Turtle Crawl Triathlon & 5K Run
Saturday, May 17, 2014
Jekyll Island, GA
Sprint Distance: 600m swim, 14.5 mile bike, 5k run
International Distance: 1500m swim, 29 mile bike, 10k run
Race Director: Tony Hammett, Peak Racing Team      
Timing and Results: Jeremy Davidson, Alta Vista Sports
Results Questions: jeremydavidson02@gmail.com
USAT penalties listed at bottom
OVERALL MALE TRIATHLON - INTERNATIONAL DISTANCE
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   232 David Harding            27 Savannah               GA 2:36:07    4   37:20    3    1:42    1 1:14:30    2    0:31    5   42:06         
    2   231 Marcel Broghammer        26 Oakwood                GA 2:39:17    8   39:05    1    1:22    2 1:17:52    1    0:31    1   40:28         
    3   234 Sam Weiksnar             27 Pooler                 GA 2:44:19    6   38:25    8    1:59    5 1:19:25    6    0:49    7   43:41         
AGE-GROUP RESULTS - INTERNATIONAL DISTANCE
MALE 14 & UNDER AGE GROUP:  1 - 14
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   226 Alan Lam                 17 Jacksonville           FL 3:31:09    1   48:12    1    2:22    1 1:30:36    1    1:22    1 1:08:37         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   374 Nicholas Helper          20 Jekyll Island          FL 3:12:58                              1 1:26:36    1    0:57    1   50:27         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======      
    1   230 Dane Teszler             26 Saint Simons Island    GA 2:44:34    1   37:15    3    1:53    3 1:19:12    3    0:47    4   45:28         
    2   233 Joseph Vandeventer       28 Jacksonville           FL 4:25:58    6 1:16:41    6    5:14    6 1:49:39    5    2:12    5 1:12:14         
    3   236 Scott Fitzgerald         28 Charlotte              NC 4:26:27    5 1:05:37    5    4:50    5 1:46:35    6    2:27    6 1:27:00         
        
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   239 Robert Rankin            31 Fernandina Beach       FL 2:45:15    1   35:02    1    1:41    2 1:26:25    3    0:58    1   41:10         
    2   250 Andrew Gentles           31 Atlanta                GA 2:59:42    2   44:54    6    3:21    1 1:26:07    4    1:07    3   44:14         
    3   241 Jonas Johnson            32 Beaufort               SC 3:06:08    5   49:01    2    1:49    4 1:27:39    2    0:52    6   46:49         
    4   246 Peter Igyarto            34 Rincon                 GA 3:07:24    4   48:55    8    3:33    3 1:26:35    5    1:19    7   47:03         
    5   244 Eric Cannon              33 Jacksonville           FL 3:11:15    3   47:45    3    1:52    6 1:35:08    7    1:31    5   45:02         
    6   828 Rich Custer              33 Charlotte              NC 3:14:25    6   51:17    5    3:13    7 1:35:24    6    1:31    2   43:02         
    7   242 Jeff Dierdorf            32 Abilene                TX 3:17:03    7   54:33    4    2:30    5 1:35:05    1    0:37    4   44:20         
    8   237 Daniel Jackson           30 Woodstock              GA 4:15:45    8   56:04    9    6:04    9 1:54:51    9    2:00    9 1:16:48         
    9   240 Travis Kelley            32 Americus               GA 4:41:43    9 1:51:52    7    3:23    8 1:47:35    8    1:55    8   57:00         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   258 Will Moore               38 Indialantic            FL 2:57:22    2   40:39    3    2:18    1 1:18:19    1    0:42    7   55:26         
    2   248 Finlay Wood              35 Richmond Hill          GA 3:03:23    4   48:18    2    2:06    4 1:26:47    2    0:58    2   45:16         
    3   261 Eddie Delacruz           39 Suwanee                GA 3:04:01    5   52:36    8    3:28    3 1:24:50    3    1:10    1   41:58         
    4   260 Joe Wilson               39 Smyrna                 GA 3:09:02    6   53:57    1    1:52    2 1:24:18    4    1:17    3   47:40         
    5   257 Ben Laws                 39 Washington             DC 3:22:45    3   45:39    4    2:58    9 1:43:10    8    2:02    4   48:57         
    6   256 Patrick Gendreau         38 Saint Augustine        FL 3:23:54    1   39:04    6    3:21    7 1:37:06    9    2:49    8 1:01:37         
    7   251 Chad McDonald            35 Waycross               GA 3:45:16    8 1:22:31    5    3:04    5 1:28:44    5    1:23    5   49:36         
    8   253 Jeff Snowden             37 Athens                 GA 4:04:42    7   57:09   10    6:23   10 1:48:27   10    4:27   10 1:08:20         
    9   249 Ryan Cagle               36 Hamilton               AL 4:15:41    9 1:40:32    9    4:26    8 1:38:08    6    1:32    6   51:05         
   10   259 Stacey Scarboro          39 Claxton                GA 4:27:02   10 1:46:40    7    3:23    6 1:32:58    7    1:40    9 1:02:23         
MALE MASTERS CHAMPION - INTERNATIONAL DISTANCE
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   269 Sean McGill              41 Fernandina Beach       FL 2:56:48    2   37:39    5    2:31    1 1:22:07    9    1:25   12   53:07         
    2   306 Robert Millican          52 Saint Simons Island    GA 3:01:21    3   40:43    1    2:05   20 1:35:35    2    1:05    1   41:53         
    3   283 Marc Bisseck             45 Statesboro             GA 3:04:20    4   41:00    3    2:29    2 1:22:53    4    1:10   17   56:50         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   278 Christopher Moore        43 Statesboro             GA 3:15:42    1   57:23    1    2:24    1 1:25:11    2    1:17    2   49:28         
    2   265 Randolph Harrison        41 Richmond Hill          GA 3:33:26    2   58:16    2    2:30    7 1:38:26    1    0:58    4   53:18         
    3   280 John Cameron             43 Richmond Hill          GA 3:35:40    6 1:06:40    3    2:33    2 1:29:37    3    1:30    5   55:22         
    4   271 Philippe Thenot          42 Marietta               GA 3:36:22    5 1:05:56    9    4:41    3 1:33:41   11    3:19    1   48:48         
    5   270 Jeff Dempsey             42 Cumming                GA 3:48:57    3 1:03:09    4    4:03    8 1:38:50    5    1:44    6 1:01:12         
    6   264 Chris Towne              41 Suwanee                GA 3:52:27    4 1:03:49    8    4:33    6 1:37:39    6    2:14    7 1:04:15         
    7   268 Michael Flanagan         42 Decatur                GA 4:06:53   12 1:33:52    6    4:27    5 1:35:31    8    3:06    3   50:00         
    8   263 Stagg Shelton            41 Roswell                GA 4:11:21    9 1:23:05   11    5:09    4 1:33:42   10    3:13    9 1:06:14         
    9   281 John McQuigg             44 Saint Simons Island    GA 4:13:27    8 1:19:34    5    4:10    9 1:42:01    7    2:19    8 1:05:25         
   10   276 Michael Hamelin          43 Suwanee                GA 4:17:05    7 1:14:29    7    4:32   11 1:48:12    4    1:42   10 1:08:14         
   11   272 Stephen Rountree         43 Statesboro             GA 4:38:47   10 1:31:19   10    4:50   10 1:46:26    9    3:10   11 1:13:04         
   12   266 Marcos Gomes             42 Atlanta                GA 5:08:50   11 1:33:10   12    7:58   12 2:04:57   12    3:23   12 1:19:24         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   289 Todd Smiley              49 Savannah               GA 3:09:01    1   48:53    1    2:32    2 1:27:27    3    1:26    2   48:45         
    2   290 Clarence Varnadoe        48 Lumber City            GA 3:26:28    3 1:02:05    2    3:27    1 1:27:00    2    1:25    3   52:33         
    3   288 John Rose                48 Davidson               NC 3:37:59    2   59:22    5    4:08    3 1:33:09    1    1:22    6 1:00:00         
    4   296 Frank Andre              49 Atlanta                GA 3:57:48    4 1:03:07    6    4:49    5 1:45:56    9    3:09    7 1:00:49         
    5   295 Eric Brock               49 Atlanta                GA 4:00:06    5 1:04:26    7    4:51    8 1:53:28    4    1:34    5   55:49         
    6   286 Gene Clower              47 Decatur                GA 4:07:42    6 1:12:04    3    3:30    7 1:49:16    5    1:38    8 1:01:15         
    7   285 Johann Ehntholt          47 Augusta                GA 4:08:14    7 1:14:40    8    5:03    4 1:42:44    6    1:50    9 1:03:59         
    8   287 William Stubbs           46 McDonough              GA 4:30:14    9 1:27:25    4    3:47    9 2:02:26    7    2:08    4   54:30         
    9   293 Peyton Godwin            49 St Augustine           FL 4:43:23   10 2:00:03    9    5:14    6 1:48:06   10    4:06    1   45:55         
   10   282 Michael Donovan          45 Dunwoody               GA 5:04:18    8 1:22:48   10    9:14   10 2:08:13    8    2:29   10 1:21:37         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   308 Ray Thompson             54 Atlanta                GA 3:10:46    1   49:53    3    3:12    1 1:28:31    5    2:01    1   47:11         
    2   301 David Lamey              51 Aiken                  SC 3:37:20    3 1:03:19    6    7:05    3 1:32:58    8    3:27    2   50:34         
    3   309 Guido Serletic           54 Fleming Island         FL 3:38:25    4 1:06:37    1    2:31    2 1:28:39    1    1:05    4   59:35         
    4   299 Guy Boyle                50 Macon                  GA 3:56:46    2 1:00:21    2    3:00    6 1:41:28    3    1:39    7 1:10:18         
    5   298 Seth Hunt                50 Dawsonville            GA 4:03:48    7 1:15:55    4    4:15    7 1:43:38    2    1:19    3   58:42         
    6   303 Judah Bradley            51 Warner Robins          GA 4:28:04    5 1:10:13    8    9:10    8 2:00:29    7    3:08    5 1:05:05         
    7   307 Rick Murphy              53 Atlanta                GA 4:51:11    8 1:54:25    7    7:30    5 1:38:29    4    1:41    6 1:09:07         
    8   302 Robert Boyle             52 Spartanburg            SC 4:56:10    6 1:11:15    5    6:45    4 1:34:01    6    2:47    8 2:01:23         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   312 Nelson Rodriguez         57 Cordele                GA 3:44:49    2 1:19:54    3    3:53    1 1:30:37    2    1:30    1   48:56         
    2   311 Ken Cooksey              57 Alpharetta             GA 3:51:31    1   52:53    2    3:41    2 1:38:04    1    1:27    4 1:15:29         
    3   315 Jeff Funderburk          59 Jacksonville           FL 4:42:34    3 1:23:24    4    7:38    4 1:56:35    4    5:48    3 1:09:11         
    4   310 Marc Harnois             55 Covington              GA 4:58:36    4 2:11:28    1    3:14    3 1:40:17    3    2:25    2 1:01:14                                           
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   318 Jeremy Smith             63 Jacksonville           FL 3:25:06    1   54:18    2    5:55    1 1:31:15    2    2:17    1   51:23         
    2   316 Randall Brown            62 Sanford                FL 3:36:01    2   57:05    1    3:03    2 1:34:49    1    1:32    2   59:33         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======            
MALE 70 & OVER AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE DIVISION - INTERNATIONAL DISTANCE
MALE AGE GROUP:  1 - 99
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   297 Kevin Greer              49 Warner Robins          GA 3:09:17    1   37:12    1    3:00    1 1:26:53    1    2:03    1 1:00:12         
    2   294 James Hickey             49 Kennesaw               GA 3:38:39    2   54:08    3    6:13    2 1:30:41    2    3:39    2 1:04:01         
    3   262 Gabe Pritchett           40 Statesboro             GA 4:06:04    3 1:06:58    2    5:21    3 1:37:16    3    3:50    3 1:12:40         
OVERALL FEMALE TRIATHLON - INTERNATIONAL DISTANCE
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   329 Rebecca Thome Ledesma    32 Neptune Beach          FL 2:51:27    1   38:18    1    1:50    4 1:24:21   10    1:11    4   45:49         
    2   341 Shannon Greenhill        40                           2:57:59    7   49:09    6    2:37    3 1:21:22    1    0:42    3   44:10         
    3   343 Anne Cutchin             42 Richmond Hill          GA 3:08:57    3   41:53    8    2:48    5 1:27:58   16    1:33   13   54:47         
AGE-GROUP RESULTS - INTERNATIONAL DISTANCE
FEMALE 14 & UNDER AGE GROUP:  1 - 14
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   319 Anna Grace Millican      17 Saint Simons Island    GA 4:09:26    1   50:49    1    2:16    1 2:01:12    1    0:46    1 1:14:26         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   321 Stephanie Lievense       24 Atlanta                GA 3:58:39    1 1:11:31    1    3:52    1 1:51:23    1    0:44    1   51:12         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   326 Carly Anderson           29 Greensboro             NC 3:19:36    1   40:41    1    2:11    3 1:41:49    1    0:54    1   54:03         
    2   323 Caitlyn Haines           26 Jacksonville           FL 4:20:21    3 1:33:17    2    4:40    2 1:40:02    2    1:39    2 1:00:45         
    3   324 Rachel Kohl              28 Atlanta                GA 4:50:52    2 1:31:55    3    4:46    4 1:55:09    3    2:25    3 1:16:39                                     
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======       
    1   333 Katie Prather            33 Yulee                  FL 3:13:30    2   45:40    4    2:47    2 1:29:45    1    0:53    3   54:27         
    2   330 Jill Vander Woude        32 Richlands              NC 3:19:05    4   49:29    5    2:50    5 1:34:50    4    1:22    2   50:36         
    3   328 Lisa Hesse               31 Savannah               GA 3:24:13    3   48:02    2    2:22    4 1:34:04    5    2:10    4   57:38         
    4   331 Kari Obermeyer           32 Durham                 NC 3:29:09    5   53:19    3    2:23    3 1:33:58    2    1:09    5   58:22         
    6   335 Patricia Toth            34 Wheeling               WV 5:24:05    7 2:20:30    6    5:38    6 1:43:34    6    3:08    7 1:11:16         
    7   325 Stacy Patrick            30 Saint Simons Island    GA 5:24:07    6 1:51:54    7    9:19    7 2:14:39    7    3:29    6 1:04:47                 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   336 Kit Hayes                36 Asheville              NC 3:15:01    2 1:03:30    1    2:53    1 1:20:48    1    0:50    1   47:02         
    2   337 Kelly Hill               36 Saint Simons Island    GA 3:37:00    1   57:01    2    3:05    2 1:36:01    2    1:05    3   59:50         
    3   334 Correy Emmert            35 Brunswick              GA 3:59:35    3 1:09:35    3    4:54    3 1:43:32    3    1:53    2   59:42         
    4   340 Ann Hagan                39 Savannah               GA 4:49:27    4 1:33:46    4    5:13    4 2:02:58    4    2:30    4 1:05:01         
FEMALE MASTERS CHAMPION - INTERNATIONAL DISTANCE
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======         
    1   358 Julie Criss              51 Saint Simons Island    GA 3:33:46    2   49:03    7    4:04    6 1:38:32    5    1:21   14 1:00:47 
    2   367 Susan Briers             59 Saint Augustine        FL 3:37:26    1   59:23    1    3:16    1 1:35:27    4    2:02    2   57:19  
    3   344 Monica Helmstetter       42 Mt Pleasant            SC 3:45:06    2 1:09:49    1    3:22    1 1:40:35    1    1:05    2   50:17         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======         
    1   346 Paige Tyler              44 Columbia               SC 4:30:14    4 1:56:09    2    6:49    2 1:51:04    2    3:35    1   32:40         
    2   342 Jan Jones                40 Atlanta                GA 4:31:35    1 1:00:20    4   28:39    3 1:58:10    4    4:57    3   59:32         
    3   345 Sharon Acosta            44 Arnold                 MD 5:15:53    3 1:41:41    3    8:04    4 2:07:37    3    4:35    4 1:13:58         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   349 Abby Butler              45 Fleming Island         FL 3:46:36    1 1:06:48    1    4:05    1 1:34:17    3    1:43    5   59:45         
    2   348 Barbara Van Beyrer       45 Mount Pleasant         SC 3:55:54    2 1:15:36    2    4:34    2 1:40:58    2    1:33    2   53:15         
    3   347 Nadia Bertin             45 Bonaire                GA 4:17:20    3 1:25:48    3    4:37    4 1:46:52    1    1:20    4   58:45         
    4   351 Teri Kanicki             46 Richmond Hill          GA 4:17:59    4 1:31:42    5    5:19    3 1:41:43    4    1:57    3   57:20         
    5   352 Cindy Ittner             48 Dacula                 GA 4:29:45    5 1:58:13    4    5:07    5 1:51:38    5    2:26    1   32:22         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   355 Sudie Teszler            51 Atlanta                GA 3:45:09    1 1:05:56    1    3:16    1 1:33:11    2    1:41    2 1:01:06         
    2   361 Bonnie Gardner           54 Locust Grove           GA 3:55:05    2 1:07:03    3    4:36    2 1:41:39    3    1:58    1   59:51         
    3   356 Kim Hanson               52 Brunswick              GA 4:16:23    3 1:17:32    2    4:26    3 1:47:49    5    3:03    4 1:03:35         
    4   360 Julie Sauer              54 Lawrenceville          GA 4:40:03    4 1:20:10    6   18:40    4 1:51:01    6    6:48    3 1:03:26         
    5   354 Toni Smith               50 Saint Augustine        FL 4:45:31    5 1:32:31    4    5:39    5 1:53:28    4    3:02    5 1:10:52         
    6   357 Karen Cooksey            52 Alpharetta             GA 5:18:58    6 1:33:19    5    8:13    6 2:08:04    1    1:33    6 1:27:50         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======       
    1   365 Caroline Geiken          57 Saint Simons Island    FM 3:45:41    2 1:02:04    3    4:37    2 1:43:07    5    2:05    1   53:51         
    2   362 Andrea Sortwell          55 Broomfield             CO 3:56:58    3 1:04:31    2    3:50    3 1:44:28    1    1:16    3 1:02:55         
    3   363 Becky Caldwell           56 Tucker                 GA 4:23:35    4 1:17:59    4    5:36    4 1:48:33    3    2:01    4 1:09:28         
    4   364 Diane McCarter           56 Atl                    GA 4:32:00    5 1:25:37    5    5:36    5 1:49:12    2    1:26    5 1:10:11         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   370 Patricia Waters          60 Alpharetta             GA 5:02:02    1 1:15:30    2   18:29    2 2:08:36    1    2:37    1 1:16:53         
    2   371 Helen Grady              61 Macon                  GA 5:03:46    2 1:34:07    1    7:22    1 2:01:16    2    3:40    2 1:17:22         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
FEMALE 70 & OVER AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
ATHENA DIVISION - INTERNATIONAL DISTANCE
FEMALE AGE GROUP:  1 - 99
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   339 Hallie Cheek             35 Hull                   GA 4:24:09    1 1:14:34    1    3:39    1 1:58:08    1    1:38    1 1:06:12         
TRIATHLON RELAY RESULTS - INTERNATIONAL DISTANCE
Place No.   Team Name                                               Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run                                                                              
===== ===== ======================================================= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== =======                    
    1   373 Paceout                                                 3:01:59    2   53:24    1    1:48    1 1:17:54    2    0:25    2   48:30 
                  Tara Baraniak/ Caroline  Callahan/ Brian Baraniak  
    2   372 Caretta Crusher                                         3:04:05    1   41:58    2    1:51    2 1:37:35    1    0:15    1   42:29 
                  Lance  Paden/ Mike Tigani/ Terry  Norton           
The following athletes were disqualified according to USAT rule 3.4 (Entire Course)
No.	Name
====	=======================
245	Jonathan Prather
247	Jacob Johnston
267	Dallas C Smith
274	Thomas O'Neill
275	James Mason
277	Dave Werth
284	Phil Helmstetter
300	Gary Broxson
305	Bryan Williams
317	Wayne Taylor
327	Nadia Rodrigues
338	Cheryl Cherico
350	Dawn Adkins
353	Sarah Tynes
359	Theresa Thaggard
366	Marcia Funderburk
369	Rhonda Evans