F.I.T. Triathlons
May 4, 2014 at Nathan Benderson Park; Sarasota, Florida
International Distance Tri: 1.5K Swim| 20 Mile Bike| 10K Run
Sprint Triathlon: 400M Swin| 10 Mile Bike| 5K Run
Host: Sarasota Storm Triathlon Club--Nicole Chapman
Race Director: Fred Rzymek/ 
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Questions: jboyle@altavistasports.ccom
 
OVERALL SPRINT TRIATHLON MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1    11 Alvaro Buenrostro        30 Clearwater           FL   57:52   10    7:01    1:28    8   27:33    0:56    1   20:56         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    26     4 Dale Mahler              20 Sarasota             FL 1:08:48    1    7:26    2:15    2   30:35    1:01    1   27:33         
    2    50     5 John-Paul Russo          24 Oakland              FL 1:12:58    2    7:56    1:30    1   29:56    0:58    2   32:41         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2   169 Matthew Sibley           25 Ft.Myers             FL   59:57    1    6:19    1:50    1   25:30    0:48    1   25:32         
    2    55     7 Tom Lelyo                28 Sarasota             FL 1:14:32    2    7:29    3:47    2   34:29    0:57    2   27:51    2:00 
    3    85     6 David Louie              27 Chicago              IL 1:18:52    3    9:32    3:20    3   36:04    0:59    3   28:59         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     9    14 Damien Blumetti          33 Sarasota             FL 1:02:47    1    7:13    1:31    1   27:28    0:47    2   25:51         
    2    34     8 Andrew Rothberg          30 Tampa                FL 1:10:30    2    7:29    2:57    6   33:23    0:40    3   26:02         
    3    43    12 Erik Taylor              30 Largo                FL 1:11:48    6    8:41    2:09    2   29:01    1:25    5   30:34         
    4    45    19 Brian Cipolla            34 Clearwater           FL 1:12:18    5    8:35    2:54    5   33:00    1:00    4   26:51         
    5    53     9 Daniel Dunham            30 Lakewood Ranch       FL 1:13:48    3    7:55    3:21    9   38:02    0:44    1   23:48         
    6    60    13 Edson Roque              32 Cape Coral           FL 1:15:48    9    9:53    2:56    3   30:35    1:15    6   31:12         
    7    99    18 Brian Foster             34 Bradenton            FL 1:21:59    7    9:18    3:37    8   35:05    1:31    8   32:31         
    8   102    15 Jean Pierre Velez Mendo  33 Riverview            FL 1:22:11    4    8:24    4:25    4   31:56    1:35   10   35:52         
    9   107    10 Jostin Burbidge          30 Port Charlotte       FL 1:22:37   10   11:05    3:34    7   33:38    2:05    7   32:16         
   10   145    16 Eric Thompson            33 Riverview            FL 1:39:34   11   15:32    4:58   10   42:09    1:49    9   35:08         
   11     0    17 John Alexander           34 Sarasota             FL            8    9:34    2:36                 1:41                      
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4    35 Eric Biles               39 Sarasota             FL 1:00:52    1    6:17    1:33    2   27:18    0:43    4   25:02         
    2     7    28 John Davis               37 St. Petersburg       FL 1:01:55    2    6:32    1:53    1   26:43    0:51    6   25:58         
    3     8    27 Kenneth Young            37 Tampa                FL 1:02:32    9    8:21    2:31    3   27:44    1:19    1   22:40         
    4    20    20 Christopher Foss         35 Neptune Beach        FL 1:07:23    6    7:50    1:59    4   30:18    1:13    7   26:04         
    5    23    29 Tony Contreras           38 Zephyrhills          FL 1:08:08   12    8:46    1:28    9   31:29    0:46    5   25:42         
    6    27    23 Michael Hammersley       36 Fort Myers           FL 1:09:00   15   10:13    1:48    8   30:48    1:12    3   25:00         
    7    36    26 Whit Reutlinger          37 Sarasota             FL 1:10:36    5    7:43    2:42   13   33:39    2:04    2   24:30         
    8    39    31 Chris Bloom              38 Sarasota             FL 1:11:06    7    8:15    2:25    6   30:36    1:32    9   28:19         
    9    49    25 Chris Piersoll           37 Sarasota             FL 1:12:55    3    6:42    2:44    5   30:31    1:29   10   31:31         
   10    66    21 Matthew Sims             36 Sarasota             FL 1:16:27   11    8:44    2:23   10   31:44    1:50   11   31:47         
   11    76    34 Jonathan Mater           39 Sarasota             FL 1:17:23    4    7:34    3:02   11   32:30    1:20   14   32:59         
   12    83    30 Damien Elston            38 Fort Myers           FL 1:18:26   17   10:55    3:02    7   30:38    1:43   12   32:09         
   13    90    33 Flynt Johnson            39 Sarasota             FL 1:19:35    8    8:20    3:23   17   39:22    1:06    8   27:26         
   14    91    22 David Hopkins            36 Seminole             FL 1:19:46   10    8:27    2:31   15   34:27    1:43   13   32:40         
   15   108    24 James Leviner            37 Seffner              FL 1:22:37   13    9:38    2:31   14   33:54    1:26   17   35:10         
   16   113   159 Craig Koelsch            39 Osprey               FL 1:24:12   16   10:38    4:18   12   33:16    2:49   15   33:13         
   17   121    32 Greg Moore               38 Brandon              FL 1:27:56   14    9:58    4:20   16   38:36    1:15   16   33:48         
 MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     3   160 Craig Emery              47 Tarpon Springs       FL 1:00:36   11    7:43    1:44    1   25:49    1:01    2   24:22         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10    48 Hardy Schwartz           43 Sarasota             FL 1:03:46    6    7:53    1:35    1   28:54    0:57    1   24:30         
    2    18    36 Sam Quartermaine         40 Sarasota             FL 1:07:23    7    8:13    2:18    2   29:05    1:10    4   26:40         
    3    19    39 Chris Sands              40 Indian Shores        FL 1:07:23    3    7:20    2:31    5   29:40    0:47    5   27:07         
    4    22    45 Victor Karydis           42 Land O Lakes         FL 1:07:55    5    7:48    2:11    3   29:35    2:21    3   26:02         
    5    29    49 Michael Gordon           44 Sarasota             FL 1:09:37    1    6:11    3:12    7   31:46    1:05    6   27:24         
    6    35    47 Mark Freydl              43 Tampa                FL 1:10:31    2    7:01    2:20    9   32:23    1:23    7   27:27         
    7    38    38 Keiran Smalley           40 Tampa                FL 1:11:00    4    7:45    2:57   10   32:26    2:03    2   25:51         
    8    63    46 Andrew Widhalm           42 Palmetto             FL 1:16:06                                                                
    9    67    42 Jonathan Bojar           41 Lutz                 FL 1:16:27   11   10:43    2:42    6   30:17    1:05   10   31:41         
   10    70    51 Jason Evers              44 Fort Myers           FL 1:16:33   15   15:32                                                   
   11    73    37 Selman Holter            40 Sarasota             FL 1:16:43    9    8:52    2:56   11   32:35    0:57    9   31:25         
   12    75    44 Steve Schlabach          42 Sarasota             FL 1:17:14   12   10:52    2:18    4   29:37    1:49   12   32:39         
   13    92    41 Josh McInturf            41 Ocala                FL 1:19:53    8    8:22    2:51    8   32:13    1:54   14   34:35         
   14    93    40 Robert Germanovich       40 Parkside             PA 1:20:35   14   12:11    3:28   12   32:51    2:06    8   30:01         
   15   123   167 Paul Brannen             42 Sarasota             FL 1:28:40   13   11:47    6:12   15   37:29    1:23   11   31:51         
   16   144    43 Ivan Kristoff            42 Sarasota             FL 1:38:47   10   10:32    4:13   13   33:56    2:25   15   47:42         
   17   146   271 Jamaal Savwoir           40 Sarasota             FL 1:40:46   16   24:44    4:37   14   34:22    3:24   13   33:42         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15   108 Grant Lempriere          48 Sarasota             FL 1:06:44    2    7:45    1:46    2   29:17    1:08    2   26:49         
    2    17   102 Steve Kelley             46 Tampa                FL 1:07:21    5    8:16    2:37    3   29:38    0:56    1   25:56    6:00 
    3    44   110 Jim Mangan               49 Sarasota             FL 1:12:01    1    7:12    2:21    5   31:50    1:14    3   29:26         
    4    54   170 Michael Kircher          45 Lakewood Ranch       FL 1:14:29    8    9:30    4:06    1   29:04    2:04    5   29:47         
    5    56   107 Mark Bornstein           48 Wimauma              FL 1:14:39    7    9:10    2:11    4   31:02    1:20    6   30:58         
    6    69   105 Vicente Zequeira         48 Sarasota             FL 1:16:29    4    8:09    3:29    9   34:10    1:14    4   29:30         
    7    89   100 Roy Macphail             46 Bradenton            FL 1:19:31    6    8:38    1:54    8   33:37    1:49   10   33:35         
    8   100   111 George Nikias            49 Sarasota             FL 1:22:01    9   11:15    4:10    7   33:08    2:03    8   31:27         
    9   101   104 Andrew Germann           47 Sarasota             FL 1:22:05   11   13:56    3:06    6   32:19    1:43    7   31:04         
   10   130   106 Michael Swails           48 Asheboro             NC 1:31:16   10   13:23    4:17   10   38:57    1:47    9   32:53         
   11   152   109 Tim Voulopos             49 Roswell              GA 1:52:07    3    8:08    5:53   11   40:24    2:24   11   55:20         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6   115 Brad Plaster             50 Naples               FL 1:01:43    5    8:01    1:24    1   27:26    1:04    1   23:50         
    2    13   122 Mario Johnson            53 Orlando              FL 1:06:15    8    8:54    2:10    4   29:35    1:13    2   24:26         
    3    21   118 Steve Sage               52 Bradenton            FL 1:07:41    4    7:48    2:07    3   29:34    1:24    3   26:49         
    4    31   114 Ron Steele               50 Winter Haven         FL 1:09:59    7    8:32    1:59    2   28:40    1:50    4   29:00         
    5    42   126 James Sheets             54 Largo                FL 1:11:21    2    7:19    1:34    6   29:57    1:15    7   31:18         
    6    64   121 Dr. John P. McDonough I  53 Tampa                FL 1:16:08    6    8:10    2:26    9   32:58    1:24    6   31:11         
    7    78   119 Mark Russo               52 Oakland              FL 1:17:33    1    6:19    2:43    8   31:55    1:37    9   35:00         
    8    88   116 Mark Lovrey              51 Nokomis              FL 1:19:30   10   10:02    3:42    7   30:45    1:30    8   33:33    2:00 
    9    97   117 Tim Stanley              51 Bradenton            FL 1:21:55    9    9:40    5:23   10   34:05    2:27    5   30:21         
   10   115   125 Jared Johnson            54 Milwaukee            WI 1:25:07   11   10:02    4:05    5   29:41    4:02   10   37:18         
   11   138   120 Paul Kofman              53 Sarasota             FL 1:36:01   14   11:50    4:25   13   37:24    2:11   11   40:13         
   12   141   124 Michael Thurmond         54 Saint Petersburg     FL 1:38:08   12   11:27    4:27   14   38:34    1:49   12   41:53         
   13   142   113 Jeff Reed                50 Sarasota             FL 1:38:10   13   11:30    5:38   12   37:07    1:56   13   42:01         
   14   149   112 Clark Swalm              50 Sarasota             FL 1:42:27    3    7:24    4:34   11   35:29    1:32   14   53:30         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5   136 Gary Olson               57 Orlando              FL 1:01:39    1    6:57    1:54    1   27:06    0:52    1   24:52         
    2    16   129 Park Alsop               55 Clearwater           FL 1:07:11    3    7:44    1:56    2   28:00    1:12    4   28:21         
    3    28   134 Gary Roy                 56 Sarasota             FL 1:09:34    4    8:00    2:00    3   29:32    1:13    6   28:51         
    4    33   133 Tom Kennedy              56 Clearwater Beach     FL 1:10:27    7    8:17    2:21    4   30:27    1:45    3   27:39         
    5    40   137 George Labanca           59 Clearwater           FL 1:11:09    6    8:17    2:43    7   32:02    0:45    2   27:23         
    6    47   135 Doug Franklin            57 Sarasota             FL 1:12:39    5    8:12    1:35    8   32:05    2:00    5   28:49         
    7    48   127 Brad Collins             55 Naples               FL 1:12:42    2    7:42    2:26    6   31:20    1:30    7   29:46         
    8    52   132 Tim Addison              56 Sarasota             FL 1:13:44    8    9:36    1:59    5   30:37    1:12    9   30:24         
    9    96   166 John Anderson            58 Orlando              FL 1:20:50   10   10:14    3:50    9   32:27    1:41   11   32:39         
   10   111   128 Ed Foss                  55 Lake Worth           FL 1:23:16    9    9:57    4:28   10   36:26    2:30    8   29:57         
   11   128   131 David Hoops              56 Bradenton            FL 1:30:08   11   11:16    3:33   11   38:55    2:14   12   34:11         
   12   137   165 Richard Ranieri          57 Bradenton            FL 1:34:01   12   11:17    6:32   13   41:06    3:09   10   31:59         
   13   151   130 Robert Overholser        56 Sarasota             FL 1:49:28   13   14:04    4:10   12   39:47    2:01   13   49:28         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    57   138 Tony Walton              63 Dunedin              FL 1:15:17    2    8:18    2:07    2   33:28    1:13    1   30:13         
    2   122   139 Stephen Michelini        64 Tampa                FL 1:27:58    1    8:04    4:30    1   31:13    3:00    2   41:13         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   133   140 Tom Bruening             66 Venice               FL 1:32:26    1    8:11    4:38    1   38:24    2:11    1   39:04         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    24   142 Mike Mabry               70 Valrico              FL 1:08:12    1    7:00    2:20    1   30:31    0:56    1   27:26         
    2    81   141 Harry Williams           70 Tampa                FL 1:18:08    2    9:44    4:06    2   32:34    2:00    2   29:45         
CLYDESDALE 39 & UNDER:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    71   151 Chris Peters             37 Bradenton            FL 1:16:34    1    7:24    2:04    1   31:38    1:22    1   34:08         
    2   114   161 Graham Fox               38 Fayetteville         FL 1:24:59    2    8:04    3:37    2   32:38    1:20    2   39:22         
CLYDESDALE 40 & OVER:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    37   152 Andrew Thompson          40 New Smyrna Beach     FL 1:10:58    1    6:57    1:41    1   31:35    1:01    1   29:45         
    2    62   156 Mark Sanders             51 Cape Coral           FL 1:16:03    4    8:28    2:40    2   31:44    1:53    2   31:20         
    3   136   158 Gary Shelp               56 Sarasota             FL 1:33:52    5    8:37    4:56    3   36:56    2:16    3   41:10         
    4   139   154 John Cotter              45 Brooksville          FL 1:36:01    3    7:38    4:37    5   40:22    1:15    4   42:10         
    5   154   157 Mitchell Dittman         55 Orion                MI 1:56:28    6   10:32    5:30    4   37:58    7:24    5   55:05         
    6     0   153 Chris Ciaccio            43 St. Pete             FL            2    7:27    2:14                 1:30                      
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    38    38 Keiran Smalley           40 Tampa                FL 1:11:00    1    7:45    2:57    4   32:26    2:03    1   25:51         
    2    47   135 Doug Franklin            57 Sarasota             FL 1:12:39    3    8:12    1:35    2   32:05    2:00    2   28:49         
    3    91    22 David Hopkins            36 Seminole             FL 1:19:46    5    8:27    2:31    7   34:27    1:43    6   32:40         
    4   101   104 Andrew Germann           47 Sarasota             FL 1:22:05   13   13:56    3:06    3   32:19    1:43    3   31:04         
    5   102    15 Jean Pierre Velez Mendo  33 Riverview            FL 1:22:11    4    8:24    4:25    1   31:56    1:35   11   35:52         
    6   121    32 Greg Moore               38 Brandon              FL 1:27:56    6    9:58    4:20   11   38:36    1:15    9   33:48         
    7   123   167 Paul Brannen             42 Sarasota             FL 1:28:40   11   11:47    6:12    9   37:29    1:23    4   31:51         
    8   130   106 Michael Swails           48 Asheboro             NC 1:31:16   12   13:23    4:17   12   38:57    1:47    7   32:53         
    9   137   165 Richard Ranieri          57 Bradenton            FL 1:34:01    8   11:17    6:32   14   41:06    3:09    5   31:59         
   10   141   124 Michael Thurmond         54 Saint Petersburg     FL 1:38:08    9   11:27    4:27   10   38:34    1:49   12   41:53         
   11   142   113 Jeff Reed                50 Sarasota             FL 1:38:10   10   11:30    5:38    8   37:07    1:56   13   42:01         
   12   144    43 Ivan Kristoff            42 Sarasota             FL 1:38:47    7   10:32    4:13    5   33:56    2:25   14   47:42         
   13   145    16 Eric Thompson            33 Riverview            FL 1:39:34   14   15:32    4:58   15   42:09    1:49   10   35:08         
   14   146   271 Jamaal Savwoir           40 Sarasota             FL 1:40:46   15   24:44    4:37    6   34:22    3:24    8   33:42         
   15   152   109 Tim Voulopos             49 Roswell              GA 1:52:07    2    8:08    5:53   13   40:24    2:24   15   55:20         
OVERALL SPRINT TRIATHLON FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12     2 Vicky Quintanilla        40 Orlando              FL 1:04:36    6    7:08    1:54    1   29:45    0:52    1   24:59         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    25    55 Ellen Jean Berduzco      18 Bradenton            FL 1:08:30    1    4:58    1:44    2   32:24    0:39    1   28:47         
    2    46    54 Kate Patrice             16 Osprey               FL 1:12:24    3    5:47    1:51    1   32:13    1:21    2   31:14         
    3   106    56 Georgina Lovrey          19 Nokomis              FL 1:22:33    2    5:46    2:08    3   36:12    1:01    3   37:28         
    4   156    53 Megan Binette            15 Tampa                FL 2:03:36    4   14:22    7:30    4   45:35    4:24    4   51:48         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    41    60 Maia Oehl                24 Clearwater           FL 1:11:17    1    6:34    1:43    2   31:29    1:08    3   30:24         
    2    68    58 Christine Ruane          24 Sarasota             FL 1:16:28    4   10:34    2:31    1   31:02    1:30    4   30:53         
    3    79    57 Salina McLellan          23 Cape Coral           FL 1:17:54    2    9:18    3:07    3   34:42    1:17    2   29:32         
    4    82   163 Jessie Kircher           20 Lakewood Ranch       FL 1:18:24                                                                
    5    84    59 Lacy Rugaber             24 Savannah             GA 1:18:40    3    9:36    3:58    4   37:22    1:35    1   26:10         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    80    68 Danielle Harrison        29 Sarasota             FL 1:17:54    5   10:13    3:01    2   34:06    1:45    1   28:52         
    2    87   348 Jennifer Crews           29 St.Petersburg        FL 1:19:07    9   11:23    2:21    3   34:15    1:47    2   29:22         
    3    95    69 Danielle Deese           29 Port Charlotte       FL 1:20:42    8   10:37    2:32    1   32:54    1:34    8   33:06         
    4    98    64 Krista Hook              27 St Petersburg        FL 1:21:57    2    8:50    4:03    7   37:09    1:45    3   30:12    2:00 
    5   104    70 Alicia Carl              29 North Port           FL 1:22:14    7   10:36    2:35    6   36:58    0:56    5   31:11         
    6   109    63 Kimberly Gillett         27 Sarasota             FL 1:22:41    3   10:03    3:13    4   36:18    1:03    6   32:05         
    7   116    65 Inna Fedorenko           27 Tampa                FL 1:25:10   10   12:11    3:32    5   36:52    1:32    4   31:05         
    8   124    62 Rebecca Sarver           26 Bradenton            FL 1:28:49    6   10:27    2:52    8   38:26    0:47    9   36:19         
    9   126    66 Debra Williams           28 Savannah             GA 1:29:56    4   10:09    3:50    9   42:36    1:16    7   32:07         
   10   143    61 Christina Dirmeikis      25 Parrish              FL 1:38:17    1    7:52    2:44   10   49:55    1:03   10   36:44         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    30    74 Janelle Pentz            33 Sarasota             FL 1:09:59    2    9:30    2:02    1   30:56    1:06    1   26:27         
    2    58    73 Maeve Carter             33 Bradenton            FL 1:15:32    3    9:40    2:57    3   33:09    1:55    2   27:52         
    3   110    72 Bruna Braga              31 Cape Coral           FL 1:23:09    1    9:13    3:15    2   32:42    1:39    4   36:23         
    4   117    75 Chris Vaile              33 Fort Myers           FL 1:26:36    5   10:39    2:10    5   38:51    1:40    3   33:17         
    5   129    71 Christine Hanlon         31 St Petersburg        FL 1:31:09    4   10:25    2:32    4   35:15    1:43    5   41:16         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    51    76 Karen Ziv                35 Myakka City          FL 1:13:09    2    7:56    1:59    1   31:50    1:10    1   30:16         
    2    86    80 Amanda Allen             39 Tampa                FL 1:18:53    3    9:28    2:21    3   33:37    1:50    2   31:38         
    3   118    77 Kelly Sims               36 Sarasota             FL 1:26:49    5   11:13    3:05    4   34:41    1:49    4   36:02         
    4   119    78 Elizabeth Madison        37 Bradenton            FL 1:26:52    1    7:55    3:58    5   38:29    1:11    3   35:22         
    5   120    81 Sandy Collier            39 Largo                FL 1:27:27    4   10:25    1:55    2   33:06    1:58    5   40:04         
 FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    32    88 Nancy Raimo              44 Holiday              FL 1:10:07    1    7:05    2:47    1   30:59    1:46    1   27:31         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    61    87 Jules Stewart            44 St Petersburg        FL 1:15:52    3    9:46    2:12    1   33:13    1:24    1   29:19         
    2    94   168 Heidi Anderson           42 Sarasota             FL 1:20:41    1    8:54    4:15    3   36:23    1:04    2   30:07         
    3   112    86 Amy Stevenson            44 Lakewood Ranch       FL 1:23:58    2    9:17    2:49    2   35:07    1:49    3   34:58         
    4   135    50 Trudy Karydis            44 Land O Lakes         FL 1:33:48    4   10:41    3:58    4   41:16    1:39    4   36:15         
    5   157    82 Suzanne Binette          40 Tampa                FL 2:03:42    5   14:22    7:34    5   46:14    3:41    5   51:54    2:00 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    59   328 Terrie Hoops             45 Bradenton            FL 1:15:37    2    8:52    2:00    7   34:46    1:03    1   28:59         
    2    72    96 Jennifer Bleiweis        49 Gainesville          FL 1:16:38    3    8:58    2:42    4   34:06    1:41    2   29:12         
    3    74    94 Paige French             48 Gainesville          FL 1:17:10    1    7:41    2:07    2   33:13    1:37    5   32:34         
    4    77    95 Gloria Graham            49 Jacksonville         FL 1:17:28    7    9:47    2:28    1   33:02    1:32    3   30:41         
    5   103    91 Caren Henderson          47 Tampa                FL 1:22:13    9   10:21    2:56    5   34:21    2:14    4   32:24         
    6   105    92 Joyce Englander          47 Jacksonville         FL 1:22:31    4    9:13    3:05    3   33:24    1:55    6   34:56         
    7   132    93 Christy Schlabach        48 Sarasota             FL 1:31:49   10   11:30    2:59    6   34:23    1:57   10   41:03         
    8   134   164 Cathy Vienneau           48 Saint Petersburg     FL 1:33:11    5    9:25    3:30    9   41:39    1:19    7   37:21         
    9   140    90 Holly Higgins            45 Sarasota             FL 1:36:54    6    9:42    6:23    8   38:11    1:49    9   40:50         
   10   147    89 Brenda Gradl             45 University Park      FL 1:42:01    8    9:58    4:32   10   45:28    1:25    8   40:39         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   131    97 Janet Knight             51 Bronx                NY 1:31:49    2   14:54    2:45    1   37:10    1:49    1   35:13         
    2   153    98 Patricia Morgan          51 Coral Springs        FL 1:54:33    1   13:55    7:28    2   42:52    4:31    2   45:50         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   155    99 Candia Mulhern           61 Spring Hill          FL 1:58:58    1   13:41    5:17    1   40:59    3:01    1   56:01    2:00 
ATHENA 39 & UNDER:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA 40 & OVER:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   125   144 Michelle Majercin        42 Bradenton            FL 1:29:47    1    8:49    2:21    1   36:24    1:18    1   40:57         
    2   148   147 Julie Santello           46 Palmetto             FL 1:42:08    2    9:36    4:13    2   40:22    1:32    2   46:27         
    3   158   148 Deborah Reiser           48 Port Richey          FL 2:05:34    3   11:56    4:13    3   42:41    2:41    3 1:04:04         
FEMALE "PHYSICALLY CHALLENGED"
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   412 Stephanie Rodriguez      43 Sarasota             FL 1:45:39                         1   46:57    4:40    1   34:58         
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    79    57 Salina McLellan          23 Cape Coral           FL 1:17:54    4    9:18    3:07    3   34:42    1:17    1   29:32         
    2    86    80 Amanda Allen             39 Tampa                FL 1:18:53    5    9:28    2:21    2   33:37    1:50    6   31:38         
    3    94   168 Heidi Anderson           42 Sarasota             FL 1:20:41    3    8:54    4:15    5   36:23    1:04    2   30:07         
    4    95    69 Danielle Deese           29 Port Charlotte       FL 1:20:42    9   10:37    2:32    1   32:54    1:34    8   33:06         
    5    98    64 Krista Hook              27 St Petersburg        FL 1:21:57    2    8:50    4:03    8   37:09    1:45    3   30:12    2:00 
    6   104    70 Alicia Carl              29 North Port           FL 1:22:14    8   10:36    2:35    7   36:58    0:56    5   31:11         
    7   106    56 Georgina Lovrey          19 Nokomis              FL 1:22:33    1    5:46    2:08    4   36:12    1:01    9   37:28         
    8   116    65 Inna Fedorenko           27 Tampa                FL 1:25:10   10   12:11    3:32    6   36:52    1:32    4   31:05         
    9   126    66 Debra Williams           28 Savannah             GA 1:29:56    7   10:09    3:50    9   42:36    1:16    7   32:07         
   10   147    89 Brenda Gradl             45 University Park      FL 1:42:01    6    9:58    4:32   10   45:28    1:25   10   40:39         
   11   156    53 Megan Binette            15 Tampa                FL 2:03:36   11   14:22    7:30   11   45:35    4:24   11   51:48         
   12   157    82 Suzanne Binette          40 Tampa                FL 2:03:42   12   14:22    7:34   12   46:14    3:41   12   51:54    2:00 
SPRINT TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ====================================================== 
    1    11   410 MSCS Rocks!                                         1:04:16    2    7:44    1:34    1   28:25    0:36    1   25:58         
                  Bruce Patneaude/ Wilfredo Jimenez/ Manuel Pimentel     
    2    65   407 S-One Relay                                         1:16:08    3    9:40    1:54    2   37:34    0:51    2   26:10         
                  Jeff Goetze/ Patrick Callaway/ C J Forker              
    3   127   408 Good-Gums                                           1:30:04    1    5:31    1:29    3   43:37    0:45    3   38:43         
                  Jacob Supe/ David Cromwell/ Steve Siegling             
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ====================================================== 
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ====================================================== 
    1    14   411 Team New Balance                                    1:06:19    1    5:31    1:31    1   30:55    0:48    1   27:35         
                  Christian Dombovari/ Kassie Elder/ Garrett Amadon      
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee: Rob Lee  robthecommguy@gmail.com       
SPRINT TRIATHLON
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
    7 Placement of Equipment            2:00 
   64 3.4h Abandoned Equipment          2:00 
   82 5.10a Drafting                    2:00 
   99 3.4d Unauthorized Assistance      2:00 
  102 5.10f Position/5.10d Blocking     6:00 
  116 3.4d Unauthorized Assistance      2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= =======