Escape from Fort Desoto Triathlon
April 19, 2014 at Fort Desoto, St. Petersburg, FL
.25 Mile Swim| 10 Mile Bike| 3.4 Mile Run 
Race Director: Joe Fernandez/Fred Rzymek
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Results Questions: jboyle@altavistasports.com
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1    51 Graham Pimentel          17 Naples               FL   54:23    4    5:18    2:36   19   24:42    0:39    1   21:10         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15    42 Josue Reyes              13 Riverview            FL   59:01    1    6:01    2:41    1   26:11    0:42    2   23:28         
    2    21    43 Luis Ortiz               14 Orlando              FL 1:00:02    2    6:10    3:04    2   27:40    0:42    1   22:29         
    3   221    44 Harrison Sauter          14 Tampa                FL 1:16:19    4    8:56    5:45    3   28:34    1:40    3   31:26         
    4   284    28 Sky Walker               14 St Pete Beach           1:19:49    3    7:46    3:55    4   33:12    1:02    4   33:55         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7    46 Ricardo Reyes            15 Riverview            FL   56:44    2    5:21    2:35    2   25:05    0:40    1   23:06         
    2    10     4 Mitch Irwin              16 Oldsmar              FL   57:05    1    5:13    2:33    1   24:40    0:50    2   23:52         
    3    46    53 Santiago Ospina          18 Naples               FL 1:03:10    7    7:18    3:18    4   27:44    0:55    3   23:56         
    4    62    48 Austin Simmons           16 Largo                FL 1:05:35    5    6:43    3:18    3   27:09    0:53    5   27:33         
    5    71    49 Corbin Wapshott          16 Longwood             FL 1:06:11    3    5:56    3:16    5   28:07    0:56    6   27:59         
    6    82    45 Chester Cooper           15 Saint Cloud          FL 1:07:21    8    7:50    3:11    6   28:14    0:57    4   27:11         
    7   112    47 John Brandt              16 Lake St. Louis       MO 1:09:48    4    6:35    2:55    8   31:20    0:54    7   28:06         
    8   344    50 Chance Moore             17 Bradenton            FL 1:23:35    9    8:14    6:17    9   33:23    2:09    8   33:34         
    9     0    54 Matthew Riccardi         19 Largo                FL            6    7:11    3:17    7   28:37                              
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    16   503 Jimmy Patterson          21 Tampa                FL   59:09    1    6:41    3:23    1   25:31    0:39    1   22:57         
    2   380   504 Daniel Peacock           22 Palm Harbor          FL 1:25:45    2   10:38    4:42    2   30:51    1:35    2   38:00         
    3   531   502 Diego Farchakh           20 Wesley Chapel        FL 1:47:27    3   13:23    7:22    3   42:05    1:25    3   43:14         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13   521 Casey Rabon              29 Dunedin              FL   58:54    6    6:35    3:05    2   24:44    0:50    2   23:42         
    2    17   522 Shay Soprenuk            29 Umatilla             FL   59:18    8    6:46    3:09    1   23:17    0:44    4   25:24         
    3    24   662 Steven Bacon             29 Saint Petersburg     FL 1:00:09    5    6:25    3:27    4   25:28    1:08    3   23:42         
    4    29   508 Trevor Caldwell          26 Largo                FL 1:01:16    1    5:11    3:46    6   28:02    1:01    1   23:18         
    5    37   510 William Patterson        26 Tampa                FL 1:01:56    7    6:44    3:22    3   24:51    1:15    5   25:46    2:00 
    6    60   519 Wayne Schmidt            28 Seminole             FL 1:05:16   10    7:24    3:59    5   26:55    1:09    6   25:51         
    7    77   518 Stephen Savoia           28 Pinellas Park        FL 1:07:04   11    7:25    4:06    7   28:25    0:56    7   26:12         
    8   104   523 Matt Hammond             29 Saint Petersburg     FL 1:09:08    3    5:47    4:10    9   29:16    1:58   10   27:58         
    9   137   516 Brent Sunnucks           27 Saint Petersburg     FL 1:11:24    2    5:46    4:16   10   29:38    1:08   14   30:39         
   10   140   507 Theo Hammock             25 Saint Petersburg     FL 1:11:29   16    8:55    4:43    8   29:12    1:52    9   26:49         
   11   151   509 Scott Dickover           26 Celebration          FL 1:12:18    9    6:52    4:10   11   30:28    1:55   12   28:54         
   12   191   513 Sean Hampsey             27 Clearwater           FL 1:14:57   12    8:05    7:06   12   31:38    1:24    8   26:46         
   13   219   515 Andrew Palumbo           27 Saint Petersburg     FL 1:16:17    4    6:11    4:50   13   33:01    1:46   13   30:31         
   14   242   511 Carlos Rodriguez         26 Orlando              FL 1:17:20   18    9:09    5:17   14   33:10    1:14   11   28:32         
   15   341   524 Rafael Torres            29 Orlando              FL 1:23:25   13    8:26    6:13   15   34:01    1:22   16   33:25         
   16   346   512 Kevin Figueroa           26 Orlando              FL 1:23:44   15    8:53    5:27   16   34:41    1:31   15   33:14         
   17   376   517 Dan Chatlos              27 Gainesville          FL 1:25:25   14    8:28    5:41   18   35:52    1:47   17   33:39         
   18   487   514 Bryce Kilbride           27 Tampa                FL 1:37:19   17    9:01    6:23   17   34:45    3:07   18   44:05         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4    64 Ben Carlson              30 Saint Petersburg     FL   55:43    2    6:19    2:55    1   23:06    0:56    1   22:29         
    2     6    67 Jordan Raynovich         30 Saint Petersburg     FL   56:24    1    4:58    3:14    5   24:21    0:45    5   23:07         
    3     9    83 Matt Shanklin            33 Saint Petersburg     FL   56:58    3    6:20    3:15    4   23:51    0:55    2   22:39         
    4    11    77 John Profumo             32 Saint Petersburg     FL   57:31    6    6:48    3:24    2   23:16    1:03    4   23:01         
    5    12     9 Alvaro Buenrostro        30 Clearwater           FL   58:52    8    7:01    2:57    6   25:10    1:01    3   22:46         
    6    25    68 Anthony Welch            30 Sarasota             FL 1:00:13    7    6:57    3:49    3   23:22    1:05    8   25:00         
    7    26    79 Matthew Cuttell          33 Bloomington          IL 1:00:22    4    6:21    3:07    9   26:24    0:48    6   23:44         
    8    34    82 Andy Mascherino          33 Largo                FL 1:01:44   13    8:01    3:07    8   25:56    0:51    7   23:50         
    9    51    88 Richard Klobuchar        34 Tarpon Springs       FL 1:03:52   11    7:30    3:42    7   25:43    0:57    9   26:02         
   10    61   657 Bryan Palas              34 Tampa                FL 1:05:33    5    6:25    3:56   10   26:51    1:06   11   27:16         
   11   115    73 Dan Washmuth             31 Sarasota             FL 1:09:57   10    7:17    4:28   13   29:59    1:14   10   27:02         
   12   132    89 Richard Marchman         34 Apollo Beach         FL 1:10:57   16    8:12    4:35   11   28:06    1:31   15   28:34         
   13   165    71 Mike Ruegger             31 Tampa                FL 1:13:09   12    7:53    4:19   12   29:18    2:09   17   29:32         
   14   186    87 John Kelly Iv            34 Saint Petersburg     FL 1:14:32   17    8:13    5:25   14   30:49    1:09   16   28:59         
   15   187    65 Lee Hoagland             30 Land O Lakes         FL 1:14:34   25    9:34    5:11   15   31:16    0:49   14   27:46         
   16   201    92 Keith Gauthier           34 Tampa                FL 1:15:26   28   10:09    4:19   16   31:26    2:14   12   27:19         
   17   254   652 Daniel Stout             34 Odessa               FL 1:18:28   18    8:19    5:33   20   32:54    1:30   18   30:13         
   18   257    90 David Newhard            34 Tampa                FL 1:18:32   26    9:39    3:22   29   36:37    1:34   13   27:22         
   19   275   663 Dean Maratea             34 Saint Petersburg     FL 1:19:22   19    8:20    5:36   24   33:34    1:37   19   30:17         
   20   296    74 David Thiemann           31 Sarasota             FL 1:20:21   27    9:48    6:16   17   31:39    1:19   21   31:21         
   21   304    86 Leonardo Erazo           34 Tierra Verde         FL 1:20:42   21    8:59    5:56   18   31:53    1:35   24   32:20         
   22   312    91 James Vestal             34 Saint Petersburg     FL 1:21:07    9    7:03    5:29   21   33:06    1:35   25   33:56         
   23   342    69 Timothy English          30 Casselberry          FL 1:23:27   31   10:49    5:07   23   33:21    2:03   23   32:09         
   24   356    66 James Lingle             30 Seffner              FL 1:24:10   29   10:16    5:07   28   35:55    0:53   22   32:01         
   25   367    76 Mariano Moronta          32 Brooksville          FL 1:24:43   24    9:27    5:34   22   33:10    0:52   26   35:43         
   26   440   671 Michael Gianeskis        30 Tarpon Springs       FL 1:32:39   20    8:45    7:30   19   32:03    2:22   29   42:02         
   27   442    81 Andrew Kimble            33 Key West             FL 1:32:50   22    9:15    5:30   31   38:20    1:29   27   38:18         
   28   455    80 Brandon Herman           33 Miami                FL 1:34:23   15    8:09    4:24   26   34:52    2:00   32   44:59         
   29   456    75 David Calhoun            32 Winter Haven         FL 1:34:23   14    8:07    5:23   27   35:36    0:56   31   44:23         
   30   473    84 Jermaine Foster          33 Saint Petersburg     FL 1:36:02   33   18:37    5:49   30   38:03    2:44   20   30:51         
   31   489    94 Michael Tucker           34 Wesley Chapel        FL 1:37:28   32   11:16    5:52   32   40:20    1:26   28   38:36         
   32   552   485 Craig Zeigler            33 Venice               FL 1:53:00   23    9:17    9:30   25   34:22    2:56   33   56:57         
   33   555    70 Nathan Brown             31 Palm Harbor          FL 1:54:27   30   10:17    9:30   33   49:46    1:57   30   42:59         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     3   138 Kostyantyn Surkov        39 Trinity              FL   55:09    2    6:15    3:05    1   23:20    0:48    1   21:42         
    2     5    97 Shawn Johnson            35 Sarasota             FL   56:21    1    5:32    3:18    2   23:40    0:41    4   23:12         
    3    18   120 Matthew Thomas           37 Clearwater           FL   59:23   22    7:55    3:11    5   24:38    1:01    2   22:40         
    4    19   105 Paul Higgins             36 Tampa                FL   59:33    9    7:05    3:21    3   24:04    0:56    6   24:07         
    5    30   101 Joshua Felperin          35 Palm Harbor          FL 1:01:19    8    7:05    3:11   16   27:24    0:57    3   22:44         
    6    33   655 Nicholas Zivolich        35 Clearwater           FL 1:01:39    5    6:56    3:44   10   26:34    0:52    5   23:35         
    7    48    24 Shane Perkey             38 Tampa                FL 1:03:12   12    7:14    3:13    6   25:16    0:52   12   26:39         
    8    52   115 John Davis               37 Saint Petersburg     FL 1:03:55   13    7:23    3:44    4   24:38    0:58   16   27:14         
    9    56   108 Rick Meiners             36 Englewood            FL 1:04:36    7    7:03    4:14    7   25:46    0:58   11   26:37         
   10    59   117 Stephen Higgins          37 Bradenton            FL 1:04:57    3    6:19    3:57    8   25:52    1:25   19   27:26         
   11    63   113 James Burkett            37 Tampa                FL 1:05:45    6    6:56    4:14   11   26:40    1:12   13   26:44         
   12    64   114 Martin Chappell          37 Englewood            FL 1:05:48   10    7:07    4:07    9   26:03    1:08   18   27:25         
   13    68   236 Ryan Nelson              35 Wesley Chapel        FL 1:05:59   25    8:05    4:12   14   26:45    1:13    7   25:45         
   14    83   109 Alistair Morrell         36 Saint Petersburg     FL 1:07:21   35    9:33    4:07   12   26:40    1:08    8   25:55         
   15    84    96 Thomas Davidson          35 Tampa                FL 1:07:24   32    9:12    3:08   15   27:09    1:07   14   26:50         
   16    88   122 Irvin Campbell           38 Sarasota             FL 1:07:41   18    7:49    4:37   13   26:44    1:12   17   27:22         
   17    93   670 Israel Bilbao            37 High Springs         FL 1:07:53   21    7:54    4:07   18   27:41    1:50    9   26:23         
   18   103   107 Tim Marsh                36 Lakeland             FL 1:09:05   31    9:10                                20   27:35         
   19   108   135 Marcos Murillo           39 Tampa                FL 1:09:22   33    9:19    4:08   17   27:34    1:28   15   26:56         
   20   126    95 Elion Bulku              35 Largo                FL 1:10:27   28    8:31    3:48   19   27:55    1:24   24   28:51         
   21   129    32 Josh Wilkins             39 Wesley Chapel        FL 1:10:49   11    7:11    5:16   23   28:43    1:23   22   28:18         
   22   138   100 Ivan White               35 Clearwater           FL 1:11:24    4    6:44    3:41   32   31:52    1:17   21   27:52         
   23   143   106 Sean Lott                36 Holiday              FL 1:11:41   19    7:50    4:08   21   28:27    1:01   27   30:17         
   24   144   104 Bryan Davidson           36 Seaford              NY 1:11:43   24    8:01    4:16   22   28:35    0:44   26   30:08    2:00 
   25   178   118 Derin Parks              37 Sarasota             FL 1:14:02   26    8:11    5:06   29   31:07    1:04   23   28:36         
   26   196    36 Sven Folmer              36 Bradenton            FL 1:15:05   17    7:47    5:15   20   27:56    0:59   34   33:09         
   27   202    99 Matthew Ogg              35 Sarasota             FL 1:15:32   30    8:39    4:57   27   30:50    0:48   28   30:20         
   28   239   124 Jamey Dyson              38 Parrish              FL 1:17:09   16    7:44    4:23   25   29:49    0:48   37   34:26         
   29   240   123 (jeff) Harla Copeland    38 Saint Petersburg     FL 1:17:13   15    7:27    5:24   30   31:36    1:31   30   31:16         
   30   247   143 Darren Johnson           39 Trinity              FL 1:17:38   38   10:13    5:16   31   31:36    0:41   25   29:52         
   31   260   131 Phillip Altman           39 Clearwater           FL 1:18:37   41   10:26    5:26   37   34:03    2:19   10   26:25         
   32   268   132 John Davidson            39 Brandon              FL 1:18:51   23    7:58    4:37   24   29:42    1:05   40   35:31         
   33   281   127 Timm Miller              38 Clearwater           FL 1:19:38   34    9:29    5:51   33   32:25    1:35   29   30:20         
   34   313   128 Winston Scott            38 Tampa                FL 1:21:11   36   10:00    6:48   26   30:14    2:10   32   32:01         
   35   330   119 Chris Reynolds           37 Clearwater Beach     FL 1:22:15   27    8:17    5:29   28   31:00    1:36   41   35:55         
   36   331   134 Matt Muller              39 Tampa                FL 1:22:20   14    7:26    5:40   36   33:38    1:06   39   34:32         
   37   370   125 Miguel Feliciano         38 Tampa                FL 1:25:02   44   11:15    4:53   42   35:24    1:35   31   31:57         
   38   372   126 Jonathan Hall            38 Tampa                FL 1:25:05   39   10:18    5:13   41   35:14    1:28   33   32:54         
   39   389   116 Patrick Farrow           37 Saint Petersburg     FL 1:26:23   45   11:45    5:50   35   33:35    1:57   35   33:17         
   40   397   144 James Lee                39 Saint Petersburg     FL 1:27:06                        38   34:11    1:01   42   36:15    2:00 
   41   405   129 Steve Kelle              38 Bradenton            FL 1:28:10   29    8:37    7:00   34   33:14    2:32   45   36:49         
   42   420   136 Pablo Ramirez            39 Tampa                FL 1:30:21   40   10:25    6:00   43   35:57    1:26   44   36:34         
   43   446   102 John Okenfus             35 Tampa                FL 1:33:10   42   10:26    8:17   40   35:09    2:27   46   36:52         
   44   449   140 Kevin Baker              39 Saint Petersburg     FL 1:33:49   43   10:40    9:19   44   36:39    0:55   43   36:16         
   45   450   110 Alex Graham              36 Saint Petersburg     FL 1:33:51   20    7:53    5:43   46   45:19    1:17   36   33:42         
   46   495   103 Craig Arndt              36 Lutz                 FL 1:37:59   46   11:45    6:53   39   34:22    1:44   48   43:16         
   47   526   130 Rajesh Nair              38 Orlando              FL 1:46:26   47   17:35    6:46   47   46:32    1:09   38   34:26         
   48   532   141 Jason Contino            39 Wesley Chapel        FL 1:47:28   37   10:05    8:14   45   39:25    2:20   49   47:27         
   49   540   142 Richard Hernandez        39 Valrico              FL 1:48:25   48   18:39           48 1:00:48    1:52   47   37:24         
   50     0   112 Keith Brawner            37 Wesley Chapel        FL                                                                        
   51     0   133 Robert Dye               39 Saint Petersburg     FL                                                                        
   52     0   121 Todd Jarrett             37 Land O Lakes         FL                                                                        
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8   349 Darrell Stott            45 Clermont             FL   56:49   11    6:26    3:35    5   24:11    0:54    1   21:45         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    20   227 Steve Capitano           44 Tampa                FL   59:56    4    6:02    3:46   11   26:56    1:03    1   22:11         
    2    22    27 Mitch Walker             43 St Pete Beach           1:00:02    1    5:30    3:23    1   24:37    0:46    5   25:47         
    3    28   232 Scott Hacking            44 Palm Harbor          FL 1:01:10    9    6:55    3:12    6   26:29    1:24    2   23:12         
    4    38   195 Franco Saraceno          40 Saint Petersburg     FL 1:01:57    6    6:27    3:28    2   25:06    1:04    6   25:54         
    5    39   213 Robert Kniss             42 Lakeland             FL 1:02:15    7    6:39           46   37:26    1:20    3   23:34         
    6    47    11 Eric Kahl                43 Osprey               FL 1:03:11    2    5:50    4:02    3   25:36    0:46   11   26:59         
    7    53   217 Rob Price                42 Saint Petersburg     FL 1:04:07   16    7:30    3:34   12   26:58    0:53    4   25:13         
    8    54   656 Matt Yarbrough           42 Tampa                FL 1:04:11    5    6:27    3:30    5   26:04    1:09   12   27:03         
    9    58    40 Joel Gormon              40 Tampa                FL 1:04:46   10    6:55    3:41    7   26:38    1:04    7   26:29         
   10    65   223 William Fry              43 Saint Petersburg     FL 1:05:51    3    6:01    4:02    9   26:48    1:12   13   27:50         
   11    78   221 Paul Depies              43 Land O Lakes         FL 1:07:06   21    8:06    4:22    4   25:52    1:48   10   26:59         
   12   105   230 Matthew Dolitsky         44 Tampa                FL 1:09:11   14    7:06    4:27   24   29:13    1:33    9   26:54         
   13   133   218 Douglas Seely            42 Seminole             FL 1:10:57   22    8:08    3:34   18   28:40    0:40   23   29:57         
   14   139   215 Ingo McLean              42 Valrico              FL 1:11:29   17    7:35    4:47   21   28:57    1:29   18   28:42         
   15   145   200 Eric Diner               41 St Pete Beach        FL 1:11:45   34    9:04    4:34   28   30:06    1:25    8   26:39         
   16   147   234 David Hepner             44 Clearwater           FL 1:11:55   40    9:31    5:57   10   26:56    1:24   15   28:09         
   17   153   192 Marc Bujnicki            40 Tampa                FL 1:12:18   24    8:19    3:59   20   28:53    1:34   21   29:35         
   18   154   193 Joseph Minutolo          40 Tierra Verde         FL 1:12:24   30    8:53    4:00   15   28:31    0:50   24   30:12         
   19   159   203 Steve Hasselbach         41 Tampa                FL 1:12:51   13    7:04    4:37   34   31:44    0:53   17   28:36         
   20   166   216 Tu McLendon              42 Lakeland             FL 1:13:10   38    9:23    5:08   22   29:09    1:09   16   28:23         
   21   170   202 Bill Futch               41 Tampa                FL 1:13:23   47   10:31    5:15   14   28:06    1:37   14   27:56         
   22   182   194 Dominic Monfred          40 Dunedin              FL 1:14:23   26    8:21    3:56   31   31:26    0:59   22   29:44         
   23   183   669 Rob Dobbs                43 Saint Petersburg     FL 1:14:26   31    8:54    4:40   23   29:11    2:34   19   29:09         
   24   185   214 David May                42 Tampa                FL 1:14:29   12    7:02    4:35   17   28:38    2:10   28   32:06         
   25   192   222 Brian Forte              43 Odessa               FL 1:15:00   19    7:53    4:37   13   27:44    1:23   34   33:24         
   26   198   197 John Boatright           41 Wesley Chapel        FL 1:15:17   27    8:24    5:16   19   28:42    1:18   26   31:39         
   27   208   651 William Teague           40 Lakeland             FL 1:15:50   23    8:17    6:22    8   26:40    2:23   29   32:11         
   28   238   231 Steven Griffin           44 South Hadley         MA 1:17:03   18    7:42    5:04   26   29:45    1:21   33   33:13         
   29   248   206 David Vogel              41 Orlando              FL 1:17:39   15    7:20    5:36   33   31:43    2:46   25   30:15         
   30   266   198 Jon Bojar                41 Lutz                 FL 1:18:49   37    9:15    5:54   16   28:38                              
   31   273   239 Alexander Reiss          44 Tampa                FL 1:19:18   44   10:19    6:36   30   30:54    2:09   20   29:23         
   32   278   238 David Stanford           44 Saint Petersburg     FL 1:19:27   35    9:07    4:17   27   29:56    1:49   36   34:20         
   33   280   220 Andrew Widhalm           42 Palmetto             FL 1:19:38   42   10:10    4:37   32   31:34    1:21   27   31:57         
   34   306   204 Brian Moss               41 Pinellas Park        FL 1:20:56   28    8:29    5:46   35   32:03    1:49   32   32:50         
   35   309   212 Jay Kennedy              42 Tampa                FL 1:21:02    8    6:46    5:04   38   33:03    1:00   37   35:10         
   36   315   237 Pedro Rodriguez Gomez    44 Holmes Beach         FL 1:21:37   20    8:03    5:57   29   30:50    1:27   38   35:23         
   37   323    98 William Nelson           44 Tampa                FL 1:21:59   11    7:00    6:35   37   32:44    2:00   35   33:40         
   38   338   205 Richard Pearson          41 Trinity              FL 1:22:59   33    9:00    6:24   41   33:50    1:03   31   32:45         
   39   348   229 Joseph Covelli           44 Tampa                FL 1:23:45   32    8:59    6:10   25   29:24    2:08   44   37:05         
   40   357   240 Matt Rowe                44 Wesley Chapel        FL 1:24:11   25    8:19    6:44   42   34:20    2:05   30   32:44         
   41   385   191 Jake Blanchard           40 Largo                FL 1:26:03   29    8:32    5:32   39   33:42    1:37   42   36:40         
   42   414   210 Kang Chao                42 Lutz                 FL 1:29:16   41    9:53    7:39   43   34:29    1:29   39   35:48         
   43   424   209 Hugo Blanco              42 Valrico              FL 1:30:56   45   10:26    5:45   44   35:53    1:42   45   37:11         
   44   426   235 Jim Nardi                44 Davie                FL 1:31:05   46   10:27    7:08   45   36:24    0:53   41   36:14         
   45   445   207 Stephen Mealy            41 Treasure Island      FL 1:33:04   48   10:45    6:30   40   33:44    2:56   47   39:11         
   46   469   226 Jim Christensen          43 Collierville         TN 1:35:36   49   10:54    7:36   48   39:51    1:10   40   36:06         
   47   491   233 Scott Henderson          44 Tampa                FL 1:37:32   39    9:26    7:43   47   39:31    2:00   46   38:53         
   48   507   196 Jay Lleras               40 Tampa                FL 1:39:21   50   15:58   12:22   36   32:36    1:26   43   37:01         
   49   525   225 Avilio Munoz             43 Wesley Chapel        FL 1:46:05   43   10:18    9:13   49   41:54    3:11   48   41:30         
   50   575   219 Josh Danielson           42 Wesley Chapel        FL 2:21:40   51   21:31    2:23   50 1:01:46    2:53   49   53:09         
   51     0   224 Mark Long                43 Winter Haven         FL                                                                        
   52     0   228 John Cappa               44 Saint Petersburg     FL           36    9:10    5:29                                           
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    23   393 David Quinn              49 Bloomington          IL 1:00:07    4    6:17    3:31    9   25:53    1:02    1   23:26         
    2    27   348 Mickey Singer            45 Clearwater           FL 1:01:04    3    6:14    3:54    3   24:03    1:02    7   25:53         
    3    31   388 John Dodd                49 Ormond Beach         FL 1:01:26    6    6:31    4:04    7   25:22    0:56    2   24:35         
    4    36   356 Dave Bracken             46 Tarpon Springs       FL 1:01:54    1    5:36    3:26   14   27:10    1:03    3   24:41         
    5    41   345 Robert Pennino           45 First Floor          NY 1:02:24    5    6:27    3:17    4   24:56    1:12    9   26:34         
    6    49   374 Brett Hendricks          47 Boca Grande          FL 1:03:21   16    7:45    3:36    2   23:49    0:48   14   27:24         
    7    50   365 Pete Strawser            46 Odessa               FL 1:03:39   14    7:41    3:55    5   25:02    1:03    8   26:00         
    8    57   373 David Cubito             47 Saint Petersburg     FL 1:04:40    2    5:43    4:00   21   28:10    1:06    5   25:42         
    9    66   339 Lance Chambers           45 Saint Petersburg     FL 1:05:56   10    7:19    3:34    8   25:52    1:44   15   27:29         
   10    75   376 Greg Hollstrom           47 Largo                FL 1:06:49   24    8:06    3:46   20   28:03    1:04    6   25:51         
   11    79   342 Stan Fivecoat            45 Trinity              FL 1:07:07   22    8:02    4:16   24   28:26    1:11    4   25:14         
   12    90   364 Gary Stapleton           46 Saint Petersburg     FL 1:07:42   18    7:52    4:09   15   27:36    1:18   11   26:49         
   13    91   385 Grant Lempriere          48 Sarasota             FL 1:07:53   20    7:56    3:43   10   26:40    1:04   20   28:32         
   14    99   673 Steven Kinnear           49 Clearwater           FL 1:08:38    8    7:07    3:58   13   26:59    0:54   22   29:42         
   15   102   396 Erick Bertram            49 Brandon              FL 1:09:03   39    8:52    5:10   11   26:43    0:49   16   27:31         
   16   111   384 Clayton Kreis            48 Saint Petersburg     FL 1:09:31   34    8:34    4:30    6   25:05    1:29   23   29:55         
   17   116   379 Mark Poteet              47 Tampa                FL 1:09:57   56   12:38    5:07    1   23:31    1:36   13   27:08         
   18   136    25 Conrad Caringal          46 Largo                FL 1:11:12   32    8:22    4:39   34   30:05    1:15   12   26:53         
   19   142   350 Brian Weible             45 Safety Harbor        FL 1:11:39   27    8:11    5:32   30   29:44    1:40   10   26:34         
   20   148   347 Phillip Schuster         45 Temple Terrace       FL 1:12:06   28    8:13    5:07   25   28:57    2:00   18   27:52         
   21   150   386 Mike Vandenbossche       48 Lake Orion           MI 1:12:17   19    7:54    5:34   16   27:39    0:55   25   30:17         
   22   155    35 Chris Moling             49 Inverness            FL 1:12:41   21    7:58    5:10   33   30:04    1:11   19   28:19         
   23   156   677 Dan Feuser               49 Englewood            FL 1:12:44   15    7:44    3:59   19   27:56    1:07   33   31:59         
   24   169   340 Sean Dishman             45 Orlando              FL 1:13:20   31    8:20    6:11   18   27:53    1:19   21   29:40         
   25   172   370 Rich Chojnacki           47 Sarasota             FL 1:13:33   38    8:51    4:26   17   27:39    1:06   30   31:33         
   26   204   367 Bruce Wakeman            46 Saint Petersburg     FL 1:15:34   12    7:32    4:48   32   30:00    1:12   34   32:03         
   27   206   659 Samuel Glass             46 Saint Petersburg     FL 1:15:44   33    8:27    4:56   28   29:33    1:15   31   31:35         
   28   223   389 Jim Mangan               49 Sarasota             FL 1:16:23   26    8:09    4:46   31   29:49    1:14   37   32:27         
   29   232   382 Douglas Erickson         48 New Port Richey      FL 1:16:49   11    7:29    5:10   39   30:44    1:35   32   31:53         
   30   251   341 Patrick Fischer-Carne    45 New Smyrna Bch.      FL 1:17:57   29    8:13    5:34   38   30:31    1:20   36   32:20         
   31   262   338 Scott Bonavita           45 Tampa                FL 1:18:43   17    7:47    6:05   23   28:20    1:41   41   34:51         
   32   267   354 Edward Watson            45 Tampa                FL 1:18:50   25    8:08    4:38   54   35:04    0:50   24   30:10         
   33   271   359 James Janack             46 Gulfport             FL 1:18:59   43    9:21    5:55   47   33:01    2:57   17   27:47         
   34   289   375 Brian Hindman            47 Dunedin              FL 1:19:57   47    9:32    4:46   22   28:17    1:44   45   35:39         
   35   291   377 Michael Kerutis          47 Saint Petersburg     FL 1:20:05   44    9:24    5:45   12   26:46    2:34   44   35:38         
   36   293   394 Brian Smith              49 Palmetto             FL 1:20:16   48    9:38    5:46   35   30:13    2:22   35   32:20         
   37   294   357 Dennis Foster            46 Clearwater           FL 1:20:20    9    7:14    5:35   40   30:45    1:37   42   35:11         
   38   297   381 Lenny Castiglione        47 Tampa                FL 1:20:26   35    8:35    5:41   52   34:14    1:40   26   30:17         
   39   298   346 Mark Scalabrin           45 Tampa                FL 1:20:28   42    8:55    6:33   44   32:00    2:08   28   30:53         
   40   325   378 Al Nelson                47 Punta Gorda          FL 1:22:02    7    6:47    4:58   29   29:34    1:43   51   39:02         
   41   339   360 Tim Justice              46 Indianapolis         IN 1:23:02   46    9:29    6:08   36   30:24    1:46   43   35:17         
   42   340   371 Bill Cosper              47 Palm Harbor          FL 1:23:09   55   12:29    6:14   41   31:12    2:29   27   30:48         
   43   343   362 Richard Osborne          46 Spring Hill          FL 1:23:29   49    9:43    6:38   37   30:27    2:31   39   34:13         
   44   352   383 Sam Jarczynski           48 Clearwater           FL 1:23:56   45    9:26    6:48   43   31:49    2:22   38   33:32         
   45   359   369 James Cassidy            47 Ormond Beach         FL 1:24:32   36    8:44    6:21   49   33:35    1:18   40   34:36         
   46   369   391 Rick Orosco              49 Indian Rocks Beach   FL 1:24:59   53   11:21    6:26   27   29:21    1:28   48   36:25         
   47   375   361 Rory Macphail            46 Bradenton            FL 1:25:16   30    8:14    4:44   42   31:17    1:45   52   39:18    2:00 
   48   386   395 Joe Vonwaldner           49 Clearwater           FL 1:26:03   41    8:55    5:53   51   33:59    1:06   46   36:13         
   49   391   353 John Wolfe               45 Bradenton            FL 1:26:35   52   11:15    6:37   56   36:25    1:16   29   31:04         
   50   408   368 Steven Bossert           46 Saint Petersburg     FL 1:28:22   23    8:03    7:51   53   35:02    1:06   47   36:22         
   51   417   355 Robert Bierhorst         46 Wesley Chapel        FL 1:29:55   51   10:59    6:57   46   32:33    2:00   49   37:27         
   52   432   344 Darin Moore              45 Bradenton            FL 1:31:49   13    7:37    8:01   48   33:24    3:08   54   39:41         
   53   460   392 Wes Price                49 Riverview            FL 1:34:43   57   14:00    6:04   45   32:25    3:57   50   38:18         
   54   465   380 John Thompson            47 Saint Petersburg     FL 1:35:07   40    8:53    7:04   50   33:42    2:30   56   42:59         
   55   502   397 Billy Mitchell           49 Land O Lakes         FL 1:38:55   50    9:45   10:21   58   37:52    1:24   53   39:35         
   56   503   372 Robert Cox               47 Tampa                FL 1:39:09   54   12:04    7:06   55   36:24    1:48   55   41:49         
   57   547   387 Jitendra Khare           48 Saint Petersburg     FL 1:52:08   58   20:42    9:13   57   36:33    2:37   57   43:05         
   58     0   366 Paul Van Deventer        46 Sarasota             FL           37    8:47    4:57   26   29:12    2:59                      
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    14   547 Alexander Schawalder     52 Widnau                    58:59    1    5:40    3:33    1   23:41    0:43    3   25:24         
    2    42   546 David Gresko             52 Tampa                FL 1:02:31    6    7:05    4:00    3   25:13    1:10    2   25:05         
    3    55   556 Dallas Rose              53 Oldsmar              FL 1:04:27   15    7:35    4:02    2   24:54    1:06    6   26:51         
    4    67   564 Paul Holyko              54 Port Orange          FL 1:05:57   20    8:08    5:14   11   27:10    1:32    1   23:54         
    5    73   527 Ryan Hatch               50 Palm Harbor          FL 1:06:27    5    7:02    4:16    6   26:26    1:17    8   27:27         
    6    85   531 Eddie Scheid             50 Lutz                 FL 1:07:27   16    7:46    3:55    8   26:40    0:53   10   28:15         
    7    89   552 Brian Constantine        53 Largo                FL 1:07:41   13    7:34    3:44    7   26:38    1:24   12   28:23         
    8    92   541 Mike Hilliard            51 Sarasota             FL 1:07:53   10    7:22    4:47    5   26:13    1:23    9   28:10         
    9    95   530 Antonio Prado            50 Odessa               FL 1:08:05   42   11:10    4:13    4   25:18           46   52:43         
   10   100   559 Greg Brown               54 Lakeland             FL 1:08:45    7    7:14    3:55   10   26:55    1:07   15   29:36         
   11   109   567 Alan Scharf              54 Tampa                FL 1:09:23   14    7:34    4:23   20   29:23    2:01    4   26:04         
   12   113   528 Thomas Hoffman           50 Palm Harbor          FL 1:09:50   11    7:28    5:52   13   27:31    2:30    5   26:30         
   13   119   542 Luca Mazzacurati         51 Tampa                FL 1:10:08    4    7:00    4:02   16   28:16    1:13   16   29:39         
   14   131   650 Mark Ross                50 Wesley Chapel        FL 1:10:56   21    8:20    5:01   12   27:26    1:53   11   28:18         
   15   146   568 Art Singleton            54 Palm Harbor          FL 1:11:49   25    8:31    4:21    9   26:45    0:59   20   31:15         
   16   158   674 Jim Klemauesch           52 Saint Petersburg     FL 1:12:49    9    7:20    4:29   17   28:22    1:52   19   30:49         
   17   188   529 Kevin McNally            50 Treasure Island      FL 1:14:45   12    7:33    4:34   14   27:57    1:58   25   32:45         
   18   195   544 Joel Blakeman            52 Tampa                FL 1:15:04   26    8:34    5:20   35   32:15    1:53    7   27:04         
   19   199   535 Rich Brasher             51 Tampa                FL 1:15:18   39   10:02    4:44   23   29:42    1:10   17   29:43         
   20   213   536 Richard Bundschu         51 Gulfport             FL 1:16:05   17    7:51    4:14   24   29:45    2:22   21   31:55         
   21   220   540 Brian Heeren             51 Seminole             FL 1:16:18   30    9:02    4:43   19   29:03    1:09   22   32:23         
   22   230   557 Brian Sheehan            53 Tampa                FL 1:16:41   29    8:46    5:09   32   31:32    2:28   13   28:47         
   23   243   558 George Campbell          53 Bradenton            FL 1:17:23   18    7:54    7:07   15   28:10    1:40   23   32:35         
   24   253   569 Mark Van Osdal           54 Tampa                FL 1:18:19   22    8:22    4:36   28   30:16    1:34   28   33:32         
   25   255   553 John Green               53 Clearwater           FL 1:18:31    2    6:41    4:08   31   31:31    2:10   30   34:03         
   26   261   566 Richard Russell          54 Saint Petersburg     FL 1:18:42   34    9:47    5:15   33   31:57    1:24   18   30:21         
   27   285   543 Michael Rego             51 Bradenton            FL 1:19:50   27    8:34    5:39   18   29:00    1:15   33   35:23         
   28   290   526 James Dietz              50 Tampa                FL 1:20:00   37    9:58    7:35   27   30:14    2:40   14   29:35         
   29   310   562 Ed Foreman               54 St Pete Beach        FL 1:21:05   19    8:01    5:25   34   32:04    1:54   29   33:43         
   30   319   533 Joey Quiroz              50 Riverview            FL 1:21:48   32    9:16    5:26   37   33:07    1:04   27   32:57         
   31   332   563 Hank Gatti               54 New Port Richey      FL 1:22:20   24    8:24    5:54   30   30:59    2:09   32   34:55         
   32   335   667 William Talley           51 Saint Petersburg     FL 1:22:33   28    8:46    8:47   22   29:29    2:40   26   32:54         
   33   361   554 Dr. John P. McDonough I  53 Tampa                FL 1:24:35   33    9:17    4:39   38   33:33    1:27   34   35:41    2:00 
   34   362   534 Michael Bardecki         51 Saint Petersburg     FL 1:24:38   36    9:57    5:51   21   29:27    2:46   36   36:39         
   35   382   551 Fred Blatchford          53 Tampa                FL 1:25:48   35    9:53    6:35   29   30:33    2:07   37   36:42         
   36   401   550 Matthew Allaire          53 Madeira Beach        FL 1:27:24    8    7:19    7:08   41   34:12    2:09   35   36:38         
   37   406   538 David Caras              51 Saint Petersburg     FL 1:28:11   43   11:12    6:44   39   33:37    2:22   31   34:18         
   38   410   570 Jared Johnson            54 Milwaukee            WI 1:28:52   38   10:01    6:49   26   30:05    3:26   41   38:33         
   39   423   561 Doug Depew               54 Lutz                 FL 1:30:48   31    9:06    8:05   40   34:10    1:33   40   37:56         
   40   434   565 Robert Melsom            54 Saint Petersburg     FL 1:32:03    3    6:59    6:20   36   32:22    1:40   45   44:43    6:00 
   41   438   532 Michael Ventola          50 Lithia               FL 1:32:30   46   16:38   11:32   25   29:54    1:51   24   32:37         
   42   467   525 Keith Carver             50 Lutz                 FL 1:35:25   45   14:14    6:05   42   36:45    1:06   38   37:17         
   43   476   548 Scott Underkoffler       52 Treasure Island      FL 1:36:09   41   10:34    6:45   43   36:53    2:31   42   39:27         
   44   494   660 Jeff Jacobs              50 Saint Petersburg     FL 1:37:54   40   10:13    7:01   45   40:07    2:51   39   37:44         
   45   521   675 John Woodruff            53 Saint Petersburg     FL 1:44:06   23    8:23    7:12   46   45:35    2:11   43   40:46         
   46   539   545 Mark Cartier             52 Lincroft             NJ 1:47:48   44   13:27    7:53   44   38:21    4:11   44   43:56         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    44   577 Clyde Ball               56 Sapphire             NC 1:02:50    1    6:55    3:53    1   25:45    0:54    1   25:25         
    2   125    19 Tom Warner               59 Clearwater           FL 1:10:24    4    7:40    3:49    3   28:48    0:59    4   29:09         
    3   141   585 Paul Hough               57 Tampa                FL 1:11:36    5    7:42    3:55   11   31:57    1:00    2   27:05         
    4   164   582 William Van Nostrand     56 East Setauket        NY 1:13:07    2    6:56    4:58    6   29:32    1:33    6   30:09         
    5   190   593 Timothy Ettridge         59 Groveland            FL 1:14:49    7    7:57    4:52   12   32:17    1:17    3   28:28         
    6   203   581 Gary Roy                 56 Sarasota             FL 1:15:33   12    8:26    5:05    5   29:24    1:27    9   31:13         
    7   211   572 Rodney Daulton           55 New Port Richey      FL 1:15:53    8    8:12    5:22    2   28:30    1:41   11   32:09         
    8   222   587 Stuart Mellish           57 Saint Petersburg     FL 1:16:23   14    9:01    5:27    8   31:19    1:15    5   29:22         
    9   226    23 George Labanca           59 Clearwater           FL 1:16:27   11    8:26    5:21   10   31:32    0:49    7   30:22         
   10   300   578 Lou Buenaventura         56 Tampa                FL 1:20:33   10    8:18    5:28   15   32:43    1:38   12   32:27         
   11   316    18 David Longacre           56 Tampa                FL 1:21:38    6    7:53    4:41    7   30:44    1:32   14   36:50         
   12   327   574 David Graybill           55 Pendleton            IN 1:22:09   15    9:29    6:34   14   32:29    1:46   10   31:53         
   13   328   595 John Koskovich           59 Milford              MI 1:22:12   22   12:29    5:11    9   31:23    2:02    8   31:09         
   14   379   571 Craig Cameron            55 Brandon              FL 1:25:45    3    7:39    5:39   18   33:24    2:54   13   36:10         
   15   383   586 Bob Loeper               57 Tampa                FL 1:25:57   13    8:49    5:37   16   32:51    1:11   16   37:31         
   16   412   589 Rod Hershberger          58 Sarasota             FL 1:28:53    9    8:13    6:02   13   32:21    2:13   18   40:06         
   17   418   591 Alan Robbins             58 Hobe Sound           DC 1:29:59   16   10:05    6:12    4   29:06    2:50   21   41:47         
   18   429   583 Fred Bartholomew         57 Lakewood Ranch       FL 1:31:33   17   10:49    6:20   20   34:27    1:29   17   38:30         
   19   461   590 Dennis Houseman          58 Lutz                 FL 1:34:47   19   11:09    8:20   17   33:02    2:00   19   40:18         
   20   468   584 Jeffrey Franklin         57 Clearwater           FL 1:35:33   18   11:02    6:19   21   35:07    1:53   20   41:13         
   21   478   579 Nelson Cardona           56 Valrico              FL 1:36:38   20   12:09    7:49   22   36:46    2:56   15   37:00         
   22   510   575 Al Najjar                55 Tampa                FL 1:40:49   21   12:17    5:45   19   34:26    1:47   22   46:36         
   23   545   580 Kim Jones                56 Ruskin               FL 1:51:25   23   12:35    8:47   23   39:37    2:51   23   47:37         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    74   613 Mark Carrier             63 Daytona Beach        FL 1:06:28    1    6:24    3:52    3   27:46    0:56    1   27:32         
    2    80   598 Robert Brockett          60 Lecanto              FL 1:07:20    5    7:42    4:30    1   25:19    1:17    2   28:33         
    3   114   603 Geoff Strange            60 New Port Richey      FL 1:09:53    2    7:04    4:33    2   26:39    1:19    5   30:20         
    4   157    21 Alan Schrader            60 Clearwater           FL 1:12:46   16    9:24    3:28    7   30:21    0:46    4   28:49         
    5   163   610 Randall Brown            62 Sanford              FL 1:13:04    6    7:45    4:48    5   29:14    0:57    6   30:22         
    6   224   599 Gregory Lynch            60 Sugarloaf Shores     FL 1:16:24    8    8:15    5:20    8   30:30    1:27    8   30:54         
    7   227   605 Gary Burch               61 Dunedin              FL 1:16:30    9    8:18    5:14    6   29:38    1:26    9   31:56         
    8   250   615 Steve Largo              63 Sarasota             FL 1:17:53   13    9:00    4:33   20   33:25    2:16    3   28:41         
    9   276   611 Joaquin Arias            63 Naples               FL 1:19:26   17    9:33    7:18    4   28:05    1:54   10   32:39         
   10   286   617 Patrick Schultz          63 Wimauma              FL 1:19:53   19    9:37    5:31   15   31:57    2:12    7   30:37         
   11   295   604 Bob Whisenant            60 Palmetto             FL 1:20:20    4    7:30    5:40   13   31:50    2:08   13   33:14         
   12   307   619 Tony Walton              63 Dunedin              FL 1:20:59   11    8:53    4:53   19   32:59    1:16   12   33:01         
   13   320    22 David Perkey             64 Dunedin              FL 1:21:50    7    8:08    5:06   17   32:08    1:59   17   34:31         
   14   336     7 Jack Helinger            63 St  Petersburg       FL 1:22:37   12    8:56    6:43   12   31:35    2:24   11   33:00         
   15   349    16 David Tilki              61 Oldsmar              FL 1:23:47   21   10:19    5:17   18   32:36    1:28   16   34:08         
   16   392   608 Clark Parry              61 Holiday              FL 1:26:35   10    8:31    7:30   16   32:03    4:26   15   34:07         
   17   403   612 Robert Brown             63 Oldsmar              FL 1:27:59   15    9:21    8:45   23   35:11    1:05   14   33:40         
   18   448   665 Kim Anderson             60 Terra Ciega          FL 1:33:33   24   13:07    7:06   10   31:26    3:57   19   38:00         
   19   462   601 David Ottinger           60 St Pete Beach        FL 1:34:48   23   11:35    7:15   21   34:23    1:27   21   40:10         
   20   463   614 Joseph Kelly             63 Fort Myers           FL 1:34:50   14    9:14    6:25   11   31:35    2:50   23   44:48         
   21   471   658 Thomas Wright            64 Tarpon Springs       FL 1:35:56   22   11:13    7:53   22   34:58    2:33   20   39:22         
   22   479   621 Stephen Michelini        64 Tampa                FL 1:36:40   18    9:36    8:21    9   30:39    2:35   24   45:31         
   23   512   616 Bill Mestrezat           63 Sarasota             FL 1:41:06   20    9:52    8:17   24   35:44    2:56   22   44:20         
   24   542   607 Walter Inman             61 Odessa               FL 1:49:34   25   19:30           25 1:20:44    4:50   18   37:57         
   25     0   618 Kevin Simmons            63 Lake Mary            FL            3    7:27    6:03   14   31:56                              
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   117   632 Don Utsinger             67 Sarasota             FL 1:10:02    1    7:32    3:39    2   28:04    0:58    3   29:51         
    2   120   635 John Strait              68 New Port Richey      FL 1:10:09    2    7:38    4:57    1   26:58    0:57    1   29:41         
    3   231   625 Gary Bonacorsi           66 Seminole             FL 1:16:44    5    8:42    5:03    4   31:52    1:19    2   29:50         
    4   274   636 Terry Stegner            69 Hudson               FL 1:19:21    3    7:41    5:14    3   31:44    0:54    5   33:50         
    5   350   629 Thomas Bell              67 Stpetersburg         FL 1:23:52    8   10:01    4:39    5   33:26    1:30    6   34:17         
    6   466   634 Dennis Crow              68 Palm Harbor          FL 1:35:15    6    9:09    6:06    7   34:27    2:28   10   43:08         
    7   477   628 Thomas McCaffrey         66 Tampa                FL 1:36:28    4    8:22    6:47    8   35:19    2:09   11   43:52         
    8   486   624 James Sheehan            65 Saint Petersburg     FL 1:37:18   10   11:59    6:47   11   37:20    2:58    8   38:16         
    9   498   630 Greg Kaputa              67 Tampa                FL 1:38:20   12   14:50    8:01    9   35:31    2:59    7   37:00         
   10   506   626 Tom Bruening             66 Venice               FL 1:39:16    9   10:07    7:15   10   37:19    2:15    9   42:22         
   11   509   633 Kevin Kilbane            67 Scc                  FL 1:40:47   11   13:07   17:39    6   33:47    4:05    4   32:12         
   12   528   631 Witold Ostrenko          67 Tampa                FL 1:46:55    7    9:43    6:41   12   38:45    2:37   12   49:12         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   134   654 Roger Little             74 Saint Petersburg     FL 1:10:58    3    8:28    4:53    1   28:43    1:39    1   27:17         
    2   161   637 Mike Mabry               70 Valrico              FL 1:13:01    2    7:52    4:35    2   29:12    0:52    2   30:32         
    3   209   641 Sam Nall                 71 Homosassa            FL 1:15:50    1    7:50    4:46    3   30:41    0:57    3   31:38         
    4   360   639 Harry Williams           70 Tampa                FL 1:24:35    5   10:24    6:43    5   32:42    2:53    4   31:55         
    5   381   638 Bo Webster               70 Odessa               FL 1:25:45    4    9:06    5:06    4   31:24    1:28    6   38:43         
    6   516   643 Paul Timm                71 Wimauma              FL 1:41:57    7   11:37    9:03    6   39:19    3:31    5   38:30         
    7   538   646 Harold Singer            73 Largo                FL 1:47:47    6   11:30    7:28    7   39:40    1:35    7   47:36         
    8   569   642 Albert Robinson          71 Palm Harbor          FL 2:07:16    8   14:28    9:15    8   42:24    1:47    8   59:24         
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   168   678 Don Ardell               76 Saint Petersburg     FL 1:13:19    1    8:24    4:28    1   28:16    2:05    1   30:09         
    2   564    39 Mark Parish              77 Safety Harbor        FL 1:59:50    2   12:11    7:44    2   39:42    2:34    2   57:41         
    3   576   647 Jim Schlundt             75 Naples               FL 2:25:11    3   16:38            3 1:06:23    4:29    3 1:07:39         
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   565   648 Bob Ranta                82 Sun City Center      FL 2:00:35    1   13:03   15:22    1   36:02    4:12    1   51:58         
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   215   484 Joshua Henkle            32 Averill Park         NY 1:16:10    1    7:42    6:07    2   31:25    0:56    1   30:02         
    2   321   487 Chris Peters             37 Bradenton            FL 1:21:52    2    8:04    4:48    1   30:38    1:18    3   37:06         
    3   398   488 Paul Pekrul              39 Seminole             FL 1:27:06    3    8:27    6:57    4   35:44    1:25    2   34:35         
    4   458   482 Spencer Ashley           24 Ocala                FL 1:34:34    6   11:17    4:49    5   36:44    2:57    4   38:48         
    5   497   483 Justin Wortley           31 Wesley Chapel        FL 1:38:09    5   10:14    7:52    6   37:10    2:09    5   40:45         
    6   513   486 Joshua Gilmore           37 Brandon              FL 1:41:10    4    9:35    6:25    3   32:30    2:00    6   50:43         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   176   491 Brian Schultz            41 St Augustine         FL 1:13:54    2    7:43    5:29    6   29:40    0:44    1   30:20         
    2   210   492 Jerry White              41 Tampa                FL 1:15:52    4    8:30    4:32    2   27:48    1:23    5   33:41         
    3   216    30 Paul Arnold              46 Tarpon Springs       FL 1:16:12    3    8:18    4:50    1   27:31    1:59    4   33:36         
    4   233   500 Dan Tillwick             53 Saint Petersburg     FL 1:16:50    7    9:09    4:25    7   30:48    1:28    3   31:00         
    5   236   495 Doug Hambrecht           46 Tampa                FL 1:16:59    9    9:28    6:39    4   28:58    1:35    2   30:20         
    6   269   499 Tim Ferguson             50 Seminole             FL 1:18:54    6    9:05    5:07    3   28:34    1:33    6   34:37         
    7   345   653 Ryan Rager               40 Palm Harbor          FL 1:23:39    1    6:34    6:20    5   29:40    2:34    9   38:33         
    8   358   494 Jerry Humphrey           45 Apopka               FL 1:24:18    5    8:45    5:51    9   33:48    1:09    7   34:47         
    9   368   498 Terry Carfagno           50 Rotonda West         FL 1:24:50    8    9:16    4:32    8   32:21    1:20    8   37:24         
   10   482   493 Darin Marquis            42 Tampa                FL 1:36:56   10   10:57    6:02   10   34:53    2:32   11   42:34         
   11   537   497 Chris Sharpe             47 New Smyrna Beach     FL 1:47:43   12   11:37    8:21   11   46:44    1:27   10   39:37         
   12   561   496 Perry Reed               47 Tampa                FL 1:57:31   13   11:58    7:14   12   48:20    1:37   12   48:23         
   13   574   501 Gene Stoller             63 Pompano Beacj        FL 2:16:42   11   11:01   10:09   13   56:56    2:03   13   56:34         
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    30   101 Joshua Felperin          35 Palm Harbor          FL 1:01:19    2    7:05    3:11    2   27:24    0:57    1   22:44         
    2   102   396 Erick Bertram            49 Brandon              FL 1:09:03   13    8:52    5:10    1   26:43    0:49    3   27:31         
    3   104   523 Matt Hammond             29 Saint Petersburg     FL 1:09:08    1    5:47    4:10    4   29:16    1:58    4   27:58         
    4   201    92 Keith Gauthier           34 Tampa                FL 1:15:26   20   10:09    4:19    7   31:26    2:14    2   27:19         
    5   243   558 George Campbell          53 Bradenton            FL 1:17:23    4    7:54    7:07    3   28:10    1:40   15   32:35         
    6   247   143 Darren Johnson           39 Trinity              FL 1:17:38   22   10:13    5:16    9   31:36    0:41    6   29:52         
    7   267   354 Edward Watson            45 Tampa                FL 1:18:50    6    8:08    4:38   24   35:04    0:50    7   30:10         
    8   273   239 Alexander Reiss          44 Tampa                FL 1:19:18   23   10:19    6:36    6   30:54    2:09    5   29:23         
    9   275   663 Dean Maratea             34 Saint Petersburg     FL 1:19:22    8    8:20    5:36   15   33:34    1:37    8   30:17         
   10   280   220 Andrew Widhalm           42 Palmetto             FL 1:19:38   21   10:10    4:37    8   31:34    1:21   12   31:57         
   11   296    74 David Thiemann           31 Sarasota             FL 1:20:21   17    9:48    6:16   10   31:39    1:19   11   31:21         
   12   297   381 Lenny Castiglione        47 Tampa                FL 1:20:26   11    8:35    5:41   20   34:14    1:40    9   30:17         
   13   319   533 Joey Quiroz              50 Riverview            FL 1:21:48   15    9:16    5:26   12   33:07    1:04   17   32:57         
   14   341   524 Rafael Torres            29 Orlando              FL 1:23:25    9    8:26    6:13   18   34:01    1:22   19   33:25         
   15   342    69 Timothy English          30 Casselberry          FL 1:23:27   27   10:49    5:07   14   33:21    2:03   13   32:09         
   16   346   512 Kevin Figueroa           26 Orlando              FL 1:23:44   14    8:53    5:27   22   34:41    1:31   18   33:14         
   17   357   240 Matt Rowe                44 Wesley Chapel        FL 1:24:11    7    8:19    6:44   21   34:20    2:05   16   32:44         
   18   376   517 Dan Chatlos              27 Gainesville          FL 1:25:25   10    8:28    5:41   26   35:52    1:47   20   33:39         
   19   397   144 James Lee                39 Saint Petersburg     FL 1:27:06                        19   34:11    1:01   24   36:15    2:00 
   20   405   129 Steve Kelle              38 Bradenton            FL 1:28:10   12    8:37    7:00   13   33:14    2:32   27   36:49         
   21   408   368 Steven Bossert           46 Saint Petersburg     FL 1:28:22    5    8:03    7:51   23   35:02    1:06   26   36:22         
   22   410   570 Jared Johnson            54 Milwaukee            WI 1:28:52   18   10:01    6:49    5   30:05    3:26   31   38:33         
   23   445   207 Stephen Mealy            41 Treasure Island      FL 1:33:04   26   10:45    6:30   16   33:44    2:56   33   39:11         
   24   446   102 John Okenfus             35 Tampa                FL 1:33:10   24   10:26    8:17   25   35:09    2:27   28   36:52         
   25   449   140 Kevin Baker              39 Saint Petersburg     FL 1:33:49   25   10:40    9:19   28   36:39    0:55   25   36:16         
   26   450   110 Alex Graham              36 Saint Petersburg     FL 1:33:51    3    7:53    5:43   34   45:19    1:17   21   33:42         
   27   469   226 Jim Christensen          43 Collierville         TN 1:35:36   28   10:54    7:36   32   39:51    1:10   23   36:06         
   28   473    84 Jermaine Foster          33 Saint Petersburg     FL 1:36:02   33   18:37    5:49   30   38:03    2:44   10   30:51         
   29   489    94 Michael Tucker           34 Wesley Chapel        FL 1:37:28   29   11:16    5:52   33   40:20    1:26   32   38:36         
   30   502   397 Billy Mitchell           49 Land O Lakes         FL 1:38:55   16    9:45   10:21   29   37:52    1:24   34   39:35         
   31   507   196 Jay Lleras               40 Tampa                FL 1:39:21   31   15:58   12:22   11   32:36    1:26   29   37:01         
   32   509   633 Kevin Kilbane            67 Scc                  FL 1:40:47   30   13:07   17:39   17   33:47    4:05   14   32:12         
   33   526   130 Rajesh Nair              38 Orlando              FL 1:46:26   32   17:35    6:46   35   46:32    1:09   22   34:26         
   34   532   141 Jason Contino            39 Wesley Chapel        FL 1:47:28   19   10:05    8:14   31   39:25    2:20   36   47:27         
   35   540   142 Richard Hernandez        39 Valrico              FL 1:48:25   34   18:39           36 1:00:48    1:52   30   37:24         
   36   547   387 Jitendra Khare           48 Saint Petersburg     FL 1:52:08   35   20:42    9:13   27   36:33    2:37   35   43:05         
   37   575   219 Josh Danielson           42 Wesley Chapel        FL 2:21:40   36   21:31    2:23   37 1:01:46    2:53   37   53:09         
   38     0   121 Todd Jarrett             37 Land O Lakes         FL                                                                        
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    32    60 Ciara Hopkins            17 Clermont             FL 1:01:37    3    6:01    2:58    3   25:51    0:41    6   26:08         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    81    57 Reagan Quilty            14 Saint Petersburg     FL 1:07:21    1    6:36    3:28    1   29:50    0:57    1   26:31         
    2   181    55 Jessica Blazek           13 Clermont             FL 1:14:21    2    6:45    3:25    2   32:22    0:58    2   30:53         
    3   559    56 Olivia Nelson            13 Tampa                FL 1:56:13    3    8:42    6:15    3   46:33    1:38    3   53:07         
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    43    61 A. Kaileah Blazek        18 Clermotn             FL 1:02:35    1    6:00    3:03    1   26:08    0:44    1   26:42         
    2   110    62 Mackenzie Koth           19 Wesley Chapel        FL 1:09:27    3    7:06    3:33    2   28:42    0:57    2   29:11         
    3   193    58 Kaeleigh Morehouse       15 Saint Petersburg     FL 1:15:01    4    7:06    3:48    4   33:03    0:54    3   30:12         
    4   237    59 Kate Patrice             16 Osprey               FL 1:17:03    2    7:02    3:57    3   31:39    1:13    4   33:15         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   177   147 Elizabeth Wells          21 Saint Petersburg     FL 1:13:55    2    6:54    4:25    2   30:11    1:01    1   31:25         
    2   217   145 Carly George             20 Dunedin              FL 1:16:13    1    6:50    4:26    1   30:07    1:00    3   33:53         
    3   411   151 Carly Earnest            24 Tampa                FL 1:28:53    4   10:24    6:00    4   38:37    1:17    2   32:37         
    4   480   150 Bonnie Newman            24 Tampa                FL 1:36:48    3    9:50    6:50    3   35:03    4:53    4   40:15         
    5   511   148 Alyssa Ashley            23 Ocala                FL 1:40:59    5   12:48            5   49:54    1:52    5   40:42         
    6   558   149 Carla Kellum             24 Dover                FL 1:56:05    6   12:56    4:35    6   50:54    4:34    6   43:09         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    94   165 Samantha Tromly          28 Tampa                FL 1:08:03    5    7:43    4:02    1   26:31    1:00    2   28:50         
    2    96    26 Caitlin Warner           27 Clearwater           FL 1:08:06    1    6:48    3:24    4   30:07    0:55    1   26:54         
    3   123   167 Yova Borovska            29 Saint Petersburg     FL 1:10:19    9    8:30    3:40    2   28:00    0:54    4   29:16         
    4   180   161 Sofia Benson-Goldberg    27 Tampa                FL 1:14:07    8    8:21    4:00    3   29:15    1:13    5   31:19         
    5   184   154 Arinn Bolin              25 Wimauma              FL 1:14:28    3    7:31    4:55    8   31:54    1:06    3   29:05         
    6   246   158 Kelly Williams           26 Gainesville          FL 1:17:37    6    7:51    4:35    5   30:24    1:16    8   33:34         
    7   249   163 Amanda Decker            28 Saint Petersburg     FL 1:17:42    2    7:25    5:18    7   31:11    1:23    6   32:28         
    8   322   160 Emily Andon              27 Saint Petersburg     FL 1:21:56    7    8:12    4:46    6   30:52    1:04   11   37:04         
    9   363   168 Megan Estel              29 Riverview            FL 1:24:39    4    7:38    4:52   10   36:23    1:56    9   33:51         
   10   413   166 Chelsea Brown            28 Land O Lakes         FL 1:28:58   15   12:40    5:41   11   37:00    1:00    7   32:39         
   11   415   152 Joy Lucey                25 Satellite Beach      FL 1:29:21   12    9:08    2:41   14   41:26    1:20   10   34:48         
   12   439   157 Kaitlyn Fay              26 Riverview            FL 1:32:34   10    8:31    7:18    9   35:05    2:51   14   38:51         
   13   451   169 Katherine Lamore         29 Spring Hill          FL 1:33:55   11    8:59    6:25   12   38:15    1:17   15   39:00         
   14   500   155 Leslie Demos             25 Plant City           FL 1:38:24   17   13:06    4:25   15   42:29    1:11   13   37:14         
   15   524   164 Andrea Tanner            28 Jacksonville         FL 1:45:23   16   12:46    6:47   16   47:15    1:28   12   37:08         
   16   541   159 Kristen Hawes            26 Gainesville          FL 1:49:22   13    9:24           17   57:52    1:57   16   46:30         
   17   546   162 Stephanie Sembler        27 Clearwater           FL 1:51:46   14   10:29    7:41   13   40:47    5:47   17   47:04         
   18     0   153 Jennifer Wilson          25 Tampa                FL                                                                        
   19     0   156 Lexi Kauffman            25 West Palm Beach      FL                                                                        
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    35   190 Jamie Turner             34 Memphis              TN 1:01:46    2    7:14    3:10    1   25:14    0:42    1   25:28         
    2   122   179 Shirah Levine            33 Tampa                FL 1:10:11    3    7:33    3:44    6   29:50    1:27    3   27:39         
    3   130   177 Kirsten Schmeling        32 Clearwater           FL 1:10:50   16   10:13    4:42    2   27:56    1:17    2   26:44         
    4   152   189 Tiffany Stevens          34 Saint Petersburg     FL 1:12:18    5    7:56    4:20    5   29:43    1:37    5   28:44         
    5   171   180 Lauren Silva             33 Tampa                FL 1:13:31   11    9:28    4:33    3   28:30    1:14    6   29:48         
    6   175   187 Lindsay Porter           34 Gulfport             FL 1:13:54   12    9:28    4:04    4   29:22    1:08    7   29:53         
    7   194    10 Gabriella Leclair        32 Sarasota             FL 1:15:03    4    7:49    4:28    8   31:21    0:56    8   30:30         
    8   218   181 Erin Willis              33 Dunedin              FL 1:16:16   10    9:24    5:14   12   32:05    1:45    4   27:48         
    9   265   171 Allison Schwartz         30 Tampa                FL 1:18:49    8    9:09    4:43   10   31:43    1:10   11   32:06         
   10   283   170 Melissa Ruble            30 Odessa               FL 1:19:44    1    7:12    5:34   11   31:49    2:05   14   33:05         
   11   303   186 Melissa Eddinger         34 Boca Raton           FL 1:20:35   17   10:25    4:50    9   31:27    1:48   12   32:07         
   12   317   185 Ashley Blaylock          34 Tampa                FL 1:21:40   18   10:41    4:52    7   31:11    1:40   15   33:18         
   13   354   182 April Hantzis            33 Panama City Beach    FL 1:24:03   13    9:35    6:49   13   33:15    2:10   13   32:17         
   14   364   188 Brook Rushing            34 Tampa                FL 1:24:39    9    9:19    5:28   14   33:20    2:08   16   34:26         
   15   400   178 Ashleigh Anderlik        32 Largo                FL 1:27:11   14    9:54    6:19   16   37:31    1:59    9   31:29         
   16   428   183 Brenda Lopez             33 Wesley Chapel        FL 1:31:16   21   16:53    6:44   15   33:59    1:43   10   31:59         
   17   464   173 Jessica Hoyer            31 Tampa                FL 1:34:53   15   10:03    4:19   19   42:34    1:11   18   36:48         
   18   485   175 Tonya Willroth           31 Land O Lakes         FL 1:37:04    6    8:41    6:24   17   37:54    2:01   20   42:06         
   19   490   174 Amanda Henry             31 Land O Lakes         FL 1:37:31   19   12:06    5:13   18   38:19    0:46   19   41:08         
   20   522   184 Melissa Warner           33 Orlando              FL 1:44:26   20   14:22    7:13   20   45:19    1:08   17   36:26    2:00 
   21   553   172 Stephanie Porcella       30 Tampa                FL 1:53:39    7    8:46    7:12   21   46:09    2:14   21   49:20         
   22     0   176 Lindsay Nemeth           32 Lutz                 FL                                                                        
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    72   423 Amy Keener               38 Saint Petersburg     FL 1:06:24    2    6:28    4:07    3   26:57    1:01    4   27:53         
    2    86   434 Rosa Laura Saggese Elbo  39 Tampa                FL 1:07:33    8    8:14    3:46    2   26:15    1:12    5   28:08         
    3    87   412 Kelly Cory               37 Edgewater            FL 1:07:38   12    8:30    3:52    4   28:37    0:52    1   25:50         
    4    97    34 Whit Lasseter            35 Tampa                FL 1:08:33   31   11:02    3:47    1   25:39    1:25    2   26:42         
    5   124   415 Kari Larocco             37 Tampa                FL 1:10:19    9    8:20    4:22    5   29:10    1:02    3   27:27         
    6   135   429 Angela Getty             39 Tampa                FL 1:11:10    4    7:12    4:14    8   29:37    1:01    7   29:08         
    7   149   407 Mariryan Heschmeyer      36 Venice               FL 1:12:12    6    8:03    4:22   10   29:50    1:13    6   28:46         
    8   214   422 Alison Jimenez           38 Tampa                FL 1:16:09    1    6:27    4:59   13   31:26    1:43    8   31:36         
    9   244   436 Michelle Ziglar          39 Tampa                FL 1:17:29    3    6:40    4:41   15   31:32    0:57   15   33:40         
   10   252   414 Johanna Doege-Bayliss    37 Saint Petersburg     FL 1:18:08   17    9:32    4:32    7   29:37    1:13   12   33:16         
   11   287   405 Karen Ziv                35 Myakka City          FL 1:19:53   10    8:23    4:58   14   31:28    1:22   16   33:44         
   12   288   413 Michelle Delaney         37 Sebring              FL 1:19:55    7    8:14    4:58    9   29:44    1:32   22   35:28         
   13   292   416 Michelle Maloy           37 Saint Petersburg     FL 1:20:12   14    9:04    5:09    6   29:30    1:08   21   35:23         
   14   305   426 Vanessa Arndt            39 Lutz                 FL 1:20:43   19    9:34    5:19   11   30:53    1:25   14   33:35         
   15   311   421 Mallory Dimmitt          38 Telluride            CO 1:21:06    5    7:55    4:43   16   32:09    1:23   19   34:57         
   16   337   410 Allison Snow             36 Dunedin              FL 1:22:50   13    8:52    5:08   20   35:08    0:59   11   32:44         
   17   373   411 Stacy Sourini            36 Safety Harbor        FL 1:25:06   21    9:40    5:28   21   35:52    1:56   10   32:13         
   18   378   400 Meggan Johnson           35 Orlando              FL 1:25:42   20    9:37    5:30   12   31:20    2:01   25   37:16         
   19   393   672 Rebecca Michaelson       35 Tampa                FL 1:26:41   15    9:11    6:26   17   34:38    2:03   17   34:24         
   20   394   438 Abbie Hundt              39 Wesley Chapel        FL 1:26:51   11    8:23    6:22   26   36:34    1:04   18   34:30         
   21   416   649 Kelly Victory            38 Tarpon Springs       FL 1:29:38   22    9:44    6:01   27   37:48    2:35   13   33:32         
   22   419   425 Dawn Arenella            39 Ponte Vedra Beach    FL 1:30:20   30   10:48    6:04   25   36:24    2:06   20   34:59         
   23   431   428 Andrea Bennett           39 Tampa                FL 1:31:46   25    9:56    6:06   23   36:08    1:52   26   37:46         
   24   447   409 Leah Palmer              36 Gulf Breeze          FL 1:33:30   26   10:08    6:08   19   34:49    1:48   27   40:39         
   25   453   403 Leigh Hughes             35 Tampa                FL 1:34:12   29   10:21    8:06   31   42:08    1:43    9   31:57         
   26   454   406 Christine Freiherr       36 Tampa                FL 1:34:14   16    9:25    6:26   22   36:00    1:38   28   40:47         
   27   470   430 Jennifer Inman           39 Tampa                FL 1:35:46   23    9:52    8:50   29   38:35    1:24   24   37:07         
   28   474   435 Glenda Sparrow           39 Tampa                FL 1:36:03   18    9:33    7:26   18   34:42    2:34   29   41:50         
   29   493   440 Constance Trojanowski    39 Tampa                FL 1:37:48   33   11:59    6:38   28   38:21    3:54   23   36:59         
   30   536   439 Danielle Perkins         39 Bradenton            FL 1:47:42   27   10:15    7:23   33   45:08    2:37   30   42:21         
   31   550   437 Gabriela Hernandez       39 Valrico              FL 1:52:21   24    9:55    8:03   34   48:04    1:39   31   44:43         
   32   554   417 Jessica Zamora           37 Saint Petersburg     FL 1:53:42   32   11:16    9:40   30   41:54    1:54   32   48:59         
   33   571   433 Lisa Punzo               39 Tampa                FL 2:09:41   34   12:22   12:20   32   44:26    7:25   33   53:10         
   34     0   427 Kristin Bautel           39 Montclair            NJ           28   10:20    6:26   24   36:16                              
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    40   463 Heather Butcher          42 North Port           FL 1:02:20    4    6:40    3:13    7   27:59    0:53    1   23:36         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    69   465 Claudia McCoy            42 Trinity              FL 1:06:07    6    8:19    3:48    3   27:59    1:10    1   24:53         
    2   101   664 Betsy Langan             42 Tampa                FL 1:08:52    2    7:44    4:12    4   28:01    1:01    3   27:57         
    3   106    29 Monika Cassidy           44 Tampa                FL 1:09:14   10    8:39    3:59    1   26:55    1:02    4   28:41         
    4   121   476 Lisa McFadden            44 Seminole             FL 1:10:09    3    8:10    3:29    2   27:38    0:59    6   29:54         
    5   167   443 Janet Cramer             40 Tampa                FL 1:13:12    1    7:37    4:47    9   29:58    1:36    5   29:16         
    6   173   471 Christin Calvert         43 Winter Park          FL 1:13:40   11    8:40    4:32   13   31:22    1:27    2   27:40         
    7   179    13 Nicole Chapman           42 Sarasota             FL 1:14:04    9    8:27    4:37    7   29:38    1:14    7   30:09         
    8   228   448 Kim Snow                 40 Saint Petersburg     FL 1:16:31   22   10:18    5:08    5   29:00    1:33    8   30:34         
    9   229   467 Nicole Stone             42 Telluride            CO 1:16:34    8    8:25    4:35    6   29:08    1:24   15   33:03         
   10   245   446 Amy Plaisted             40 Bartow               FL 1:17:33   12    8:48    4:42   10   30:07    1:24   13   32:34         
   11   264   466 Debby Pike               42 Riverview            FL 1:18:47   17    9:42    4:43   14   31:36    0:48   10   32:00         
   12   272   445 Cindy Peterson           40 Land O Lakes         FL 1:19:04   13    9:13    5:01   11   30:55    1:34   12   32:23         
   13   301    33 Jules Stewart            44 Saint Petersburg     FL 1:20:34   19    9:49    4:58   16   32:26    1:18   11   32:05         
   14   308   451 Patti Sardinas           40 Tampa                FL 1:20:59    7    8:23    5:10   12   31:09    1:49   18   34:29         
   15   324   454 Lindy Fireline           41 Bradenton            FL 1:22:00    5    8:18    4:47    8   29:41    1:29   22   37:47         
   16   329   477 Vicki Musselman          44 Avon Park            FL 1:22:14   20    9:50    6:06   15   31:42    1:39   14   32:59         
   17   351   468 Tammy O'Neil             42 Wesley Chapel        FL 1:23:53   14    9:22    6:30   21   35:27    1:43    9   30:53         
   18   374   453 Linae Boehme-Terrana     41 Saint Petersburg     FL 1:25:14   21   10:08    5:41   19   33:34    1:19   19   34:34         
   19   399   457 Amy Smith                41 Land O Lakes         FL 1:27:08   15    9:32    6:28   22   35:46    1:50   16   33:33         
   20   409   474 Sherri Lennon            44 Tampa                FL 1:28:28   18    9:48    6:50   18   33:23    1:29   20   37:01         
   21   437   473 Tammie Chamberlain       44 Sarasota             FL 1:32:30   27   11:36    6:11   20   35:25    2:06   21   37:14         
   22   452   475 Lorraine Macneil Silvei  44 Oakville             ON 1:34:06    4    8:17    8:49   24   39:30    3:19   17   34:14         
   23   496   462 Jessica Boson            42 Sarasota             FL 1:38:07   28   12:20    6:12   17   32:55    1:19   26   45:22         
   24   515   444 Kelley Houston           40 Tampa                FL 1:41:48   24   11:10    6:05   23   38:28    1:39   25   44:28         
   25   520   449 Jennifer Putnam          40 Riverview            FL 1:43:35   25   11:12    7:00   29   44:45    2:16   23   38:24         
   26   530   452 Melissa Wells            40 Sarasota             FL 1:47:19   16    9:35    8:05   25   41:51    4:54   24   42:56         
   27   543   442 Kristin Beck             40 Parrish              FL 1:50:28   23   10:22    7:19   27   43:57    2:48   27   46:04    2:00 
   28   563   478 Chrissy Rowe             44 Wesley Chapel        FL 1:59:23   30   14:08    8:38   30   48:22    2:09   28   46:07         
   29   566   450 Beth Reed                40 Tampa                FL 2:04:17   31   16:00    8:53   26   43:02    3:24   29   53:00         
   30   570   472 Tina Danielson           43 Wesley Chapel        FL 2:09:40   26   11:22   13:23   31   48:59    2:48   30   53:09         
   31   572   456 Katie Sheffield          41 Tampa                FL 2:09:42   29   13:29   11:15   28   44:28    7:21   31   53:11         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    45   275 Kerry Simmons            48 Lake Mary            NY 1:03:01    3    6:12    3:36    1   26:13    0:56    1   26:05         
    2   107    12 Jackie Miller            46 Sarasota             FL 1:09:17    7    7:31    4:05    2   27:33    1:01    2   29:08         
    3   127   284 Mandy Zipf               49 Belleair             FL 1:10:31    2    6:08    4:15    6   29:27    1:13    3   29:30         
    4   160   256 Michele Small            46 Tampa                FL 1:12:57    5    7:00    4:32    4   29:00    1:14    8   31:13         
    5   197   254 Emilie Moore             46 Saint Petersburg     FL 1:15:10    6    7:25    5:12   14   31:44    1:05    4   29:46         
    6   212   268 Patricia Daulton         48 New Port Richey      FL 1:15:56   13    8:29    5:01    5   29:03    1:49   10   31:35         
    7   234   269 Renata Dent              48 Vienna               VA 1:16:51   10    7:38    4:49   13   31:33    1:43    7   31:10         
    8   241   264 Angel Sexton             47 Tampa                FL 1:17:13    9    7:34    4:47   10   30:04    1:58   12   32:52         
    9   270   676 Tonya Boruck             46 Odessa               FL 1:18:55   25    9:29    5:12    9   30:02    1:42   11   32:32         
   10   277   272 Paula Lunt               48 Tenants Harbor       ME 1:19:27   38   11:12    5:56    8   29:56    0:56    9   31:28         
   11   279   262 Tess Rosales             47 Sarasota             FL 1:19:31   19    9:01    5:42   20   32:50    1:46    5   30:14         
   12   282   273 Kimberly Lyn Moses       48 Tampa                FL 1:19:40   27    9:33    5:14   19   32:37    1:47    6   30:31         
   13   302   263 Lisa Ross                47 Lutz                 FL 1:20:34    4    6:50    4:34    7   29:47    1:25   26   37:59    2:00 
   14   314   274 Debbie Ozner-Anderson    48 Terra Ceia           FL 1:21:29    8    7:32    4:56   11   30:21    1:18   23   37:23         
   15   318    15 Ren Hardman Schrock      49 Sarasota             FL 1:21:45   12    8:18    5:36   16   32:06    1:24   16   34:23         
   16   326   251 Karin Doty               46 Sebring              FL 1:22:05   18    8:59    5:08   18   32:21    1:22   15   34:16         
   17   333   243 Elena Dolskaya           45 Saint Petersburg     FL 1:22:20   23    9:17    5:14   12   31:30    1:39   17   34:42         
   18   347   260 Jodie Peters             47 Saint Petersburg     FL 1:23:44   36   11:03    5:34    3   28:39    2:04   22   36:27         
   19   353   283 Julie Knight             49 Lakewood Ranch       FL 1:24:03   35   11:02    5:43   15   31:51    1:18   14   34:11         
   20   377   259 Veronica Kilkelly        47 Tampa                FL 1:25:36   17    8:54    5:32   21   33:13    1:56   20   36:03         
   21   395   250 Holly Cassidy            46 Ormond Beach         FL 1:27:04   11    7:47    6:13   34   38:29    0:55   13   33:42         
   22   402   245 Kelly Mayo               45 Tampa                FL 1:27:34   28    9:41    5:27   17   32:18    1:32   28   38:39         
   23   407   253 Becky McConnell          46 Seminole             FL 1:28:14   32   10:06    6:05   22   34:43    1:19   21   36:03         
   24   422   241 Laura Albee              45 Saint Petersburg     FL 1:30:31   22    9:14    6:45   33   38:17    1:17   18   35:00         
   25   425   252 Julie Hays               46 Palm Harbor          FL 1:31:01   21    9:08    7:59   26   35:59    2:42   19   35:14         
   26   427   244 Jane Fulton              45 Sarasota             FL 1:31:13   15    8:45    6:24   25   35:43    0:59   29   39:23         
   27   435   282 Claudia Bundschu         49 Gulfport             FL 1:32:05   14    8:32    5:52   35   38:37    1:39   24   37:27         
   28   441   255 Liz Price                46 Rivreview            FL 1:32:50   16    8:46    7:05   24   34:58    4:07   25   37:57         
   29   443   277 Darcelle Welker          48 Land O Lakes         FL 1:32:55   20    9:02    6:23   27   36:11    1:22   31   40:00         
   30   457   246 Amy Nizamoff             45 Plant City           FL 1:34:23   30    9:59    6:03   31   37:31    1:26   30   39:26         
   31   481   279 Kim Weinstock            48 Land O Lakes         FL 1:36:49   31   10:05    7:51   23   34:55    1:12   33   42:47         
   32   499   267 Stephanie Thoresen       47 Dunedin              FL 1:38:21   34   10:37    9:58   30   37:23    1:57   27   38:28         
   33   501   258 Wendy Davis              47 Sarasota             FL 1:38:54   24    9:25    6:58   32   37:34    1:41   34   43:17         
   34   508   242 Samantha Bierhorst       45 Wesley Chapel        FL 1:39:28   37   11:10    7:39   28   36:25    2:30   32   41:46         
   35   517   249 Jennifer Biles           46 Lutz                 FL 1:42:48   33   10:16    6:43   37   39:36    2:04   35   44:12         
   36   519   257 Julie Daniel             47 Sarasota             FL 1:43:00   26    9:32    7:00   29   36:46    1:41   39   48:03         
   37   535   248 Kelley McMahon           45 Valrico              FL 1:47:37   29    9:57    8:36   36   39:32    3:47   37   45:48         
   38   551   261 Holly Reilly             47 Seffner              FL 1:52:53    1    4:55   10:22   39   45:40    4:01   38   47:56         
   39   560   278 Melisa Felton            48 Tampa                FL 1:57:08   39   14:07   10:11   38   45:25    1:53   36   45:34         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    98   306 Kim Miller               54 Osprey               FL 1:08:36    2    7:12    4:00    1   27:04    1:06    1   29:16         
    2   128   661 Sanchez Bernadine        54 Tampa                FL 1:10:34    1    6:52    3:59    2   27:40    1:06    3   30:58         
    3   174    17 Carol Birch              53 Tampa                FL 1:13:44    4    8:09    4:15    3   28:33    1:19    5   31:29         
    4   205   297 Lynne Krueger            52 Saint Petersburg     FL 1:15:42    6    9:30    5:58    4   29:07    1:17    2   29:52         
    5   225   289 Shari Palasti            50 Tampa                FL 1:16:25    5    8:21    4:37    6   30:37    1:29    4   31:23         
    6   299   287 Theresa George           50 Dunedin              FL 1:20:32    3    7:37    5:38    7   31:39    1:14    7   34:25         
    7   334   301 Laura Hovan              53 Valrico              FL 1:22:32    7    9:44    6:19    5   30:36    2:21    6   33:34         
    8   430   304 Donna Miller             53 Saint Petersburg     FL 1:31:45    8   10:20    5:27   11   37:21    0:58    9   37:42         
    9   436   307 Michele Musto            54 Lutz                 FL 1:32:09   10   10:53    8:36   10   35:58    1:35    8   35:09         
   10   472   290 Amy Rahn                 50 Tampa                FL 1:35:56   14   15:52    7:01    8   31:51    3:25   10   37:49         
   11   484   299 Renee Sheehan            52 Tampa                FL 1:37:00    9   10:20    6:13    9   35:34    1:50   12   43:04         
   12   523   303 Sonia Florence           53 Safety Harbor        FL 1:44:51   11   12:00    9:43   14   42:14    1:55   11   39:01         
   13   556   286 Kathryn Champion         50 Gulfport             FL 1:54:39   12   13:42   47:40                 3:35   15   53:18         
   14   557   288 Julie Graton             50 Tampa                FL 1:55:25   13   14:36    9:33   12   39:47    2:21   14   49:09         
   15   562   292 Janette Blanco           50 Wesley Chapel        FL 1:57:32   16   20:09    7:45   13   41:01    3:00   13   45:38         
   16   573   296 Sandra Galpin            51 Tampa                FL 2:12:49   15   17:08    9:39   15   44:12    2:31   16   59:20         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   256   308 Carol McKenna            55 Tierra Verde         FL 1:18:32    2    8:40    4:43    2   31:18    1:27    2   32:26         
    2   259   318 Marja Wolf               58 Lutz                 FL 1:18:36    5    9:37    4:10    1   30:49    1:16    3   32:45         
    3   263   311 Cathy Collins            56 Saint Petersburg     FL 1:18:44    4    8:48    5:58    3   33:09    1:35    1   29:16         
    4   366   668 Nina Boone               55 Clearwater           FL 1:24:41    1    8:08    5:30    4   33:26    1:21    5   36:18         
    5   433    31 Sally Smith              56 Largo                FL 1:31:59    9   15:26    6:05    5   34:16    1:37    4   34:37         
    6   459   314 Jeanne Conklin           57 Fort Myers           FL 1:34:34    3    8:42    6:09    6   34:59    0:58    9   43:48         
    7   488   316 Maggie Adler             58 Sarasota             FL 1:37:24    6    9:38    5:42    7   36:35    1:39   10   43:53         
    8   518   309 Diane Shadix             55 Land O Lakes         FL 1:42:55    7   10:59    8:15   10   41:46    2:00    7   39:57         
    9   529   315 Linda Teresi             57 Wesley Chapel        FL 1:47:07   10   15:30    8:35   11   41:58    2:49    6   38:17         
   10   534   312 Anne Azzoli              56 Land O Lakes         FL 1:47:37    8   13:01   11:11    9   38:55    3:15    8   41:17         
   11   544   317 Michele McCutcheon       58 Land O Lakes         FL 1:50:46   11   17:06    6:47    8   37:15    2:30   11   47:11         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   207   327 Diane Ragalie            62 Highland Park        IL 1:15:45    1    7:16    4:11    1   29:31    1:27    1   33:22         
    2   258   323 Nancy Wentink            60 Bradenton            FL 1:18:32    2    7:46    5:33    2   29:38    1:24    2   34:12         
    3   388    20 Karen Stromberg-Werder   60 Clearwater           FL 1:26:14    5   11:36    5:14    3   30:02    1:56    3   37:28         
    4   421   324 Teresa Grimes            61 Dunnellon            FL 1:30:22    3   10:06    6:47    4   33:00    1:36    5   38:54         
    5   475   325 Lynn Gray                62 Tampa                FL 1:36:05    7   13:11    7:22    6   36:43    1:16    4   37:35         
    6   492   328 Jeanne Coleman           63 Tampa                FL 1:37:33    4   10:56    6:42    5   34:08    2:48    6   43:01         
    7   533   326 Kathy Johnson            62 Riverview            FL 1:47:31    6   11:37    6:23    7   39:39    1:21    7   48:32         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   189   334 Sandy Meneley            67 Holmes Beach         FL 1:14:47    2    8:46    4:46    1   30:47    1:28    1   29:01         
    2   365   332 Kathleen Curtis          66 Naples               FL 1:24:39    4    9:52    5:31    3   33:15    1:56    3   34:07         
    3   390   329 Lindsay Bell             65 Saint Petersburg     FL 1:26:29    5   11:08    5:18    5   34:35    1:26    2   34:03         
    4   396   330 Sofia Bereza             65 Clearwater           FL 1:27:05    3    9:39    5:26    2   32:25    1:43    4   37:54         
    5   444   333 Anne Page                66 S. Pasadena          FL 1:33:03    1    7:34    6:28    4   34:22    1:46    5   42:56         
    6   548   331 Lucretia Stolzman        65 Largo                FL 1:52:15    6   12:11    7:30    6   39:28    1:48    6   51:19         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   568   336 Karen Hasque             71 Lutz                 FL 2:05:30    1   31:19    7:31    1   39:56    2:51    1   43:55         
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   527   399 Kate Tombillo            33 Wesley Chapel        FL 1:46:51    1    9:33    6:45    1   36:18    2:30    1   51:47         
    2   567   398 Nelie Boehle             28 Palmetto             FL 2:05:23    2   10:25    8:24    2   47:54    1:40    2   57:02         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   384   461 Jayne Lineberry          41 Davenport            FL 1:26:01    2    9:45    5:15    1   35:19    1:22    1   34:22         
    2   483   469 Michelle Majercin        42 Bradenton            FL 1:36:57    1    9:17    5:40    3   36:28    1:35    2   44:00         
    3   505    41 Pascale Botvinik         56 Temple Terrace       FL 1:39:13    3   10:19    6:12    2   35:44    2:25    4   44:34         
    4   514   470 Jennifer Watson          42 Gainesville          FL 1:41:12    4   10:52    7:34    4   36:40    1:37    3   44:31         
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   184   154 Arinn Bolin              25 Wimauma              FL 1:14:28    1    7:31    4:55    3   31:54    1:06    1   29:05         
    2   287   405 Karen Ziv                35 Myakka City          FL 1:19:53    3    8:23    4:58    2   31:28    1:22   10   33:44         
    3   308   451 Patti Sardinas           40 Tampa                FL 1:20:59    4    8:23    5:10    1   31:09    1:49   12   34:29         
    4   351   468 Tammy O'Neil             42 Wesley Chapel        FL 1:23:53    9    9:22    6:30    7   35:27    1:43    2   30:53         
    5   354   182 April Hantzis            33 Panama City Beach    FL 1:24:03   11    9:35    6:49    4   33:15    2:10    6   32:17         
    6   363   168 Megan Estel              29 Riverview            FL 1:24:39    2    7:38    4:52    8   36:23    1:56   11   33:51         
    7   394   438 Abbie Hundt              39 Wesley Chapel        FL 1:26:51    5    8:23    6:22    9   36:34    1:04   13   34:30         
    8   400   178 Ashleigh Anderlik        32 Largo                FL 1:27:11   14    9:54    6:19   12   37:31    1:59    3   31:29         
    9   411   151 Carly Earnest            24 Tampa                FL 1:28:53   21   10:24    6:00   18   38:37    1:17    7   32:37         
   10   413   166 Chelsea Brown            28 Land O Lakes         FL 1:28:58   29   12:40    5:41   10   37:00    1:00    8   32:39         
   11   416   649 Kelly Victory            38 Tarpon Springs       FL 1:29:38   13    9:44    6:01   13   37:48    2:35    9   33:32         
   12   428   183 Brenda Lopez             33 Wesley Chapel        FL 1:31:16   36   16:53    6:44    5   33:59    1:43    5   31:59         
   13   430   304 Donna Miller             53 Saint Petersburg     FL 1:31:45   19   10:20    5:27   11   37:21    0:58   17   37:42         
   14   451   169 Katherine Lamore         29 Spring Hill          FL 1:33:55    8    8:59    6:25   15   38:15    1:17   19   39:00         
   15   453   403 Leigh Hughes             35 Tampa                FL 1:34:12   20   10:21    8:06   25   42:08    1:43    4   31:57         
   16   481   279 Kim Weinstock            48 Land O Lakes         FL 1:36:49   17   10:05    7:51    6   34:55    1:12   26   42:47         
   17   485   175 Tonya Willroth           31 Land O Lakes         FL 1:37:04    6    8:41    6:24   14   37:54    2:01   24   42:06         
   18   490   174 Amanda Henry             31 Land O Lakes         FL 1:37:31   28   12:06    5:13   16   38:19    0:46   22   41:08         
   19   493   440 Constance Trojanowski    39 Tampa                FL 1:37:48   26   11:59    6:38   17   38:21    3:54   15   36:59         
   20   500   155 Leslie Demos             25 Plant City           FL 1:38:24   31   13:06    4:25   27   42:29    1:11   16   37:14         
   21   518   309 Diane Shadix             55 Land O Lakes         FL 1:42:55   23   10:59    8:15   23   41:46    2:00   21   39:57         
   22   520   449 Jennifer Putnam          40 Riverview            FL 1:43:35   24   11:12    7:00   30   44:45    2:16   18   38:24         
   23   522   184 Melissa Warner           33 Orlando              FL 1:44:26   34   14:22    7:13   32   45:19    1:08   14   36:26    2:00 
   24   523   303 Sonia Florence           53 Safety Harbor        FL 1:44:51   27   12:00    9:43   26   42:14    1:55   20   39:01         
   25   530   452 Melissa Wells            40 Sarasota             FL 1:47:19   12    9:35    8:05   24   41:51    4:54   27   42:56         
   26   534   312 Anne Azzoli              56 Land O Lakes         FL 1:47:37   30   13:01   11:11   19   38:55    3:15   23   41:17         
   27   535   248 Kelley McMahon           45 Valrico              FL 1:47:37   16    9:57    8:36   20   39:32    3:47   31   45:48         
   28   536   439 Danielle Perkins         39 Bradenton            FL 1:47:42   18   10:15    7:23   31   45:08    2:37   25   42:21         
   29   541   159 Kristen Hawes            26 Gainesville          FL 1:49:22   10    9:24           38   57:52    1:57   33   46:30         
   30   546   162 Stephanie Sembler        27 Clearwater           FL 1:51:46   22   10:29    7:41   21   40:47    5:47   34   47:04         
   31   550   437 Gabriela Hernandez       39 Valrico              FL 1:52:21   15    9:55    8:03   35   48:04    1:39   28   44:43         
   32   553   172 Stephanie Porcella       30 Tampa                FL 1:53:39    7    8:46    7:12   34   46:09    2:14   35   49:20         
   33   560   278 Melisa Felton            48 Tampa                FL 1:57:08   32   14:07   10:11   33   45:25    1:53   29   45:34         
   34   562   292 Janette Blanco           50 Wesley Chapel        FL 1:57:32   38   20:09    7:45   22   41:01    3:00   30   45:38         
   35   563   478 Chrissy Rowe             44 Wesley Chapel        FL 1:59:23   33   14:08    8:38   36   48:22    2:09   32   46:07         
   36   566   450 Beth Reed                40 Tampa                FL 2:04:17   35   16:00    8:53   28   43:02    3:24   36   53:00         
   37   570   472 Tina Danielson           43 Wesley Chapel        FL 2:09:40   25   11:22   13:23   37   48:59    2:48   37   53:09         
   38   573   296 Sandra Galpin            51 Tampa                FL 2:12:49   37   17:08    9:39   29   44:12    2:31   38   59:20         
   39     0   156 Lexi Kauffman            25 West Palm Beach      FL                                                                        
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ========================================================= 
    1    76   712 Team Williams                                       1:06:55    1    6:33    3:17    2   29:38            3   57:06         
                  Pete Williams/ Luke Williams/ Ben Cote                    
    2   118   705 shadracks                                           1:10:05    2    9:06    4:21    1   24:25    0:49    2   31:27         
                  Bill Van Deilen/ John Sugden/                             
    3   355   708 Therapy Twerkers                                    1:24:04    3    9:48    3:43    3   39:40    0:53    1   30:02         
                  Juan Aparicio/ Chad Ervin/ Christopher Mcqueen            
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ========================================================= 
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ========================================================= 
    1    70   702 H4W Paratroopers                                    1:06:09    1    6:58    4:08    1   27:52    0:54    1   26:20         
                  Jason Mckean/ Margaret Malloy/                            
    2   162   707 Team Suwanee                                        1:13:02    8   11:01    4:28    2   28:49    0:40    3   28:05         
                  Jolie Jones Calus/ Doug Jesseph/ Doreen Jesseph           
    3   200   710 Tri-G                                               1:15:24    5    8:46    4:12    5   33:45    0:48    2   27:54         
                  Lauren Hubbard/ Barry Foster/ Dave Proffitt               
    4   235   711 Woodchuckers                                        1:16:56    6    8:54    4:40    4   32:41    0:57    4   29:46         
                  Chris Keller/ John Robinson/ Debra Mueller                
    5   371   709 This is gonna hurt!                                 1:25:03    3    7:31    6:43    3   32:21    1:00    6   37:30         
                  Melissa Hanson/ Karl Hanson/                              
    6   387   701 Got 2 Tri                                           1:26:12    7   10:20    4:49    7   37:17    1:01    5   32:46         
                  Justine Goodman/ Mark Williamson/                         
    7   404   700 Audy and Roddy                                      1:28:09    4    7:38    4:05    6   36:02    1:22    7   39:03         
                  Audra Hopewell/ Rodney Bryson/                            
    8   549   703 H4W Red                                             1:52:17    2    7:18    3:46    8   57:45    0:38    8   42:51         
                  Pamela Kelly/ Andy Meng/ Vickey Emery                     
MILITARY RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ========================================================= 
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Referee: Karen Haynes  kdhlxix@hotmail.com
No.   Rule Violation                      Time    
===== =================================== ======= 
  104 5.10f Position                         2:00 
  144 5.10a Drafting                         2:00 
  184 5.10a Drafting                         2:00 
  263 5.10d Blocking                         2:00 
  361 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  442 5.10f Position                         2:00 
  510 5.10f Position                         2:00 
  554 5.10f Position                         2:00 
  565 7.2 Placement Equipment/5.10a Draft    6:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= =======