Labrode         M 38 Deland               FL 1:16:49  7:41 
    5      972 Joseph Yelvington       M 35 New Smyrna Beach     FL 1:17:48  7:47 
    6      713 Jason Ginther           M 37 Pembroke Pines       FL 1:18:51  7:54 
    7      361 Jordan Smith            M 37 Lake Mary            FL 1:20:55  8:06 
    8      662 Brad Cory               M 38 Edgewater            FL 1:22:31  8:16 
    9      965 Ben Whetstine           M 36 New Smyrna Beach     FL 1:25:00  8:30 
   10      818 Sylvan McElroy          M 36 New Smyrna Beach     FL 1:25:39  8:34 
   11      890 Erik Riccardi           M 39 Altamonte Springs    FL 1:36:58  9:42 
   12      742 Jeff Heckler            M 39 New Smyrna Beach     FL 1:42:18 10:14 
   13      875 Chris Rabe              M 37 Deland               FL 1:43:27 10:21 
   14      649 Michael Chabes          M 37 Chicago              IL 1:44:30 10:27 
   15      970 Robert Woodard          M 35 Debary               FL 1:49:43 10:59 
   16      683 Scott Donahue           M 38 Ormond Beach         FL 1:50:37 11:04 

         ********** FEMALE 10m RUN AGE GROUP:  40 - 44 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      863 Jen Picciano            F 40 Winter Garden        FL 1:13:34  7:22 
    2      882 Rose Ray                F 42 Oviedo, Fl           FL 1:17:56  7:48 
    3      849 Shirley Olson           F 42 De Leon Springs      FL 1:18:07  7:49 
    4      906 Jennifer Schedivy       F 41 Hendersonville       NC 1:18:07  7:49 
    5      843 Nicole Neira            F 40 Deland               FL 1:18:36  7:52 
    6      767 Claire Johnson          F 42 Longwood             FL 1:18:36  7:52 
    7      830 Tracy Moon              F 43 Apopka               FL 1:19:11  7:56 
    8      794 Charlene Lepane         F 40 Orlando              FL 1:19:15  7:56 
    9      670 Kellee Dali             F 42 Niceville            FL 1:19:55  8:00 
   10      688 Courtney Dunham         F 43 Port Orange          FL 1:21:03  8:07 
   11      613 Erin Avera              F 40 Jacksonville         FL 1:22:20  8:14 
   12      955 Kim Walsh               F 42 Port Orange          FL 1:27:47  8:47 
   13      926 Lisa Smith              F 43 Deland               FL 1:27:54  8:48 
   14      805 Lisa Malaspine          F 41 Sanford              FL 1:28:11  8:50 
   15      982 Angeliko Grubel         F 42 Ormond Beach         FL 1:28:43  8:53 
   16      601 Angela Acker            F 44 Apopka               FL 1:30:25  9:03 
   17      842 Tammy Negri             F 42 Deland               FL 1:31:31  9:10 
   18      781 Lynn Koller             F 43 Ormond Beach         FL 1:32:27  9:15 
   19      957 Tracy Wattigny          F 41 Sorrento             FL 1:33:38  9:22 
   20      680 Jennifer Ditslear       F 42 Deland               FL 1:34:17  9:26 
   21      611 Cindy Auld              F 40 Deltona              FL 1:34:37  9:28 
   22      633 Tracie Branz            F 42 Deland               FL 1:37:30  9:45 
   23      836 Veronica Moser          F 41 Sorrento             FL 1:39:21  9:57 
   24      961 Karen Weinrich          F 43 Port Orange          FL 1:45:00 10:30 
   25      921 Debbie Siner            F 44 Port Orange          FL 1:47:49 10:47 
   26      798 Annette Sunshine Lloyd  F 44 Lake Mary            FL 1:48:00 10:48 
   27      795 Annemarie Lepp          F 44 Longwood             FL 1:48:49 10:53 
   28      835 Carol Morrison          F 43 Umatilla             FL 1:50:14 11:02 
   29      976 Christine Zimmerman     F 44 Orlando              FL 1:51:48 11:11 
   30      668 Emma Crockett           F 40 Port Orange          FL 1:53:40 11:22 
   31      907 Pamela Schrager         F 43 Deland               FL 1:53:43 11:23 
   32      694 Suzanne Espinosa        F 44 Orlando              FL 1:53:56 11:24 
   33      854 Michele Povilaitis      F 41 New Smyrna Beach     FL 1:53:58 11:24 
   34      671 Yvie D'Allaird          F 40 Deltona              FL 1:54:20 11:26 
   35      896 Diane Romero-Lopez      F 42 Deltona              FL 1:54:41 11:29 
   36      774 Connie Keehn            F 40 Sorrento             FL 1:54:54 11:30 
   37      700 Stacy Flynn             F 40 Deltona              FL 1:56:39 11:40 
   38      737 Colleen Hearn           F 43 Port Orange          FL 1:58:48 11:53 
   39      951 Karen Underhill         F 41 Deleon Springs       FL 2:02:38 12:16 
   40      720 Shannon Green           F 44 Grand Island         FL 2:03:01 12:19 
   41      689 Rachel East             F 40 Deland               FL 2:05:13 12:32 
   42      603 Monica Adams-Christenso F 40 Lake Mary            FL 2:05:30 12:33 
   43      650 Lori Chavez             F 40 Orlando              FL 2:11:00 13:06 

          ********** MALE 10M RUN AGE GROUP:  40 - 44 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      177 Jose Henriquez          M 43 Orlando              FL 1:00:48  6:05 
    2      837 Mike Mott               M 40 Deland               FL 1:01:40  6:10 
    3      659 Kenyon Congdon          M 44 Apopka               FL 1:03:40  6:22 
    4      796 Tomas Lepp              M 43 Longwood             FL 1:03:46  6:23 
    5      602 Russell Acker           M 43 Apopka               FL 1:07:25  6:45 
    6      857 Tim Perry               M 43 Orlando              FL 1:10:19  7:02 
    7      702 Peter Formisano         M 44 Sanford              FL 1:11:35  7:10 
    8      905 Dan Schedivy            M 42 Hendersonville       NC 1:12:06  7:13 
    9      721 Mike Grogan             M 41 Deland               FL 1:12:24  7:15 
   10      800 Brian Loudon            M 42 Minneola             FL 1:12:41  7:17 
   11      844 Jayson Ness             M 43 Port Orange          FL 1:12:44  7:17 
   12      881 Michael Ray             M 44 Deland               FL 1:13:32  7:22 
   13      807 David Mann              M 40 Deland               FL 1:15:02  7:31 
   14      884 Troy Reasoner           M 44 Apopka               FL 1:16:08  7:37 
   15      919 Brent Sieger            M 41 Port Orange          FL 1:16:22  7:39 
   16      639 Mark Bull               M 42 Deland               FL 1:16:23  7:39 
   17      895 Scott Rodgers           M 42 Port Orange          FL 1:17:54  7:48 
   18      891 Edward Rinderle         M 40 Atlanta              GA 1:21:18  8:08 
   19      637 Jan Buenner             M 44 Ormond Beach         FL 1:22:03  8:13 
   20      979 Steve Povilaitis        M 40 New Smyrna Beach     FL 1:31:46  9:11 
   21      608 Pete Arney              M 40 Deltona              FL 1:36:04  9:37 
   22      967 Willie Williams         M 44 Daytona Beach        FL 1:38:32  9:52 
   23      960 Christopher Weinrich    M 44 Port Orange          FL 1:45:00 10:30 
   24      632 Matt Branz              M 41 Deland               FL 1:47:50 10:47 
   25      778 Scott Kirschner         M 41 Port Orange          FL 1:50:51 11:06 
   26      757 James Huntoon           M 43 Deland               FL 1:54:50 11:29 
   27      922 Lawrence Skinner        M 44 Deland               FL 1:59:42 11:59 
   28      901 Jim Rybinski            M 40 Deland               FL 2:18:05 13:49 
         ********** FEMALE 10M RUN AGE GROUP:  45 - 49 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      692 Betty English           F 47 Deland               FL 1:17:42  7:47 
    2      833 Susan Morgan            F 48 Ormond Beach         FL 1:25:06  8:31 
    3      959 Catherine Weeden        F 48 Orlando              FL 1:25:20  8:32 
    4      698 Robin Fitsimones        F 49 Winter Park          FL 1:25:20  8:32 
    5      610 Andrea Ashe             F 47 Winter Park          FL 1:26:23  8:39 
    6      839 Saundra Murray          F 47 Ormond Beach         FL 1:26:50  8:41 
    7      609 Esther Aronson          F 48 Avon                 CT 1:27:14  8:44 
    8      943 Liz Tito                F 49 Lake Mary            FL 1:27:53  8:48 
    9      724 Lynn Hadley             F 48 Port Orange          FL 1:30:51  9:06 
   10      749 Lian Hinckley           F 47 Deland               FL 1:31:48  9:11 
   11      604 Leanne Agurkis          F 46 Deland               FL 1:33:06  9:19 
   12      826 Rebecca Merritt         F 47 New Smyrna Beach     FL 1:34:25  9:27 
   13      828 Emily Mieras            F 45 Deland               FL 1:36:26  9:39 
   14      962 Wendy Welch             F 49 Flagler Beach        FL 1:36:38  9:40 
   15      693 Cathy Ennett            F 46 Sanford              FL 1:36:57  9:42 
   16      703 Margaret Fox            F 46 Deland               FL 1:38:30  9:51 
   17      673 Tina Delgado            F 49 Longwood             FL 1:38:32  9:52 
   18      640 Scottie Bull            F 45 Deland               FL 1:38:42  9:53 
   19      948 Edna Trimble            F 47 Orlando              FL 1:38:52  9:54 
   20      823 Michelle Medina         F 48 Deland               FL 1:42:10 10:13 
   21      992 Michelle Rodriguez      F 45 Naples               FL 1:43:32 10:22 
   22      729 Libby Hansen            F 47 Bradenton            FL 1:59:16 11:56 
   23      641 Susan Bundy             F 48 Deland               FL 2:13:31 13:22 
   24      872 Ann Provencher          F 45 Tavares              FL 2:27:10 14:43 
   25      625 Elke Beyer              F 48 Sanford              FL 3:01:33 18:10 

          ********** MALE 10M RUN AGE GROUP:  45 - 49 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      617 David Barker            M 45 Deland               FL 1:07:16  6:44 
    2      626 Michael Blackburn       M 48 West Bloomfield      MI 1:08:15  6:50 
    3      958 Brian Weber             M 49 Ormond Beach         FL 1:10:52  7:06 
    4      973 Tom Youth               M 49 Orlando              FL 1:12:51  7:18 
    5      664 Darren Cox              M 46 New Smyrna Beach     FL 1:13:19  7:20 
    6      829 Vic Milewski            M 47 Orlando              FL 1:13:28  7:21 
    7      768 Jason Johnson           M 47 Sanford              FL 1:18:42  7:53 
    8      803 Robert Maglievaz        M 48 Deland               FL 1:24:19  8:26 
    9      791 Richard Larkin          M 45 Winter Garden        FL 1:25:12  8:32 
   10      856 Michael Pentz           M 46 Deltona              FL 1:26:00  8:36 
   11      814 Rob Maxwell             M 47 Port Orange          FL 1:26:57  8:42 
   12      942 Dennis Thomas           M 46 Deltona              FL 1:28:49  8:53 
   13      711 Peter Genovesi          M 49 Deltona              FL 1:33:10  9:19 
   14      876 Jamie Rader             M 45 Deland               FL 1:33:37  9:22 
   15      841 Rebecca Nave            M 48 Ormond Beach         FL 1:34:28  9:27 
   16      733 Max Hartman             M 47 Deland               FL 1:38:25  9:51 
   17      717 William Gosch           M 46 Deltona              FL 1:38:43  9:53 
   18      824 Will Medina             M 45 Deland               FL 1:40:35 10:04 
   19      924 Alain Smets             M 49 Lake Mary            FL 1:43:11 10:20 
   20      809 Jack Marcum             M 49 Ocala                FL 1:54:10 11:25 
   21      770 Frederick Jones         M 45 Eustis               FL 2:03:58 12:24 
   22      897 Timothy Rowand          M 49 Deltona              FL 2:28:39 14:52 
         ********** FEMALE 10M RUN AGE GROUP:  50 - 54 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      665 Helen Cox               F 50 New Smyrna Beach     FL 1:17:23  7:45 
    2      708 Charline Gauthier       F 50 Winter Park          FL 1:26:26  8:39 
    3      727 Melody Hall             F 53 Deland               FL 1:31:50  9:11 
    4      935 Nancy Stuparich         F 52 Oviedo               FL 1:33:03  9:19 
    5      622 Marcia Bayer            F 52 Ormond Beach         FL 1:39:05  9:55 
    6      834 Lily Morris             F 53 Port Orange          FL 1:43:53 10:24 
    7      615 Kammie Ball             F 53 Eustis               FL 1:45:55 10:36 
    8      787 Jill Kromraj            F 52 Port Orange          FL 1:50:19 11:02 
    9      607 Sue Arbuckle            F 50 Orlando              FL 1:56:49 11:41 
   10      988 Chung Brumley           F 52 Daytona Beach        FL 1:58:10 11:49 
   11      918 Daria Siciliano         F 54 Port Orange          FL 1:58:38 11:52 
   12      734 Abbie Hearn             F 53 New Smyrna Beach     FL 2:04:52 12:30 

          ********** MALE 10M RUN AGE GROUP:  50 - 54 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      782 Steve Koski             M 51 Altamonte Springs    FL 1:06:59  6:42 
    2      710 Bruce Geise             M 54 Winter Park          FL 1:07:16  6:44 
    3      816 Patrick McCormick       M 53 Merritt Island       FL 1:09:30  6:57 
    4      852 Rick Paine              M 52 Debary               FL 1:11:43  7:11 
    5      728 Fred Hansen             M 51 Bradenton            FL 1:11:54  7:12 
    6      931 Carlos Soler            M 51 Longwood             FL 1:13:50  7:23 
    7      832 James Morgan            M 52 Ormond Beach         FL 1:14:02  7:25 
    8      678 Mark Desouza            M 51 Winter Springs       FL 1:16:45  7:41 
    9      802 Dave Lukasik            M 54 Maitland             FL 1:18:36  7:52 
   10      887 Patrick Reilly          M 53 Ocoee                FL 1:19:57  8:00 
   11      661 Mike Cornejo            M 50 Deland               FL 1:20:11  8:02 
   12      902 Sal Saldano             M 52 Orlando              FL 1:21:23  8:09 
   13      996 Steven Parnell          M 52 Holly Hill           FL 1:22:00  8:12 
   14      916 Bill Sherrier           M 51 Port Orange          FL 1:25:23  8:33 
   15      735 Alan Hearn              M 50 Chipley              FL 1:26:10  8:37 
   16      739 Doug Hearn              M 53 New Smyrna Beach     FL 1:26:11  8:38 
   17      786 Jeff Kromraj            M 52 Port Orange          FL 1:27:24  8:45 
   18      889 Anthony Reynolds        M 50 Ormond Beach         FL 1:31:29  9:09 
   19      815 Martin Mayo             M 52 Sorrento             FL 1:32:27  9:15 
   20      707 Thomas Garthwaite       M 51 Port Orange          FL 1:32:32  9:16 
   21      657 Bob Cole                M 53 Lake Mary            FL 1:32:40  9:16 
   22      614 Charles Ayers           M 53 Lake Mary            FL 1:33:10  9:19 
   23      690 Les Eiserman            M 53 Altamonte Springs    FL 1:33:19  9:20 
   24      812 Lawrence Marshall       M 53 Longwood             FL 1:33:19  9:20 
   25      964 Matthew West            M 50 Marietta             GA 1:34:29  9:27 
   26      900 Michael Ryan            M 54 Deland               FL 1:46:55 10:42 
   27      999 Harrison Archer         M 50 Port Orange          FL 1:48:08 10:49 
   28      808 Larry Manwiller         M 51 Haddonfield          NJ 1:51:16 11:08 
   29      697 Greg Fields             M 52 Deland               FL 1:55:25 11:33 
   30      747 Felipe Hernandez        M 52 Orlando              FL 1:56:48 11:41 
         ********** FEMALE 10M RUN AGE GROUP:  55 - 59 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      718 Betty Green             F 55 Groveland            FL 1:40:17 10:02 
    2      743 Nancy Heckler           F 59 New Smyrna Beach     FL 1:42:18 10:14 
    3      669 Karen Curtis            F 55 Daytona Beach        FL 1:42:20 10:14 
    4      769 Susie Johnson           F 55 Glenwood             FL 1:48:23 10:51 

          ********** MALE 10M RUN AGE GROUP:  55 - 59 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      840 Jim Musante             M 56 New Smyrna Beach     FL 1:08:09  6:49 
    2     1000 Ben Greene              M 55 Alpharetta           GA 1:10:29  7:03 
    3      635 Joe Brumenschenkel      M 57 Port Orange          FL 1:16:10  7:37 
    4      993 Allan Benjamin          M 58 Columbia             MO 1:17:03  7:43 
    5      759 Tim Huppler             M 56 Kissimmee            FL 1:19:01  7:55 
    6      643 Mark Burns              M 56 Maitland             FL 1:19:40  7:58 
    7      877 Paul Rahill             M 56 Maitland             FL 1:22:04  8:13 
    8      945 Dan Tracy               M 59 Orlando              FL 1:22:04  8:13 
    9      861 Danny Philpott          M 56 Port Orange          FL 1:22:46  8:17 
   10      704 Stephen Frankenstein    M 56 Altamonte Springs    FL 1:22:57  8:18 
   11      746 Max A Henry             M 59 Columbus             IN 1:25:11  8:32 
   12      699 Tim Fitsimones          M 58 Winter Park          FL 1:29:57  9:00 
   13      605 Raymond Agurkis         M 57 Deland               FL 1:31:07  9:07 
   14      944 Robert Torbitt          M 59 Deltona              FL 1:33:41  9:23 
   15      933 Kurt Staudenraus        M 59 Altamonte Springs    FL 1:34:25  9:27 
   16      684 Robert Donovan          M 59 Port Orange          FL 1:37:14  9:44 
   17      994 Ken Schanze             M 59 Geneva               FL 1:45:39 10:34 
   18      754 Jeff Houlihan           M 57 Deland               FL 2:26:06 14:37 
         ********** FEMALE 10M RUN AGE GROUP:  60 - 64 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      686 Kathleen Doughney       F 61 Ormond Beach         FL 1:19:53  8:00 
    2      656 Linda Cogar             F 62 Ormond Beach         FL 1:30:09  9:01 
    3      975 Marla Zell              F 60 Deland               FL 1:43:05 10:19 
    4      915 Pam Shaw                F 63 New Smyrna Beach     FL 1:53:39 11:22 
          ********** MALE 10M RUN AGE GROUP:  60 - 64 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      864 Joe Pilipczak           M 60 Port Orange          FL 1:19:12  7:56 
    2      827 James Meyer             M 60 Eustis               FL 1:19:17  7:56 
    3      652 Andrew Chmielewski      M 62 Leesburg             FL 1:26:44  8:41 
    4      785 Mark Krodel             M 60 Port Orange          FL 1:27:57  8:48 
    5      986 Ken Vanslette           M 64 Daytona Beach        FL 1:31:10  9:07 
    6      761 David Jacklitch         M 61 New Smyrna Beach     FL 1:32:15  9:14 
    7      990 Rick Bernardin          M 62 South Daytona        FL 1:32:20  9:14 
    8      616 Steve Ball              M 60 Eustis               FL 1:32:23  9:15 
    9      819 Tom McGrory             M 60 Port Orange          FL 1:33:07  9:19 
   10      983 Alan Musrone            M 63 Winter Park          FL 1:55:37 11:34 
         ********** FEMALE 10M RUN AGE GROUP:  65 - 69 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      804 Jody Mahonik            F 66 Orlando              FL 2:16:13 13:38 

          ********** MALE 10M RUN AGE GROUP:  65 - 69 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      783 Alan Kossow             M 68 Maitland             FL 1:24:38  8:28 
    2      867 Pete Pipkin             M 69 Ayden                NC 1:29:30  8:57 
    3      928 William Smith           M 65 Deltona              FL 1:36:56  9:42 
    4      932 David Spear             M 69 Deland               FL 1:47:09 10:43 
    5      653 John Clark              M 68 Port Orange          FL 1:59:03 11:55 
    6      646 Charles Cangialosi      M 66 Leesburg             FL 2:07:09 12:43 
         ********** FEMALE 10m RUN AGE GROUP:  70 - 74 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
          ********** MALE 10M RUN AGE GROUP:  70 - 74 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      674 Robert Delie            M 73 Dunnellon            FL 1:51:28 11:09 
    2      850 Stuart Olson            M 74 Chuluota             FL 2:27:28 14:45 
         ********** FEMALE 10m RUN AGE GROUP:  75 - 99 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
          ********** MALE 10M RUN AGE GROUP:  75 - 99 **********
Place Bib      Name                    S Ag City                 St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ===== 
    1      968 Phil Wisniewski         M 78 Orlando              FL 1:46:32 10:40 
    2      914 Bob Shaw                M 83 New Smyrna Beach     FL 1:53:38 11:22 
********** OVERALL CLYDESDALE RESULTS , 39 and Under **********
Place Bib      Name                    S Ag City            St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == =============== == ======= ===== 
    1      642 Jr Burgess              M 35 Deland          FL 1:14:45  7:29 
    2      612 Alexander Autry         M 20 Deland          FL 1:16:22  7:39 
    3      965 Ben Whetstine           M 36 New Smyrna Beac FL 1:25:00  8:30 
    4      649 Michael Chabes          M 37 Chicago         IL 1:44:30 10:27 
********** MASTERS CLYDESDALE RESULTS , 40 and Over **********
Place Bib      Name                    S Ag City            St Time    Pace     
===== ======== ======================= = == =============== == ======= ===== 
    1      895 Scott Rodgers           M 42 Port Orange     FL 1:17:54  7:48 
    2      891 Edward Rinderle         M 40 Atlanta         GA 1:21:18  8:08 
    3      902 Sal Saldano             M 52 Orlando         FL 1:21:23  8:09 
    4      717 William Gosch           M 46 Deltona         FL 1:38:43  9:53 
    5      808 Larry Manwiller         M 51 Haddonfield     NJ 1:51:16 11:08 
    6      809 Jack Marcum             M 49 Ocala           FL 1:54:10 11:25 
    7      697 Greg Fields             M 52 Deland          FL 1:55:25 11:33 
    8      922 Lawrence Skinner        M 44 Deland          FL 1:59:42 11:59 
    9      770 Frederick Jones         M 45 Eustis          FL 2:03:58 12:24 
   10      901 Jim Rybinski            M 40 Deland          FL 2:18:05 13:49