Venice YMCA Triathlon
August 31, 2013 at Venice, Florida
1/4 Mile Swim| 14.6 Mile Bike| 3.1 Mile Run
Race Director: Brad Dailey
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Questions: jboyle@altavistasports.com
 
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     1   311 Ryan Post                24 Estero             FL 1:03:01    1    7:49    0:58    2   33:58    0:34    1   19:44 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   105    75 Brent Tyack              14 Sarasota           FL 1:28:38    3   10:42    1:19    1   46:21    0:53    1   29:26 
    2   124    39 Nikolas Hulliger         13 Venice             FL 1:30:27    2   10:05    2:30    2   47:13    0:58    2   29:42 
    3   181   303 Mathias Ramirez          11 Bradenton          FL 1:37:13    4   11:20    1:48    3   49:04    1:59    3   33:04 
    4   259   154 Parker Schmidt           12 Venice             FL 1:51:55    1    8:50    2:39    4 1:00:45    1:05    4   38:38 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    49   181 Joshua Bird              19 Englewood          FL 1:19:06    2   11:16    1:25    1   40:37    1:29    1   24:21 
    2   133   300 Mike Wik                 16 Pt. Charlotte      FL 1:31:36    1    9:40    1:49    2   44:38    0:35    4   34:56 
    3   165   232 Jesse Maun               15 North Venice       FL 1:34:53    4   13:27    1:45    4   54:07    0:23    2   25:13 
    4   185   254 Aaron Lange              17 Nokomis            FL 1:38:04    3   13:10    2:43    3   47:29    0:47    3   33:57 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    15   157 Andrew Crull             23 Venice             FL 1:13:34    1    9:20    1:14    3   40:50    0:37    1   21:35 
    2    18   175 Braxton Clarke           22 Sarasota           FL 1:13:48    2   10:01    1:26    2   39:31    0:46    2   22:07 
    3    41   312 Matthew Sibley           24 Fort Myers         FL 1:18:15    4   10:11    1:53    1   36:48    0:56    4   28:29 
    4    61   150 Louis Resnick            22 Ft. Myers          FL 1:21:15    3   10:09    2:13    4   43:06    1:36    3   24:13 
    5   109   117 Colin Harper             24 Sarasota           FL 1:29:10    5   10:52    2:02    5   43:15    1:15    5   31:49 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    85   169 Drew Elgersma            28 Pt. Charlotte      FL 1:25:13    2   11:00    1:59    1   41:50    1:06    2   29:19 
    2   143   163 Daniel Dunham            29 Lakewood Ranch     FL 1:32:50    3   11:30    3:20    3   49:33    0:53    1   27:36 
    3   153   185 Adam Sonntag             27 Boca Raton         FL 1:33:35    1    9:19    1:51    2   46:13    1:08    3   35:06 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     6    63 Michael Folino           30 Sarasota           FL 1:10:51    1    8:49    1:26    1   36:44    1:00    3   22:54 
    2    13   307 Damien Blumetti          32 Sarasota           FL 1:13:09    2   10:03    1:05    2   37:58    0:48    4   23:17 
    3    23   101 Eric Schneider           31 Jacksonville       FL 1:14:52    4   10:57    1:35    3   40:18    1:15    1   20:49 
    4    28   186 Juan Dalmeid Montes      34 Ellenton           FL 1:16:12    7   12:21    1:27    4   40:29    0:48    2   21:09 
    5    52    69 Robert Gaitens           33 Venice             FL 1:19:19    3   10:27    1:18    5   40:48    0:45    8   26:03 
    6    76   184 Ryan Bell                32 Jacksonville       FL 1:23:37    6   12:19    2:07    7   44:25    0:53    5   23:55 
    7    84   133 Joshua Boyts             30 Jacksonville       FL 1:25:12    5   11:57    2:27    9   45:44    1:00    6   24:05 
    8   121   298 Justin Wasserman         33 Venice             FL 1:29:57    9   12:53    3:09   10   47:04    1:21    7   25:32 
    9   132   215 Jamie Booth              34 Ft. Myers          FL 1:31:34   12   15:45    2:44    6   44:08    1:00    9   27:59 
   10   171   178 Chadwick Jacob           32 Venice             FL 1:35:53   11   15:00    2:43    8   44:43    1:09   10   32:21 
   11   212   120 Jeremy Vincent           31 Sebring            FL 1:43:03    8   12:47    2:24   11   52:29    0:41   11   34:43 
   12   253    36 Nicholas Wilson          30 Bradenton          FL 1:49:30   10   13:14    2:37   12   53:47    1:25   12   38:29 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     3   261 Vladimir Casanova        37 Miami              FL 1:09:07    7   10:45    1:31    1   34:52    0:45    3   21:15 
    2     5   153 Joseph Stromberg         39 Lake Mary          FL 1:09:33    2    9:19    0:58    5   38:51    0:37    1   19:50 
    3    11   219 Stephen Higgins          36 Bradenton          FL 1:12:25    1    8:44    1:15    6   38:54    0:28    5   23:06 
    4    25   100 Martin Chappell          36 Englewood          FL 1:15:27    3    9:53    1:21    4   38:38    0:43    7   24:54 
    5    30   291 Joey Matteen             36 Athens             GA 1:16:22    5   10:11    2:26    3   38:17    1:54    6   23:36 
    6    45   197 Carl Vano                38 Lake Mary          FL 1:18:46    9   11:33    1:39    2   37:54    0:51   11   26:51 
    7    50   170 Michael Giampino         39 Venice             FL 1:19:08   15   13:57    2:04    7   41:09    0:47    2   21:13 
    8    51   285 Joseph Merriken          35 Parrish            FL 1:19:15   11   12:01    2:04    8   41:24    1:07    4   22:41 
    9    70   231 Andres Quintana          39 Cape Coral         FL 1:22:27    4   10:05    2:52   10   42:19    1:52    8   25:21 
   10    88   309 Ryan Pappas              38 Punta Gorda        FL 1:25:21    6   10:40    2:19   13   44:39    1:19   10   26:26 
   11    93    28 Sam Caines               39 Pt. Charlotte      FL 1:25:58    8   11:06    2:55    9   42:08    0:50   13   29:02 
   12   102    87 Doug Goldblatt           39 Alpharetta         GA 1:28:08   10   11:47    2:15   11   44:00    4:12    9   25:55 
   13   145    24 Chris Bloom              37 Sarasota           FL 1:32:56   13   12:28    2:03   12   44:16    1:44   14   32:26 
   14   159    61 Bryan Zdancewicz         39 Lakewood Ranch     FL 1:34:14   18   14:25    5:35   14   45:14    1:03   12   27:59 
   15   180   272 Kenneth Keeton III       35 Pt. Charlotte      FL 1:37:04   12   12:22    2:18   15   45:56    1:36   15   34:54 
   16   239   239 Blake Barlow             37 Pt. Charlotte      FL 1:47:24   16   14:10    2:47   16   49:18    1:31   16   39:40 
   17   275   217 Kevin Cavanaugh          39 Ft. Myers          FL 1:57:45   17   14:12    3:51   17   53:47    1:37   18   44:19 
   18   292   162 James Tarala             37 Venice             FL 2:09:00   14   12:41    2:10   18 1:12:29    1:41   17   40:01 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     2   255 Torrin Brauch            42 Ft. Myers Beach    FL 1:08:59    2    9:43    1:21    2   36:46    0:27    1   20:43 
    2    16   122 Charlie Roediger         44 Sarasota           FL 1:13:34    1    9:22    1:42    4   39:11    0:57    3   22:25 
    3    31   149 Chris Beers              43 Punta Gorda        FL 1:16:41    4   10:57    2:10    3   37:56    0:55    5   24:44 
    4    34    64 Brennan Deittrick        40 Venice             FL 1:17:09   10   12:49    2:07    6   39:45    1:00    2   21:31 
    5    68   302 Ismael Ramirez           40 Bradenton          FL 1:22:05   15   14:40    1:18    5   39:43    1:15    6   25:11 
    6    78    33 Jeffrey Arciere          44 Bonita Spgs        FL 1:24:17   11   13:27    2:57    7   40:51    0:47    8   26:17 
    7    82    30 Adam Waszkowski          42 Estero             FL 1:25:06   12   13:28    2:24    9   44:04    1:11    4   24:01 
    8    83   266 Luigi Giannattasio       42 Sarasota           FL 1:25:08    8   11:55    1:57   11   45:30    0:34    7   25:14 
    9    96   248 Craig Carra              42 West Chester       PA 1:26:41    6   11:42    2:21   10   44:47    1:04   10   26:49 
   10   117    19 Chad Allen               41 Kilgore            TX 1:29:42    7   11:51    2:20   13   48:10    0:58    9   26:26 
   11   141    16 Anthony McChesney        44 Venice             FL 1:32:20    5   11:29    2:39   12   45:39    1:05   15   31:29 
   12   146   260 Steven Schlabach         41 Sarasota           FL 1:32:58   13   13:44    2:23    8   41:52    1:34   16   33:27 
   13   174    72 Joe Freddolino           40 Venice             FL 1:36:13    3   10:55    3:19   16   53:32    1:23   11   27:06 
   14   178    95 Christopher Diello       43 Venice             FL 1:36:52   14   13:44    2:40   15   50:34    0:52   12   29:04 
   15   203   276 David Shiner             42 St. Petersburg     FL 1:41:36   18   20:43    2:40   14   48:12    0:38   13   29:25 
   16   248    66 Nako Kellum              44 St.James City      FL 1:49:03   17   20:03    2:45   17   54:56    1:22   14   29:59 
   17   276    90 Jason White              44 Wesley Chapel      FL 1:58:30   16   16:41    3:21   18   58:59    1:06   17   38:25 
   18     0    53 Peter Kluge              40 Estero             FL            9   12:04    1:29    1   29:03                      
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     7   293 Johan Boakes             45 Sarasota           FL 1:11:04    2    9:24    1:17    3   37:14    0:55    2   22:15 
    2     9   196 Tim Richardson           45 Ellenton           FL 1:12:04    3    9:25    0:59    6   38:50    0:39    1   22:14 
    3    10    54 Brad Plaster             49 Naples             FL 1:12:17    8   10:15    1:15    4   37:36    0:57    3   22:16 
    4    12   290 Grant Lempriere          47 Sarasota           FL 1:13:07    4    9:42    1:22    1   36:46    0:51   10   24:29 
    5    14   158 Brian Burgan             49 Nokomis            FL 1:13:32    1    9:01    1:44    5   38:46    0:49    5   23:15 
    6    17     3 Brett Hendricks          46 Boca Grande        FL 1:13:41   14   11:19    1:16    2   36:46    0:40    8   23:42 
    7    27   221 Dennis McLean            49 Sarasota           FL 1:15:56    7   10:15    1:58    7   39:13    1:11    6   23:21 
    8    32   281 Daniel Schultz           48 Cape Coral         FL 1:16:54    9   10:21    1:18   10   40:20    0:47    9   24:11 
    9    43     9 Chuck Moonen             48 Bradenton          FL 1:18:33   13   11:01    1:32   11   41:48    0:51    7   23:23 
   10    48    59 Michael Flowers          47 Punta Gorda        FL 1:19:04   10   10:27    1:30   12   43:20    0:38    4   23:11 
   11    59   202 Jeff Douglas             46 Sarasota           FL 1:20:56   16   11:25    1:23    8   39:44    1:07   15   27:18 
   12    63   179 Andy Ritums              46 Cape Coral         FL 1:21:28    5    9:47    1:42   15   44:26    0:38   11   24:57 
   13    64   118 Paul Vandeventer         45 Sarasota           FL 1:21:42   19   11:55    2:06    9   40:11    1:18   12   26:14 
   14    87   268 Jim Mangan               47 Sarasota           FL 1:25:18   11   10:48    1:58   14   43:48    1:30   14   27:16 
   15   131   234 David Boyette            49 Sarasota           FL 1:31:21   18   11:37    3:15   21   48:22    1:31   13   26:38 
   16   136   213 Chris O'Neill            47 Englewood          FL 1:31:55    6    9:53    2:14   17   45:43    1:42   21   32:25 
   17   140    37 Roger Hulliger           48 Venice             FL 1:32:19   12   10:57    2:36   16   45:28    0:57   20   32:23 
   18   154   286 Kevin McQuaid            49 Sarasota           FL 1:33:35   17   11:28    3:33   20   47:54    2:33   16   28:08 
   19   170   126 Mark Lovrey              49 Nokomis            FL 1:35:46   24   14:12    2:53   13   43:36    1:31   22   33:37 
   20   176   161 David Brown              45 Pt. Charlotte      FL 1:36:16   23   14:10    2:41   18   46:30    1:18   17   31:40 
   21   199   183 Dan Kelly                47 Venice             FL 1:41:10   25   14:53    3:20   22   50:01    1:04   18   31:55 
   22   219   244 Joseph Homoky            47 Venice             FL 1:43:52   21   12:19    4:28   19   46:38    1:45   25   38:45 
   23   220   110 Jeffery Bolin            45 Ocala              FL 1:44:10   15   11:22    3:59   23   50:11    2:21   23   36:19 
   24   249   299 Alan Nisberg             47 N. Venice          FL 1:49:09   22   12:42    3:43   25   52:06    8:40   19   31:59 
   25   252   262 Michael Dale             48 Sarasota           FL 1:49:16   26   15:12    3:05   24   51:34    2:07   24   37:21 
   26   266    22 Stephen Hill             49 Sarasota           FL 1:54:42   20   12:11    4:37   26   53:17    2:34   26   42:04 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    19   211 Scott Geezil             51 Rotonda West       FL 1:14:22    1    8:54    1:39    1   38:40    0:57    2   24:14 
    2    21   148 Peter Westlake           52 Lehigh Acres       FL 1:14:35    5   10:29    1:22    4   39:49    0:49    1   22:08 
    3    29     4 Karl Stine               54 Huntsville         AL 1:16:18    2    9:39    1:14    3   39:43    0:44    4   25:00 
    4    47   283 David Strehlow           54 Sarasota           FL 1:19:04    9   12:09    1:12    6   39:55    0:52    3   24:59 
    5    67   136 Vince Hafeli             52 Venice             FL 1:22:02    7   11:08    1:34    5   39:53    0:54    7   28:35 
    6    77   203 John Slocum              51 Bradenton          FL 1:24:16    3    9:53    2:17    2   39:29    1:45   10   30:53 
    7    90   235 Wayne Boone              51 Venice             FL 1:25:30    6   10:29    2:12    7   43:13    1:28    5   28:11 
    8    95   245 Tomas Marek              52 Ft.Washington      MA 1:26:16    8   11:20    2:21    8   43:16    0:50    6   28:31 
    9   116   274 John McDonough III       52 Tampa              FL 1:29:42   10   12:25    1:13   11   45:34    1:14    9   29:19 
   10   161   223 Kevin Burckley           50 Pt. Charlotte      FL 1:34:19   17   14:59    2:53   10   45:24    1:51    8   29:14 
   11   163   306 Bill Christy             50 Nokomis            FL 1:34:30                                                        
   12   190     1 James Quinn              51 Venice             FL 1:39:34   18   15:22    2:16   14   49:03    1:09   13   31:46 
   13   196   241 Russell Vega             52 Sarasota           FL 1:40:27   16   14:18    4:20   12   46:51    1:25   14   33:35 
   14   206   195 Len Schwartz             50 Melbourne          FL 1:41:55   15   14:14    1:45   15   49:44    1:27   16   34:47 
   15   209   160 Rolf Ryl                 54 Venice             FL 1:42:28   11   13:55    2:41    9   44:29    2:10   17   39:14 
   16   226   201 Paul Cerami              51 Pt. Charlotte      FL 1:45:29   13   14:09    3:31   17   52:14    0:53   15   34:44 
   17   228   292 Gary Pollock             50 Sarasota           FL 1:45:53    4   10:21    3:08   13   48:56    2:23   20   41:06 
   18   234   243 Paul Everett             52 Ft. Myers          FL 1:46:53   12   13:56    3:58   19   57:11    0:55   11   30:55 
   19   236   279 Thomas Jones             51 Sarasota           FL 1:47:05   19   17:32    4:02   16   51:57    2:34   12   31:01 
   20   262   113 Thomas Cerami            54 Naples             FL 1:53:00   14   14:10    3:50   18   53:17    2:03   18   39:42 
   21   293   108 Tim Adkins               54 Bradenton          FL 2:09:27   20   22:32    5:40   20   58:04    2:38   19   40:35 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    22    27 Dennis Thompson          58 Venice             FL 1:14:42    2    9:10    1:34    4   40:58    0:49    1   22:12 
    2    37   282 Craig Hutchison          56 St. Petersburg     FL 1:17:44    8   10:56    1:45    1   40:10    0:56    2   23:58 
    3    42   114 Michael Fogassey         59 Sarasota           FL 1:18:21    5   10:36    1:41    2   40:14    0:55    4   24:58 
    4    46   199 Mark Heideman            56 Ft. Myers          FL 1:18:55    4   10:03    1:22    5   41:06    0:55    6   25:30 
    5    56    42 Don Downs                58 Punta Gorda        FL 1:20:05   14   11:53    1:21    6   41:49    0:54    3   24:11 
    6    62   284 Andy Meng                56 Brandon            FL 1:21:23    9   10:59    1:21    3   40:57    0:56    8   27:11 
    7    65    65 Gary Roy                 55 Sarasota           FL 1:21:59    7   10:42    1:47    7   41:50    1:03    7   26:38 
    8    81   146 Bob Henshaw              55 Ft. Myers          FL 1:25:05    1    8:41    2:23    8   42:35    1:49   10   29:39 
    9    92   238 Ray Moyer                56 Rotonda West       FL 1:25:50    3    9:33    3:11   14   47:09    0:39    5   25:21 
   10    98   278 Hal Hammond              55 Sarasota           FL 1:27:30    6   10:40    1:43   11   44:35    0:55   11   29:40 
   11   101   287 William Jarrett          56 Avon Park          FL 1:27:50   12   11:17    2:30    9   43:12    0:42   12   30:11 
   12   108   129 Steven Priest            55 Ft. Myers          FL 1:29:07   13   11:34    2:23   10   44:14    1:22    9   29:37 
   13   160    50 Stephen Dorcy            55 Naples             FL 1:34:15   16   13:15    2:11   13   45:47    1:05   13   31:59 
   14   177   304 Craig Aberle             56 Sarasota           FL 1:36:19   11   11:12    4:38   12   45:11    2:04   14   33:16 
   15   216   230 David Denkin             56 Sarasota           FL 1:43:32   10   11:09    3:15   15   48:58    2:38   16   37:34 
   16   256    77 Mark Bala                55 Pt. Charlotte      FL 1:49:47   17   14:40    5:00   17   55:23    1:25   15   33:22 
   17   268    80 Paul Ryan                58 Venice             FL 1:55:08   15   12:45    4:25   16   51:50    2:11   17   43:58 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     8    29 Halttunen Arthur         63 St. Petersburg     FL 1:11:33    1    8:47    1:48    1   37:16    0:53    1   22:51 
    2    74    51 Jerry Downs              61 Venice             FL 1:23:01    2   12:08    1:52    2   42:06    1:17    2   25:40 
    3   118   265 Larry Washmuth           63 Sarasota           FL 1:29:47    3   14:03    1:52    3   43:53    1:01    4   29:00 
    4   119   119 Ron Paul                 61 Englewood          FL 1:29:47    4   14:33    2:25    4   45:24    1:34    3   25:54 
    5   267     2 Mark Usher               60 Sarasota           FL 1:54:54    5   16:49    2:32    5   50:30    1:38    5   43:27 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    66     8 Mike Mabry               69 Valrico            FL 1:21:59    1   10:16    1:35    1   42:29    0:42    2   26:59 
    2    86   123 Bill Keeler              66 Cape Coral         FL 1:25:15    2   12:29    1:45    2   43:51    1:11    1   26:02 
    3   122   141 Harry Williams           69 Tampa              FL 1:29:59    3   13:40    2:37    3   44:31    2:13    3   26:59 
    4   142    97 Dennis Miller            66 Plant City         FL 1:32:43    4   15:08    2:58    4   45:51    1:18    4   27:31 
    5   182    49 Paul Perisho             68 Cape Coral         FL 1:37:29    5   16:00    2:05    5   47:21    0:56    5   31:09 
    6   237    21 Robert Seif              69 Venice             FL 1:47:10    6   16:12    3:44    6   50:18    3:07    6   33:51 
    7   272   140 Ed Prasol                67 Venice             FL 1:56:34    8   18:56    5:42    7   54:20    2:55    7   34:43 
    8   284   237 Richard Kennedy          65 Sanibel            FL 2:03:51    7   16:59    3:35    8   58:51    1:49    8   42:39 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    94   251 Tom Daly                 72 Vero Beach         FL 1:26:13    1   11:45    1:54    1   40:42    1:15    1   30:38 
    2   186    73 Bob Goldblatt            73 Sarasota           FL 1:38:18    2   14:08    3:00    2   47:12    1:58    2   32:02 
    3   285   208 Robert Nauman            74 Homestead          FL 2:04:32    3   20:13    5:58    3   56:24    1:32    3   40:27 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    40    14 Adam Pennell             34 Venice             FL 1:17:55    1   10:39    1:12    1   37:16    1:00    3   27:51 
    2    69    43 Brent Thompson           35 North Port         FL 1:22:11    2   11:34    1:47    2   41:21    1:06    2   26:26 
    3    71   220 Matthew Burke            34 Boca Raton         FL 1:22:29    4   12:44    2:00    4   42:39    1:06    1   24:01 
    4   110   207 Eric Schwartz            35 North Port         FL 1:29:27    3   11:52    2:19    3   41:55    1:02    4   32:20 
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    33    62 Theodore Stout           43 Cape Coral         FL 1:16:56    3   11:02    1:25    1   37:50    0:59    2   25:42 
    2    58   295 Drew Hamernik            53 Naples             FL 1:20:43    4   12:16    1:51    2   40:02    0:57    1   25:39 
    3    99   182 Don Gornto               42 Satellite Beach    FL 1:27:35    1    7:51    2:17    6   44:41    0:34    6   32:14 
    4   123   222 William Gorman           50 Punta Gorda        FL 1:30:06    7   12:55    2:43    5   44:14    2:02    3   28:15 
    5   137   204 James Preston            41 Englewood          FL 1:31:56    9   13:07    2:10    3   42:11    1:13    7   33:17 
    6   148    55 Andy Richardson          41 Punta Gorda        FL 1:33:12    5   12:40    2:03   10   47:48    0:47    4   29:55 
    7   157   252 Rich Chojnacki           46 Sarasota           FL 1:33:58    8   13:06    2:42    7   44:56    1:30    5   31:47 
    8   173   224 Chris Banting            47 Englewood          FL 1:36:02    6   12:40    2:28    4   43:10    1:02    8   36:44 
    9   188   256 Edward Dempsey           46 Jacksonville       FL 1:39:11    2    9:57    3:09    9   47:09    1:56    9   37:03 
   10   202    83 Michael McBurney         48 Riverview          FL 1:41:28   10   14:03    3:17    8   45:30    1:19   10   37:21 
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   115    92 Bill Bay                 37 North Port         FL 1:29:41    1   10:59    2:37    1   49:44    0:35    1   25:48 
    2   230   264 Adam Pablo               37 Venice             FL 1:46:18    2   11:45    2:44    2   59:47    0:58    2   31:08 
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   139   305 David Reynolds           47 Venice             FL 1:32:15    2   14:52    2:38    1   45:38    1:31    1   27:38 
    2   298   296 Daryl Haupt              44 Bradenton          FL 2:13:59    1   13:46    9:26    2 1:02:35    4:19    2   43:56 
MALE PHYSICALLY CHALLENGED
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     4   167 Heather Butcher          41 North Port         FL 1:09:23    2    8:27    1:06    1   39:23    0:43    1   19:45 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   128    38 Natalie Hulliger         15 Venice             FL 1:30:58    1   10:21    2:10    2   52:13    0:55    1   25:21 
    2   194   173 Nicole Vesely            19 Sarasota           FL 1:40:09    2   12:14    1:52    1   51:28    1:02    2   33:35 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    35   310 Rebecca Youngblood       24 Bonita Springs     FL 1:17:30    1    8:21    1:19    1   41:01    0:46    1   26:04 
    2   263   103 Jackie Morrill           20 Ft. Myers          FL 1:53:20    3   15:43    2:13    2 1:00:38    1:54    2   32:54 
    3   271    10 Jennifer Pesut           24 Portland           OR 1:56:08    2   12:50    5:39    3 1:01:31    1:36    3   34:34 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   103   147 Julie Kilpatrick         28 Orlando            FL 1:28:13    3   10:31    2:04    2   48:54    1:02    1   25:43 
    2   158   194 Kellie Coleman           28 Sarasota           FL 1:34:10    2   10:21    2:36    1   48:04    2:04    2   31:08 
    3   205   159 Kristin Strominger       26 Sarasota           FL 1:41:54    1    9:57    2:47    5   56:35    1:24    3   31:13 
    4   227    44 Samantha Bono            27 North Port         FL 1:45:49    5   14:25    2:44    4   54:14    1:29    5   32:59 
    5   235   242 Jasmine Elgersma         29 Pt. Charlotte      FL 1:46:54    6   17:45    2:56    3   53:18    0:49    4   32:08 
    6   287    35 Kristina Wilson          28 Bradenton          FL 2:05:28    4   13:46    2:55    6 1:04:33    1:18    6   42:58 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    38   214 Kristin Burke            30 Quincy             MA 1:17:46    2    9:54    1:59    1   41:31    1:04    1   23:20 
    2   138   190 Lindy Couture            32 Englewood          FL 1:32:07    7   13:10    2:20    3   48:01    0:52    3   27:45 
    3   169   165 Stephanie Powers         31 Pt. Charlotte      FL 1:35:24    3   11:11    2:30    7   52:33    0:49    5   28:23 
    4   172   233 Jennifer Arp             33 Englewood          FL 1:36:00    1    9:52    2:24    4   48:08    0:50    8   34:48 
    5   191   294 Tara Goldstein           31 Sarasota           FL 1:39:37    6   13:07    2:23   10   55:05    1:43    2   27:20 
    6   201    76 Allyson Lawson           34 Colorado Spgs      CO 1:41:17   14   16:05    2:45    8   53:14    1:27    4   27:48 
    7   225   102 Solibeth Latuff          32 Bradenton          FL 1:44:45    5   13:04    3:47    5   50:33    2:10    9   35:12 
    8   231   137 Heidi True               32 Pt. Charlotte      FL 1:46:22   10   14:07    2:44    6   52:33    2:14    7   34:47 
    9   242   301 Deborah Keeton           34 Port Charlotte     FL 1:47:49   15   19:31    3:50    2   43:59    1:35   13   38:57 
   10   247   206 Jaclyn Ohman             30 Sarasota           FL 1:48:43    4   11:12    2:44    9   54:51    1:25   12   38:32 
   11   264   180 Tarah Daly               30 Sarasota           FL 1:53:20    9   13:56    2:46   13 1:01:59    0:48    6   33:54 
   12   265   275 Cristina Alves           34 St. Petersburg     FL 1:54:19   12   15:30    2:32   11   56:53    1:44   11   37:41 
   13   281   289 Concepcion Rodriguez     30 North Port         FL 2:00:57   13   15:39    5:18   12 1:00:41    1:56   10   37:25 
   14   295   171 Julie Collins            34 Venice             FL 2:11:41    8   13:28    4:03   15 1:03:39    1:27   15   49:06 
   15   296    25 Jamie Pilarczyk          34 Tampa              FL 2:11:42   11   15:29    4:50   14 1:02:12    2:07   14   47:05 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    20   280 Georgina Frost           36 Sarasota           FL 1:14:32    3    9:53    1:59    2   40:23    1:06    1   21:13 
    2    26   187 Noelle Cartier           38 Palmetto           FL 1:15:43    2    9:34    1:19    1   40:20    0:47    2   23:45 
    3    55   166 Mariryan Heschmeyer      35 Venice             FL 1:19:57    5   11:01    1:26    3   42:18    0:59    4   24:14 
    4    79   151 Melissa Trinidad         36 Tampa              FL 1:24:33   10   12:52    1:19    6   45:05    1:09    3   24:10 
    5    89   139 Jennifer Seegers         39 Pt. Charlotte      FL 1:25:27   12   13:05    1:49    5   44:45    1:23    6   24:26 
    6    97   263 Jasmine Lopez            35 Lehigh Acres       FL 1:27:24   11   12:58    1:35    4   43:08    1:02   13   28:43 
    7   104   267 Bridget Donovan          37 Tampa              FL 1:28:24    8   12:25    1:52   10   49:06    0:42    5   24:22 
    8   126   212 Victoria Dellanos        39 Naples             FL 1:30:54    6   11:33    1:51    9   47:53    1:36   10   28:03 
    9   127    99 Melissa Hirstein         37 Sarasota           FL 1:30:55   13   13:09    2:24    7   45:45    1:23   11   28:16 
   10   144    67 Michelle Lagerholm       35 Sarasota           FL 1:32:53    4    9:58    1:47   14   50:13    1:43   14   29:14 
   11   164   130 Stacy Burkett            38 Venice             FL 1:34:35   14   13:22    2:16   11   49:23    1:03   12   28:34 
   12   167   253 Leah Bishop              36 Nokomis            FL 1:34:58   21   18:57    2:29    8   47:02    0:49    8   25:43 
   13   168    71 Darcie Freddolino        38 Venice             FL 1:35:05   19   15:53    3:00   15   50:33    0:48    7   24:53 
   14   187   142 Carrie Hall              38 Palm Bch Gardens   FL 1:39:07    9   12:26    2:13   21   56:52    0:44    9   26:55 
   15   207   132 Elizabeth Swann          37 Venice             FL 1:42:14    7   12:17    3:30   19   54:59    0:54   16   30:36 
   16   213   145 Katy Hennig              36 Tampa              FL 1:43:23    1    9:21    3:20   16   51:12    2:04   19   37:27 
   17   214   308 Stacey Pappas            36 Punta Gorda        FL 1:43:25   20   16:31    3:57   18   52:26    1:06   15   29:27 
   18   218   205 Nicole Cekoric           38 Pt. Charlotte      FL 1:43:48   18   15:24    2:27   17   51:30    1:41   17   32:48 
   19   222   192 Martha Gowans            36 Lake Suzy          FL 1:44:12   16   14:32    2:17   12   49:25    0:57   18   37:03 
   20   232   216 Jennifer Cavanaugh       37 Ft. Myers          FL 1:46:42   15   13:36    2:23   13   49:53    1:44   20   39:07 
   21   289    34 Mary Gura                36 Tampa              FL 2:07:27   17   15:05    3:51   20   55:42    2:13   21   50:38 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   107   246 Ingrid Girstlova         41 Sarasota           FL 1:29:07    8   13:55    2:01    4   46:21    0:36    1   26:17 
    2   114   247 Rebecca Chesser          40 Odessa             FL 1:29:41    7   13:37    2:02    2   45:01    1:43    3   27:19 
    3   129    40 Patricia Brustad         42 Osprey             FL 1:31:04    6   13:36    1:49    1   44:44    0:53    7   30:04 
    4   135   249 Angel Carra              41 West Chester       PA 1:31:46    1   11:24    2:02    7   49:51    0:44    5   27:46 
    5   149    74 Kellie Triplett          43 Land O'lakes       FL 1:33:20    2   11:45    2:25    3   46:08    0:56    8   32:07 
    6   151    11 Jenna O'Horan            43 Sarasota           FL 1:33:23    9   14:43    2:12    5   48:10    1:15    2   27:05 
    7   152   155 Michele Taylor           41 Sarasota           FL 1:33:26    4   13:17    2:58    6   48:25    0:57    6   27:51 
    8   198    56 Gina Ferlise             44 Sarasota           FL 1:40:54   13   16:23    2:30    8   53:05    1:14    4   27:43 
    9   229   229 Tammy Gomes              43 North Ft.Myers     FL 1:46:18    3   13:01    2:28   10   53:50    1:34   10   35:27 
   10   241    70 Veronica Clark           43 Naples             FL 1:47:38    5   13:31    3:43   11   55:56    1:26    9   33:04 
   11   269    98 Holly Higgins            44 Sarasota           FL 1:55:30   10   14:51    4:08    9   53:19    2:03   11   41:13 
   12   279   240 Wendy Barlow             41 Pt. Charlotte      FL 2:00:52   12   16:17    2:49   12   57:30    1:04   12   43:13 
   13   294   297 Leneigh Sharkey          40 Venice             FL 2:11:17   11   16:02    4:14   13 1:01:22    2:18   13   47:23 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    53   188 Louann Jessup            49 Palmetto           FL 1:19:20    1   11:02    1:21    1   41:44    1:00    3   24:16 
    2   100   116 Kathy Hendricks          46 North Port         FL 1:27:49    5   12:37    2:10    8   49:05    0:54    1   23:05 
    3   112   111 Jami Price               45 Cape Coral         FL 1:29:34   11   13:50    2:37    5   47:21    1:49    2   24:00 
    4   113    41 Beth Donofrio            46 Nokomis            FL 1:29:40   10   13:45    2:25    3   45:49    0:46    4   26:56 
    5   150   258 Gail Marinari            49 Pt. Charlotte      FL 1:33:21   17   15:27    2:35    2   45:38    1:29    5   28:14 
    6   162    47 Carolyn Stiff            48 Sarasota           FL 1:34:29    4   12:30    2:27    7   48:49    1:25    6   29:20 
    7   179   271 Stacie Marlin            45 Tampa              FL 1:37:03    2   11:55    2:20    6   47:26    1:36   14   33:49 
    8   184   273 Laura Stonaker           46 Riverview          FL 1:37:57    7   13:02    2:40    4   47:12    2:19   13   32:47 
    9   189   134 Kerri Davis              47 Venice             FL 1:39:27   12   14:22    2:24    9   49:37    1:41    9   31:25 
   10   197    91 Jeneen Weerasooriya      46 Venice             FL 1:40:33   13   14:25    2:28   10   49:54    2:06   11   31:41 
   11   200   259 Debra Riva               49 Sarasota           FL 1:41:15    3   12:14    3:37   13   50:34    3:14   10   31:37 
   12   208   226 Tami Judge               45 Sarasota           FL 1:42:22   19   16:47    2:48   12   50:11    2:04    7   30:33 
   13   210   270 Jill Herndon             47 Gainesville        FL 1:42:41    9   13:31    2:57   16   54:21    1:12    8   30:42 
   14   246   174 Julie Vesely             49 Sarasota           FL 1:48:36    8   13:24    2:53   11   50:11    0:45   17   41:25 
   15   251   218 Debra Roehl              49 Osprey             FL 1:49:14   14   14:31    2:49   18   57:54    2:20   12   31:42 
   16   257   172 Wendy Davis              46 Sarasota           FL 1:50:46   15   14:35    2:32   14   51:45    1:37   16   40:19 
   17   261   104 Consuelo Flickinger      48 Venice             FL 1:52:43   20   19:02    3:34   15   52:32    1:51   15   35:45 
   18   274    81 Karen Peck               49 Bradenton          FL 1:57:09   16   14:38    2:35   17   55:05    1:28   18   43:26 
   19   282    45 Wendy Rose               46 Venice             FL 2:02:25    6   12:38    2:46   20 1:01:16    1:29   19   44:17 
   20     0    12 Jackie Messmer           49 Sarasota           FL           18   15:38    3:02   19   58:38    1:49              
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    39   121 Linda Bayne              51 Sarasota           FL 1:17:52    1   10:05    1:38    2   42:37    0:59    1   22:34 
    2    60   269 Patti Waller             50 Sarasota           FL 1:21:15    2   11:36    1:34    1   41:52    0:46    2   25:29 
    3   155   125 Roxanne Gillen           50 Pt. Charlotte      FL 1:33:47    5   12:33    2:32    4   48:05    2:00    3   28:40 
    4   217    84 Linda Gregory            52 Naples             FL 1:43:33    6   12:40    2:13    5   50:47    1:38    6   36:18 
    5   223   189 Sandra Newell            54 Englewood          FL 1:44:12    3   12:23    2:20    6   51:45    1:21    7   36:25 
    6   224    85 Patricia Ogilvie         50 Venice             FL 1:44:36    8   15:30    2:23    3   46:30    2:22    8   37:53 
    7   233   164 Debi Peters              51 Venice             FL 1:46:42    4   12:26    2:03    7   51:54    1:28    9   38:54 
    8   245    78 Traci Myers              50 Punta Gorda        FL 1:48:10    7   14:45    1:53    8   56:41    1:50    4   33:03 
    9   278     6 Sharon Guerin            52 Venice             FL 1:59:36    9   19:23    4:26    9   59:53    1:22    5   34:33 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   106   112 Donna Wissinger          57 Orange Park        FL 1:28:53    3   12:46    1:49    2   45:53    1:13    1   27:13 
    2   130   210 Susan Hammond            57 Sarasota           FL 1:31:17    5   12:59    2:50    3   46:37    1:10    2   27:43 
    3   134   143 Debi Swinford            57 Punta Gorda        FL 1:31:44    4   12:53    2:14    1   45:18    1:19    3   30:01 
    4   192   168 Jeanne Conklin           56 Ft. Myers          FL 1:39:40    1   11:04    2:24    4   48:47    1:04    7   36:23 
    5   195   250 Patricia Draper          58 Vero Beach         FL 1:40:26    7   15:18    2:22    5   49:28    1:59    4   31:21 
    6   243   124 Vickie Pettigrew         56 Englewood          FL 1:47:59    9   16:07    2:59    7   51:28    1:15    6   36:12 
    7   250   152 Peg Seul                 56 Sarasota           FL 1:49:12    2   12:11    3:26    8   56:10    1:58    5   35:28 
    8   254    68 Maggie Adler             57 Sarasota           FL 1:49:36    6   14:15    2:08    6   51:04    1:01    8   41:09 
    9   280   177 Cynthia Sweeney          55 Sarasota           FL 2:00:55    8   15:53    3:07   10   57:17    1:42    9   42:58 
   10   286   277 Maryalice Keller         56 Pittsford          NY 2:05:20   11   17:37    3:43    9   56:50    1:57   10   45:16 
   11   300    32 Lesley Wilson            58 Bonita Spgs        FL 2:20:54   10   16:49    3:14   11 1:12:41    1:47   11   46:25 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    54    93 Suzette Trainor          61 Nokomis            FL 1:19:24    1   10:13    1:46    1   40:43    1:10    1   25:34 
    2   204    79 Susan Kelly              62 Ft. Myers          FL 1:41:51    2   12:29    2:44    2   49:43    1:18    2   35:39 
    3   238    18 Lucille Rich             64 Venice             FL 1:47:18    6   16:04    2:01    4   51:59    1:26    3   35:49 
    4   255    96 Brenda Miller            62 Plant City         FL 1:49:41    4   14:23    2:20    5   53:11    1:18    4   38:31 
    5   260    31 Lisa Andrews             61 Naples             FL 1:52:36    5   15:08    3:52    3   51:53    2:08    5   39:37 
    6   273   144 Nancy Hennig             64 Venice             FL 1:56:40    3   13:45    3:00    6   56:47    2:57    6   40:13 
    7   302    17 Teddy Rodenfels          60 Ft. Myers          FL 2:29:01    7   23:34    5:04    7 1:03:52    1:35    7   54:57 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   147    52 Nancy Downs              67 Venice             FL 1:33:03    1   11:09    2:02    1   48:58    1:29    1   29:27 
    2   258   176 Lois Collins             69 Englewood          FL 1:51:44    2   12:39    2:35    2   53:50    2:52    2   39:51 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   288   106 Xanthe Johnson           39 Melbourne Bch      FL 2:06:52    1   14:16    6:52    1 1:00:05    2:52    1   42:50 
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   175   138 Melody Vasbinder         43 Englewood          FL 1:36:13    2   13:41    2:07    1   44:34    1:33    1   34:20 
    2   244    82 Doreen McBurney          49 Riverview          FL 1:48:05    3   14:48    3:46    2   48:37    1:26    3   39:30 
    3   270   105 Rebecca Johnson          63 Venice             FL 1:55:31    1   13:20    4:54    3   52:49    2:41    4   41:49 
    4   277    60 Alissa Zdancewicz        40 Lakewood Ranch     FL 1:58:41    5   18:32    4:58    4   56:47    1:45    2   36:41 
    5   297   135 Kathryn Chalfin          46 Venice             FL 2:13:56    4   16:01    2:52    5 1:01:25    1:53    5   51:47 
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   193   107 Sage Johnson             35 Sarasota           FL 1:40:06    1    9:33    2:45    1   53:57    1:07    1   32:45 
    2   283   156 Traci Brooks             34 Englewood          FL 2:03:09    2   14:55    2:44    2 1:05:09    0:58    2   39:24 
    3   301   227 Megan Cowley             29 Chattanooga        TN 2:24:08    3   18:04    5:14    3 1:14:36    0:36    3   45:40 
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City               St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   240   236 Phyllis Weitzner         42 Sarasota           FL 1:47:33    1   11:26    2:20    1   54:12    0:52    1   38:45 
    2   290   128 Melissa Mason            42 Venice             FL 2:08:05    3   16:00    3:47    2   59:24    1:42    3   47:13 
    3   299   228 Donna Boatwright         55 Nokomis            FL 2:17:02    2   15:48    5:10    3 1:13:53    0:42    2   41:30 
TRIATHLON RELAY RESULTS
RELAY TEAMS
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run                                                                                  
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== =======                    ========================================================= 
    1    24   387 Real Bikes Venice                                   1:15:12    9   11:43    0:58    1   38:40    0:28    4   23:25 
                  Michael Fish/ Eric Latimer/ Melony Wilkinson              
    2    36   390 Firelife                                            1:17:30    5    9:47    1:10    3   41:46    0:33    7   24:16 
                  Scott Montgomery/ Bill Hoag/ Cesar Rodriguez-Palacios     
    3    44   391 The Procrastinators                                 1:18:36   11   11:47    1:06    2   41:19    1:36    3   22:50 
                  Marta Ugas-Carpenter/ Dan Schuler/ Dan Schuler            
    4    57   386 Pik-N-Subs                                          1:20:37    4    9:24    1:07   10   48:56    0:30    1   20:43 
                  Ken Lovejoy/ Peter Lukacek/ Joseph Tiseo                  
    5    72   398 Julash                                              1:22:35    7   11:08    2:12    4   44:34    0:33    6   24:10 
                  Julia Reynolds/ Julia Reynolds/ Ashley Moore              
    6    73   393 Vandelay Ind. Inc                                   1:23:00    6   10:20    1:28    5   44:45    0:30    9   26:00 
                  Dylan Gornto/ Kevin Lichliter/ Barbara Gornto             
    7    75   396 Just The 2 Of Us                                    1:23:02    1    8:08    1:10    8   47:17    0:34    8   25:56 
                  Mason Schmidt/ Brian Schmidt/ Brian Schmidt               
    8    80   395 Triing For Fun                                      1:24:50    3    9:06    1:16    7   45:56    0:35   11   27:58 
                  Kelsey Koehler/ William Mestrezat/ Tammie Chamberlain     
    9   111   389 Summers Medley                                      1:29:30   10   11:46    1:22   14   52:05    0:32    5   23:48 
                  Erena Romanski/ Debra Betterly/ Jon Bodin                 
   10   120   385 Last Minute                                         1:29:48   14   14:04    2:51   12   50:03    0:30    2   22:22 
                  Adam Vorhis/ Adam Vorhis/ Larry Mclaren                   
   11   125   400 Thank God We Have A Fast Swimm                      1:30:32    2    8:22    1:16   13   50:51    0:28   14   29:37 
                  Jamie Quinn/ Lynn Peterson-Quinn/ Jennifer Behrens-Schmid 
   12   156   394 Tresch Trio                                         1:33:53    8   11:39    1:12   11   49:16    0:49   15   30:59 
                  Sandra  Tresch/ Arnold Tresch/ Shauna Tresch-Perez        
   13   166   388 Cabinet Design Studio                               1:34:56   15   14:04    1:03    6   45:49    0:29   16   33:32 
                  Bobby Nowlan/ Robert Nowlan/ Corey Nowlan                 
   14   183   384 The Sprintstones                                    1:37:54   16   21:10    1:19    9   47:51    0:51   10   26:45 
                  Steven Wasserman/ Shannon Treadway/ Megan Nisberg         
   15   211   397 Two Cougars & Apprentice                            1:42:59   12   12:44    1:33   15   59:26    0:32   12   28:45 
                  Jennifer Behrens-Schmidt/ Stacey Birchbauer/ Tracy King   
   16   215   392 Team Other Guys                                     1:43:29   13   12:59    1:13   16   59:53    0:34   13   28:51 
                  Zach Kelly/ Ned Biehl/ Tari Kelly                         
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    7 Incomplete course                   1:25:31   13:18    2:53   32:08    1:16   35:58 
   57 incomplete bike course              1:44:12   24:50    9:31   19:59    7:14   42:40