Turtle Crawl Triathlon & 5K Run
Saturday, May 17, 2014
Jekyll Island, GA
Sprint Distance: 600m swim, 14.5 mile bike, 5k run
International Distance: 1500m swim, 29 mile bike, 10k run
Race Director: Tony Hammett, Peak Racing Team      
Timing and Results: Jeremy Davidson, Alta Vista Sports
Results Questions: jeremydavidson02@gmail.com
USAT penalties listed at bottom
OVERALL MALE TRIATHLON - SPRINT DISTANCE
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     6 Nic Leblanc              17 Fernandina Beach       FL 1:21:45    1   20:47    3    1:41    2   40:28    1    0:32    1   18:19         
    2    69 Steve Barr               46 Saint Simons Island    GA 1:32:53    4   25:48   16    2:25    1   40:23   43    1:34   13   22:46         
    3    42 Steve Ricciardi          36 Savannah               GA 1:34:57   14   30:38    4    1:45    5   41:07   23    1:06    4   20:23         
AGE-GROUP RESULTS - SPRINT DISTANCE
MALE 14 & UNDER AGE GROUP:  1 - 14
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     1 Christian Scott          13 Statesboro             GA 2:12:01    1   38:12    1    2:55    1   59:38    1    1:52    1   29:26         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     2 Alexander Kirov          15 Evans                  GA 1:43:38    2   31:37    1    1:54    1   46:20    2    0:56    1   22:53         
    2     5 Jackson Green            17 Valdosta               GA 1:54:43    4   37:50    2    2:32    2   50:04    1    0:53    2   23:26         
    3     3 Grant Burke              15 Atlanta                GA 1:58:32    1   25:34    4    6:37    3   58:45    4    1:58    3   25:40         
    4     4 Luke Berry               16 Hoschton               GA 2:07:04    3   33:58    3    4:07    4 1:00:02    3    1:28    4   27:31         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    21 Colin Prinsloo           28 Hahira                 GA 1:37:29    3   31:50    1    1:14    1   41:59    2    0:41    1   21:47         
    2    16 Matt Corley              27 Hahira                 GA 1:47:25    5   37:03    2    1:50    2   44:52    3    0:52    3   22:50         
    3    19 Jonathan Spoerke         28 Suwanee                GA 1:48:24    1   28:50    4    3:03    4   48:59    5    1:13    6   26:21         
    4    20 Mike Walling             29 Atlanta                GA 1:50:00    4   35:20    3    2:01    5   49:03   10    1:40    2   21:58         
    5    22 James Alderman           29 Cumming                GA 2:02:39    2   31:38   11    5:16    7   49:57    7    1:27   10   34:23         
    6    18 Michael Pieper           29 Atlanta                GA 2:08:54   11   54:15    6    3:46    3   46:26    9    1:37    4   22:52         
    7    13 Michael Mansfield        28 Atlanta                GA 2:09:24    6   38:10    8    4:47   10   54:22    6    1:22    8   30:45         
    8    15 Adam Daigle              28 Gainesville            f  2:11:11    9   52:12   10    4:50    6   49:14    4    1:03    5   23:53         
    9     9 Christian Weil           26 Smryna                 GA 2:18:45   10   52:23    5    3:09    9   53:13    1    0:39    7   29:23         
   10     7 John Dunavant            25 Aiken                  SC 2:23:35    7   50:30    7    4:21    8   52:45   11    2:31    9   33:30         
   11    17 Robert Miller            28 Atlanta                GA 2:40:49    8   51:03    9    4:48   11 1:03:50    8    1:30   11   39:40         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    29 Jeremy Freeman           32 Marietta               GA 1:38:49    2   29:44    2    2:23    2   43:22    2    0:42    2   22:40         
    2    30 Timothy Knodel           32 Valdosta               GA 1:43:43    3   31:32    3    2:38    3   43:34    7    1:34    6   24:26         
    3    23 Brandon Deaton           30 Dallas                 GA 1:45:06    5   38:41    4    2:54    1   41:40    3    1:08    1   20:46         
    4    33 Jake Thompson            34 Newberry               FL 1:46:44    4   35:38    1    2:08    4   44:42    4    1:09    3   23:08         
    5    34 Lee McKellar             34 Valdosta               GA 1:54:06    1   28:58    9    4:14    9   55:52    8    1:40    5   23:24         
    6    31 John Gay                 34 Athens                 GA 1:56:30    7   40:32    7    3:46    5   48:10    1    0:40    4   23:24         
    7    24 Brandon Kilby            31 Milledgeville          GA 2:03:10    6   40:05    8    3:50    6   51:42    6    1:30    7   26:05         
    8    25 Richard Chewning         32 Jekyll Island          GA 2:07:38    8   40:56    6    3:35    7   52:03    5    1:29    8   29:38         
    9    27 Lealand Hodges           32 Townsend               GA 2:20:18    9   48:59    5    2:59    8   53:07    9    1:42   10   33:32         
   10    26 Phillip Jackson          32 Kennesaw               GA 3:10:32   10   49:47   10    5:07   10 1:41:07   10    2:02    9   32:31         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    40 Jonathan Daniels         36 Blackshear             GA 1:42:00    3   31:15    4    3:55    1   45:57    7    1:47    1   19:08         
    2    39 Scott Peterson           35 Harrisburg             NC 1:48:25    1   28:46    1    2:40    3   48:37    2    0:50    6   27:34         
    3    50 Shawn Haugen             39 Saint Simons Island    GA 1:48:52    4   34:16    2    3:01    2   47:08    3    0:59    2   23:30         
    4    46 Hal Pruitt               37 Saint Simons Island    GA 1:54:31    6   37:30    3    3:12    4   49:11    5    1:10    3   23:31         
    5    41 Brad Culp                36 Athens                 GA 2:03:01    5   36:56   10    6:14    6   53:18    6    1:31    5   25:03         
    6    76 Brad Chapman             36 Brunswick              GA 2:08:41    7   43:42    5    4:33    7   55:08    1    0:34    4   24:45         
    7    48 Brandon Matthews         38 North Augusta          SC 2:23:51    8   49:23    9    5:05    8   58:39   10    2:15    8   28:31         
    8    35 Alan Zielinski           35 Watkinsville           GA 2:24:57   10   59:52    6    4:36    5   50:23    9    2:13    7   27:54         
    9    47 Jeff Dodgen              38 Brunswick              GA 2:35:11    9   52:28    7    4:56   10 1:04:37    4    1:05    9   32:07         
   10    38 Cliff Hudson             36 Marietta               GA 3:13:39   11 1:33:09    8    5:05    9 1:00:59    8    2:08   10   32:21         
   11    37 Donnie McCullough        36 Savannah               GA            2   30:49                                                             
MALE MASTERS CHAMPION - SPRINT DISTANCE
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    84 Mark Overheim            51 Atlanta                GA 1:35:03    4   28:48    3    2:09    5   42:49    4    0:57    1   20:21         
    2    77 Jon Cangalosi            48 Cornelius              NC 1:36:15    5   29:47    9    2:32    1   40:32   14    1:23    4   22:03         
    3    95 Doug Davis               56 Mooresville            NC 1:39:26    1   24:50    7    2:23    7   44:23   13    1:22   18   26:29         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    59 Todd Spaanstra           42 Franklin               TN 1:42:22    3   36:51    2    2:02    1   40:58    4    1:21    1   21:12         
    2    61 Hugh Adams               44 Brunswick              GA 1:51:08    5   37:52    3    2:20    2   46:26    2    0:59    2   23:34         
    3    56 Damien Scott             41 Statesboro             GA 1:54:26    2   33:24    4    3:02    6   50:45    3    1:13    5   26:04         
    4    53 Daniel Cauley            40 Valdosta               GA 1:57:55    7   39:39    1    1:36    7   51:39    1    0:58    3   24:05         
    5    60 Blair Elledge            44 Saint Simons Island    GA 2:01:29    6   39:37    8    5:02    4   49:56    6    1:51    4   25:04         
    6    52 Peter Mastella           40 Atlanta                GA 2:03:07    4   37:20    9    5:58    3   48:06    8    3:23    7   28:21         
    7    51 Jon Tindall              40 Waycross               GA 2:17:07    9   48:10    6    4:19    8   51:49    5    1:48    8   31:03         
    8    62 Vincent Bernades         44 Hinesville             GA 2:22:31   10   58:49    5    3:07    5   50:12    9    4:00    6   26:25         
    9    57 Mason Cooper             42 Jacksonville           FL 2:27:21    8   41:01    7    4:59    9   56:15    7    2:00    9   43:09         
      
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    75 Todd McCusker            48 Lone Tree              CO 1:40:45    2   30:42    6    3:27    3   44:33    4    1:01    1   21:03         
    2    74 Scott Ordway             47 Cumming                GA 1:40:47    1   30:20    1    2:13    4   44:45    1    0:55    2   22:37         
    3    71 Robert Meade             47 Richmond Hill          GA 1:42:33    3   32:45    3    2:28    2   42:41    5    1:02    3   23:39         
    4    79 Mike Cudd                49 Saint Simons Island    GA 1:47:07    4   34:04                                          12 1:12:04         
    5    65 Scott Jackson            46 Fort Stewart           GA 1:51:47    5   36:21    5    3:03    5   46:13    8    1:37    4   24:35         
    6    80 Elliott Bell             49 Atlanta                GA 1:53:47    7   37:32    2    2:20    6   46:29    7    1:24    5   26:05         
    7    78 Michael Stigers          49 Rex                    GA 1:56:18    8   44:41    4    2:39    1   41:34    2    0:56    6   26:30         
    8    67 Kevin Lokey              46 Saint Simons Island    GA 2:01:52    6   37:25    7    3:54    7   50:18    6    1:23    7   28:54         
    9    72 Tim Hunter               47 Winder                 GA 2:16:46    9   46:41    8    4:24    9   54:34    3    0:58    8   30:10         
   10    70 Jim Burke                47 Atlanta                GA 2:18:47   10   47:15    9    4:25    8   53:17    9    1:42    9   32:10         
   11    68 Tim Sykes                47 Rincon                 GA 2:30:25   11   48:45   10    4:42   10   57:24   11    2:19   11   37:17         
   12    73 Mike Kahren              48 Suwanee                GA 2:56:53   12 1:10:51   11    6:23   11 1:00:45   10    1:53   10   37:03         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    88 Orrie McCrea             52 Waycross               GA 1:59:21    2   39:30    1    3:22    1   51:24    1    0:53    1   24:14         
    2    81 James Hanratty           50 St. Johns              FL 2:16:25    3   46:13    2    4:02    3   52:51    3    1:37    2   31:43         
    3    86 Robert Upchurch          51 Irmo                   SC 2:16:35    1   26:48    5   13:44    5   54:17    5    4:10    5   37:38         
    4    82 Rick Schott              51 Mooresville            NC 2:23:28    4   46:43    4    8:53    4   53:26    4    2:19    3   32:07         
    5    83 Frederick Cusick         52 Warner Robins          GA 2:26:39    5   50:58    3    6:07    2   52:47    2    1:12    4   35:37         
        
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    90 Steve Dixon              55 Brunswick              GA 1:58:33    3   46:52    1    3:01    1   43:10    2    1:42    1   23:50         
    2    99 Ewell Pope               59 Saint Simons Island    GA 1:59:23    2   39:42    2    4:24    2   48:50    4    1:53    2   24:36         
    3   100 Roger Partee             59 Lawrenceville          GA 2:11:16    4   47:41    4    5:41    3   49:46    1    1:30    4   26:40         
    4    91 Charlie Bello            56 Alpharetta             GA 2:11:29    1   37:51    6    6:38    4   51:14    5    2:05    5   33:44         
    5    93 Jeffrey Sligar           56 Loganville             GA 2:16:28    5   49:31    3    4:55    5   53:51    3    1:47    3   26:25         
    6    98 Pembroke Faucette        59 Savannah               GA 2:30:00    6   51:08    5    6:23    6   54:21    7    3:31    6   34:38         
    7    94 Christopher Jones        56 Lilburn                GA 3:11:01    7 1:07:17    7    6:54    7 1:11:11    6    2:21    7   43:19         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   101 Mark Green               60 Dunwoody               GA 2:52:15    1 1:10:16    2    8:30    1   53:14    2    4:54    1   35:22         
    2   102 Jim Jinkins              61 Brunswick              GA 3:11:03    2 1:19:41    1    6:32    2 1:04:20    1    2:32    2   38:00         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   104 Bill Paulk               67 Marietta               GA 2:21:18    1   47:20    1    6:23    1   54:39    1    2:29    1   30:28         
MALE 70 & OVER AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE DIVISION - SPRINT DISTANCE
MALE AGE GROUP:  1 - 99
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    43 Daniel Genson            37 Smyrna                 GA 1:48:36    1   31:31    1    3:36    1   45:02    1    1:42    1   26:48         
    2    45 Brian Bowman             38 Birmingham             AL 2:42:31    3 1:02:09    3    6:18    2   49:17    3   11:39    2   33:10         
    3    58 Arik Entin               43 Jacksonville           FL 2:48:00    2   59:48    2    6:03    3 1:01:14    2    2:12    3   38:45         
OVERALL FEMALE TRIATHLON - SPRINT DISTANCE
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   131 Angela Bruhl             31 Hahira                 GA 1:36:33    2   23:07    2    1:59    5   45:43    5    0:46    8   24:59         
    2   132 Sara Walker              31 Pineville              NC 1:38:09    7   27:27    6    2:26    3   45:16   32    1:25    1   21:35         
    3   152 Lisa Broadfield          36 Jacksonville           FL 1:41:01    1   20:33   14    2:52    6   48:11   56    1:58   19   27:30         
AGE-GROUP RESULTS - SPRINT DISTANCE
FEMALE 14 & UNDER AGE GROUP:  1 - 14
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   106 Christine Lyles          23 Loganville             GA 2:10:40    1   42:37    1    2:00    1   56:03    1    0:38    2   29:24         
    2   108 Alyson Wright            24 Charlotte              NC 2:15:23    2   43:27    3    5:04    2   57:12    2    0:54    1   28:48         
    3   107 Ariel Abbott             23 Fort Gordon            GA 2:31:24    3   48:43    2    2:47    4 1:04:44    4    1:15    4   33:57         
    4   112 Lauren Gingerella        24 Saint Simons Island    GA 2:32:51    4   54:23    4    5:16    3   58:29    3    1:07    3   33:38         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   123 Sarah Junco              28 Savannah               GA 2:06:14    3   34:06    4    3:29    4   56:48   12    2:09    5   29:44         
    2   111 Sarah Weals              25 Lexington              OH 2:07:11    5   42:08    3    3:28    1   51:59    4    0:52    3   28:46         
    3   120 Mary Daugherty           27 Orlando                FL 2:08:33    8   42:48    6    4:09    3   54:24    1    0:34    2   26:39         
    4   115 Andrea Fergus            26 Savannah               GA 2:13:36    4   39:48   12    7:17    7   59:44   11    1:55    1   24:53         
    5   124 Abby Naas                29 Fort Wayne             IN 2:18:53    7   42:14    1    2:51    6   59:11    5    1:02   10   33:37         
    6   125 Lauren Funderburk        29 Jacksonville           FL 2:19:29   10   46:31   13    7:56    2   53:21    8    1:40    6   30:01         
    7   114 Lauren Heaslip           27 Decatur                GA 2:21:05    2   33:11   11    6:47    9 1:00:21   13    2:35   12   38:13         
    8   109 Courtney Weil            25 Smyrna                 GA 2:24:09   11   47:58    5    4:02   10 1:01:18    6    1:22    4   29:31         
    9   121 Ainsley Smith            28 Charleston             SC 2:28:53    6   42:08    7    4:51   11 1:03:05   10    1:49   11   37:02         
   10   110 Stephanie Tsavaris       25 Twinsburg              OH 2:36:01   12   58:22    8    5:44    8 1:00:04    3    0:51    7   31:02         
   11   113 Jordan Blankenship       25 Augusta                GA 2:37:53    9   43:35   10    6:41   12 1:06:10    7    1:36   13   39:52         
   12   118 Alex Modrow              27 Hinesville             GA 2:49:14   14 1:15:56    2    2:56    5   58:27    2    0:37    8   31:20         
   13   122 Melissa Bailey           28 Saint Simons Island    GA 2:59:19   13 1:09:47    9    5:52   13 1:08:28    9    1:41    9   33:32         
       
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   137 Jillian Omalley          31 Hinesville             GA 1:45:46    6   34:25    1    2:03    1   45:01    3    1:14    1   23:05         
    2   150 Katie Bietenholz         34 Fernandina Beach       FL 2:01:05    5   32:59    2    2:34    5 1:00:16    2    1:14    2   24:04         
    3   145 Amanda Watts             33 Fort Stewart           GA 2:01:24    3   30:01   10    6:10    4   59:33    4    1:19    3   24:22         
    4   135 Parker Diggory           32 Clarkston              GA 2:03:45    4   31:10    6    3:52    3   53:37    9    1:46    9   33:22         
    5   142 Sara Moerman             33 Fernandina Beach       FL 2:05:21    1   27:06    3    3:11    8 1:02:47    1    1:04    6   31:15         
    6   128 Rebecca Laws             30 Jamaica Plain          MA 2:13:51    2   29:34    9    5:06    7 1:00:54   13    2:59   11   35:20         
    7   140 Katie Pothier            32 Johns Creek            GA 2:16:22    7   34:35    4    3:12   10 1:04:19    5    1:22    8   32:55         
    8   136 Melissa Dierdorf         32 Abilene                TX 2:17:45   11   46:22    7    4:34    2   53:21    7    1:39    7   31:50         
    9   143 Heidi Thedwall           33 Saint Marys            GA 2:19:04   10   45:02    8    4:40    6 1:00:35   12    2:32    5   26:17         
   10   133 Morgan Faerber           30 Gainesville            FL 2:20:38    8   40:56   13    7:28   11 1:04:51   11    1:50    4   25:34         
   11   139 Narissa Rahaman          31 Pineville              NC 2:39:12   12   56:04    5    3:50    9 1:03:20    6    1:37   10   34:23         
   12   138 Jessica Heroy            32 Charlotte              NC 2:52:24    9   42:45   11    6:49   12 1:20:11   10    1:48   12   40:52         
   13   144 Jennifer Smith           34 Tampa                  FL 3:42:49   13   56:58   12    7:24   13 1:40:16    8    1:40   13   56:33         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======    
    1   162 Stacie Ricciardi         38 Savannah               GA 1:45:48    5   35:23    1    1:51    1   43:32    1    0:50    1   24:14         
    2   147 Erin McGarity            35 Savannah               GA 1:54:13    2   29:42    2    2:45    5   55:05    7    1:27    2   25:16         
    3   204 Johnna Keller            37 Decatur                GA 1:54:13    4   35:09    3    2:48    3   49:30    3    1:01    3   25:47         
    4   154 Hollie Temples           36 Saint Simons Island    GA 2:12:29   10   48:48    9    4:30    4   51:37    2    1:00    5   26:36         
    5   157 Stacie Waters            37 Brunswick              GA 2:17:00    7   40:04    7    3:41    7   56:56   10    2:08    9   34:13         
    6   151 Gayle Wood               36 Richmond Hill          GA 2:17:41    6   35:53    6    3:33    9   59:50   11    2:14   12   36:12         
    7   158 Sabrina Giraldo          38 Fort Stewart           GA 2:24:48    3   32:59    8    4:23   14 1:15:03    8    1:40    8   30:44         
    8   153 Krissy Michaels          36 Fernandina Beach       FL 2:25:24    8   44:11   10    4:46    6   56:01   13    2:24   14   38:04         
    9   156 Carrie Settles           36 Lawrenceville          GA 2:28:46    9   48:34   15    8:06   13 1:03:36    5    1:15    6   27:18         
   10   148 Amy Barton               35 Gainesville            FL 2:47:49   11 1:03:12    5    3:05   11 1:01:39   12    2:15   13   37:40         
   11   161 Amy Keiser               38 Douglasville           GA 2:55:29   12 1:07:39   14    6:59   12 1:03:24   14    2:25   11   35:04         
   12   155 Chantal Pierre           35 Brunswick              GA 3:08:05   13 1:24:31   11    4:50    8   57:27    4    1:04   15   40:13         
   13   160 Catherine Jordan         38 Athens                 GA 3:25:20   14 1:43:58   12    5:14   10 1:00:28    6    1:26   10   34:15         
   14   159 Kati Vasquez             38 Charlotte              NC 3:52:09   15 1:48:41   13    6:13   15 1:25:34   15    5:07    4   26:36         
FEMALE MASTERS CHAMPION - SPRINT DISTANCE
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   194 Nancy Juneau             54 Atlanta                GA 1:49:27    5   27:50    2    2:34    6   51:21    3    0:48    1   26:56         
    2   172 Ari Sufalko              42 Saint Augustine        FL 1:55:08    6   33:00    4    2:54    2   48:49    4    0:54    8   29:33         
    3   173 Kristi Lovelace          44 Jackson                GA 1:55:14    8   36:32    6    3:19    1   45:26    9    1:14    6   28:45         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   175 Kayla Boys               44 Roswell                GA 1:56:52    1   33:16    3    3:54    1   49:38    4    1:38    2   28:28         
    2   164 Wendy Alberson           40 Saint Simons Island    GA 2:11:16    2   39:10    5    5:45    3   58:09    2    1:11    1   27:03         
    3   163 Tracy Sisson             40 Saint Simons Island    GA 2:14:05    4   49:39    1    2:13    2   51:17    3    1:35    3   29:21         
    4   174 Mauri Berry              44 Hoschton               GA 2:28:59    3   43:25    2    3:53    5 1:01:32    5    1:40    5   38:31         
    5   171 Kate Cleven              43 Severna Park           MD 2:39:53    5   54:04    7    6:48    6 1:04:38    6    1:46    4   32:38         
    6   170 Jody Turner              42 Highland               MI 2:58:08    7 1:08:11    4    4:30    4   59:12    1    0:55    6   45:22         
    7   168 Desiree Cabrices         42 Decatur                GA 3:54:01    6 1:05:41    6    6:46    7 1:41:09    7    2:31    7   57:55         
       
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   180 Jennifer Spiegel         47 New York               NY 2:05:49    2   37:32    1    3:41    2   55:58    1    0:47    1   27:53         
    2   185 Susie Lane               49 Dunwoody               GA 2:27:00    7 1:00:39    2    5:04    1   51:42    2    1:35    2   28:03         
    3   178 Becca Faucette           46 Savannah               GA 2:40:55    3   42:20    7    7:05    4 1:01:32    6    2:47    6   47:12         
    4   179 Margarett Ellison        47 Atlanta                GA 2:47:50    6   55:23    3    5:25    5 1:05:52    3    1:55    4   39:17         
    5   183 Dana Christian           48 Troutman               NC 2:50:18    5   52:09    8    8:07    3 1:01:12    4    2:17    5   46:35         
    6   182 Suzanne Whitted          49 Barnesville            GA 2:53:22    4   44:55    4    6:44    6 1:20:49    7    3:57    3   36:58         
    7   181 Tonia Cochran            47 Columbia               SC 2:55:29    1   27:45    6    6:48    7 1:25:57    8    5:13    7   49:48         
    8   176 Beth Costello            47 Decatur                GA 3:54:00    8 1:05:40    5    6:46    8 1:41:00    5    2:39    8   57:58         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   189 Teresa Arnold            51 Brighton               MI 2:28:38    1   27:46    6    7:39    6 1:12:51    2    1:10    5   39:14         
    2   193 Ellen Schott             54 Mooresville            NC 2:33:02    4   54:25    5    7:26    1   54:58    6    2:53    1   33:23         
    3   184 Kathleen Cleary          50 Dunwoody               GA 2:58:08    6 1:18:55    1    3:07    2 1:00:02    5    2:26    2   33:40         
    4   187 Sara Riley               51 Palm Coast             FL 2:59:29    5 1:13:17    3    5:41    4 1:01:20    3    1:27    4   37:46         
    5   186 Marianne Valentine       51 Dacula                 GA 3:01:01    3   53:18    7   16:43    5 1:06:25    4    1:31    6   43:05         
    6   188 Randi Fasnacht           51 Palm Coast             FL 3:25:33    7 1:31:12    2    4:40    7 1:13:50    1    1:09    3   34:43         
    
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   196 Kim Cambias              56 Greensboro             GA 2:32:29    1   27:03    2    5:08    2 1:21:08    1    1:32    2   37:41         
    2   197 Kim Hoop                 57 Fernandina Beach       FL 2:43:18    2 1:02:28    1    3:20    1   57:10    2    3:19    1   37:04         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
FEMALE 70 & OVER AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= =======              
ATHENA DIVISION - SPRINT DISTANCE
FEMALE AGE GROUP:  1 - 99
Place No.   Name                    Age City                   St Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run     Penalty    
===== ===== ======================= === ====================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1   130 Erin Hennessey           31 Saint Simons Island    GA 1:59:29    3   42:51    2    4:05    1   48:46    2    0:55    1   22:53         
    2   169 Maggie Travis            42 Centerville            GA 2:06:07    2   41:48    1    2:44    2   50:13    1    0:39    2   30:45           
TRIATHLON RELAY RESULTS - SPRINT DISTANCE
Place No.   Team Name                                               Time    Rank Swim    Rank T1      Rank Bike    Rank T2      Rank Run                                                                              
===== ===== ======================================================= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ==== =======                     
    1   219 Mick's Men                                              1:28:29    1   20:40    3    2:07    1   39:44    2    0:27    3   25:34 
                  Micky Eubanks/ Coleman Rudolph/                    
    2   223 Advance Rehab 1                                         1:42:15    2   27:35    2    1:59    2   49:34    4    1:19    1   21:51 
                  Rebecca  Candler/ Christine Allcott/ Arron Ocheltr 
    3   220 Team Sancartier                                         2:15:55    4   56:18    4    2:25    3   53:58    3    0:28    2   22:48 
                  Jackie Sancartier/ Jamie Sancartier/ Chad Sancarti 
    4   222 Splash                                                  2:24:28    3   39:02    1    1:52    4 1:13:54    1    0:24    4   29:18 
                  Valerie  Barnett/ Becky  Knor/ Marielle Volland    
The following atheletes were disqualified according to USAT Rule 3.4 (Entire Course)
No.	Name
====	========================
8	Stephen Hinds
14	Chris Coger
49	Steve Robinson
63	Scott Moranos
64	Chris Howe
89	Craig Walker
96	Brian Peabody
97	Carl White
116	Marissa Benist
117	Rosey Glidewell
134	Kathryn Cason
141	Rebekah White
146	Leisha Bowman
149	Laci Zielinski
177	Todd Arnold
191	Stephanie Jones
192	Amy Tillotson
198	Beverly Ungerer
200	Carol Parente
205	Paula Burks
218	Kendra Lawrence
221	Thomas Scarboro