29th Annual Mazda Madiera Beach Triathlon
1/2 Mile Swim/10 Mile Bike/3.1 Mile Run
June 1, 2014 at Madiera Beach, Florida
Race Director: Fred Rzymek
Timing and Scoring:  Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Results Questions: jboyle@altavistasports.com
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1     1 Kerry Sullivan           32 Englewood            FL   56:32    5   10:44    0:40   35   25:09    0:34    1   19:27         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   101    48 Zackary Durastanti       13 Bowling Green        FL 1:10:57    2   14:03    0:51    2   30:58    0:52    1   24:16         
    2   110    50 Sky Walker               14 Saint Pete Beach     FL 1:11:32    1   13:33    1:05    3   31:35    0:47    2   24:34         
    3   170    49 Harrison Sauter          14 Tampa                FL 1:15:52    3   14:50    1:20    1   30:04    1:35    3   28:05         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    50    52 Caleb Hudak              18 Seminole             FL 1:06:03    1   10:55    0:36    1   27:57    0:45    3   25:53         
    2    88   462 Matthew Riccardi         19 Largo                FL 1:09:55    3   13:25    0:59    3   29:02    0:56    2   25:34         
    3   100    53 John Kempienski          18 Saint Petersburg     FL 1:10:48    2   12:57    1:45    4   29:19    1:43    1   25:06         
    4   213    54 Tyler Miller             18 Land O Lakes         FL 1:18:24    5   16:54    1:48    5   32:15    1:03    4   26:26         
    5   214   445 Patrick Mills            17 Tampa                FL 1:18:25    4   16:20    2:15    2   28:32    1:35    5   29:46         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   143   467 Derek Sanak              20 Orlando              FL 1:14:08    1   13:17    1:51    2   30:38                              
    2   260    56 Daniel Peacock           22 Palm Harbor          FL 1:22:02    3   16:47    1:04    1   29:02    1:15    2   33:55         
    3   306    58 Christopher Dewitt       24 Tampa                FL 1:25:51    4   16:55    2:05    3   31:31    2:13    1   33:09         
    4   377    55 Thomas Murphy            20 Tampa                FL 1:33:24    5   17:07    1:52    4   36:12    0:58    3   37:17         
    5   381    57 Jordan Case              24 Seminole             FL 1:34:02    2   13:53    2:03    5   37:44    3:02    4   37:22         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4    63 Jeremy Richardson        25 Palm Harbor          FL   57:07    3   12:35    0:39    1   23:16    0:56    1   19:44         
    2     6    29 Chad Siple               29 Largo                FL   57:28    1   11:26    0:41                         2   21:27         
    3    20    71 Casey Rabon              29 Dunedin              FL 1:01:44    4   12:43    0:40    2   24:35    0:43    5   23:05         
    4    51    69 Wayne Schmidt            28 Seminole             FL 1:06:13    8   14:33    0:58    3   27:06    0:55    4   22:44         
    5    52    27 Patrick Carter           27 Clearwater           FL 1:06:20    5   12:49    1:11    4   27:11    0:45    6   24:26         
    6    71    67 Brian McVeety            28 Durham               CT 1:08:03    2   12:16    1:16    6   28:33    1:04    7   24:55         
    7    76    60 Joey Fletcher            25 Gainesville          FL 1:08:39   10   15:37    0:55    7   28:44    1:17    3   22:08         
    8   131    35 Ben Compton              25 Saint Petersburg     FL 1:13:14    7   13:53    2:05    9   29:52    1:13    9   26:13         
    9   160    64 Sean Bradley             26 Tampa                FL 1:15:11    9   14:49    0:50    8   29:29    1:09   11   28:56         
   10   216    70 Rob Piazza               29 Dunedin              FL 1:18:40   11   15:59    0:45    5   28:05    0:55   14   32:58         
   11   218    65 Kyle McClain             27 Tampa                FL 1:18:50   16   19:52    1:17   11   31:00    1:32    8   25:10         
   12   248    62 Edin Olano               25 Tampa                FL 1:21:29   15   19:00    2:37   10   30:23    1:33   10   27:58         
   13   273    68 Michael Nolan            28 Tampa                FL 1:22:51   12   17:12    2:13   13   32:48    1:17   12   29:23         
   14   305    66 Brandon Minnick          27 Melbourne            FL 1:25:46    6   13:31    2:07   12   31:55    1:16   15   36:59    2:00 
   15   321   476 Alex Matthews            26 Palm Harbor          FL 1:26:51   13   17:33    2:03   14   34:05    0:47   13   32:24         
   16   393    61 James McGarrity          25 Clearwater           FL 1:36:29   14   18:29    2:34   15   35:07    1:04   16   39:17         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2    73 Robert Craig             30 Palm Harbor          FL   56:55    4   12:43    0:42    1   23:04    0:45    1   19:43         
    2     8    95 Christian Monsanto       34 Gainesville          FL   58:42    1   11:24    0:45    4   24:23    0:43    2   21:28         
    3    14    86 John Profumo             32 Saint Petersburg     FL 1:00:17    6   12:44    0:50    2   23:53    1:05    3   21:47         
    4    18    88 Matt Shanklin            33 Saint Petersburg     FL 1:01:35    5   12:43    0:47    3   24:01    0:56    6   23:10         
    5    19    91 Nathaniel Zimmer         33 Riverview            FL 1:01:39    8   13:09    0:54    5   24:49    0:49    4   21:59         
    6    60    93 Josh Esposito            34 Seminole             FL 1:06:47   12   15:35    0:59    8   26:48    0:43    5   22:44         
    7    64   464 Andy Macherine           33 Largo                FL 1:07:09   11   15:20    1:10    7   26:34    0:51    7   23:16         
    8    70    83 Steven Hampshire         32 Saint Petersburg     FL 1:07:45    7   13:01    0:55   10   28:11    1:03    8   24:37         
    9   119    74 Mark McVeety             30 Tampa                FL 1:12:17    3   12:31    1:09   12   29:03    1:30   11   28:05         
   10   151    85 John Owen                32 New Port Richey      FL 1:14:32   10   15:02    1:05   11   28:54    0:54   13   28:38         
   11   159    82 Vinicius Almeida         32 Saint Petersburg     FL 1:15:06   15   16:45    1:13   13   29:19    1:44   10   26:07         
   12   168    84 Dennis Marquez           32 Brooksville          FL 1:15:45   18   18:06    1:56    9   27:06    3:03    9   25:36         
   13   175    75 Erik Taylor              30 Largo                FL 1:15:58   14   16:44    1:13    6   26:11    1:19   14   30:33         
   14   224    76 James Forsman Jr         31 Largo                FL 1:19:21   13   16:35    1:31   16   31:34    1:25   12   28:18         
   15   261    77 Jonathan Hartwell        31 Saint Petersburg     FL 1:22:03    2   12:13    1:32   18   32:57    0:56   16   34:27         
   16   274    90 Jean Pierre Velez Mendo  33 Riverview            FL 1:22:56    9   15:01    1:21   14   29:52    0:56   18   35:48         
   17   308    81 David Thiemann           31 Sarasota             FL 1:25:53   19   18:08    2:50   15   30:35    1:35   15   32:45         
   18   332    92 Greg Coles               34 Palm Harbor          FL 1:28:24   17   17:36    1:29   17   32:18    1:54   17   35:09         
   19   406    79 Joseph Ledo              31 Tampa                FL 1:40:11   16   16:50    2:11   21   37:46    1:43   20   41:44         
   20   416    89 Jason Starr              33 Sarasota             FL 1:44:15   20   19:48    3:05   19   36:32    4:10   19   40:41         
   21   434    87 Ryan Yaldor              32 Odessa               FL 1:48:53   21   20:08    3:40   20   37:06    3:58   21   44:03         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     3   214 Kostyantyn Surkov        39 Trinity              FL   57:03    2   11:32    0:41    1   23:25    0:39    1   20:48         
    2    10   195 Nicholas Zivolich        35 Clearwater           FL   59:43    1   11:12    0:49    7   25:22    0:35    3   21:47         
    3    12   191 Jason Jones              35 Clearwater           FL 1:00:08    6   12:18    0:46    2   24:08    0:33    4   22:26         
    4    13   203 Adam Hasebroock          37 Tampa                FL 1:00:16    5   12:07    0:49   10   25:45    0:32    2   21:04         
    5    27   194 Ivan White               35 Clearwater           FL 1:03:01    4   12:06    0:55    4   24:26    0:45    8   24:51         
    6    32   201 Martin Chappell          37 Englewood            FL 1:03:44    8   12:49    0:55    6   25:04    0:38    6   24:19         
    7    33   461 James Strouse            36 Tampa                FL 1:03:51    3   11:48    1:45    5   25:02    0:53    7   24:24         
    8    40    37 John Davis               37 Saint Petersburg     FL 1:04:51   11   13:33    1:09    3   24:17    0:46    9   25:07         
    9    43   213 Eric Patnode             39 Tampa                FL 1:05:06    7   12:40    0:54    9   25:39    0:45   10   25:09         
   10    59   200 James Burkett            37 Tampa                FL 1:06:46    9   13:04    1:03   11   25:55    0:37   13   26:08         
   11    72   205 Frankie McDermond        37 Pinellas Park        FL 1:08:03   15   14:03    1:10   13   26:34    0:48   11   25:29         
   12    78    17 Shane Perkey             38 Tampa                FL 1:09:08   17   14:15    0:49    8   25:31    1:05   16   27:30         
   13    95   215 Josh Wilkins             39 Wesley Chapel        FL 1:10:27   18   14:25    1:35   15   27:19    1:01   14   26:09         
   14    98   192 Michael Mangione         35 Tampa                FL 1:10:34   20   15:06    1:32   20   29:18    0:32    5   24:09         
   15   136   209 Jeff Olofson             38 Lakeland             FL 1:13:41   16   14:14    2:08   21   29:56    1:34   12   25:50         
   16   139   197 Peter McKernan           36 Tampa                FL 1:13:55   23   15:20    1:32   14   26:36    0:54   20   29:35         
   17   145   442 Christopher Reynolds     37 Clearwater           FL 1:14:22   25   15:34    2:04   12   26:18    1:16   19   29:11         
   18   165   193 Scott Peck               35 Lutz                 FL 1:15:33   24   15:29    2:00   18   28:58    1:14   17   27:54         
   19   183   449 Dennis Gallagher         39 Tampa                FL 1:16:43   21   15:10    2:01   19   29:04    1:45   18   28:45         
   20   186   204 Todd Jarrett             37 Land O Lakes         FL 1:17:05   13   13:43    2:07   17   28:14    1:16   24   31:48         
   21   204   211 Phillip Altman           39 Clearwater           FL 1:18:12   22   15:11    2:12   27   33:27    0:56   15   26:28         
   22   207   206 Jeff Copeland            38 Saint Petersburg     FL 1:18:16   10   13:33    1:44   25   31:18    1:13   23   30:31         
   23   223   212 Jonathan Mossey          39 Palm Harbor          FL 1:19:07   12   13:41    1:45   16   27:30    1:27   28   34:46         
   24   226   207 Michael Scot Lynch       38 Lutz                 FL 1:19:47   14   13:45    2:00   23   30:18    1:42   25   32:04         
   25   238   202 Patrick Farrow           37 Saint Petersburg     FL 1:20:55   19   14:56    2:00   24   30:23    1:20   26   32:19         
   26   249   199 Billy Adams              37 Lakeland             FL 1:21:31   27   16:16    1:54   26   32:58    0:41   21   29:43         
   27   263   210 Winston Scott            38 Tampa                FL 1:22:09   28   16:58    3:17   22   30:05    1:29   22   30:23         
   28   357   208 Greg Moore               38 Brandon              FL 1:31:04   26   16:04    2:53   28   37:52    0:42   27   33:35         
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5   360 Andrea Ugazio            49 Kissimmee            FL   57:11    1    9:58    0:49    8   24:07    0:48    3   21:31         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11     8 Scott Hacking            44 Palm Harbor          FL   59:54    1   11:15    0:48    6   24:59    0:47    2   22:06         
    2    16   225 Bob Wagoner              41 Seminole             FL 1:00:54    6   12:17    1:05    1   23:47    0:46    4   23:01         
    3    25   241 Richard Purcell          43 Williston            FL 1:02:44   24   14:42    0:50    4   24:58    0:30    1   21:46         
    4    29     5 Joel Gormon              40 Tampa                FL 1:03:14    3   11:29    0:41    5   24:58    0:50    9   25:19         
    5    35   239 William Fry              43 Saint Petersburg     FL 1:04:14    4   11:36    1:04   12   26:15    0:47    6   24:33         
    6    38   228 Brian Edling             42 Oldsmar              FL 1:04:41    8   13:14    1:01    2   24:28    0:43    8   25:17         
    7    48   222 Todd Farlee              41 Lithia               FL 1:05:53   17   14:09    1:39   17   27:20    0:40    3   22:07         
    8    54   245 James White              43 Largo                FL 1:06:28    5   11:49    1:16   13   26:42    0:58   11   25:45         
    9    58   235 Brent Carmack            43 Pinellas Park        FL 1:06:43    9   13:35    1:33    7   25:43    1:00    7   24:54         
   10    63   224 Trever Miller            41 Land O Lakes         FL 1:07:08   10   13:36    1:33   15   27:18    0:32    5   24:12         
   11    69   243 Mitch Walker             43 Saint Pete Beach     FL 1:07:41    2   11:17    0:50    3   24:31    2:27   18   28:39         
   12    93   223 Sami Laine               41 Redington Beach      FL 1:10:17   20   14:29    1:28   19   27:43    0:46   12   25:53         
   13    99   227 Scott Chambers           42 Saint Petersburg     FL 1:10:40   25   14:50    2:25   11   26:12    1:40   10   25:36         
   14   102   231 Douglas Seely            42 Seminole             FL 1:11:03   12   13:43    1:07   16   27:19    0:56   16   28:01         
   15   103   246 Adam Gormly              44 Tampa                FL 1:11:12   30   15:03    2:14    9   26:04    1:47   13   26:05         
   16   142   237 Brian Forte              43 Odessa               FL 1:14:06   13   13:43    1:11   10   26:04    1:46   26   31:23         
   17   144   238 Mark Freydl              43 Tampa                FL 1:14:14   14   13:48    1:40   22   28:20    1:30   21   28:58         
   18   147   242 Clayton Swartz           43 Pinellas Park        FL 1:14:24   18   14:11    1:22   18   27:21    1:05   24   30:26         
   19   149   229 Wayne Lyle               42 Madeira Beach        FL 1:14:28   38   16:43    1:51    8   26:04    0:49   22   29:03         
   20   152   233 Michael Ward             42 Tampa                FL 1:14:32   26   14:50    1:47   21   28:17    0:57   19   28:43         
   21   158   248 Keith Humphrey           44 Saint Petersburg     FL 1:15:03   27   14:55    2:11   23   28:22    0:45   20   28:53         
   22   164   447 Mike Doyle               42 Tampa                FL 1:15:21    7   12:33    1:26   20   27:48    1:27   28   32:08         
   23   166   251 John Scionti             44 Tampa                FL 1:15:34   22   14:35    2:17   26   30:08    2:07   14   26:29         
   24   180   219 Dominic Monfred          40 Dunedin              FL 1:16:25   36   16:02    1:07   27   30:36    0:40   17   28:03         
   25   189   253 Jose Torres              44 Tampa                FL 1:17:11   21   14:34    2:15   14   27:10    1:35   27   31:39         
   26   193   220 Scott Peterson           40 Saint Petersburg     FL 1:17:21   35   15:54    1:37   31   31:27    1:40   15   26:46         
   27   198   236 Tony Delavan             43 Lutz                 FL 1:17:39   15   13:51    1:19   30   31:18    1:28   23   29:45         
   28   241   216 Thomas Bonafede          40 Clearwater           FL 1:21:07                                                                
   29   257   463 Jake Blanchard           40 Largo                FL 1:21:45   23   14:36    1:57   28   31:08    1:44   30   32:21         
   30   270   226 Brian Cain               42 Tampa                FL 1:22:35   19   14:26    2:31   33   31:45    1:40   29   32:14         
   31   281   221 David Blake              41 Cheektowaga          NY 1:23:23   37   16:28    1:28   35   33:14    0:58   25   31:16         
   32   291   252 David Stanford           44 Saint Petersburg     FL 1:24:26   32   15:15    1:37   25   30:03    2:05   32   35:28         
   33   300   217 Mark Foster              40 Largo                FL 1:25:01   11   13:36    3:17   24   28:34    1:33   33   38:03         
   34   330   247 Jason Hoglund            44 Tampa                FL 1:27:56   34   15:43    2:58   36   34:54    1:27   31   32:57         
   35   371   244 Kelly Warren             43 Redington Beach      FL 1:32:59   31   15:06    2:38   29   31:10    2:07   35   42:00         
   36   374   250 David Sauter             44 Tampa                FL 1:33:09   33   15:16    1:28   32   31:40    2:15   36   42:31         
   37   397   456 Russ Dion                40 Saint Petersburg     FL 1:37:25   28   14:56    2:46   34   32:41    1:07   38   45:58         
   38   400   446 Scott Henderson          44 Tampa                FL 1:38:26   39   19:26    2:54   39   36:14    1:31   34   38:23         
   39   402   230 Darin Marquis            42 Tampa                FL 1:38:51   29   14:57    2:50   37   35:11    2:16   37   43:39         
   40   419   234 Brian Burrow             43 Odessa               FL 1:44:42   16   14:01    3:18   38   35:50    3:11   39   48:24         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7   355 Andrew Swanson           48 Sarasota             FL   58:00    5   11:28    0:48    1   23:45    0:59    1   21:02         
    2     9   336 Dave Bracken             46 Tarpon Springs       FL   59:28    1   10:29    0:43    7   25:07    0:46    3   22:25         
    3    15   339 Robert Thornhill  I I I  46 Winter Haven         FL 1:00:30    6   11:35    1:02    9   25:37    1:03    2   21:14         
    4    21   335 Troy Ford                45 Tampa                FL 1:01:44    4   10:58    1:28    6   25:04    1:07    4   23:09         
    5    23   471 Dan Koser                49 Seminole             FL 1:02:30    2   10:33    1:06    4   24:43    0:39   10   25:31         
    6    30   348 Scott Devlin             48 Orlando              FL 1:03:26    8   12:00    0:49   12   26:31    0:52    5   23:16         
    7    37   354 Edward Mench             48 Bradenton            FL 1:04:32    3   10:39    1:30    8   25:07    1:18   14   26:01    2:00 
    8    42   459 Karoly Seekers           46 Tampa                FL 1:04:59   11   12:46    1:43    2   23:50    1:01   11   25:41         
    9    49   343 Brett Hendricks          47 Englewood            FL 1:06:00   21   13:26    0:51    3   24:27    1:04   15   26:14         
   10    68   358 Chuck Moonen             49 Bradentom            FL 1:07:30   23   14:12    1:16   15   27:08    1:03    7   23:53         
   11    73    26 Bill Cottrell            46 Belleair             FL 1:08:11   20   13:23    0:54   23   29:42    0:51    6   23:23         
   12    79   353 Grant Lempriere          48 Sarasota             FL 1:09:08   10   12:34    0:57   11   26:05    1:12   18   28:22         
   13    82    11 Conrad Caringal          46 Largo                FL 1:09:28   15   13:00    0:55   22   29:24    0:59    8   25:11         
   14    86     7 Chris Moling             49 Inverness            FL 1:09:42    9   12:33    1:10   21   29:24    0:52   12   25:45         
   15    96   356 Dan Fillenwarth          49 Madeira Beach        FL 1:10:29   26   14:29    2:06   13   26:35    1:31   13   25:49         
   16   104   337 James Caron              46 Lakewood Ranch       FL 1:11:14   14   12:59    1:23   16   27:15    1:32   17   28:07         
   17   123   350 Tye Gruss                48 Largo                FL 1:12:41   27   14:48    1:20   10   25:54    1:15   19   29:26         
   18   156   345 Greg Masters             47 Odessa               FL 1:14:58   13   12:54    1:46   14   26:59    1:41   23   31:39         
   19   161   346 Carlos Arguello          48 Tampa                FL 1:15:14   17   13:05    2:11   20   28:15    1:15   20   30:30         
   20   169   357 Jeffrey Hood             49 Clearwater           FL 1:15:50   28   15:03    1:14   24   30:27    1:01   16   28:07         
   21   190   349 Joe Farrell              48 Tampa                FL 1:17:15   30   15:38    2:11   27   32:51    1:12    9   25:25         
   22   196   478 Dennis Foster            46 Clearwater           FL 1:17:35   18   13:09    2:34   19   28:05    1:03   27   32:45         
   23   211   347 Alfonso Broxton          48 Saint Petersburg     FL 1:18:23   31   16:03    1:28   17   27:21    1:39   24   31:54         
   24   212   340 Ernest Carrera           47 Tampa                FL 1:18:24   16   13:03    2:02   25   30:35    1:20   22   31:25         
   25   228   342 Phil Cuva                47 Tampa                FL 1:20:11    7   11:51    1:35   18   27:31    2:10   31   37:06         
   26   243   473 Vicente Zequeira         48 Sarasota             FL 1:21:20   22   14:06    2:31   26   31:26    0:55   26   32:24         
   27   328   361 Joe Vonwaldner           49 Clearwater           FL 1:27:45   29   15:06    2:04   28   34:11    1:22   28   35:05         
   28   336   334 Robert Arnold            45 Riverview            FL 1:28:44   24   14:23    2:42   32   37:47    1:35   25   32:19         
   29   341   448 Ronald Malloy            47 Tampa                FL 1:29:38   12   12:51    3:22   29   34:54    2:11   29   36:21         
   30   368   344 Latour Lafferty          47 Valrico              FL 1:32:33   33   22:44    1:31   30   35:38    1:44   21   30:57         
   31   380   341 Robert Cox               47 Tampa                FL 1:34:00   32   17:22    2:28   31   35:48    1:54   30   36:30         
   32   428   351 Donnie Holcomb           48 Sarasota             FL 1:46:56   25   14:24    4:34   33   40:14    1:44   32   46:01         
   33     0   352 Sean Keeney              48 Apollo Beach         FL           19   13:10    1:08    5   24:58    1:01                      
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    17   382 David Gresko             52 Tampa                FL 1:00:55    7   12:39    0:53    3   23:39    0:59    1   22:47         
    2    24   386 Ron Wordon               52 Palm Harbor          FL 1:02:44   10   12:42    0:55    1   23:26    1:03    5   24:39         
    3    28    20 Dallas Rose              53 Oldsmar              FL 1:03:04    4   12:33    0:52    4   23:44    1:02    6   24:56         
    4    31   372 George Buffington        51 New Port Richey      FL 1:03:41    8   12:40    1:02    5   24:53    1:01    3   24:07         
    5    36   365 Thomas Hoffman           50 Palm Harbor          FL 1:04:21    1   11:43    1:46    6   25:16    1:07    4   24:32         
    6    46   395 Tom Fisher               54 Orlndo               FL 1:05:47    6   12:35    1:05    2   23:31    1:08   14   27:30         
    7    62   398 Alan Scharf              54 Tampa                FL 1:07:03   14   13:06    1:33   16   27:39    1:25    2   23:23         
    8    65   389 Brian Constantine        53 Largo                FL 1:07:15    2   12:27    1:00   10   26:18    1:21   10   26:10         
    9    74   399 Art Singleton            54 Palm Harbor          FL 1:08:15   15   13:10    1:03    7   25:19    0:54   15   27:51         
   10    77   370 Ron Willms               50 Dunedin              FL 1:08:44   23   14:05    1:19   13   27:22    0:55    7   25:05         
   11    85   362 Owen Deckinga            50 Saint Petersburg     FL 1:09:42   32   15:50    1:31    8   25:27    1:16    8   25:39         
   12   108   443 Jakub Rahacek            50 Brooksville          FL 1:11:29   31   15:46    1:50    9   26:03    1:09   12   26:43         
   13   114   371 Rich Brasher             51 Tampa                FL 1:11:45   11   12:44    1:15   19   28:08    1:18   17   28:23         
   14   129   379 Andre Terblanche         51 Palm Harbor          FL 1:13:05    5   12:35    1:13   14   27:27    1:16   20   30:36         
   15   130   380 Joel Blakeman            52 Tampa                FL 1:13:07   19   13:33    1:47   23   30:04    1:28   11   26:17         
   16   137   366 Ron Steele               50 Winter Haven         FL 1:13:47   18   13:29    1:23   12   27:12    1:24   19   30:21         
   17   153   397 Mike Hood                54 Saint Petersburg     FL 1:14:40   22   13:59    1:59   15   27:32    1:32   18   29:41         
   18   157   373 Brian Heeren             51 Seminole             FL 1:14:58   30   15:10    0:59   11   26:30    1:26   22   30:56         
   19   162   374 Charles Lindsay          51 Tampa                FL 1:15:20   17   13:15    1:40   21   28:39    1:00   21   30:49         
   20   173   391 Brian Sheehan            53 Tampa                FL 1:15:57   38   16:30    1:43   22   29:30    1:30   13   26:46         
   21   179   454 Pat Flynn                53 Clearwater           FL 1:16:17   20   13:35    2:54   27   31:48    1:58    9   26:05         
   22   187   390 Peter Durham             53 Belleair Bluffs      FL 1:17:06   12   12:51    2:26   20   28:17    1:00   26   32:34         
   23   209   393 John Cornish             54 Palm Harbor          FL 1:18:19    3   12:30    1:16   18   27:55    1:27   30   35:12         
   24   210   378 Michael Rego             51 Bradenton            FL 1:18:20   25   14:19    2:11   17   27:40    2:01   24   32:11         
   25   264   388 Matthew Allaire          53 Madeira Beach        FL 1:22:16   16   13:11    2:37   29   32:01    2:02   25   32:28         
   26   265   364 Steve Hersh              50 Oldsmar              FL 1:22:16   24   14:13    2:18   26   31:37    2:22   23   31:47         
   27   271   396 Ed Foreman               54 Saint Pete Beach     FL 1:22:37   13   13:01    2:26   24   30:54    2:20   27   33:57         
   28   288   392 Michael Toledo           53 Tampa                FL 1:24:05   27   15:01    1:18   31   32:39    1:08   29   34:01         
   29   318   376 Scott Olson              51 Saint Petersburg     FL 1:26:35    9   12:41    1:12   25   31:22    2:00   35   39:21         
   30   322   384 Glenn Smith              52 St. John's           NL 1:27:20   35   16:03    2:47   33   32:47    1:48   28   33:57         
   31   324   381 Rick Callison            52 Tampa                FL 1:27:41   28   15:04    2:32   28   31:55    1:53   32   36:19         
   32   326   369 James Welch              50 Seminole             FL 1:27:44   21   13:50    2:05   35   34:21    1:20   31   36:09         
   33   348   458 Peter Field              53 Tampa                FL 1:30:05   26   14:31    2:47   34   33:05    1:27   34   38:17         
   34   366   394 Gerard Donnelly          54 Tampa                FL 1:32:22   39   18:02    2:43   32   32:43    2:03   33   36:54         
   35   369   377 Dale Posey               51 Lutz                 FL 1:32:44                        37   36:19    1:14   16   28:03         
   36   396   367 John Terzian             50 Fayetteville         NC 1:37:21   37   16:09    1:56   39   37:39    1:54   36   39:44         
   37   399   385 Scott Underkoffler       52 Treasure Island      FL 1:38:21   36   16:07    3:17   38   36:23    2:46   37   39:50         
   38   424   400 Richard Tapia            54 Clearwater           FL 1:46:03   34   15:58    3:11   36   34:35    2:11   38   50:09         
   39   432   363 Tom Dhans                50 Brooksville          FL 1:48:19   29   15:06    1:40   30   32:32    1:40   40   57:23         
   40   435   383 Steve Horvath            52 Dunedin              FL 1:50:32   33   15:57    3:14   40   38:09    2:36   39   50:37         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    90   158 William Ayers            57 Tampa                FL 1:10:02    6   14:33    1:22    2   27:15    0:42    2   26:12         
    2    97   161 Doug Peltz               57 Palm Harbor          FL 1:10:34    1   12:37    1:37    4   27:48    1:04    4   27:30         
    3   112   154 Paul Giuliani            56 Dunedin              FL 1:11:39   11   15:16    1:31    6   28:07    0:57    1   25:49         
    4   117   146 Park Alsop               55 Clearwater           FL 1:12:04    4   14:11    1:14    1   25:58    0:56    7   29:48         
    5   125    18 David Longacre           56 Tampa                FL 1:12:45    2   14:04    1:03    3   27:44    1:15    6   28:41         
    6   146    12 George Labanca           59 Clearwater           FL 1:14:22   13   15:37    1:14    8   29:24    0:41    3   27:29         
    7   148     9 Tom Warner               59 Clearwater           FL 1:14:24    3   14:06    0:52    5   27:53    0:58    8   30:37    2:00 
    8   150   150 Doug Laseter             55 Palm Harbor          FL 1:14:29    7   15:00    1:22    7   28:49    1:14    5   28:06         
    9   242   149 Jim Forsman              55 Largo                FL 1:21:10   12   15:17    1:45   10   30:33    1:04   10   32:33         
   10   250   152 Lou Buenaventura         56 Tampa                FL 1:21:33    8   15:02    1:56   11   31:03    1:08    9   32:26         
   11   310   157 Bryan Nelson             56 Saint Petersburg     FL 1:25:56    5   14:22    2:17    9   30:16    1:34   16   37:28         
   12   316   151 Jeff Lee                 55 Commerce Township    MI 1:26:22   10   15:15    3:33   15   33:13    0:55   13   33:29         
   13   323   159 Bob Loeper               57 Tampa                FL 1:27:38    9   15:09    3:04   17   34:30    1:51   11   33:06         
   14   339   160 Stuart Mellish           57 Saint Petersburg     FL 1:29:26   20   20:58    2:36   12   31:09    1:31   12   33:14         
   15   353   155 David Hoops              56 Bradenton            FL 1:30:44   16   17:23    2:04   16   33:27    1:45   14   36:06         
   16   372   148 Stephen Caulk            55 Tampa                FL 1:33:01   18   18:08    3:21   14   32:11    2:17   15   37:05         
   17   392   164 Michael Foley            58 Clearwater           FL 1:36:28   14   15:52    2:39   13   31:28    3:44   19   42:47         
   18   407   153 Nelson Cardona           56 Valrico              FL 1:41:10   15   17:07    2:30   18   36:04    3:18   18   42:13         
   19   412   162 Sean Belanger            58 Largo                FL 1:42:55   17   17:38    3:30   20   41:04    1:37   17   39:07    2:00 
   20   437   156 Kim Jones                56 Ruskin               FL 1:51:23   19   19:07    3:26   19   37:49    1:55   20   49:08         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    55   168 Ron Murawsky             60 Clearwater           FL 1:06:37    3   14:57    1:17    2   25:27    0:37    1   24:21         
    2    61   167 Robert Brockett          60 Lecanto              FL 1:07:03    2   14:53    1:03    1   24:15    1:07    2   25:47         
    3   138    13 Alan Schrader            60 Clearwater           FL 1:13:49   11   17:24    0:56    6   28:12    0:36    3   26:42         
    4   234   174 Tony Walton              63 Dunedin              FL 1:20:32    7   16:09    1:14   12   31:06    1:19    5   30:46         
    5   254   441 Mitsura Ishii            64 Ocala                FL 1:21:38    6   15:51    1:49    9   30:02    1:13    6   32:45         
    6   259    16 David Perkey             64 Dunedin              FL 1:21:59    1   14:36    1:33   10   30:40    1:46    7   33:26         
    7   277    15 David Tilki              61 Oldsmar              FL 1:23:08   13   18:34    1:56   11   30:42    1:13    4   30:46         
    8   286   450 Bryan Yoho               60 Oldsmar              FL 1:23:52   12   18:24    2:41    3   26:38    1:43    8   34:27         
    9   292   166 Kim Anderson             60 Terra Ceia           FL 1:24:28   10   17:18    1:36    7   29:25    1:27    9   34:43         
   10   360   173 Bruce Lamotte            63 Chicago              IL 1:31:21    9   16:29    2:44    8   29:53    2:20   12   39:57         
   11   361   169 David Ottinger           60 Saint Pete Beach     FL 1:31:29   14   19:03    1:13   14   31:47    1:23   11   38:05         
   12   362   172 David James              63 Madison              WI 1:31:31   15   19:57    2:54   13   31:35    0:50   10   36:17         
   13   363   176 Stephen Michelini        64 Tampa                FL 1:31:52    8   16:20    2:43    5   28:07    2:18   13   42:25         
   14   411   171 Gregory Mertz            61 North Redington Beac FL 1:42:15    5   15:37    2:29   15   33:40    2:03   15   48:27         
   15   436   175 David Clisset            64 Indian Rocks Beach   FL 1:50:38   16   21:17    4:38   16   39:19    1:02   14   44:24         
   16     0   453 Patrick Hafner           62 Oldsmar              FL            4   15:29    2:04    4   26:44    1:36                      
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   105   183 John Strait              68 New Port Richey      FL 1:11:17    2   14:46    1:31    1   26:33    0:45    1   27:44         
    2   177   475 Peter McGee              67 Saint Petersburg     FL 1:16:11    1   13:16    2:32    7   30:31    0:55    3   28:59         
    3   184    33 Gary Bonacorsi           66 Seminole             FL 1:17:02    6   16:45    0:56    4   29:55    1:04    2   28:24         
    4   233   177 Robert Glenn             65 Seminole             FL 1:20:31    3   15:44    1:43    5   29:57    1:32    5   31:36         
    5   272   180 Tom Bell                 67 Saint Petersburg     FL 1:22:39    7   17:27    1:44    6   30:11    1:15    6   32:04         
    6   290   178 Douglas Wight            65 Saint Petersburg     FL 1:24:21    4   15:59    1:22    2   29:20    1:11    8   36:30         
    7   296   182 William Knarr            67 Tampa                FL 1:24:48    5   16:22    3:29    3   29:35    1:35    7   33:50         
    8   356   451 James Sheehan            65 Gulfport             FL 1:30:58    8   17:45    2:50    8   30:44    2:09    9   37:32         
    9   383   181 Kevin Kilbane            67 Scc                  FL 1:34:26    9   19:47    7:38    9   34:42    3:08    4   29:13         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   121    21 Mike Mabry               70 Valrico              FL 1:12:22    1   14:23    1:16    1   28:26    0:55    1   27:24         
    2   269   185 Harry Williams           70 Tampa                FL 1:22:24    3   17:29    2:59    2   28:55    1:55    2   31:07         
    3   298   186 Joe Richards             71 Lakeland             FL 1:24:56    4   17:59    2:54    3   30:21    1:51    3   31:51         
    4   388   184 Robert Seif              70 Venice               FL 1:35:44    2   17:25    4:15    5   33:21    4:04    4   36:41         
    5   422   188 John Sharp               73 Clernont             FL 1:45:58    5   18:11    2:44    4   31:20    2:37    5   51:09         
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   120   190 Donald Ardell            76 Saint Petersburg     FL 1:12:20    1   15:08    1:12    1   27:28    1:38    1   26:56         
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   427    30 Larry Yost               84 Treasure Island      FL 1:46:38    1   18:13    3:15    1   39:46    5:21    1   40:04         
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   237   477 Richard Matthews         30 Tampa                FL 1:20:49    2   14:32    3:05    2   30:29    1:13    1   31:32         
    2   276   258 Paul Pekrul              39 Seminole             FL 1:23:05    1   14:23    2:24    4   31:28    1:22    2   33:30         
    3   320   257 Graham Fox               38 Fayetteville         NC 1:26:44    3   15:29    2:19    1   28:43    1:35    4   38:39         
    4   337   255 Tim Shaver               36 Palm Harbor          FL 1:28:57    4   16:25    1:41    3   31:23    1:59    3   37:31         
    5   421   254 Nicholas Godbey          36 Largo                FL 1:44:59    5   16:27    2:12    5   33:58    3:38    5   48:45         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    80   265 Carl May                 46 Odessa               FL 1:09:14    2   12:34    1:02    3   26:59    1:27    1   27:14         
    2   199   267 Jerry Farmer             52 Tampa                FL 1:17:45    5   14:49    1:51    2   26:44    1:23    2   33:00         
    3   227   259 Ryan Rager               40 Palm Harbor          FL 1:19:56    1   12:18    1:12    5   28:07    2:06    5   36:15         
    4   240   264 Andrew Villamagna        45 Seminole             FL 1:21:05    3   13:32    2:23    6   29:24    2:16    3   33:32         
    5   258   261 Kevin Shamonsky          40 Tampa                FL 1:21:53    7   15:07    1:48    4   27:33    1:41    4   35:45         
    6   267   260 John Rudnick             40 Largo                FL 1:22:19    8   15:37    1:24    1   26:34    1:11    6   37:35         
    7   386   269 Wade Matthews            57 Palm Harbor          FL 1:35:12    6   15:04    2:25    7   31:22    2:47    8   43:36         
    8   387   263 John Cotter              45 Brooksville          FL 1:35:24    4   13:55    3:32    8   35:35    1:19    7   41:06         
    9   415   268 Marc Linscheid           55 Tampa                FL 1:43:59    9   17:36    1:54    9   35:49    1:43    9   46:59         
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    71    67 Brian McVeety            28 Durham               CT 1:08:03    1   12:16    1:16    4   28:33    1:04    2   24:55         
    2    98   192 Michael Mangione         35 Tampa                FL 1:10:34    9   15:06    1:32    6   29:18    0:32    1   24:09         
    3   149   229 Wayne Lyle               42 Madeira Beach        FL 1:14:28   12   16:43    1:51    1   26:04    0:49    4   29:03         
    4   186   204 Todd Jarrett             37 Land O Lakes         FL 1:17:05    3   13:43    2:07    3   28:14    1:16    8   31:48         
    5   189   253 Jose Torres              44 Tampa                FL 1:17:11    8   14:34    2:15    2   27:10    1:35    6   31:39         
    6   248    62 Edin Olano               25 Tampa                FL 1:21:29   17   19:00    2:37    7   30:23    1:33    3   27:58         
    7   265   364 Steve Hersh              50 Oldsmar              FL 1:22:16    5   14:13    2:18    9   31:37    2:22    7   31:47         
    8   281   221 David Blake              41 Cheektowaga          NY 1:23:23   11   16:28    1:28   10   33:14    0:58    5   31:16         
    9   300   217 Mark Foster              40 Largo                FL 1:25:01    2   13:36    3:17    5   28:34    1:33   12   38:03         
   10   306    58 Christopher Dewitt       24 Tampa                FL 1:25:51   14   16:55    2:05    8   31:31    2:13   10   33:09         
   11   336   334 Robert Arnold            45 Riverview            FL 1:28:44    6   14:23    2:42   16   37:47    1:35    9   32:19         
   12   377    55 Thomas Murphy            20 Tampa                FL 1:33:24   15   17:07    1:52   13   36:12    0:58   11   37:17         
   13   393    61 James McGarrity          25 Clearwater           FL 1:36:29   16   18:29    2:34   11   35:07    1:04   13   39:17         
   14   406    79 Joseph Ledo              31 Tampa                FL 1:40:11   13   16:50    2:11   15   37:46    1:43   15   41:44         
   15   416    89 Jason Starr              33 Sarasota             FL 1:44:15   18   19:48    3:05   14   36:32    4:10   14   40:41         
   16   419   234 Brian Burrow             43 Odessa               FL 1:44:42    4   14:01    3:18   12   35:50    3:11   17   48:24         
   17   428   351 Donnie Holcomb           48 Sarasota             FL 1:46:56    7   14:24    4:34   18   40:14    1:44   16   46:01         
   18   435   383 Steve Horvath            52 Dunedin              FL 1:50:32   10   15:57    3:14   17   38:09    2:36   18   50:37         
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    34   305 Katie Robinson           33 Venice               FL 1:04:13   20   13:09    1:11    4   25:57    0:52    3   23:05         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   178    44 Jolene Vergauwen         17 Longwood             FL 1:16:15    4   14:48    1:44    3   32:06    1:30    2   26:10         
    2   208    47 Sarah Sykes              19 Largo                FL 1:18:17    1   12:23    0:41    1   30:10    0:50    5   34:14         
    3   232    46 Clare McMahon            19 Dunedin              FL 1:20:27    3   14:20    2:10    5   36:15    1:55    1   25:48         
    4   251    42 Kaeleigh Morehouse       15 Saint Petersburg     FL 1:21:34    2   13:29    1:03    4   35:17    0:43    3   31:03         
    5   283    45 Hannah Vasterling        18 Saint Petersburg     FL 1:23:39    5   15:04    2:39    2   31:50    2:11    4   31:57         
    6   433    43 Madison Sieckowski       17 Odessa               FL 1:48:48    6   17:38    2:53    6   45:46    1:42    6   40:50         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   140   271 Elizabeth Wells          21 Saint Petersburg     FL 1:14:01    2   11:30    1:19    1   29:48    1:00    2   30:26         
    2   194   273 Joanna Lewis             23 Palm Harbor          FL 1:17:29    1   11:09    1:06    2   30:51    1:04    3   33:21         
    3   229   272 Shannon McClenathan      22 Saint Petersburg     FL 1:20:18    3   14:31    3:06    3   33:42    0:53    1   28:08         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    66   283 Kathryn Richwine         27 Saint Petersburg     FL 1:07:20    3   13:07    1:11    4   27:57    1:00    1   24:07         
    2    83   286 Samantha Tromly          28 Tampa                FL 1:09:38    2   13:02    1:12    1   26:15    1:02    4   28:09         
    3    89   287 Yova Borovska            29 Saint Petersburg     FL 1:09:57    4   13:08    1:13    3   27:02    0:58    3   27:38         
    4   113   278 Sofia Benson-Goldberg    27 Tampa                FL 1:11:41    5   13:17    1:14    2   26:48    1:02    6   29:21         
    5   205   281 Liliya Mzhen             27 Tampa                FL 1:18:12    7   14:40    2:18    6   32:38    2:03    2   26:35         
    6   217   279 Savannah Keeble          27 Tampa                FL 1:18:48    8   14:42    2:02    5   32:07    1:21    5   28:37         
    7   262   284 Erica Smith              27 Largo                FL 1:22:05    1   11:22    1:37   12   36:01    1:29    9   31:38         
    8   294   452 Tracy Shields            28 Lakeland             FL 1:24:39    6   14:23    2:48   10   35:12    1:42    8   30:36         
    9   297   274 Fatimah Ebadi            25 Largo                FL 1:24:49   12   15:01    1:39   11   35:57    1:49    7   30:25         
   10   304   277 Rachel Forbes            26 Tampa                FL 1:25:38   13   15:17    2:36    8   33:55    1:19   10   32:33         
   11   319   282 Emily Parisey            27 Tampa                FL 1:26:37   10   14:45    1:30    7   33:37    1:31   12   35:16         
   12   359   288 Emily Weidner            29 Tampa                FL 1:31:21   14   15:42    3:32    9   34:45    2:12   11   35:11         
   13   384   280 Elizabeth Kenney         27 Atlanta              GA 1:34:41   11   14:58    3:07   13   37:53    2:09   13   36:36         
   14   403   275 Audrey Dunst             26 Christmas            FL 1:38:58   15   16:08    2:33   14   39:10    1:32   14   39:38         
   15   443   285 Kimberly Oural           28 Tampa                FL 1:54:34    9   14:44    2:38   15   43:02    1:50   15   52:22         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    44   294 Stephanie Gibson         31 Tampa                FL 1:05:12    1   11:04    0:58    6   27:25    0:58    3   24:48         
    2    45   290 Keara McGraw             30 Largo                FL 1:05:38    6   14:16    1:03    3   27:15    0:45    1   22:21         
    3    81   296 Stephanie Franzen        32 Saint Petersburg     FL 1:09:16    7   14:17    1:19    8   27:41    1:15    2   24:46         
    4    92   304 Carola Riemer            33 Saint Petersburg     FL 1:10:17   10   14:28    1:07    2   26:44    1:03    4   26:57         
    5   107   303 Jenny Rasmussen          33 Saint Petersburg     FL 1:11:25    2   12:48    1:16    9   28:05    1:05    8   28:14         
    6   116    34 Tiffany Stevens          34 Saint Petersburg     FL 1:12:01    4   13:13    1:07    7   27:27    1:19   10   28:57    2:00 
    7   126   291 Suzanne McLean           30 Plant City           FL 1:12:55    5   14:05    0:49    1   26:22    0:52   11   30:49         
    8   135   306 Lauren Silva             33 Tampa                FL 1:13:38   18   15:58    1:04    4   27:19    1:47    5   27:32         
    9   154   309 Maria Williams           34 Tampa                FL 1:14:41   16   14:57    1:57   10   28:16    1:43    6   27:49         
   10   171   292 Allison Schwartz         30 Tampa                FL 1:15:52   11   14:34    1:14   12   30:36    1:06    9   28:24         
   11   203   300 Anna Thayer              32 Largo                FL 1:18:03    3   13:06    1:14    5   27:22    1:08   18   35:15         
   12   206   302 Sarah Pflasterer         33 Tampa                FL 1:18:13   12   14:38    1:34   11   29:53    1:17   12   30:53         
   13   247   297 Esther Kibbe             32 Seffner              FL 1:21:27   21   17:15    2:01   15   32:53    1:20    7   28:00         
   14   255   468 Lindsie Wolter           32 Tampa                FL 1:21:40   14   14:46    1:44   13   32:12    1:37   14   31:23         
   15   293   299 Teresa Owen              32 New Port Richey      FL 1:24:35   20   16:19    2:38   16   33:11    1:21   13   31:07         
   16   329   307 Kristen Yaldor           33 Odessa               FL 1:27:50    9   14:27    0:57   14   32:22    1:31   20   38:35         
   17   333   479 Danielle Duval           33 Tampa                FL 1:28:26   13   14:46    2:27   18   37:59    0:59   15   32:16         
   18   343   298 Rebecca Oostdyk          32 Cape Canaveral       FL 1:29:41    8   14:25    1:31   19   38:36    1:35   16   33:36         
   19   365   295 Michelle Jordan          31 Largo                FL 1:32:10   15   14:55    2:35   20   39:58    1:08   17   33:36         
   20   382   289 Courtney Dawson          30 Tampa                FL 1:34:07   19   16:04    2:38   17   35:29    1:22   21   38:36         
   21   394   308 Melissa Deleuw           34 Seminole             FL 1:37:13   17   15:05    1:49   21   42:50    1:02   19   36:29         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    39   320 Amy Keener               38 Saint Petersburg     FL 1:04:41    2   11:49    1:04    2   25:51    0:58    1   25:00         
    2    57    22 Whit Lasseter            35 Tampa                FL 1:06:42    9   14:31    1:03    1   24:40    1:14    2   25:15         
    3   109   314 Kathleen Mallon          36 Lutz                 FL 1:11:32    1   11:47    1:39    5   27:41    1:12    9   29:16         
    4   118   328 Shannon Shearer          39 Largo                FL 1:12:13    5   13:59    1:26    4   26:56    1:29    7   28:25         
    5   122    23 Carrie Chin              37 Tampa                FL 1:12:35   12   14:48    1:22    6   28:45    1:09    5   26:33         
    6   124   318 Stacey Padovan           37 Seminole             FL 1:12:43   16   15:07    1:21    7   29:08    1:24    4   25:45         
    7   132   311 Karma Edwards            35 Jacksonville         FL 1:13:18    4   13:46    1:11    3   26:47    1:08   12   30:29         
    8   134   313 Raina Nelson             35 Oldsmar              FL 1:13:32   17   15:18    1:50   11   29:24    1:22    3   25:40         
    9   182   329 Angel Vandergracht       39 Dunedin              FL 1:16:41    3   12:55    1:04    9   29:21    1:13   13   32:10         
   10   185   317 Lisa Oberstar            37 Saint Petersburg     FL 1:17:05    6   14:24    1:52   10   29:22    1:39   10   29:50         
   11   215   321 Sonja Olson              38 Tampa                FL 1:18:30   10   14:41    1:34   12   31:24    1:58    8   28:55         
   12   225   310 Michelle Adams           35 Lakeland             FL 1:19:28   18   16:15    1:54   15   32:33    1:32    6   27:15         
   13   252   324 Vanessa Arndt            39 Lutz                 FL 1:21:35   13   14:49    1:42    8   29:14    1:40   16   34:12         
   14   256   312 Kristen Lee              35 Galesburg            IL 1:21:41                                                                
   15   266   315 Stacy Sourini            36 Safety Harbor        FL 1:22:19   14   14:52    2:14   17   33:35    1:35   11   30:04         
   16   289   322 Amanda Allen             39 Tampa                FL 1:24:17   15   15:04    2:19   14   31:53    1:52   14   33:10         
   17   302   325 Jenn Pereira             39 Brandon              FL 1:25:24   11   14:42    1:52   19   33:56    1:31   15   33:25         
   18   327   327 Taryn France Seeley      39 Saint Petersburg     FL 1:27:44    7   14:24    2:08   18   33:45    1:21   19   36:08         
   19   346   319 Kelly Brown              38 Brandon              FL 1:30:00   19   16:40    2:36   16   33:20    1:45   17   35:41         
   20   351    24 Constance Trojanowski    39 Tampa                FL 1:30:25    8   14:28    2:52   20   34:26    2:44   18   35:56    2:00 
   21   364   323 Beth Anderson            39 Lutz                 FL 1:32:08   20   17:00    2:40   13   31:34    2:18   20   38:38    2:00 
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    41   470 Celia Dubey              42 Tarpon Springs       FL 1:04:59   16   14:39    0:51    1   25:15    0:34    2   23:43         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    84   109 Regan Davenport          42 Bowling Green        FL 1:09:40    3   15:08    0:56    2   28:42    0:42    1   24:14         
    2   106   117 Lisa McFadden            44 Seminole             FL 1:11:19    4   15:13    0:50    1   27:35    0:50    3   26:54         
    3   202   113 Pam Bracken              44 Tarpon Springs       FL 1:18:02    1   14:51    1:49    3   28:52    1:14    7   31:19         
    4   219   455 Deborah Pike             43 Riverview            FL 1:18:55   10   16:05    1:30    7   30:28    0:47    6   30:06         
    5   221   115 Kaylie Horning           44 Tampa                FL 1:18:59   13   17:45    1:55   10   31:24    1:25    2   26:31         
    6   236    97 Tara Buonanno            40 Trinity              FL 1:20:44   11   16:21    1:26    4   28:55    1:19    9   32:45         
    7   245   112 Cheryl Henderson         43 Tampa                FL 1:21:24    5   15:18    2:06    5   29:21    1:20   12   33:20         
    8   246   106 Carrie Shoaf             41 Saint Petersburg     FL 1:21:26    6   15:38    1:22    9   31:19    1:25    8   31:43         
    9   253   105 Gabriela Rego            41 Tampa                FL 1:21:37    2   14:52    2:48   16   34:53    1:48    4   27:17         
   10   303    99 Patti Sardinas           40 Tampa                FL 1:25:37    9   15:57    1:45    8   30:34    1:31   13   35:52         
   11   309   104 Teresa McCoy             41 Tampa                FL 1:25:53   14   18:28    1:31   11   31:35    1:09   10   33:12         
   12   342   110 Maria Garces             42 Tampa                FL 1:29:38    8   15:57    1:59   13   32:53    1:35   16   37:16    2:00 
   13   344   108 Jennifer Tuazon          41 Saint Petersburg     FL 1:29:42   19   20:34    2:09   17   36:00    1:56    5   29:06         
   14   345   102 Lindy Fireline           41 Bradenton            FL 1:29:52    7   15:55    1:34    6   30:01    1:40   18   40:45         
   15   349   114 Tammie Chamberlain       44 Saraosta             FL 1:30:16   20   21:18    1:42   12   32:11    1:52   11   33:15         
   16   373   100 Amy Saumell              40 Gibsonton            FL 1:33:03   16   19:01    2:00   15   34:18    1:35   15   36:12         
   17   401   101 Lynn Baldwin             41 Saint Petersburg     FL 1:38:28   15   18:55    2:42   20   39:18    1:36   14   36:00         
   18   413   107 Jennifer Tennant         41 Seminole             FL 1:43:05   18   20:21    4:02   14   34:07    2:41   19   41:56         
   19   420   111 Shannon Walbridge        42 Lutz                 FL 1:44:53   12   16:56    3:08   22   40:31    2:22   20   41:58         
   20   425   103 Pamela Lyle              41 Madeira Beach        FL 1:46:08   21   21:45    2:51   19   38:38    2:16   17   40:40         
   21   441    98 Kym Householder          40 Safety Harbor        FL 1:53:55   22   28:29    1:34   18   37:32    2:28   21   43:54         
   22   444    41 Suzanne Binette          40 Tampa                FL 1:55:17   17   19:06    2:33   21   39:21    2:19   22   52:00         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    91    28 Jill Kralovanec          47 Tampa                FL 1:10:05    2   14:32    1:01    2   27:55    0:58    2   25:41         
    2   111   145 Mandy Zipf               49 Belleair             FL 1:11:37    1   12:03    1:09    9   30:03    1:09    4   27:15         
    3   127   132 Carol Hollenbeck         47 Saint Pete Beach     FL 1:12:55   14   16:42    0:59   15   32:04    0:53    1   22:20         
    4   128   144 Madeleine Vergauwen      49 Longwood             FL 1:12:56   13   16:18    1:02    1   27:35    1:03    3   27:01         
    5   141   120 Renee Lafauci            45 Tampa                FL 1:14:03    3   14:32    1:09    5   28:40    0:58    9   28:46         
    6   167   128 Tina Vornheder           46 Palm Harbor          FL 1:15:43   11   16:06    1:14    7   29:29    1:34    5   27:21         
    7   172   121 Sara Mahoney             45 Lutz                 FL 1:15:57   21   18:14    1:08    3   28:00    1:04    6   27:32         
    8   176   130 Debby Farias             47 Largo                FL 1:16:10    7   15:16    2:10    4   28:03    1:08   11   29:35         
    9   181   124 Emilie Moore             46 Saint Petersburg     FL 1:16:36    9   15:43    1:14   13   30:53    1:03    7   27:45         
   10   195   129 Shari White              46 Largo                FL 1:17:31    8   15:23    1:48    8   29:45    1:03   10   29:34         
   11   197   119 Terrie Hoops             45 Bradenton            FL 1:17:36   15   16:55    1:01   11   30:13    0:56    8   28:33         
   12   230   138 Debbie Ozner -Anderson   48 Terra Ceia           FL 1:20:21   10   15:44    1:28    6   29:09    0:55   16   33:08         
   13   275   122 Angie May                45 Wesley Chapel        FL 1:22:58   24   19:15    1:59   10   30:08    1:11   12   30:26         
   14   278   143 Trina Steele             49 Largo                FL 1:23:15    4   14:37    2:19   16   32:12    1:40   14   32:29         
   15   287    14 Caren Henderson          47 Tampa                FL 1:24:05   19   17:45    1:27   12   30:31    1:34   15   32:50         
   16   295   125 Mary Novy                46 Saint Petersburg     FL 1:24:44   23   18:22    1:54   17   32:13    0:51   13   31:26         
   17   312    25 Carrie McDonough         45 Clearwater           FL 1:26:04    6   15:13    1:39   21   34:04    1:07   17   34:02         
   18   325   133 Veronica Kilkelly        47 Tampa                FL 1:27:41                                      1:46   21   35:21         
   19   334   126 Liz Price                46 Riverview            FL 1:28:29    5   15:08    2:27   19   33:02    3:07   20   34:46         
   20   335   474 Judy Leck Holmes         46 Lutz                 FL 1:28:44   16   17:10    2:40   18   32:57    1:22   19   34:37         
   21   347   135 Sandra Janack            48 Gulfport             FL 1:30:04   20   17:59    2:07   20   33:54    1:32   18   34:34         
   22   358   140 Amy Fillenwarth          49 Madeira Beach        FL 1:31:07   12   16:07    1:58   14   30:56    1:50   24   40:18    2:00 
   23   378   118 Melissa Daley            45 Lutz                 FL 1:33:27   17   17:22    2:33   25   37:00    0:44   23   35:50         
   24   409   472 Sharon Louis             46 Madeira Beach        FL 1:41:24   25   19:28    4:07   22   35:13    1:56   26   40:42         
   25   423   460 Laura Strouse            45 Tampa                FL 1:46:02   18   17:26    3:04   27   42:46    1:34   27   41:13         
   26   430   137 Carol McGuire            48 Valrico              FL 1:47:14   28   20:24    4:40   28   44:05    2:44   22   35:23         
   27   438   127 Deanna Terzian           46 San Francisco        CA 1:52:39   27   19:53    3:41   26   37:25    2:30   28   49:12         
   28   440   139 Patricia Spivey          48 Seminole             FL 1:53:22   29   20:31    4:54   29   45:05    2:17   25   40:37         
   29   445   142 Bethany Sheehan          49 Saint Petersburg     FL 1:57:06   26   19:40    3:53   24   36:56    2:08   30   54:31    2:00 
   30   446   131 Terri Holcomb            47 Sarasota             FL 2:02:11   22   18:14    2:15   30   45:27    1:58   29   54:19         
   31     0   136 Sandee Kovacs            48 Indian Rocks Beach   FL           31   23:12    6:54   23   36:27    3:13                      
   32     0   141 Holly McGinness          49 Saint Petersburg     FL           30   21:27    7:48   31   54:28    2:25                      
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    56   416 Teresa Tinsley           54 Apopka               FL 1:06:37    2   12:04    0:54    1   26:07    1:00    3   26:34         
    2    87   405 Patricia Junqueira       51 Tampa                FL 1:09:43    4   12:55    1:13    5   29:32    1:01    1   25:04         
    3    94   415 Bernadine Sanchez        54 Tampa                FL 1:10:17    1   11:48    1:16    2   26:43    1:06    5   29:26         
    4   155   410 Patricia Farese          52 Saint Petersburg     FL 1:14:50    5   13:44    1:20   11   32:30    1:10    2   26:07         
    5   174    10 Carol Birch              53 Tampa                FL 1:15:57    6   13:53    1:03    3   28:01    1:23    8   31:38         
    6   222   401 Louise Donato            50 Clearwater           FL 1:19:06    3   12:36    1:03   12   34:47    1:32    4   29:10         
    7   285   402 Cheryl Forgang           50 Safety Harbor        FL 1:23:47    8   15:24    1:35    4   29:30    1:42   13   35:38         
    8   301   403 Kathy Prossick           50 Odessa               FL 1:25:06   11   17:23    1:53    6   29:49    1:22   11   34:42         
    9   307   411 Pamela Greene            52 Tierra Verde         FL 1:25:51   10   17:20    2:21   10   32:03    2:34    7   31:35         
   10   311   404 Dianalynn Aguilu         51 Largo                FL 1:25:58   15   19:03    2:22    7   31:34    1:56    6   31:06         
   11   313   414 Laura Hovan              53 Valrico              FL 1:26:04    9   17:03    3:02    8   31:35    2:03    9   32:24         
   12   317   408 Linda Richards           51 Lakeland             FL 1:26:34   14   18:15    1:53    9   31:56    1:37   10   32:55         
   13   390   409 Kate Chappell            52 Tampa                FL 1:36:15    7   14:59    2:44   14   36:00    2:15   15   40:18         
   14   395   413 Renee Sheehan            52 Tampa                FL 1:37:14   12   18:03    1:58   15   36:36    1:39   14   39:00         
   15   404    32 Kathryn Martin           51 Indian Rocks Beach   FL 1:39:11   16   24:22    2:39   13   35:18    1:25   12   35:30         
   16   410   407 Rita Murphy              51 Tampa                FL 1:41:37   13   18:06    1:53   16   39:21    1:16   16   41:03         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   133   420 Elizabeth Kollar         56 Saint Petersburg     FL 1:13:31    1   14:10    1:36    1   27:02    1:24    1   29:22         
    2   244   425 Clare Kelley             59 Saint Petersburg     FL 1:21:21    3   15:22    1:13    5   32:39    1:15    2   30:53         
    3   268   418 Nina Boone               55 Clearwater           FL 1:22:23    2   14:24    1:49    3   32:06    1:03    3   33:02         
    4   282   422 Suzanne Brosseau         58 Safety Harbor        FL 1:23:34    4   16:56    1:23    2   28:46    1:21    5   35:10         
    5   340   421 Claire Laseter           56 Palm Harbor          FL 1:29:29    6   17:39    2:21    6   34:16    1:08    4   34:06         
    6   375   424 Carol Ardell             59 Saint Petersburg     FL 1:33:14    5   17:19    1:53    4   32:35    2:01    6   39:28         
    7   405   419 Tamela Carr              56 New Port Richey      FL 1:39:32    7   17:45    3:23    8   34:53    1:59    7   41:34         
    8   417   466 Paula Vieillet           59 Saint Petersburg     FL 1:44:31    9   20:59    1:46    7   34:38    1:58    8   45:12         
    9   429   423 Patricia Patterson       58 New Port Richey      FL 1:47:08    8   18:24    2:42    9   35:39    2:35    9   47:50         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   115   428 Linda Musante            60 Tampa                FL 1:12:00    1   14:19    1:38    1   26:58    1:26    1   27:41         
    2   201   430 Nancy Wentink            60 Bradenton            FL 1:18:01    2   14:33    1:42    2   28:40    1:20    3   31:48         
    3   331   431 Debbie Voiles            61 Tampa                FL 1:28:03    3   16:34    2:12    6   35:47    1:54    2   31:38         
    4   350    19 Karen Stromberg Werder   60 Clearwater           FL 1:30:16    8   20:43    1:35    3   30:43    2:10    5   35:07         
    5   355   427 Vicki Linkovich          60 Saint Petersburg     FL 1:30:45    6   18:22    3:32    5   33:49    1:12    4   33:53         
    6   370   434 Patricia Hoffman         64 Palm Harbor          FL 1:32:45    4   16:55    2:08    4   32:31    1:20    7   39:53         
    7   418   432 Kathy Johnson            62 Riverview            FL 1:44:38    5   17:35    2:11    7   37:05    1:08    9   46:41         
    8   426   469 Lynn Gray                62 Tampa                FL 1:46:08    9   24:19    3:36    9   38:14    1:29    6   38:32         
    9   431   433 Sara Ward                62 South Pasadena       FL 1:48:14    7   19:56    2:38    8   37:22    3:17    8   45:03         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   188   439 Sandy Meneley            67 Holmes Beach         FL 1:17:08    3   17:46    1:42    1   29:49    1:23    1   26:30         
    2   315   435 Lindsay Bell             65 Saint Petersburg     FL 1:26:20    5   18:19    1:56    3   33:35    1:22    2   31:11         
    3   338   436 Sofia Bereza             65 Clearwater           FL 1:29:20    4   18:03    1:32    2   33:00    1:18    3   35:28         
    4   354   438 Anne Page                66 S. Pasadena          FL 1:30:44    1   12:39    2:09    4   35:10    1:43    5   39:05         
    5   376   457 Bonnie Theall            69 Dunedin              FL 1:33:22    2   16:19    2:07    5   36:34    1:29    4   36:55         
    6     0   437 Sue Minkoff              66 Clearwater           FL                                                                        
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   398   440 Annette Frisch           74 Saint Petersburg     FL 1:38:09    1   17:50    2:50    1   37:30    3:04    1   36:56         
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   447    31 Jackie Yost              86 Treasure Island      FL 2:27:00    1   28:34    1:07    1   50:53    4:55    1 1:01:32         
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   299   330 Marie King               33 Brandon              FL 1:25:01    1   14:13    1:48    1   32:48    1:46    1   34:27         
    2   442   331 Renee Dobraski Sagliben  37 Largo                FL 1:54:10    2   15:38    1:58    2   33:26    2:33    2 1:00:38         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   379   332 Stacey Greco             46 Palm Harbor          FL 1:33:47    2   16:20    3:23    1   31:25    1:37    1   41:05         
    2   389   333 Nancy McCormick          52 Seminole             FL 1:36:01    1   13:54    3:15    2   32:02    2:47    2   44:07         
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   185   317 Lisa Oberstar            37 Saint Petersburg     FL 1:17:05    2   14:24    1:52    1   29:22    1:39    3   29:50         
    2   217   279 Savannah Keeble          27 Tampa                FL 1:18:48    3   14:42    2:02    3   32:07    1:21    2   28:37         
    3   232    46 Clare McMahon            19 Dunedin              FL 1:20:27    1   14:20    2:10    9   36:15    1:55    1   25:48         
    4   283    45 Hannah Vasterling        18 Saint Petersburg     FL 1:23:39    5   15:04    2:39    2   31:50    2:11    5   31:57         
    5   297   274 Fatimah Ebadi            25 Largo                FL 1:24:49    4   15:01    1:39    8   35:57    1:49    4   30:25         
    6   304   277 Rachel Forbes            26 Tampa                FL 1:25:38    7   15:17    2:36    4   33:55    1:19    6   32:33         
    7   359   288 Emily Weidner            29 Tampa                FL 1:31:21    8   15:42    3:32    6   34:45    2:12    7   35:11         
    8   394   308 Melissa Deleuw           34 Seminole             FL 1:37:13    6   15:05    1:49   14   42:50    1:02   10   36:29         
    9   403   275 Audrey Dunst             26 Christmas            FL 1:38:58    9   16:08    2:33   12   39:10    1:32   11   39:38         
   10   404    32 Kathryn Martin           51 Indian Rocks Beach   FL 1:39:11   16   24:22    2:39    7   35:18    1:25    9   35:30         
   11   413   107 Jennifer Tennant         41 Seminole             FL 1:43:05   12   20:21    4:02    5   34:07    2:41   14   41:56         
   12   420   111 Shannon Walbridge        42 Lutz                 FL 1:44:53   10   16:56    3:08   13   40:31    2:22   15   41:58         
   13   425   103 Pamela Lyle              41 Madeira Beach        FL 1:46:08   14   21:45    2:51   11   38:38    2:16   12   40:40         
   14   430   137 Carol McGuire            48 Valrico              FL 1:47:14   13   20:24    4:40   15   44:05    2:44    8   35:23         
   15   433    43 Madison Sieckowski       17 Odessa               FL 1:48:48   11   17:38    2:53   16   45:46    1:42   13   40:50         
   16     0   136 Sandee Kovacs            48 Indian Rocks Beach   FL           15   23:12    6:54   10   36:27    3:13                      
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ========================================================= 
    1    22   625 Procrastinators                                     1:01:47    2   12:26    0:40    1   26:19    0:26    1   21:57         
                  Alan McFadden/ Jared McFadden/ Ryan VanMiddlesworth       
    2    47   602 Body by IPA                                         1:05:53    1   11:26    0:57    4   30:41    0:42    2   22:08         
                  Jeff Lenderman/ Dru Wilson/ Mike Easton                   
    3    53   620 Two Sharks & a Minnow                               1:06:27    4   13:56    0:44    3   28:37    0:32    3   22:41         
                  William Stone/ James Sheets/ Will Stone                   
    4    67   624 Team Cargo                                          1:07:23    3   13:01    1:10    2   28:06    0:37    4   24:32         
                  Rick Cargo/ Adam Philips                                  
    5   191   621 Vet's Rock                                          1:17:20    5   19:11    0:59    5   31:03    0:33    5   25:36         
                  Barry Foster/ Dave Proffitt/                              
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ========================================================= 
    1   200   617 Three times a Lady                                  1:17:48                         1   32:12    0:30    1   25:59         
                  Connie Campbell/ Rachel Diny/ Lisa Taylor                 
    2   235   608 She Warriors                                        1:20:43                         2   34:10    0:30    5   31:13         
                  Margaret Malloy/ April Chonsky/ Karla Malone              
    3   279   619 Tri-ing It Out                                      1:23:18    1   18:23    1:19    3   35:20    0:33    2   27:46         
                  Cinthya Martinez/ Candi Dutschke/ Lisa Bell               
    4   314   612 team free fallin                                    1:26:19    2   18:24    1:06    5   37:28    0:41    3   28:43         
                  April Tatro/ Jennifer Martens/ Maryanne Keller            
    5   367   603 Cracked Eggs                                        1:32:31    3   21:06    0:55    6   39:13    0:29    4   30:49         
                  Maribel Ortiz/ Meghan Brunelli/ Lan Repinski              
    6   391   604 Dream Team                                          1:36:19                         4   35:52    0:38    7   39:10    2:00 
                  Jenny Marti/ Brandi Jackson/ Yarisi Valero                
    7   414   616 The Rookies                                         1:43:54    4   23:59    1:28    7   39:19    0:37    6   38:33         
                  Linda Herbert/ Maria Gagnon/ Catherine Terzian            
    8   439   623 Warrior Women                                       1:53:14    5   25:07    1:10    8   44:20    0:41    8   41:58         
                  Katrina Kushmer/ Pamela Kelly/ Vickey Emery               
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ========================================================= 
    1    26   609 St.Pete Bicycle and Fitness                         1:02:50    3   13:10    0:45    2   25:14    0:32    1   23:11         
                  Connie Mendoza/ Chris Pyhel/ Ken Bowen                    
    2    75   606 Good neighbors II                                   1:08:24    1   12:45    0:47    1   25:09    0:31    5   29:14         
                  Steve Rideout/ Kristi Ward/ Louis Sebastian               
    3   163   613 Team Sushi Roll                                     1:15:21    5   16:09    0:57    7   32:24    0:31    3   25:20         
                  Estanislado (stan) Soto/ Torami Williams/ Julie Cameron   
    4   192   622 Warrior Rangers                                     1:17:20    4   15:02    0:42   11   37:02    0:26    2   24:10         
                  Francisco Silva-gonzalez/ Kathyrn Myers/ Sammy Lugo       
    5   220   601 Big Dogs                                            1:18:55    6   17:04    0:52    4   29:56    0:39   10   30:26         
                  Kirk Wieneke/ Mauro Lankenau/ Don Olson                   
    6   231   605 First Tri                                           1:20:24    9   18:41    0:50    5   30:39    0:46    8   29:30         
                  Chris St Pierre/ Jim Macallum/ Jennifer Hanson            
    7   239   482 Team Boston Stronger                                1:20:57   12   22:13    0:54    3   27:44    0:49    6   29:18         
                  Luke Williams/ Catherine Durkin Robinson/                 
    8   280   618 Tre Porcellini                                      1:23:20    8   17:19    0:56   10   36:10    0:44    4   28:12         
                  Michael Moore/ Michele Cerullo/ Linda Evans               
    9   284   614 Team Tempo                                          1:23:43   11   21:24    0:48    6   31:24    0:46    7   29:22         
                  Miguel Morales/ Jill Braskey/ Val Tavanese                
   10   352   607 Paratrooper warriors                                1:30:39    2   12:55    0:48   12   46:45    0:30    9   29:44         
                  Lisa Ross/ Val Ellis/ Richard Cicero                      
   11   385   610 Team Baked Potato                                   1:35:03   10   19:00    3:10    8   33:52    2:11   11   36:53         
                  Melanie Suchanek-giovatto/ Giuseppe Giovatto Jr/          
   12   408   615 The 5064 Connection                                 1:41:11    7   17:14    1:19    9   35:46    0:59   12   45:55    2:00 
                  Mark Miesmer/ Beth Roosen/                                
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Referee: Karen Haynes  kdhlxix@hotmail.com
No.   Rule Violation                      Time    
===== =================================== ======= 
    9 5.10a Drafting                         2:00 
   24 3.4d Unauthorized Assistance           2:00 
   34 5.10a Drafting                         2:00 
   66 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  110 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  140 5.10a Drafting                         2:00 
  142 5.10d Blocking                         2:00 
  162 5.10d Blocking                         2:00 
  323 5.10a Drafting                         2:00 
  354 5.10a Drafting                         2:00 
  604 3.4i Unauthorized Accessories          2:00 
  615 3.4d Unauthorized Assistance           2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= =======