Escape from Fort Desoto Triathlon
April 11, 2015 at Fort Desoto, St. Petersburg, Florida
.50 Mile Swim| 10 Mile Bike| 3.4 Mile Run 
Race Director: Joe Fernandez/Fred Rzymek
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com Ryan Cavallaro
Results Questions: ryanc1223@gmail,com
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
MALE ELITE TRIATHLON RESULTS
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1     1    33 Nicholas Chase           29 Saint Petersburg     FL   55:00    3   10:02    1:49    1   20:51 28.8    0:50    3   21:30  6:20         
    2     3   624 Kenneth Conigliano       35 Saint Petersburg     FL   57:01    1    9:49    1:50    6   23:20 25.7    0:42    2   21:21  6:17         
    3     4    37 Rene Vallant             38 Klagenfurt                57:40    4   10:22    1:51    2   21:56 27.4    0:55    8   22:38  6:40         
    4     6     4 Kerry Sullivan           33 Englewood            FL   58:14    2   10:00    1:46    5   23:19 25.7    0:45    7   22:26  6:36         
    5     7    32 Chad Siple               30 Dunedin              FL   58:28    5   11:15    1:49    4   22:50 26.3    0:48    4   21:48  6:25         
    6     8     1 Nat Glackin              33 Saint Petersburg     FL   58:28    6   11:41    1:47    3   22:19 26.9    0:50    5   21:53  6:27         
    7    17     5 Christopher McCaffrey    29 Saint Petersburg     FL 1:02:45    8   14:41    2:00    7   25:01 24.0    0:52    1   20:13  5:57         
    8    22    38 Steve Capitano           45 Tampa                FL 1:03:22    7   12:19    2:01    8   25:58 23.1    0:58    6   22:08  6:31         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    12   597 Josue Reyes              14 Riverview            FL 1:00:44    1   10:15    1:35    1   24:17 24.7    0:42    1   23:58  7:03    2:00 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1     5   598 Ricardo Reyes            16 Riverview            FL   57:47    2    9:48    1:39    1   23:39 25.4    0:46    1   21:57  6:28         
    2    10    51 Luis Ortiz               15 Orlando              FL 1:00:14    4   10:08    1:56    4   25:20 23.7    0:34    2   22:18  6:34         
    3    20    54 Matthew Wohlwend         15 Saint Petersburg     FL 1:03:05    3   10:02    1:59    3   25:17 23.7    0:54    4   24:55  7:20         
    4    29    62 Joey Russell             19 Tampa                FL 1:04:19    9   12:01    4:00    2   23:59 25.0    1:00    3   23:20  6:52         
    5    32    57 Mitch Irwin              17 Oldsmar              FL 1:04:38    1    9:16    1:43    6   26:56 22.3    0:43    5   26:02  7:40         
    6    80    60 Corbin Wapshott          17 Longwood             FL 1:10:46    6   11:13    1:57    7   28:46 20.9    0:46    6   28:06  8:16         
    7   121    55 Chester Cooper           16 Saint Cloud          FL 1:13:38    8   11:41    2:30    5   25:52 23.2    1:00    8   32:37  9:36         
    8   131    50 Peter McMaster           15 Darien               CT 1:14:27    5   10:43    3:18    9   29:11 20.6    0:46    7   30:30  8:59         
    9   169    52 Paul Scavino             15 Wesley Chapel        FL 1:17:18    7   11:22    2:48    8   29:06 20.6    0:56    9   33:08  9:45         
   10   431    56 Jonathan Franco          17 Bradenton            FL 1:33:26   10   18:30    3:01   10   34:10 17.6    1:03   10   36:44 10:49         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   230   576 Taylor Egg               20 Temple Terrace       FL 1:20:54    1   15:49    2:36    1   29:00 20.7    0:50    1   32:41  9:37         
    2   342   577 Kevin O'Brien            22 Tampa                FL 1:28:11    3   16:52    2:58    3   31:31 19.0    1:22    2   35:30 10:27         
    3   472   578 Chris Huffman            24 Seminole             FL 1:38:04    2   16:35    3:42    2   31:08 19.3    1:42    3   44:59 13:14         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    70   593 Wayne Schmidt            29 Seminole             FL 1:10:02    3   13:05    2:43    1   25:57 23.1    0:59    4   27:21  8:03         
    2    82   587 Scott Dickover           27 Celebration          FL 1:10:57                         5   28:08 21.3    1:23    3   25:37  7:32         
    3   112   584 Mark Werremeyer          26 Madeira Beach        FL 1:12:58    2   12:21    2:10    3   27:01 22.2    1:03    7   30:25  8:57         
    4   142   580 Jeff Mistrick            25 Saint Petersburg     FL 1:15:15    7   15:12    3:47    7   30:18 19.8    0:48    1   25:13  7:25         
    5   171   583 Jonathan McCarthy        26 Clearwater           FL 1:17:18   10   16:02    2:34    6   28:45 20.9    1:14    5   28:44  8:27         
    6   196   632 Matthew Sibley           26 Clearwater           FL 1:18:28    5   13:39    2:57    2   26:20 22.8    1:29   12   34:05 10:02         
    7   236   582 Theo Hammock             26 Saint Petersburg     FL 1:21:15    8   15:29    3:12    4   28:07 21.3    2:07    9   32:21  9:31         
    8   239   595 Brian Keifer             29 Tampa                FL 1:21:20    6   14:26    3:36   10   32:02 18.7    0:47    8   30:31  8:59         
    9   251   588 Devin Kirby              27 Baltimore            MD 1:22:34    1   11:17    4:17    8   30:57 19.4    0:52   13   35:14 10:22         
   10   273   618 Jordan Stern             25 Tampa                FL 1:23:57   15   19:17    3:19   12   34:58 17.2    1:04    2   25:20  7:27         
   11   316   586 Richard Clark Jr         27 Sarasota             FL 1:26:44   13   16:47    3:39    9   32:01 18.7    1:00   10   33:19  9:48         
   12   361   579 Jordan Case              25 Seminole             FL 1:28:58    4   13:13    4:18   11   32:53 18.2    2:17   14   36:18 10:41         
   13   370   589 Sean Hampsey             28 Clearwater           FL 1:29:29   11   16:04    5:49   13   35:58 16.7    1:58    6   29:42  8:44         
   14   433   591 Michael Branham          29 Ttampa               FL 1:33:43    9   15:51    3:48   16   38:53 15.4    1:19   11   33:53  9:58         
   15   515   581 Gannon Wilder            25 Gainesville          FL 1:45:49   14   17:14    5:14   15   38:04 15.8    1:28   15   43:50 12:54         
   16   521   585 Michael Lynch            26 Saint Petersburg     FL 1:46:45   12   16:10    7:12   14   35:58 16.7    3:15   16   44:11 13:00         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    14   628 Vincent Tenaglia         32 Seminole             FL 1:01:53    1   10:38    2:01    5   24:31 24.5    0:52    1   23:53  7:02         
    2    30    75 John Astrab              32 Safety Harbor        FL 1:04:24    3   12:13    2:22    4   24:27 24.5    0:57    2   24:26  7:11         
    3    33   603 James Rankin             34 Tampa                FL 1:04:52    6   12:34    1:59    2   23:41 25.3    1:01    5   25:38  7:33         
    4    36    89 Matt Shanklin            34 Saint Petersburg     FL 1:05:50    4   12:27    2:30    3   24:12 24.8    1:07    4   25:37  7:32         
    5    41    65 Casey Rabon              30 Dunedin              FL 1:06:30    2   11:54    2:02    7   25:00 24.0    0:57    7   26:40  7:51         
    6    49    73 Anthony Welch            31 Sarasota             FL 1:07:35    7   12:50    2:41    1   23:40 25.4    1:05    8   27:20  8:03         
    7    75    76 Keith Bauer              32 Land O Lakes         FL 1:10:17    5   12:33    2:01    8   25:10 23.8    0:57   11   29:37  8:43         
    8    95    87 Michael Baker            34 Saint Petersburg     FL 1:11:50   10   13:20    2:31   15   28:32 21.0    0:51    6   26:38  7:50         
    9   103    85 Giovanny Cabrero         33 Orlando              FL 1:12:28   18   17:00    2:24   12   27:00 22.2    0:53    3   25:13  7:25         
   10   124    83 Dan Washmuth             32 Sarasota             FL 1:13:44    8   12:54    2:59   14   27:57 21.5    0:52    9   29:04  8:33         
   11   159    86 Eric Huggard             33 Tampa                FL 1:16:40   16   15:34    3:20   10   26:32 22.6    1:18   13   29:58  8:49         
   12   172    82 Eric Sierra              32 Lakewood Ranch       FL 1:17:23   11   13:25    2:01   16   28:45 20.9    0:58   19   32:16  9:30         
   13   177    84 Bob Blasewitz            33 New Port Richey      FL 1:17:36   12   14:19    3:25    9   26:17 22.8    1:01   20   32:36  9:36         
   14   190    72 Erik Taylor              31 Largo                FL 1:18:19   15   15:09    4:00    6   24:47 24.2    1:06   21   33:18  9:48         
   15   202    81 Omar Malic               32 Safety Harbor        FL 1:19:00   13   14:32    3:33   13   27:53 21.5    1:38   17   31:26  9:15         
   16   234    78 Abrom Douglas III        32 Saint Petersburg     FL 1:21:06   23   19:00    3:55   11   26:57 22.3    1:20   12   29:55  8:48         
   17   248    69 Jordan Flores            31 Kissimmee            FL 1:22:19   14   14:32    4:13   21   30:41 19.6    1:08   18   31:46  9:21         
   18   252    90 Jean Pierre Velez Mendo  34 Riverview            FL 1:22:37    9   13:02    3:08   18   29:31 20.3    1:11   24   35:47 10:32         
   19   269    74 Anthony Qualtiere        31 Hudson               FL 1:23:43   20   17:23    3:34   20   30:00 20.0    1:47   15   31:01  9:08         
   20   283    77 Bobby Brewster           32 Tampa                FL 1:24:28   21   17:44    1:50   23   32:14 18.6    1:45   14   30:58  9:07         
   21   304    79 Mark Haske               32 Tampa                FL 1:25:47   24   19:17    3:31   24   32:26 18.5    1:08   10   29:26  8:40         
   22   339    80 Andrew Larson            32 Lutz                 FL 1:28:00   17   15:56    3:40   17   29:08 20.6    1:58   27   37:20 10:59         
   23   346   611 Jim Jenkins              33 Saint Petersburg     FL 1:28:35   25   19:47    3:09   26   33:03 18.2    1:35   16   31:03  9:08         
   24   372    71 Jonathan Sellers         31 Tampa                FL 1:29:31   22   18:33    3:37   19   29:32 20.3    1:17   25   36:34 10:46         
   25   439   610 Michael Palmer           31 Pinellas Park        FL 1:34:17   26   20:44    3:52   25   32:27 18.5    1:53   23   35:23 10:25         
   26   481    68 Ryan William             30 Tampa                FL 1:39:36   19   17:15    2:46   29   36:05 16.6    1:10   29   42:22 12:28         
   27   494    67 Marcin Szczeblewski      30 Seminole             FL 1:41:48   27   21:25    3:28   28   35:08 17.1    2:00   28   39:50 11:43         
   28   542    66 David Sideri             30 Saint Petersburg     FL 1:59:27   29   49:03    3:36   22   30:42 19.5    2:35   22   33:34  9:53         
   29   548    64 Matt Hickman             30 Tampa                FL 2:02:47   28   46:11    4:53   27   33:51 17.7    0:44   26   37:11 10:57         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1     9    96 Jesse Cookson            36 Lakeland             FL   59:07    1   11:45    2:14    2   22:51 26.3    0:46    1   21:32  6:20         
    2    13     8 Eric Hall                36 Tampa                FL 1:00:47   14   13:34    1:56    1   22:35 26.6    0:36    2   22:07  6:31         
    3    15   125 Adam Hasebroock          38 Tampa                FL 1:02:11    5   12:44    1:58    5   23:43 25.3    0:58    4   22:51  6:44         
    4    16   102 Nicholas Zivolich        36 Clearwater           FL 1:02:44    2   12:22    1:57    6   24:06 24.9    0:51    5   23:30  6:55         
    5    25   108 Paul Higgins             37 Tampa                FL 1:03:31    6   12:49    2:12    4   23:35 25.4    0:38    8   24:18  7:09         
    6    27   126 Andrew Hasebroock        38 Tampa                FL 1:04:00    3   12:22    1:50    8   25:07 23.9    0:46    6   23:57  7:03         
    7    34   629 Hector Flores            37                      FL 1:04:57                        11   25:24 23.6    0:48    7   24:12  7:07         
    8    42   124 John Davis               38 Saint Petersburg     FL 1:06:38   11   13:23    1:57    3   23:19 25.7    0:52   11   27:08  7:59         
    9    44   137 Lucas Smelser            39 Lakeland             FL 1:06:56   30   15:42    3:10    7   24:16 24.7    1:06    3   22:44  6:41         
   10    71   101 Jeremy Selbst            36 Tampa                FL 1:10:03    4   12:32    2:31   10   25:24 23.6    1:10   17   28:29  8:23         
   11    78    97 Thomas Davidson          36 Tampa                FL 1:10:42   21   14:04    2:26   12   25:40 23.4    0:51   13   27:43  8:09         
   12    81   122 Christopher Carrere      38 Tampa                FL 1:10:51   16   13:40    2:11   15   26:26 22.7    1:13   12   27:22  8:03         
   13    87   109 Matt Jerome              37 Clearwater           FL 1:11:25   17   13:42    2:14    9   25:22 23.7    1:00   20   29:09  8:35         
   14    88   111 Benjamin Mackie          37 Tampa                FL 1:11:26   20   14:02    3:10   22   27:23 21.9    1:12    9   25:41  7:34         
   15    99    98 James Dawson             36 Tampa                FL 1:12:08   13   13:33    2:30   13   26:03 23.0    1:22   19   28:42  8:27         
   16   106   121 James Burkett            38 Tampa                FL 1:12:31   10   13:11    2:01   14   26:14 22.9    1:03   25   30:03  8:51    2:00 
   17   138   112 Charles Malone           37 Tampa                FL 1:14:59   26   14:41    3:23   24   27:26 21.9    1:01   18   28:30  8:23         
   18   144   114 Peter B McKernan         37 Tampa                FL 1:15:21   23   14:13    3:01   17   26:44 22.4    0:53   28   30:32  8:59         
   19   147   130 Patrick Gibson           39 Orlando              FL 1:15:30    8   12:53    5:28   32   29:08 20.6    1:01   10   27:02  7:58         
   20   155   106 Charles Chunn            37 Tampa                FL 1:16:16    9   12:55    3:11   28   28:16 21.2    1:57   24   29:58  8:49         
   21   160   134 Nic Rasmussen            39 Saint Petersburg     FL 1:16:50   18   13:57    3:59   16   26:41 22.5    1:07   31   31:08  9:10         
   22   163   123 Eduardo Carvallo         38 Tampa                FL 1:16:54   39   17:32    2:37   23   27:24 21.9    0:58   16   28:25  8:22         
   23   165   133 Christos Politis         39 Safety Harbor        FL 1:16:59   32   15:52    2:19   21   27:17 22.0    0:59   29   30:33  8:59         
   24   167   107 Bryan Davidson           37 Seaford              NY 1:17:12   25   14:34    3:38   26   27:48 21.6    1:01   27   30:14  8:54         
   25   173    95 Shawn Beale              36 Largo                FL 1:17:26   36   16:34    2:53   30   28:25 21.1    1:17   15   28:20  8:20         
   26   184   128 Doug Hershey             38 Wesley Chapel        FL 1:17:59   22   14:09    3:07   20   27:15 22.0    1:53   32   31:37  9:18         
   27   185   105 Rick Bennett             37 Oldsmar              FL 1:18:09   38   17:19    2:51   19   27:10 22.1    1:20   21   29:31  8:41         
   28   198   116 Andrew Slezak            37 Clearwater           FL 1:18:42   24   14:24    2:16   38   30:02 20.0    1:08   30   30:52  9:05         
   29   203   127 James Leviner            38 Seffner              FL 1:19:01   19   14:02    2:58   33   29:11 20.6    0:50   33   32:01  9:25         
   30   212   104 Kevin Cowley             36 Tampa                FL 1:19:41   15   13:35    4:00   37   30:01 20.0    1:59   26   30:08  8:52         
   31   214   115 Christopher Shay         37 New York             NY 1:19:44    7   12:52    3:54   41   32:03 18.7    0:59   23   29:58  8:49         
   32   232    91 Hoyt Carrier             35 Brandon              FL 1:20:57   12   13:26    2:53   36   30:00 20.0    0:54   35   33:45  9:56         
   33   242    99 Joshua Felperin          36 Palm Harbor          FL 1:21:57   40   17:55    3:05   39   31:16 19.2    1:29   14   28:14  8:19         
   34   263   135 Richard Rush             39 Rochester Hills      MI 1:23:20   28   15:14    3:47   25   27:39 21.7    0:42   37   36:00 10:36         
   35   267   131 Richard Linthicum        39 Clearwater           FL 1:23:33   29   15:38    4:41   27   28:06 21.4    1:18   36   33:51  9:58         
   36   271   136 Angelo Santos            39 Tampa                FL 1:23:52   31   15:45    2:54   18   26:48 22.4    1:24   38   37:03 10:54         
   37   299   120 Billy Adams              38 Lakeland             FL 1:25:08   42   18:21    3:22   31   28:46 20.9    1:48   34   32:53  9:41         
   38   349   118 Christopher Clark        37 Madeira Beach        FL 1:28:39   33   15:55    3:28   34   29:17 20.5    0:54   41   39:07 11:31         
   39   351   605 Stuart McIlrath          37 Brooksville          FL 1:28:42   27   14:47    4:36   35   29:23 20.4    1:51   40   38:06 11:13         
   40   426   103 Gregory Bieterman        36 Safety Harbor        FL 1:32:32   35   16:08    5:21   40   31:59 18.8    1:11   39   37:56 11:10         
   41   443    92 Samuel Grebe             35 Tampa                FL 1:34:42   43   30:35    4:00   29   28:19 21.2    1:53   22   29:57  8:49         
   42   467   132 Scott McIntosh           39 Plant City           FL 1:37:34   37   17:05    5:31   43   33:56 17.7    1:30   42   39:34 11:38         
   43   524    93 Gleeson Johnson          35 Debary               FL 1:47:50   41   17:56    5:01   42   32:14 18.6    2:31   43   50:11 14:46         
   44   546   119 Fernando Fernandez       37 Clearwater           FL 2:02:23   34   16:06    8:28   44   37:44 15.9    3:15   44   56:52 16:44         
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1     2     3 Jon Noland               41 Tampa                FL   55:27    5   10:43    1:46    1   22:12 27.0    0:31    1   20:17  5:58         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    18   308 Barry McMaster           43 Darien               CT 1:02:52    7   12:51    2:12    2   23:10 25.9    0:56    1   23:45  7:00         
    2    23    18 Eric Kahl                44 Osprey               FL 1:03:25    2   10:45    2:23    3   23:51 25.2    1:02    3   25:26  7:29         
    3    24   319 Mitch Walker             44 St Pete Beach        FL 1:03:25    1   10:08    3:01    1   22:30 26.7    0:42    8   27:05  7:58         
    4    55   304 Stephen Groth            43 Bradenton            FL 1:08:23    6   12:31    3:14   11   25:51 23.2    0:54    6   25:54  7:38         
    5    58   315 Bruce Fuller             44 Saint Petersburg     FL 1:08:39   23   15:09    2:18    6   25:00 24.0    1:09    2   25:05  7:23         
    6    66   280 Eric Patnode             40 Tampa                FL 1:09:33   10   13:29    2:39    4   24:13 24.8    0:51   12   28:22  8:21         
    7    76   297 Trever Miller            42 Land O Lakes         FL 1:10:17   22   15:00    2:37   13   25:59 23.1    0:38    7   26:06  7:41         
    8   100    31 Josh Wilkins             40 Tampa                FL 1:12:14   19   14:44    2:40    9   25:22 23.7    0:41   14   28:49  8:29    2:00 
    9   102   283 Brandon Ullery           40 Sarasota             FL 1:12:20    8   13:22    2:53   12   25:55 23.2    1:19   15   28:54  8:30         
   10   117   321 Michael Manoly           44 Venice               FL 1:13:33   16   14:37    3:02   25   29:03 20.7    1:07    5   25:46  7:35         
   11   120   296 Phillip Lasley           42 Saint Petersburg     FL 1:13:37   11   13:35    2:21   18   26:56 22.3    0:52   18   29:56  8:48         
   12   126   295 Sami Laine               42 Redington Beach      FL 1:14:08   15   14:37    2:44   21   27:18 22.0    1:08   13   28:23  8:21         
   13   129    28 Antonio Valentin         40 Tampa                FL 1:14:20   25   15:25    2:55   15   26:31 22.6    1:13   11   28:19  8:20         
   14   156   285 Jason Gryglewicz         41 Odessa               FL 1:16:23   39   19:13    3:07   20   27:17 22.0    1:07    4   25:41  7:34         
   15   157   279 Karl Lombardi            40 Saint Petersburg     FL 1:16:29   12   13:36    3:41    8   25:18 23.7    1:51   21   32:05  9:26         
   16   170   317 Steve Miller             44 Winter Haven         FL 1:17:18   18   14:42    3:04   10   25:27 23.6    1:35   23   32:32  9:34         
   17   174   284 Jack Weisser             40 Tampa                FL 1:17:27   20   14:45    3:12    7   25:11 23.8    1:42   24   32:40  9:37         
   18   175   307 David May                43 Tampa                FL 1:17:28    9   13:25    3:13   16   26:36 22.6    1:48   22   32:29  9:34         
   19   188   601 Charles McCluskey        43 Tampa                FL 1:18:18   17   14:39    4:30   28   29:32 20.3    2:08    9   27:30  8:06         
   20   197   314 William Fry              44 Saint Petersburg     FL 1:18:30    4   12:21    5:00    5   24:32 24.5    1:14   32   35:26 10:26         
   21   206   316 Nathan Hawthorne         44 Lakeland             FL 1:19:18    5   12:22    3:46   23   28:04 21.4    1:48   27   33:20  9:49         
   22   213   305 Keith Harcombe           43 Tampa                FL 1:19:42   36   18:43    2:31   24   28:31 21.0    1:51   10   28:08  8:17         
   23   216   293 Chris Anuszkiewicz       42 Clearwater Beach     FL 1:19:47   31   15:58    3:22   19   27:02 22.2    1:58   19   31:30  9:16         
   24   231   286 Kevin Kozuch             41 Tampa                FL 1:20:54   35   16:43    3:25   14   26:18 22.8    1:45   25   32:44  9:38         
   25   241   289 Bobby Eggimann           41 Saint Petersburg     FL 1:21:47   26   15:30    4:15   33   30:55 19.4    1:39   17   29:30  8:41         
   26   276   294 Darin Hoenle             42 Tampa                FL 1:24:04    3   11:40    3:22   26   29:22 20.4    1:05   37   38:37 11:22    2:00 
   27   280   275 John Davidson            40 Brandon              FL 1:24:21   13   14:21    3:42   17   26:52 22.3    1:28   35   38:01 11:11         
   28   284   309 Christopher Michele      43 Tampa                FL 1:24:29   43   19:53    3:01   35   31:08 19.3    1:22   16   29:07  8:34         
   29   289   303 Ron Favali               43 Palm Harbor          FL 1:24:40   14   14:32    4:42   29   29:40 20.2    1:55   29   33:53  9:58         
   30   295   619 Ernie Garateix           44 Lithia               FL 1:24:54   28   15:36    3:11   27   29:23 20.4    1:40   31   35:07 10:20         
   31   301   302 Charlie Colquitt         43 Saint Petersburg     FL 1:25:12   40   19:27    4:18   22   27:56 21.5    1:31   20   32:02  9:26         
   32   303   300 Mike Arndt               43 Valrico              FL 1:25:24   21   14:49    3:56   37   31:49 18.9    1:53   26   32:59  9:42         
   33   323   287 Arik Simonsen            41 Clearwater           FL 1:27:16   24   15:18    4:20   31   29:53 20.1    1:34   33   36:12 10:39         
   34   367   277 Mark Holmes              40 Saint Petetsburg     FL 1:29:25   38   19:02    4:03   36   31:31 19.0    1:18   28   33:33  9:53         
   35   371   290 Josue Maisonet           41 Lakeland             FL 1:29:30   42   19:42    4:25   30   29:46 20.2    1:43   30   33:55  9:59         
   36   382   281 Pablo Ramirez            40 Tampa                FL 1:30:11   32   16:33    4:07   34   31:07 19.3    2:03   34   36:24 10:43         
   37   404   301 Kang Chao                43 Lutz                 FL 1:31:19   33   16:38    4:10   32   30:11 19.9    0:59   39   39:23 11:35         
   38   441   606 Kevin Underwood          42 Tampa                FL 1:34:28   34   16:41    5:32   38   32:31 18.5    1:26   36   38:19 11:17         
   39   463   320 Glenn Humphreys          44 Clearwater           FL 1:36:45   30   15:56    5:34   41   34:38 17.3    1:32   38   39:08 11:31         
   40   469   278 Eric Kenerly             40 Key West             FL 1:37:44   27   15:30    3:57   39   33:24 18.0    1:11   40   43:43 12:52         
   41   512   291 Keith Martin             41 Clearwater           FL 1:45:32   29   15:39    4:36   40   33:53 17.7    2:15   43   49:10 14:28         
   42   534   310 Kevin Hurt               43 Saint Petersburg     FL 1:52:07   37   18:57    5:44   42   36:26 16.5    2:26   42   48:35 14:18         
   43   538   318 Avilio Munoz             44 Wesley Chapel        FL 1:55:57   41   19:35    5:50   44   43:42 13.7    1:57   41   44:54 13:13         
   44   556   292 Piotr Matuszewski        41 Clearwater           FL 2:08:49   44   24:43    5:43   43   39:12 15.3    2:03   44   57:10 16:49         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    19   432 Robert Thornhill III     47 Winter Haven         FL 1:03:05    5   11:58    2:18   11   25:04 23.9    0:57    1   22:49  6:43         
    2    21   426 Dave Bracken             47 Tarpon Springs       FL 1:03:09    1    9:54    2:18    4   24:18 24.7    0:49    5   25:52  7:37         
    3    28   403 Bret Applefield          45 Saint Petersburg     FL 1:04:11    7   12:06    2:01    1   23:28 25.6    0:48    4   25:51  7:37         
    4    37   405 Scott Hacking            45 Palm Harbor          FL 1:06:00    3   11:32    2:27    9   24:57 24.0    0:55    6   26:11  7:43         
    5    43   448 Sean Hendryx             49 Clermont             FL 1:06:41   13   13:02    2:19   12   25:05 23.9    0:56    3   25:20  7:27         
    6    51   422 Chris White              46 Tampa                FL 1:07:51   14   13:15    2:18    3   24:00 25.0    1:01    8   27:18  8:02         
    7    53   439 David Cubito             48 Saint Petersburg     FL 1:08:11    2    9:58    2:13   24   27:25 21.9    1:15    9   27:21  8:03         
    8    57   412 Lance Chambers           46 Saint Petersburg     FL 1:08:39   12   12:56    2:17    2   23:57 25.1    1:12   16   28:20  8:20         
    9    63   418 Charles Roediger         46 Sarasota             FL 1:09:11    9   12:52    2:30   10   25:04 23.9    0:55   11   27:53  8:12         
   10    69   616 Michael Braylark         45 Tampa                FL 1:09:58   16   13:49    3:05    5   24:25 24.6    1:17   10   27:23  8:04         
   11    73   442 Brett Hendricks          48 Boca Grande          FL 1:10:11   18   14:01    2:28    6   24:29 24.5    1:02   15   28:13  8:18         
   12    85   415 Mark S Johnson           46 Tampa                FL 1:11:13    8   12:49    2:50   23   27:17 22.0    1:01    7   27:18  8:02         
   13    92   441 Flay Goodwin             48 Tampa                FL 1:11:44   24   14:43    2:29   13   25:35 23.5    1:01   13   27:58  8:14         
   14    96   454 Harris Halverson         49 Tampa                FL 1:11:54   11   12:55    3:06   16   25:50 23.2    1:56   14   28:09  8:17         
   15   110   408 William Nelson           45 Tampa                FL 1:12:48    4   11:58    3:22   25   27:35 21.8    1:21   17   28:33  8:24         
   16   125   421 Brian Weible             46 Safety Harbor        FL 1:13:59   23   14:39    3:50   34   28:52 20.8    1:40    2   25:00  7:21         
   17   136   446 Paul Gray                49 Largo                FL 1:14:57   31   15:36    3:14   14   25:37 23.4    1:26   18   29:06  8:34         
   18   139   450 Grant Lempriere          49 Sarasota             FL 1:15:10   22   14:37    2:32    8   24:55 24.1    1:15   24   31:53  9:23         
   19   151     9 Conrad Caringal          47 Largo                FL 1:15:58   29   15:28    2:41   35   29:08 20.6    0:45   12   27:58  8:14         
   20   154   453 Jeffrey Stillwell        49 Seminole             FL 1:16:12   20   14:29    3:00   17   26:07 23.0    1:22   21   31:16  9:12         
   21   176   447 Jeffrey Hall             49 Clearwater           FL 1:17:30   34   16:00    2:30   27   28:02 21.4    0:57   19   30:03  8:51         
   22   183   430 Tim Justice              47 Indianapolis         IN 1:17:51   15   13:33    3:11   18   26:10 22.9    1:54   27   33:05  9:44         
   23   189   407 Brad Minus               45 Tampa                FL 1:18:19   38   16:11    3:07   20   27:08 22.1    1:47   20   30:09  8:52         
   24   224   420 Andre Vera               46 Valrico              FL 1:20:43    6   12:01    3:05   40   29:59 20.0    1:24   32   34:16 10:05         
   25   228   434 Bruce Wakeman            47 Saint Petersburg     FL 1:20:52   17   14:00    6:41    7   24:40 24.3    1:29   30   34:03 10:01         
   26   235   433 Paul Van Deventer        47 Sarasota             FL 1:21:12   35   16:06    5:35   15   25:39 23.4    1:29   25   32:25  9:32         
   27   243   410 David Stanford           45 Saint Petersburg     FL 1:22:05   33   15:40    2:45   33   28:44 20.9    1:30   28   33:28  9:51         
   28   249   414 Allen Jernigan           46 Seminole             FL 1:22:22   30   15:33    3:47   22   27:14 22.0    1:32   33   34:18 10:06         
   29   254   449 Stephen Kovac            49 St Pete Beach        FL 1:22:40   21   14:33    4:41   21   27:08 22.1    1:23   36   34:56 10:17         
   30   255   437 Bill Cosper              48 Palm Harbor          FL 1:22:41   41   16:49    3:40   31   28:35 21.0    2:14   23   31:24  9:15         
   31   268   436 Rich Chojnacki           48 Sarasota             FL 1:23:37   26   15:11    2:48   26   27:43 21.6    1:40   37   36:16 10:40         
   32   270   451 Dan Prasatthong          49 Pinellas Park        FL 1:23:52   27   15:15    4:03   32   28:37 21.0    1:13   35   34:46 10:14         
   33   287   406 Keith Humphrey           45 Saint Petersburg     FL 1:24:39   25   15:08    3:22   41   30:41 19.6    0:54   34   34:36 10:11         
   34   288   444 Hugo Scavino             48 Wesley Chapel        FL 1:24:40   39   16:29    3:42   36   29:16 20.5    1:24   29   33:51  9:58         
   35   307   404 Scott Chehutski          45 Orlando              FL 1:26:07   44   18:24    4:39   29   28:28 21.1    3:17   22   31:20  9:13         
   36   318   592 Joseph Capobianco        49 Tampa                FL 1:26:49   37   16:08    4:27   45   32:39 18.4    1:00   26   32:37  9:36         
   37   329   429 James Janack             47 Gulfport             FL 1:27:27   28   15:26    4:18   43   31:01 19.3    2:36   31   34:08 10:03         
   38   345   440 Robert Ditro             48 Dunedin              FL 1:28:35   43   17:26    3:11   28   28:06 21.4    1:09   43   38:46 11:24         
   39   364   431 Craig Salman             47 San Francisco        CA 1:29:13   36   16:08    5:33   38   29:36 20.3    1:40   38   36:18 10:41         
   40   365   425 Steven Bossert           47 Saint Petersburg     FL 1:29:14   19   14:02    5:15   30   28:35 21.0    3:09   40   38:15 11:15         
   41   374   411 Carey Birch              46 Clearwater           FL 1:29:35   32   15:37    4:30   37   29:19 20.5    1:26   42   38:44 11:24         
   42   389   417 Chris Noel               46 Lakewood Ranch       FL 1:30:35   45   19:37    4:02   19   26:39 22.5    2:35   39   37:43 11:06         
   43   398   419 A. Trey Traviesa         46 Tampa                FL 1:31:03   10   12:54    5:00   39   29:51 20.1    3:07   45   40:12 11:50         
   44   419   435 Jim Cassidy              48 Ormond Beach         FL 1:32:07   42   16:55    3:36   44   31:24 19.1    1:55   41   38:19 11:17         
   45   455   423 Anthony Lozano           46 Venice               FL 1:35:31   40   16:41    5:28   42   30:58 19.4    2:05   46   40:21 11:52         
   46   471   438 Bob Cox                  48 Tampa                FL 1:38:02   46   19:49    4:04   46   33:22 18.0    1:33   44   39:16 11:33         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    31   179 John Dodd                50 Ormond Beach         FL 1:04:29    1   11:15    2:02    2   23:50 25.2    0:40    3   26:44  7:52         
    2    45   633 Dallas Rose              54 Saint Petersburg     FL 1:06:57    6   12:39    2:21    5   24:20 24.7    0:51    4   26:47  7:53         
    3    52   181 Stephen Griggs           50 Lake Mary            FL 1:08:09    5   12:39    2:37    7   24:25 24.6    1:13    6   27:17  8:02         
    4    59   187 Thomas Hoffman           51 Palm Harbor          FL 1:08:44    2   12:12    2:19   16   26:35 22.6    1:08    2   26:32  7:49         
    5    60   210 Richard Jansik           54 Tampa                FL 1:09:08   11   13:36    2:45    1   23:20 25.7    0:49   14   28:41  8:26         
    6    72   208 Brian Constantine        54 Largo                FL 1:10:08    8   13:02    2:48   10   25:34 23.5    1:22    7   27:24  8:04         
    7    79    30 Allen Jones              51 Palm Harbor          FL 1:10:45   18   14:31    2:45    4   24:17 24.7    1:22    9   27:50  8:12         
    8    83   213 Claude Winter            54 Odessa               FL 1:11:08   20   14:39    3:03    3   24:09 24.8    1:04   11   28:14  8:19         
    9    94   188 Jeff Mase                51 Lakewood Ranch       FL 1:11:48   15   14:26    2:54    8   24:29 24.5    1:03   16   28:57  8:31         
   10    98   183 Chuck Moonen             50 Bradentom            FL 1:12:07   23   15:26    2:34   19   27:07 22.1    1:06    1   25:55  7:38         
   11   101   182 Jason Moerschbacher      50 Lakeland             FL 1:12:18   13   14:20    3:21    9   25:10 23.8    1:46    8   27:43  8:09         
   12   104    27 Edward Korshin           50 Tampa                FL 1:12:30   17   14:29    3:09   11   25:45 23.3    1:16   10   27:54  8:13         
   13   108   197 Jeff White               52 Lawrenceville        GA 1:12:39   38   17:39    2:26    6   24:22 24.6    1:16    5   26:57  7:56         
   14   128    24 Daryl Mullholand         50 Clearwater           FL 1:14:13    9   13:05    2:29   20   27:12 22.1    0:56   18   30:33  8:59         
   15   148   203 Steve Grove              53 Tampa                FL 1:15:45    4   12:28    3:13   12   25:51 23.2    1:02   23   33:12  9:46         
   16   153   180 George Freeman           50 Palm Harbor          FL 1:16:06   10   13:20    2:45   18   27:04 22.2    1:02   21   31:57  9:24         
   17   191   200 Joel Blakeman            53 Tampa                FL 1:18:21   25   15:50    3:00   29   28:58 20.7    1:44   15   28:52  8:30         
   18   205   189 Dave Proffitt            51 Seminole             FL 1:19:08   33   16:38    2:43   31   29:17 20.5    2:10   12   28:22  8:21         
   19   208   626 Jim Klemauesch           53 Saint Petersburg     FL 1:19:23    7   12:40    3:54   22   27:18 22.0    1:07   26   34:26 10:08         
   20   209   621 Conrad Dante             50 St Pete Beach        FL 1:19:30   30   16:29    4:10   14   26:06 23.0    1:21   20   31:25  9:15         
   21   211   617 Owen Decleinga           51 Saint Petersburg     FL 1:19:41   29   16:19    3:05   37   30:16 19.8    1:35   13   28:28  8:23         
   22   222   209 William Harner           54 Cape May             NJ 1:20:26   16   14:28    4:15   33   29:42 20.2    0:57   19   31:06  9:09         
   23   226   199 Dave Bennett             53 Sarasota             FL 1:20:46   21   15:13    4:48   23   27:36 21.7    0:58   22   32:13  9:29         
   24   237   191 Charles Lindsay          52 Tampa                FL 1:21:16   12   14:01    3:00   27   28:24 21.1    1:27   27   34:26 10:08         
   25   244   201 Ben Broadwater           53 Saint Petersburg     FL 1:22:05   19   14:33    3:23   24   27:38 21.7    2:53   25   33:40  9:54         
   26   277   212 Joseph Szarko            54 Wesley Chapel        FL 1:24:10   32   16:36    3:50   15   26:33 22.6    1:57   31   35:16 10:23         
   27   294   196 William Ulbricht         52 Valrico              FL 1:24:53   35   17:28    3:57   17   26:52 22.3    2:09   28   34:28 10:09         
   28   298   190 Pete Wheeler             51 Valrico              FL 1:25:08   14   14:25    4:26   30   29:09 20.6    2:07   29   35:02 10:19         
   29   308   184 Joe Von Waldner          50 Clearwater           FL 1:26:07   22   15:25    3:43   35   29:58 20.0    1:58   30   35:04 10:19         
   30   312   204 Wallace Guthrie          53 Saint Petersburg     FL 1:26:29   27   15:58    5:05   42   34:05 17.6    1:28   17   29:55  8:48         
   31   314   202 John Goss                53 So Pasadena          FL 1:26:40   37   17:32    3:53   13   25:56 23.1    1:46   35   37:36 11:04    2:00 
   32   344   211 Dr. John P. McDonough I  54 Tampa                FL 1:28:31   26   15:55    2:43   26   28:23 21.1    1:18   39   40:15 11:51    2:00 
   33   373    23 Jim Tedesco              50 Tampa                FL 1:29:32   34   17:23    2:28   32   29:23 20.4    1:49   37   38:31 11:20         
   34   377   195 Tim Stanley              52 Bradenton            FL 1:29:41   28   16:17    4:33   34   29:47 20.1    2:19   33   36:47 10:50         
   35   412   186 Brian Walsh              50 Fairfield            CT 1:31:39   24   15:40    5:14   40   31:52 18.8    1:30   34   37:24 11:00         
   36   413   206 Scott Montgomery         53 Lutz                 FL 1:31:41   42   20:13    3:48   38   31:06 19.3    1:17   32   35:19 10:23         
   37   416   622 Gary Phillips            52 Saint Petersburg     FL 1:31:48   31   16:35    3:44   28   28:46 20.9    2:08   40   40:38 11:57         
   38   421   207 Fred Blatchford          54 Tampa                FL 1:32:15   39   17:48    4:47   25   28:14 21.3    1:40   38   39:47 11:43         
   39   434   194 Vance Nagel              52 Lutz                 FL 1:33:45   43   20:45    4:32   21   27:13 22.0    3:11   36   38:05 11:12         
   40   457   198 Jc Zavala                52 Barrington           RI 1:35:48   44   23:21    6:03   39   31:43 18.9    1:30   24   33:14  9:47         
   41   492   205 Scott Underkoffler       53 Treasure Island      FL 1:41:12   41   18:47    6:34   41   32:45 18.3    2:09   41   40:58 12:03         
   42   504   192 Scott Mahan              52 Tampa                FL 1:44:24   40   18:07    5:19   36   30:10 19.9    3:42   42   47:09 13:52         
   43   519   627 John Woodruff            54 Saint Petersburg     FL 1:46:41    3   12:14    4:15   44   36:14 16.6    2:01   44   51:58 15:18         
   44   535   193 Wayne Miller             52 Lutz                 FL 1:53:27   36   17:31    7:08   43   35:51 16.7    2:09   43   50:49 14:57         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    89   604 Gregory Nelson           55 Umatilla             FL 1:11:28    1   10:42    2:52   12   27:18 22.0    1:09    3   29:29  8:41         
    2   113   238 Craig Hutchison          58 Saint Petersburg     FL 1:12:59    6   13:26    3:36    4   25:41 23.4    1:18    2   29:00  8:32         
    3   116   228 Jeff Baker               57 Wesley Chapel        FL 1:13:28    3   12:16    3:00   16   27:54 21.5    1:52    1   28:28  8:23         
    4   123   222 Art Singleton            55 Palm Harbor          FL 1:13:44   14   15:04    2:35    2   24:59 24.0    0:57    6   30:11  8:53         
    5   134    13 David Longacre           57 Tampa                FL 1:14:46    8   14:13    2:29    7   26:20 22.8    0:41    8   31:05  9:09         
    6   137   233 Raymond Suitt            57 Dade City            FL 1:14:59    7   14:06    3:03    8   26:20 22.8    1:50    4   29:42  8:45         
    7   145   216 Stephen Habryl           55 Tampa                FL 1:15:26    5   12:59    3:15   11   26:54 22.3    1:15    9   31:06  9:09         
    8   152   214 Robert Boehm             55 Riverview            FL 1:16:02   12   14:42    2:53    3   25:29 23.5    1:03   13   31:57  9:24         
    9   178   218 Mike Hood                55 Saint Petersburg     FL 1:17:44   16   15:41    3:13    6   26:11 22.9    1:30   10   31:11  9:11         
   10   201   226 David Graybill           56 Pendleton            IN 1:18:55   20   16:35    4:31    5   25:49 23.2    1:57    5   30:04  8:51         
   11   207   247 Jerry McCrum             59 Carrolltpn           GA 1:19:21   17   15:41    3:42   19   28:22 21.2    1:06    7   30:31  8:59         
   12   218   229 Michael Gay              57 Saint Petersburg     FL 1:19:56   13   15:00    3:42    9   26:23 22.7    2:11   14   32:41  9:37         
   13   233   219 Michael Kratofil         55 Boca Raton           FL 1:21:03   23   17:39    3:02   10   26:33 22.6    2:13   11   31:39  9:19         
   14   261   230 Harry Hammond            57 Sarasota             FL 1:23:10   10   14:26    2:49   27   30:33 19.6    1:19   17   34:05 10:02         
   15   275   231 Bryan Nelson             57 Saint Petersburg     FL 1:24:00    9   14:19    3:25   13   27:31 21.8    2:09   22   36:39 10:47         
   16   285   239 Bob Loeper               58 Tampa                FL 1:24:34   19   15:59    3:34   17   28:09 21.3    1:50   18   35:05 10:19         
   17   286   223 Philip Tanner            55 Winter Park          FL 1:24:39   11   14:34    3:06   30   31:02 19.3    2:30   16   33:29  9:51         
   18   306   237 Kent Gordon              58 St Pete Beach        FL 1:26:04   27   18:36    4:22   21   29:32 20.3    1:52   12   31:45  9:21         
   19   326   241 Philip Powell            58 Saint Petersburg     FL 1:27:21   26   18:11    4:50   15   27:47 21.6    0:59   20   35:35 10:28    2:00 
   20   341   215 Doug Depew               55 Lutz                 FL 1:28:06   15   15:21    3:50   31   31:08 19.3    1:50   21   35:59 10:35         
   21   376   220 Robert Melsom            55 Saint Petersburg     FL 1:29:40    4   12:57    3:33   28   30:37 19.6    1:59   26   40:35 11:57         
   22   384   221 Dave Pierce              55 Palm Harbor          FL 1:30:17   30   20:49    4:26   25   30:18 19.8    1:45   15   33:00  9:43         
   23   386   246 Dennis Houseman          59 Lutz                 FL 1:30:28   24   17:53    3:55   18   28:16 21.2    1:54   24   38:32 11:20         
   24   391   232 Dino Romito              57 Palm Harbor          FL 1:30:38   21   16:53    4:08   20   29:17 20.5    1:40   25   38:42 11:23    2:00 
   25   411   240 Stuart Mellish           58 Saint Petersburg     FL 1:31:36   29   19:28    4:53   23   30:10 19.9    2:00   19   35:07 10:20         
   26   445   560 Craig Cameron            56 Brandon              FL 1:34:51   31   21:41    3:27   24   30:17 19.8    2:21   23   37:07 10:55         
   27   458   244 Michael Foley            59 Clearwater           FL 1:35:51   25   18:02    4:48   14   27:39 21.7    2:13   29   43:11 12:42         
   28   459   248 James Steg               59 Clearwater           FL 1:36:10   18   15:55    3:59   29   30:59 19.4    2:46   27   42:33 12:31         
   29   490   242 James Wall               58 Tampa                FL 1:40:44   28   19:09    4:33   33   32:03 18.7    2:08   28   42:54 12:38         
   30   496   235 Fred Bartholomew         58 Lakewood Ranch       FL 1:42:09   32   21:46    3:55   32   31:36 19.0    1:24   30   43:29 12:48         
   31   498   236 Jeffrey Franklin         58 Clearwater           FL 1:43:13   22   17:28    5:45   22   30:06 19.9    1:56   32   48:00 14:07         
   32   516   614 Tim Adlan                57 Ft Meade             FL 1:46:02   33   22:13    4:30   26   30:22 19.8    1:49   31   47:09 13:53         
   33     0   225 Michael Cain             56 Ormond Beach         FL            2   11:47    3:05    1   24:48 24.2    0:51                            
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    68   253 Robert Brockett          61 Lecanto              FL 1:09:52    4   14:18    2:35    1   24:10 24.8    0:49    1   28:02  8:15         
    2   135    16 Tom Warner               60 Clearwater           FL 1:14:47    1   13:18    2:41    4   27:04 22.2    1:01    6   30:45  9:03         
    3   146   263 Mike Burke               63 Madeira Beach        FL 1:15:27    3   13:36    3:10    3   26:50 22.4    1:23    5   30:30  8:59         
    4   166   268 David Stalowy            63 Sanford              FL 1:17:03    6   15:45    3:17    6   27:12 22.1    1:24    2   29:26  8:40         
    5   195   259 David Horn               62 Bradenton            FL 1:18:26   13   17:02    3:01    2   26:43 22.5    1:19    4   30:23  8:57         
    6   219   631 George Labanca           60 Clearwater           FL 1:20:07    8   16:18    3:08    8   27:32 21.8    0:56    8   32:15  9:29         
    7   227   262 Randall Brown            63 Sanford              FL 1:20:51    2   13:24    3:09    7   27:28 21.8    1:04   13   35:48 10:32         
    8   240   273 Patrick Schultz          64 Tampa                FL 1:21:36   19   17:47    3:15   14   28:49 20.8    1:32    3   30:15  8:54         
    9   266   274 Tony Walton              64 Dunedin              FL 1:23:32    5   15:38    2:57   18   29:49 20.1    1:14   12   33:57  9:59         
   10   282    10 David Tilki              62 Oldsmar              FL 1:24:26   17   17:32    3:32   12   28:27 21.1    1:24    9   33:33  9:52         
   11   296   270 Jack Helinger            64 Saint Petersburg     FL 1:25:01   15   17:07    3:54   20   29:57 20.0    1:58    7   32:08  9:27         
   12   300   250 Douglas Jungman          60 Bradenton            FL 1:25:08   20   17:49    3:46   11   28:22 21.2    1:34   10   33:39  9:54         
   13   302   254 Michael Dzurko           61 Clearwater           FL 1:25:20    9   16:39    3:59   16   29:13 20.5    1:47   11   33:44  9:56         
   14   319   256 Brian Morris             61 Seminole             FL 1:26:53   16   17:21    3:35   15   29:10 20.6    0:55   14   35:55 10:34         
   15   334   266 Peter McKernan           63 Tampa                FL 1:27:41   14   17:05    4:57   13   28:40 20.9    1:03   15   35:57 10:35         
   16   336   264 Jerry Downs              63 Venice               FL 1:27:56   10   16:43    3:21   10   28:21 21.2    1:33   17   37:59 11:11         
   17   358   261 Clark Parry              62 Holiday              FL 1:28:53   12   16:55    4:31    9   27:57 21.5    2:54   16   36:39 10:47         
   18   430   258 Bryan Yoho               61 Oldsmar              FL 1:33:19   18   17:34    5:08    5   27:07 22.1    2:24   20   41:07 12:06         
   19   450   257 David Ottinger           61 St Pete Beach        FL 1:35:19   22   19:22    3:35   21   30:31 19.7    1:10   18   40:43 11:59         
   20   462   267 Miroslav Sismic          63 Saint Petersburg     FL 1:36:33   21   19:07    4:47   17   29:27 20.4    2:04   21   41:09 12:07         
   21   517   271 Joe Kelly                64 Fort Myers           FL 1:46:05    7   15:55    5:20   19   29:54 20.1    3:18   23   51:41 15:12         
   22   523   252 Tom Stewart              60 Tampa                FL 1:47:42   24   20:12    4:16   24   41:39 14.4    0:38   19   40:59 12:03         
   23   525   260 Ross Johnson             62 Saint Petersburg     FL 1:48:01   23   19:48    6:53   23   34:50 17.2    1:58   22   44:34 13:07         
   24   530   272 Bruce Lamotte            64 Chicago              IL 1:49:55   11   16:48    5:43   22   30:40 19.6    2:35   24   54:11 15:57         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   140   472 John Strait              69 New Port Richey      FL 1:15:14    1   13:37    3:05    1   26:19 22.8    0:54    3   31:19  9:13         
    2   217   467 Frank Adornato           68 Saint Petersburg     FL 1:19:50    6   15:50    3:07    4   28:15 21.2    2:00    1   30:40  9:02         
    3   221    26 Charles Lohman           69 Saint Petersburg     FL 1:20:16    8   17:11    2:55    2   27:52 21.5    1:17    2   31:03  9:08         
    4   246   465 Gary Bonacorsi           67 Seminole             FL 1:22:12    7   16:04    3:07    7   29:25 20.4    0:58    4   32:39  9:37         
    5   352   456 Paul Citrin              65 Sarasota             FL 1:28:42    5   15:48    3:41   12   32:10 18.7    1:19    6   35:46 10:31         
    6   354   468 Tom Bell                 68 Saint Petersburg     FL 1:28:47   13   18:45    3:18    6   29:20 20.5    1:24    7   36:03 10:36         
    7   379   459 David Perkey             65 Dunedin              FL 1:29:53    2   14:20    3:42    8   29:41 20.2    2:22   11   39:50 11:43         
    8   385   464 Douglas Wight            66 Saint Petersburg     FL 1:30:18   12   18:23    3:23    3   28:14 21.3    1:20    9   39:01 11:29         
    9   427   455 Charles Ashbaugh         65 Tampa                FL 1:32:41    3   14:59    4:46   14   33:00 18.2    1:45    8   38:13 11:15         
   10   437   471 William Knarr            68 Tampa                FL 1:34:04    4   15:09    6:56    9   29:54 20.1    1:56   12   40:12 11:50         
   11   444   462 Robert Glenn             66 Seminole             FL 1:34:50   11   17:33    3:21    5   29:00 20.7    1:24   15   43:34 12:49         
   12   461   470 Kevin Kilbane            68 Scc                  FL 1:36:31   15   19:53    6:46   16   33:50 17.7    2:27    5   33:36  9:53         
   13   479   463 James Sheehan            66 Saint Petersburg     FL 1:39:00   14   19:12    4:53   13   32:10 18.7    2:22   13   40:24 11:53         
   14   484   461 Mike Dunlap              66 Palm Harbor          FL 1:39:45   16   20:38    4:14   11   30:55 19.4    1:39   14   42:22 12:28         
   15   501   466 Thomas McCaffrey         67 Tampa                FL 1:43:39    9   17:14    5:04   15   33:23 18.0    2:26   16   45:35 13:25         
   16   502   469 Gregory Kaputa           68 Tampa                FL 1:44:05   17   21:30    6:35   17   34:14 17.5    2:22   10   39:25 11:36         
   17   511   458 Stephen Michelini        65 Tampa                FL 1:45:31   10   17:17    5:54   10   29:55 20.1    2:51   17   49:37 14:36         
   18   561   473 Tom Fogarty              69 Saint Petersburg     FL 2:17:02   18   30:46   11:33   18   38:02 15.8    2:05   18   54:39 16:05         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   158   477 Mike Mabry               71 Valrico              FL 1:16:36    2   13:49    3:12    1   27:55 21.5    0:54    1   30:47  9:04         
    2   305   481 Charles Sexton           72 Saint Petersburg     FL 1:26:00    1   13:25    4:19    2   28:50 20.8    1:39    5   37:49 11:08         
    3   315   478 Harry Williams           71 Tampa                FL 1:26:44    3   17:25    4:58    3   29:18 20.5    2:20    2   32:45  9:38         
    4   369   480 Joe Richards             72 Lakeland             FL 1:29:28    5   18:33    3:50    4   29:20 20.5    1:53    4   35:54 10:34         
    5   390   479 Robert Franzmann         72 Dingmans Ferry       PA 1:30:36    4   18:08    4:47    5   32:01 18.7    0:54    3   34:48 10:15         
    6   529   476 Wayne Lynn               71 Lutz                 FL 1:49:36    7   19:17    7:22    6   32:38 18.4    2:47    7   47:34 14:00         
    7   537   475 Jim Hampsey              71 Clearwater           FL 1:55:02    8   19:31    8:44    7   36:21 16.5    3:13    6   47:15 13:54         
    8   547   620 Ron Rader                73 Boynton Beach        FL 2:02:30    6   18:46    6:02    9   41:21 14.5    3:09    8   53:15 15:40         
    9   558   482 John Von Lackum          73 Sun City Center      FL 2:11:34    9   21:05    7:29    8   36:26 16.5    3:36    9 1:03:00 18:32         
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   194   486 Donald Ardell            77 Saint Petersburg     FL 1:18:24    1   15:15    2:57    1   28:28 21.1    1:33    1   30:13  8:54         
    2   429   483 Robert Goldblatt         75 Sarasota             FL 1:32:52    3   18:19    4:36    2   30:14 19.8    1:50    2   37:54 11:09         
    3   539   485 Malcolm Johnson          76 Debary               FL 1:57:50    5   20:52    5:41    3   34:46 17.3    3:29    3   53:04 15:37         
    4   559   488 Daniel Connolly          79 Sun City Center      FL 2:11:46    4   20:41    7:57    4   39:05 15.4    3:27    4 1:00:38 17:50         
    5   560   487 Bill Noel                77 Saint Petersburg     FL 2:12:24    2   17:44    7:19    5   39:49 15.1    4:08    5 1:03:25 18:39         
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   527   489 Bob Ranta                83 Sun City Center      FL 1:49:25    1   18:20    8:51    1   31:38 19.0    3:29    1   47:10 13:53         
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   321   563 Chris Peters             38 Bradenton            FL 1:27:01    1   14:33    3:15    1   28:05 21.4    1:05    2   40:04 11:47         
    2   381   561 Justin Wortley           32 Wesley Chapel        FL 1:30:10    2   16:04    5:17    2   28:33 21.0    1:47    1   38:30 11:20         
    3   506   562 Michael Tate             37 Clearwater           FL 1:44:40    3   16:46    4:42    3   32:58 18.2    1:41    3   48:35 14:18         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   247   566 David Toms               40 Pinellas Park        FL 1:22:17    8   17:34    2:52    1   27:27 21.9    1:15    1   33:12  9:46         
    2   292   427 Dennis Foster            47 Clearwater           FL 1:24:51    2   13:40    3:54    2   27:47 21.6    1:30    2   38:01 11:11         
    3   310   573 Terry Carfagno           51 Rotonda West         FL 1:26:19    4   14:34    3:04    5   29:10 20.6    1:00    3   38:33 11:21         
    4   387   565 Jonathan Mossey          40 Oldsmar              FL 1:30:29    3   14:28    3:28    4   28:55 20.7    1:27    6   42:12 12:25         
    5   410   572 Rafael Garcia            50 Saint Petersburg     FL 1:31:34    7   17:05    3:52    3   27:57 21.5    1:34    4   41:08 12:06         
    6   447   570 Andrew Moser             45 Naples               FL 1:34:58    6   16:58    4:22    8   30:57 19.4    1:29    5   41:14 12:08         
    7   460   568 Ryan Rager               41 Palm Harbor          FL 1:36:25    1   12:14    4:31    6   29:18 20.5    2:20    9   48:02 14:08         
    8   477   615 Chet Justice             44 Tampa                FL 1:38:49    5   14:46    3:50    9   31:41 18.9    1:30    8   47:05 13:51         
    9   488   571 Timothy Litteral         49 Largo                FL 1:40:35    9   17:47    3:54    7   30:12 19.9    2:16    7   46:27 13:40         
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    96   454 Harris Halverson         49 Tampa                FL 1:11:54    2   12:55    3:06    1   25:50 23.2    1:56    3   28:09  8:17         
    2   117   321 Michael Manoly           44 Venice               FL 1:13:33    6   14:37    3:02    4   29:03 20.7    1:07    2   25:46  7:35         
    3   184   128 Doug Hershey             38 Wesley Chapel        FL 1:17:59    4   14:09    3:07    3   27:15 22.0    1:53    9   31:37  9:18         
    4   209   621 Conrad Dante             50 St Pete Beach        FL 1:19:30   15   16:29    4:10    2   26:06 23.0    1:21    8   31:25  9:15         
    5   212   104 Kevin Cowley             36 Tampa                FL 1:19:41    3   13:35    4:00    8   30:01 20.0    1:59    5   30:08  8:52         
    6   239   595 Brian Keifer             29 Tampa                FL 1:21:20    5   14:26    3:36   16   32:02 18.7    0:47    6   30:31  8:59         
    7   241   289 Bobby Eggimann           41 Saint Petersburg     FL 1:21:47    7   15:30    4:15   10   30:55 19.4    1:39    4   29:30  8:41         
    8   251   588 Devin Kirby              27 Baltimore            MD 1:22:34    1   11:17    4:17   11   30:57 19.4    0:52   11   35:14 10:22         
    9   269    74 Anthony Qualtiere        31 Hudson               FL 1:23:43   20   17:23    3:34    7   30:00 20.0    1:47    7   31:01  9:08         
   10   273   618 Jordan Stern             25 Tampa                FL 1:23:57   22   19:17    3:19   20   34:58 17.2    1:04    1   25:20  7:27         
   11   349   118 Christopher Clark        37 Madeira Beach        FL 1:28:39   10   15:55    3:28    5   29:17 20.5    0:54   16   39:07 11:31         
   12   371   290 Josue Maisonet           41 Lakeland             FL 1:29:30   23   19:42    4:25    6   29:46 20.2    1:43   10   33:55  9:59         
   13   412   186 Brian Walsh              50 Fairfield            CT 1:31:39    9   15:40    5:14   14   31:52 18.8    1:30   13   37:24 11:00         
   14   413   206 Scott Montgomery         53 Lutz                 FL 1:31:41   24   20:13    3:48   13   31:06 19.3    1:17   12   35:19 10:23         
   15   426   103 Gregory Bieterman        36 Safety Harbor        FL 1:32:32   13   16:08    5:21   15   31:59 18.8    1:11   14   37:56 11:10         
   16   441   606 Kevin Underwood          42 Tampa                FL 1:34:28   16   16:41    5:32   17   32:31 18.5    1:26   15   38:19 11:17         
   17   455   423 Anthony Lozano           46 Venice               FL 1:35:31   17   16:41    5:28   12   30:58 19.4    2:05   18   40:21 11:52         
   18   463   320 Glenn Humphreys          44 Clearwater           FL 1:36:45   11   15:56    5:34   19   34:38 17.3    1:32   17   39:08 11:31         
   19   481    68 Ryan William             30 Tampa                FL 1:39:36   19   17:15    2:46   22   36:05 16.6    1:10   19   42:22 12:28         
   20   512   291 Keith Martin             41 Clearwater           FL 1:45:32    8   15:39    4:36   18   33:53 17.7    2:15   24   49:10 14:28         
   21   515   581 Gannon Wilder            25 Gainesville          FL 1:45:49   18   17:14    5:14   26   38:04 15.8    1:28   20   43:50 12:54         
   22   516   614 Tim Adlan                57 Ft Meade             FL 1:46:02   25   22:13    4:30    9   30:22 19.8    1:49   22   47:09 13:53         
   23   521   585 Michael Lynch            26 Saint Petersburg     FL 1:46:45   14   16:10    7:12   21   35:58 16.7    3:15   21   44:11 13:00         
   24   534   310 Kevin Hurt               43 Saint Petersburg     FL 1:52:07   21   18:57    5:44   23   36:26 16.5    2:26   23   48:35 14:18         
   25   546   119 Fernando Fernandez       37 Clearwater           FL 2:02:23   12   16:06    8:28   24   37:44 15.9    3:15   26   56:52 16:44         
   26   556   292 Piotr Matuszewski        41 Clearwater           FL 2:08:49   26   24:43    5:43   27   39:12 15.3    2:03   27   57:10 16:49         
   27   561   473 Tom Fogarty              69 Saint Petersburg     FL 2:17:02   27   30:46   11:33   25   38:02 15.8    2:05   25   54:39 16:05         
FEMALE ELITE TRIATHLON RESULTS
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    11     2 Brittany Pierce          31 Saint Petersburg     FL 1:00:40    1   11:30    1:43    1   22:46 26.4    0:53    2   23:50  7:01         
    2    39   625 Rachel Covington         35 Saint Petersburg     FL 1:06:21    3   14:29    2:43    2   25:20 23.7    1:00    1   22:50  6:43         
    3    65    35 Maria Lopez              32 Tampa                FL 1:09:26    2   12:17    2:26    3   26:38 22.5    1:02    3   27:05  7:58         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    50    39 Megan Buchanan           13 Windermere           FL 1:07:41    2   10:29    1:53    3   28:25 21.1    0:40    1   26:16  7:44         
    2    77   600 Ava Sykes                13 Seminole             FL 1:10:39    4   12:07    1:59    1   25:58 23.1    0:46    3   29:51  8:47         
    3   105    42 Jessica Blazek           14 Clermont             FL 1:12:31    1   10:25    1:47    4   29:52 20.1    0:53    2   29:36  8:43         
    4   109    41 Anna Stock               13 Bradenton            FL 1:12:39    3   11:07    2:03    2   27:40 21.7    0:52    4   30:59  9:07    2:00 
    5   520    44 Sarah Gosch              14 Omaha                NE 1:46:43    5   13:00    3:56    6   41:57 14.3    0:56    5   46:56 13:49         
    6   544    43 Olivia Nelson            14 Tampa                FL 2:01:42    6   14:43    4:37    5   38:41 15.5    1:06    6 1:02:36 18:25         
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    38    15 Skyler Acuma             15 Clearwater           FL 1:06:11    6   20:27    3:26    6   36:41 16.4    1:13    1    4:26  1:18         
    2    46    49 A. Kaileah Blazek        19 Clermont             FL 1:07:04    1   10:26    2:04    1   26:06 23.0    0:51    3   27:39  8:08         
    3    64   596 Reagan Quilty            15 St. Petersburg       FL 1:09:17    4   11:08    1:51    2   27:53 21.5    0:49    2   27:37  8:08         
    4   187    46 Athina Zodl              15 Saint Petersburg     FL 1:18:13    2   10:32    2:16    4   32:43 18.3    0:51    4   31:53  9:23         
    5   220    47 Kate Patrice             17 Osprey               FL 1:20:08    3   10:49    2:26    3   30:28 19.7    0:58    5   35:28 10:26         
    6   503    45 Grace Szarko             15 Wesley Chapel        FL 1:44:14    5   19:03    4:35    5   35:39 16.8    2:32    6   42:27 12:29         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   262   138 Erica Houseman           23 Lutz                 FL 1:23:17    1   16:32    3:16    1   28:04 21.4    1:31    1   33:56  9:59         
    2   482   141 Sarah Wilder             24 Gainesville          FL 1:39:38    3   20:47    4:49    2   36:17 16.5    1:03    2   36:45 10:49         
    3   543   140 Estefania Saa            24 Lutz                 FL 2:01:05    2   20:10    5:25    3   47:16 12.7    1:25    3   46:51 13:47         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    48   142 Stacie Clagg             25 Sarasota             FL 1:07:14    1   10:33    2:25    3   26:55 22.3    0:59    1   26:24  7:46         
    2    74   144 Megan Brunn              26 Cincinnati           OH 1:10:11    3   10:38    2:40    2   26:47 22.4    0:46    3   29:22  8:39         
    3    86    17 Caitlin Warner           28 Clearwater           FL 1:11:16    2   10:33    2:19    5   28:50 20.8    0:49    2   28:46  8:28         
    4    93   630 Tracey Bruce             28 Burlington           WA 1:11:46    4   11:30    2:51    1   25:20 23.7    0:47    6   31:21  9:13         
    5   162   146 Stephanie Stambaugh      26 Tampa                FL 1:16:53    8   13:18    2:43    4   28:10 21.3    1:15    7   31:29  9:16         
    6   253   153 Sydney Polhemus          28 Monticello           FL 1:22:38   11   17:24    3:16    6   29:34 20.3    1:08    5   31:17  9:12         
    7   256   608 Cherie Sangster          28 Jacksonville         FL 1:22:44   10   16:49    3:13    7   29:34 20.3    1:02    8   32:07  9:27         
    8   260   151 Julia Dolak              28 Tampa                FL 1:23:07    6   12:55    3:56   12   33:31 17.9    1:37    4   31:10  9:10         
    9   320   156 Jaime Herzig             29 Tampa                FL 1:26:59    7   13:07    3:19    9   32:13 18.6    1:21   11   37:00 10:53         
   10   355   147 Courtney Palo            26 Baltiimore           MD 1:28:49    5   12:11    4:29   11   32:53 18.2    1:26   13   37:51 11:08         
   11   375   152 Liliya Mzhen             28 Tampa                FL 1:29:39   14   18:46    3:44    8   31:20 19.1    1:00   10   34:51 10:15         
   12   394   145 Fatimah Ebadi            26 Largo                FL 1:30:44   13   18:46    3:18   10   32:19 18.6    1:43    9   34:40 10:12         
   13   454   154 Jana Halirova            28 Saint Petersburg     FL 1:35:29    9   16:35    3:23   13   33:58 17.7    1:02   15   40:33 11:56         
   14   464   143 Angela Difato            25 Sarasota             FL 1:37:07   12   17:35    3:26   16   35:27 16.9    1:11   14   39:29 11:37         
   15   468   150 Kelly Vaas               27 Tampa                FL 1:37:34   15   19:08    5:21   15   34:46 17.3    1:09   12   37:12 10:57         
   16   513   149 Lauren Wallace           26 Seminole             FL 1:45:35   16   19:21    4:40   17   36:59 16.2    1:22   16   43:15 12:43         
   17   526   148 Katherine Ruth           26 Celebration          FL 1:48:39   17   21:21    5:35   14   34:06 17.6    2:30   17   45:10 13:18         
   18     0   157 Erin Wright              29 Saint Petersburg     FL                                                                                   
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   150   612 Kelly-Ann Jenkins        31 Saint Petersburg     FL 1:15:56    1   11:56    2:38    5   30:07 19.9    1:04    2   30:13  8:54         
    2   182   167 Lesbia Well              31 Tampa                FL 1:17:48    6   15:19    2:59    1   27:03 22.2    1:10    3   31:18  9:13         
    3   186   159 Krista Yoho              30 Oldsmar              FL 1:18:11    2   13:03    2:54   11   31:13 19.2    1:02    1   30:01  8:50         
    4   238   172 Lisa Smelser             32 Lakeland             FL 1:21:19    3   14:04    3:29    4   29:05 20.6    1:05    6   33:37  9:54         
    5   264   158 Julianne Demeter         30 Tampa                FL 1:23:22    4   14:18    3:28   10   31:05 19.3    0:56    5   33:37  9:54         
    6   290   161 Melanie Knight           30 Clearwater           FL 1:24:44    5   15:13    3:38   12   32:31 18.5    0:55    4   32:30  9:34         
    7   327   165 Allison Schwartz         31 Tampa                FL 1:27:22    8   16:42    2:40    6   30:15 19.8    1:17   11   36:29 10:44         
    8   328   166 Brenda Skoczelas         31 The Villages         FL 1:27:26    7   16:41    3:12    2   28:13 21.3    1:58   14   37:23 11:00         
    9   330   170 Amanda Henry             32 Land O Lakes         FL 1:27:34   15   18:23    3:02    3   28:44 20.9    1:37   10   35:50 10:33         
   10   343   174 Sara Hastings            32 Valrico              FL 1:28:20   13   17:50    2:59    9   30:53 19.4    1:21    9   35:19 10:24         
   11   360   162 Michelle McIlrath        30 Weeki Wachee         FL 1:28:57   14   18:02    4:00    8   30:36 19.6    1:22    8   34:59 10:18         
   12   407   163 Catherine Faulk          31 Saint Petersburg     FL 1:31:29   10   16:56    3:11   15   33:31 17.9    1:04   13   36:49 10:50         
   13   408   175 Lindsie Wolter           33 Tampa                FL 1:31:31    9   16:47    3:44    7   30:25 19.7    1:38   15   38:58 11:28         
   14   425   173 Jennifer Wilson          32 Clearwater           FL 1:32:32   11   17:21    3:13   16   33:51 17.7    1:37   12   36:32 10:45         
   15   435   168 Jessica Wright           31 Tampa                FL 1:33:50   17   20:04    4:27   13   33:07 18.1    1:22    7   34:52 10:16         
   16   470   171 Lauren Sawyer            32 Tampa                FL 1:37:55   12   17:41    3:30   18   36:19 16.5    0:52   16   39:34 11:39         
   17   480   177 Nicole Selbst            34 Sarasota             FL 1:39:19   16   18:56    3:45   17   34:48 17.2    2:02   17   39:50 11:43         
   18   493   169 Priscilla Golembeski     32 Spring Hill          FL 1:41:28   18   21:11    4:03   14   33:09 18.1    2:16   18   40:51 12:01         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    40     6 Julie Jerue              37 Lakeland             FL 1:06:25    2   11:32    2:00    1   24:51 24.1    0:43    3   27:20  8:03         
    2    54   501 Megan Murray             36 Tampa                FL 1:08:23    4   13:14    2:21    3   25:44 23.3    0:53    1   26:13  7:43         
    3    67   514 Corrie Hacking           39 Palm Harbor          FL 1:09:40    1   11:18    2:37    7   27:41 21.7    0:51    2   27:15  8:01         
    4    90   515 Amy Lynn Keener          39 Saint Petersburg     FL 1:11:31    3   12:03    2:30    5   25:48 23.3    1:01    7   30:11  8:53         
    5   118   511 Naomi Ventura            38 Ormond Beach         FL 1:13:36    5   13:39    2:59    4   25:46 23.3    1:06    6   30:08  8:52         
    6   130    22 Whit Lasseter            36 Tampa                FL 1:14:27   11   14:51    2:50    2   25:38 23.4    0:59    8   30:11  8:53         
    7   161   499 Caitlin Constantine      36 Largo                FL 1:16:53    6   14:02    3:07   10   29:24 20.4    1:21    4   29:01  8:33         
    8   180     7 Kari Larocco             38 Tampa                FL 1:17:44   12   15:51    2:47    6   27:11 22.1    1:08   11   30:49  9:04         
    9   181   504 Mariryan Heschmeyer      37 Venice               FL 1:17:45    8   14:26    2:57    8   28:19 21.2    1:20   10   30:45  9:03         
   10   200   512 Kelli Wright             38 Washington Crossing  PA 1:18:49    7   14:02    2:57    9   28:39 20.9    1:14   12   31:59  9:25         
   11   250   496 Michelle Adams           36 Lakeland             FL 1:22:29   24   18:04    2:45   14   30:42 19.5    1:05    5   29:54  8:48         
   12   309   490 Andrea Moreira           35 Palm Harbor          FL 1:26:10    9   14:41    3:34   18   32:09 18.7    1:35   15   34:12 10:04         
   13   331   497 Amber Brundage           36 Tampa                FL 1:27:37   10   14:50    4:15   16   31:23 19.1    2:16   16   34:55 10:16         
   14   348   513 Mary Finocchi            39 Saint Petersburg     FL 1:28:37   23   17:52    3:15   20   32:46 18.3    1:19   14   33:27  9:51         
   15   356   516 Kris Norcross            39 Palm Harbor          FL 1:28:51   16   16:34    3:48   12   30:14 19.8    1:41   23   36:36 10:46         
   16   368   500 Meggan Johnson           36 Orlando              FL 1:29:28   17   16:35    3:11   11   30:00 20.0    1:32   27   38:12 11:15         
   17   378   502 Jana Alexander           37 Tampa                FL 1:29:42   13   15:52    3:16   23   33:09 18.1    1:51   18   35:36 10:29         
   18   395   506 Stacy Sourini            37 Safety Harbor        FL 1:30:48   18   16:39    4:01   19   32:19 18.6    1:39   21   36:11 10:39         
   19   396   493 Christina Helm           35 Wesley Chapel        FL 1:30:49   21   17:22    3:45   13   30:28 19.7    1:28   26   37:49 11:08         
   20   400   495 Francesca Michelini      35 Tampa                FL 1:31:04   22   17:35    3:48   15   31:17 19.2    1:50   22   36:35 10:46         
   21   409   491 Sonya Spencer            35 Albert Bridge        CN 1:31:34   14   16:09    3:52   17   31:54 18.8    2:20   25   37:21 11:00         
   22   417   498 Cynthia Comber           36 Wesley Chapel        FL 1:32:06   25   19:16    2:58   22   33:09 18.1    1:17   17   35:29 10:27         
   23   424   509 Effie Politis            38 Safety Harbor        FL 1:32:21   27   21:24    4:05   24   34:04 17.6    2:16    9   30:34  9:00         
   24   465   492 Laura Hale               35 Saint Petersburg     FL 1:37:18   29   21:57    3:27   25   34:07 17.6    2:02   19   35:47 10:32         
   25   474   508 Chrissy Oconnell         38 Saint Petersburg     FL 1:38:33   15   16:30    4:37   21   33:02 18.2    3:29   29   40:56 12:03         
   26   475   503 Kelli Hartsook           37 Saint Petersburg     FL 1:38:42   19   16:53    3:52   26   39:39 15.1    2:16   20   36:04 10:37         
   27   491   505 Amy Sherman              37 Palm Harbor          FL 1:40:50   26   21:09    5:15   27   40:26 14.8    0:56   13   33:07  9:45         
   28   510   510 Misty Raya               38 Saint Petersburg     FL 1:45:18   20   17:04    4:40   28   44:56 13.4    1:43   24   36:57 10:52         
   29   557   494 Deb Holland              35 Temple Terrace       FL 2:10:50   28   21:30    4:33   29 1:04:57  9.2    1:25   28   38:28 11:19         
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    35   540 Heather Butcher          43 North Port           FL 1:05:31    3   11:47    2:09   16   26:52 22.3    0:57    1   23:47  7:00         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    47   525 Patricia Farrior         41 Tampa                FL 1:07:14    2   11:34    2:39    3   26:05 23.0    0:46    3   26:12  7:43         
    2    56   545 Claudia McCoy            43 Trinity              FL 1:08:36    6   13:46    2:46    2   25:19 23.7    1:05    2   25:41  7:34         
    3    84   517 Francine Hoch            40 Kellogg              ID 1:11:12    9   14:20    2:37    9   28:03 21.4    0:54    1   25:21  7:28         
    4    97   520 Rosa Laura Saggese Elbo  40 Tampa                FL 1:12:03    8   14:13    2:45    1   25:19 23.7    0:56    5   28:52  8:30         
    5   114   549 Stacey Hendry            44 Tampa                FL 1:13:01   10   14:20    2:21    5   26:40 22.5    0:49    6   28:53  8:30         
    6   119   541 Nicole Chapman           43 Sarasota             FL 1:13:37    5   13:38    2:47    7   27:13 22.0    1:13    4   28:48  8:29         
    7   127   609 Michelle Ziglar          40 Odessa               FL 1:14:09    1   11:15    4:46    4   26:22 22.8    1:04   10   30:44  9:03         
    8   133   542 Olita Layton             43 Saint Petersburg     FL 1:14:44    4   13:36    2:42   10   28:39 20.9    0:49    7   29:00  8:32         
    9   179   526 Kate Greenough           41 Saint Petersburg     FL 1:17:44   16   15:34    3:07    8   27:26 21.9    1:04    9   30:33  9:00         
   10   274   607 Adriana Mujica           40 Tampa                FL 1:23:57   19   17:03    3:16   18   32:15 18.6    1:31    8   29:55  8:48         
   11   278   524 Dawn Zabroske            40 Dunedin              FL 1:24:13   13   14:44    3:22    6   27:03 22.2    1:36   20   37:30 11:02         
   12   279   537 Gabriela Rego            42 Tampa                FL 1:24:14   12   14:28    3:21   19   32:19 18.6    1:53   11   32:14  9:29         
   13   322    21 Laura Jeffers            42 Tarpon Springs       FL 1:27:09    7   13:59    3:20   15   30:49 19.5    1:44   19   37:20 10:59         
   14   347   547 Kim Greer                44 Saint Petersburg     FL 1:28:36   21   17:06    3:32   16   31:52 18.8    1:43   14   34:26 10:08         
   15   359   548 Cheryl Henderson         44 Tampa                FL 1:28:56   14   14:57    3:28   11   29:01 20.7    1:12   23   40:20 11:52         
   16   366   544 Jennifer Leondike        43 Hernando Beach       FL 1:29:20   25   18:59    4:14   20   32:34 18.4    1:11   12   32:24  9:32         
   17   380   530 Shelley Stewart          41 Tampa                FL 1:30:03   18   16:37    4:26   22   33:02 18.2    1:05   15   34:56 10:17         
   18   383   521 Lynne Swink              40 Saint Petersburg     FL 1:30:13   23   18:15    3:47   13   30:16 19.8    2:09   17   35:48 10:32         
   19   401   531 Jennifer Boutboul        41 Saint Petersburg     FL 1:31:08   11   14:28    4:36   17   32:05 18.7    1:03   22   38:58 11:28         
   20   414   535 Pepir Jernigan           42 Seminole             FL 1:31:43   27   21:05    4:16   14   30:28 19.7    1:33   13   34:22 10:07         
   21   415   552 Maureen Casey            44 Omaha                NE 1:31:47    3   12:48    4:33   26   37:18 16.1    1:33   16   35:37 10:29         
   22   418   550 Celeste Ramirez          44 Oldsmar              FL 1:32:06   26   21:05    3:20   12   29:20 20.5    1:46   18   36:38 10:47         
   23   456   523 Joanne Wright            40 Palm Harbor          FL 1:35:36   17   15:35    5:01   25   36:09 16.6    1:07   21   37:46 11:07         
   24   497   519 Christie Osullivan       40 Safety Harbor        FL 1:42:48   24   18:31    4:36   23   33:12 18.1    1:25   25   45:06 13:16         
   25   508   532 Noelle Daniel            41 Redington Shores     FL 1:44:56   15   15:33    4:24   21   32:52 18.3    1:59   26   50:09 14:45         
   26   522   533 Lynn Baldwin             42 Saint Petersburg     FL 1:47:25   29   22:21    4:13   24   35:45 16.8    1:40   24   43:27 12:47         
   27   541   538 Marianne Sullivan        42 Tampa                FL 1:59:18   22   17:36    4:45   30   44:47 13.4    1:25   27   50:47 14:57         
   28   549   551 Matilde Amarchand        44 Tampa                FL 2:03:43                        27   40:43 14.7    4:00   29   57:45 17:00         
   29   550   553 Bonnie Moser             44 Naples               FL 2:04:22   28   21:55    6:18   29   41:23 14.5    2:06   28   52:42 15:30         
   30   555   529 Stacy Price              41 Saint Petersburg     FL 2:08:19   20   17:05    7:47   28   41:16 14.5    3:07   30   59:06 17:23         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   111   338 Jill Kralovanec          48 Tampa                FL 1:12:48    3   14:11    2:44    2   26:23 22.7    1:13    2   28:20  8:20         
    2   122   325 Lisa McFadden            45 Seminole             FL 1:13:41    8   15:05    2:18    1   25:38 23.4    0:55    4   29:46  8:46         
    3   132   337 Michelle Guercio-Winter  48 Odessa               FL 1:14:39    2   13:57    3:16    4   27:24 21.9    1:06    3   28:58  8:32         
    4   192   333 Susie Moerschbacher      47 Lakeland             FL 1:18:22    6   14:47    3:17   12   30:42 19.5    1:19    1   28:19  8:20         
    5   199    29 Monika Cassidy           45 Tampa                FL 1:18:47   14   17:06    2:58    3   26:56 22.3    0:58    5   30:51  9:05         
    6   215   344 Michele Weinstock        49 Tampa                FL 1:19:45   12   15:56    3:10    8   28:37 21.0    0:58    6   31:05  9:09         
    7   225   334 Emilie Moore             47 Saint Petersburg     FL 1:20:44    5   14:17    2:49   10   30:11 19.9    1:04    7   32:26  9:33         
    8   257   326 Elena Dolskaya           46 Saint Petersburg     FL 1:22:49   13   16:44    3:03    7   28:23 21.1    1:40    8   33:01  9:43         
    9   291   329 Bridget McCrea           46 Dunedin              FL 1:24:47    4   14:13    2:57    5   27:37 21.7    1:11   13   38:51 11:26         
   10   324   331 Holly Cassidy            47 Ormond Beach         FL 1:27:17    1   12:57    4:48   17   34:09 17.6    0:53    9   34:33 10:10         
   11   338   328 Kimberly Gilchrist       46 Sarasota             FL 1:28:00   16   17:26    3:14    9   29:10 20.6    1:11   12   37:01 10:54         
   12   362   342 Debbie Ozner-Anderson    49 Terra Ceia           FL 1:29:07    7   14:55    3:23    6   28:22 21.2    1:28   17   41:00 12:04         
   13   392   332 Brenda Loggins           47 Tampa                FL 1:30:39    9   15:13    3:34   11   30:36 19.6    1:18   14   40:00 11:46         
   14   406   341 Sandra Janack            49 Gulfport             FL 1:31:27   18   17:43    4:17   13   32:10 18.7    1:45   11   35:34 10:28         
   15   438   327 Jane Fulton              46 Sarasota             FL 1:34:14   11   15:53    4:01   16   32:57 18.2    0:56   15   40:29 11:55         
   16   446   335 Julie Daniel             48 Sarasota             FL 1:34:52   10   15:44    4:39   14   32:22 18.5    1:39   16   40:30 11:55         
   17   449   340 Kathryn Duncan           49 Temple Terrace       FL 1:35:14   15   17:19    4:01   19   37:25 16.0    1:24   10   35:07 10:20         
   18   466   330 Amy Nizamoff             46 Plant City           FL 1:37:23   17   17:39    3:43   15   32:45 18.3    1:13   18   42:05 12:23         
   19   533   343 Laure Tanner             49 Winter Park          FL 1:51:45   19   17:44    5:31   18   36:42 16.3    2:22   19   49:28 14:33         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1    61   345 Laure Blume              50 Pinellas Park        FL 1:09:09    7   15:17    2:28    1   24:28 24.5    0:50    1   26:07  7:41         
    2    91   353 Claudia Junqueira        52 Saint Petersburg     FL 1:11:31    4   14:41    2:28    4   26:41 22.5    0:57    2   26:46  7:53         
    3   141    12 Carol Birch              54 Tampa                FL 1:15:14    3   14:32    2:38    2   25:56 23.1    0:58    4   31:12  9:11         
    4   149   349 Sylviane Jordan          50 Brandon              FL 1:15:53    2   13:57    3:09    5   26:50 22.4    0:58    3   31:02  9:08         
    5   204   356 Patti Waller             52 Sarasota             FL 1:19:05    9   15:47    2:59    6   27:27 21.9    1:05    6   31:49  9:22         
    6   259   352 Teresa Gadient           52 Tampa                FL 1:22:59    8   15:43    3:28   10   30:00 20.0    1:23    7   32:29  9:33         
    7   293   354 Lucy Monin Webb          52 Dunedin              FL 1:24:53    6   15:10    3:41    9   29:57 20.0    1:22   10   34:45 10:13         
    8   333   613 Janice Smith             52 Tierra Verde         FL 1:27:39   17   19:45    3:42   15   31:16 19.2    1:32    5   31:26  9:15         
    9   340   358 Pamela Greene            53 Tierra Verde         FL 1:28:05   12   17:54    3:58   16   31:47 18.9    1:48    8   32:40  9:37         
   10   353   362 Pam Keith                54 Longwood             FL 1:28:45    1   13:16    3:56   11   30:14 19.8    1:27   15   39:54 11:44         
   11   357   346 Maureen Cabral           50 Tampa                FL 1:28:52   11   17:53    5:08    3   26:05 23.0    2:04   12   37:43 11:06         
   12   388   363 Cheryl Lapham            54 Safety Harbor        FL 1:30:30   14   18:05    4:22    8   29:30 20.3    3:03   11   35:32 10:28         
   13   393   359 Jen Layton               53 Gulfport             FL 1:30:43   15   18:17    4:31    7   28:19 21.2    1:47   13   37:50 11:08         
   14   405   355 Linda Richards           52 Lakeland             FL 1:31:21   19   20:18    3:36   14   31:14 19.2    1:41    9   34:35 10:11         
   15   448   350 Wendy Wiggs              50 Gainesville          FL 1:35:11   10   16:21    3:31   17   32:47 18.3    1:15   16   41:18 12:09         
   16   483   361 Stacy Wiles              53 Land O Lakes         FL 1:39:45   13   18:01    3:52   13   30:19 19.8    2:32   17   45:03 13:15         
   17   485   360 Marilee Mowinski         53 Treasure Island      FL 1:39:55   18   20:16    3:58   19   34:26 17.4    1:58   14   39:18 11:34         
   18   505   348 Geri Heier               50 Winter Haven         FL 1:44:29    5   14:50    4:06   18   33:02 18.2    2:23   19   50:11 14:46         
   19   507   351 Kate Brass               51 St Pete Beach        FL 1:44:53   16   18:49    4:40   12   30:15 19.8    3:11   18   48:00 14:07         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   107   623 Bernadine Sanchez        55 Tampa                FL 1:12:33    1   12:24    2:47    1   25:12 23.8    1:02    1   31:09  9:10         
    2   164   365 Lorna Short              55 Palm Harbor          FL 1:16:54    2   13:17    2:41    2   26:22 22.8    0:58    5   33:39  9:54         
    3   210   369 Carol McKenna            56 Tierra Verde         FL 1:19:35    6   16:15    2:43    3   27:40 21.7    1:06    3   31:53  9:23         
    4   265   368 Susan Grove              56 Tampa                FL 1:23:27   10   17:57    3:14    5   29:32 20.3    0:59    2   31:46  9:21         
    5   311    20 Sally Smith              57 Largo                FL 1:26:27   13   19:19    3:19    6   29:46 20.2    1:00    4   33:06  9:44         
    6   337   372 Grisel Saez              58 Crystal Beach        FL 1:27:59    8   17:40    3:27    4   29:10 20.6    1:03    7   36:41 10:48         
    7   350   366 Trish Taylor             55 Belleair Bluffs      FL 1:28:39   11   18:13    2:58    8   30:28 19.7    1:00    6   36:01 10:36         
    8   436   364 Lori Edwards             55 Winter Haven         FL 1:33:57    3   13:28    4:11   12   34:39 17.3    1:23    8   40:17 11:51         
    9   442   367 Nina Boone               56 Clearwater           FL 1:34:33    5   15:43    3:34    9   31:47 18.9    1:14   10   42:18 12:27         
   10   451   371 Jeanne Conklin           58 Fort Myers           FL 1:35:19    4   14:40    4:08   10   32:43 18.3    1:04   11   42:45 12:35         
   11   453   602 Donna Godsey             55 Decatur              GA 1:35:25    9   17:50    3:42    7   30:21 19.8    1:38    9   41:55 12:20         
   12   500   376 Nema Runyan              59 St Pete Beach        FL 1:43:26    7   17:11    3:54   13   35:03 17.1    1:42   13   45:39 13:26         
   13   514   375 Maggie Adler             59 Sarasota             FL 1:45:37   12   18:29    3:54   11   34:10 17.6    1:11   15   47:54 14:06         
   14   518   370 Mary Potter              57 Scarasota            FL 1:46:17   14   21:12    4:08   14   35:22 17.0    1:10   12   44:26 13:04         
   15   528   373 Paula Shea               58 Tierra Verde         FL 1:49:30   15   21:16    3:47   15   36:03 16.6    1:59   14   46:26 13:40         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   115   383 Linda Musante            61 Tampa                FL 1:13:22    1   14:11    3:15    1   25:20 23.7    1:06    1   29:32  8:42         
    2   168   381 Alison Suckling          60 Venice               FL 1:17:15    2   14:15    3:24    3   28:26 21.1    1:03    3   30:08  8:52         
    3   223    25 Gail Lohman              64 Saint Petersburg     FL 1:20:36    3   14:42    3:09    2   28:19 21.2    1:27    5   33:01  9:43         
    4   245   378 Clare Kelley             60 Saint Petersburg     FL 1:22:11    5   16:24    3:37    4   29:39 20.2    0:40    4   31:54  9:23         
    5   313   379 Linda Puzzo              60 Sun City Center      FL 1:26:40    8   17:44    4:00   12   33:14 18.1    2:00    2   29:44  8:45         
    6   332   384 Mary Repp                61 Palm Harbor          FL 1:27:37   10   18:09    2:51    6   30:36 19.6    1:00    6   35:02 10:19         
    7   363   387 Susan Curtin             62 Tampa                FL 1:29:08   11   18:20    3:48    5   29:59 20.0    1:42    7   35:22 10:25         
    8   399   388 Elizabeth McKernan       62 Tampa                FL 1:31:03    9   18:07    3:09    7   30:45 19.5    1:23    8   37:41 11:05         
    9   432   377 Carol Ardell             60 Saint Petersburg     FL 1:33:28    7   17:00    3:57    8   30:58 19.4    2:09    9   39:25 11:36         
   10   476   392 Susan Kelly              64 Fort Myers           FL 1:38:44    6   16:45    4:18    9   31:25 19.1    1:30   10   44:47 13:11         
   11   489   386 Susan Ashbaugh           62 Tampa                FL 1:40:41    4   15:37    4:22   10   31:41 18.9    1:48   13   47:15 13:54         
   12   499   390 Jeanne Coleman           64 Tampa                FL 1:43:15   14   19:42    4:00   11   32:04 18.7    2:26   11   45:05 13:16         
   13   509   389 Kathy Johnson            63 Riverview            FL 1:45:14   13   19:25    4:06   13   34:01 17.6    0:59   12   46:44 13:45         
   14   540   391 Debbie Eubanks           64 Largo                FL 1:59:16   15   20:19    5:08   14   34:50 17.2    2:56   15   56:05 16:30         
   15   545   380 Nanette Smith            60 Seminole             FL 2:02:09   12   18:55    8:59   15   37:43 15.9    1:40   14   54:55 16:09         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   403   395 Kathleen Curtis          67 Naples               FL 1:31:17    2   18:23    3:57    1   30:43 19.5    1:22    2   36:54 10:52         
    2   440   393 Lindsay Bell             66 Saint Petersburg     FL 1:34:19    5   20:19    3:53    3   32:14 18.6    1:28    1   36:27 10:44         
    3   452   396 Nancy Downs              69 Venice               FL 1:35:25    1   16:17    4:07    4   32:49 18.3    1:58    3   40:16 11:51         
    4   478   394 Sofia Bereza             66 Clearwater           FL 1:38:50    3   18:25    4:36    2   31:38 19.0    2:01    4   42:13 12:25         
    5   553   401 Peggy Lucey              68 Saint Petersburg     FL 2:06:08    4   19:43    8:21    5   34:39 17.3    4:51    5   58:35 17:14         
    6     0   397 Carroll Roberts          69 Saint Petersburg     FL            6   39:12   10:17    6   46:44 12.8                                    
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   325   398 Carol Jean Vosburgh      70 Treasure Island      FL 1:27:20    1   20:06    4:02    1   28:44 20.9    1:25    1   33:05  9:44         
    2   532   402 Rose Marie Ray           74 Seminole             FL 1:51:27    3   25:12    4:26    2   32:20 18.6    2:40    2   46:52 13:47         
    3   552   399 Suzanne Whitlock         70 Tampa                FL 2:05:19    4   26:56    6:19    3   40:57 14.7    1:59    3   49:11 14:28         
    4   563   400 Libby Burke              72 Palm Harbor          FL 2:27:10    2   23:42    7:05    4   51:50 11.6    1:44    4 1:02:51 18:30         
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   554   554 Kate Tombillo            34 Wesley Chapel        FL 2:08:19    1   18:51    5:56    1   39:03 15.4    3:17    1 1:01:13 18:01         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   335   555 Melinda Montgomery       40 Tampa                FL 1:27:46    4   16:41    3:29    2   30:04 20.0    1:23    1   36:11 10:39         
    2   422   558 Joanne Vitro             48 Clearwater           FL 1:32:19    1   13:13    8:48    1   26:00 23.1    2:04    3   42:16 12:26         
    3   428   556 Sherri Lennon            45 Tampa                FL 1:32:46    3   16:20    5:01    3   30:40 19.6    1:33    2   39:14 11:33         
    4   486   557 Michelle Sanchez         46 Tampa                FL 1:40:11    2   16:18    3:48    4   31:15 19.2    1:03    4   47:48 14:04         
    5   562   559 Lisa Pesta               53 Saint Petersburg     FL 2:19:55    5   23:13    5:37    5   34:28 17.4    2:41    5 1:13:59 21:46         
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   290   161 Melanie Knight           30 Clearwater           FL 1:24:44    5   15:13    3:38    6   32:31 18.5    0:55    1   32:30  9:34         
    2   343   174 Sara Hastings            32 Valrico              FL 1:28:20   10   17:50    2:59    3   30:53 19.4    1:21    4   35:19 10:24         
    3   355   147 Courtney Palo            26 Baltiimore           MD 1:28:49    1   12:11    4:29    8   32:53 18.2    1:26   11   37:51 11:08         
    4   360   162 Michelle McIlrath        30 Weeki Wachee         FL 1:28:57   11   18:02    4:00    2   30:36 19.6    1:22    3   34:59 10:18         
    5   396   493 Christina Helm           35 Wesley Chapel        FL 1:30:49    8   17:22    3:45    1   30:28 19.7    1:28   10   37:49 11:08         
    6   400   495 Francesca Michelini      35 Tampa                FL 1:31:04    9   17:35    3:48    4   31:17 19.2    1:50    7   36:35 10:46         
    7   401   531 Jennifer Boutboul        41 Saint Petersburg     FL 1:31:08    4   14:28    4:36    5   32:05 18.7    1:03   13   38:58 11:28         
    8   415   552 Maureen Casey            44 Omaha                NE 1:31:47    2   12:48    4:33   16   37:18 16.1    1:33    5   35:37 10:29         
    9   435   168 Jessica Wright           31 Tampa                FL 1:33:50   14   20:04    4:27    9   33:07 18.1    1:22    2   34:52 10:16         
   10   454   154 Jana Halirova            28 Saint Petersburg     FL 1:35:29    7   16:35    3:23   10   33:58 17.7    1:02   14   40:33 11:56         
   11   465   492 Laura Hale               35 Saint Petersburg     FL 1:37:18   20   21:57    3:27   12   34:07 17.6    2:02    6   35:47 10:32         
   12   468   150 Kelly Vaas               27 Tampa                FL 1:37:34   12   19:08    5:21   13   34:46 17.3    1:09    9   37:12 10:57         
   13   482   141 Sarah Wilder             24 Gainesville          FL 1:39:38   16   20:47    4:49   14   36:17 16.5    1:03    8   36:45 10:49         
   14   508   532 Noelle Daniel            41 Redington Shores     FL 1:44:56    6   15:33    4:24    7   32:52 18.3    1:59   19   50:09 14:45         
   15   513   149 Lauren Wallace           26 Seminole             FL 1:45:35   13   19:21    4:40   15   36:59 16.2    1:22   15   43:15 12:43         
   16   520    44 Sarah Gosch              14 Omaha                NE 1:46:43    3   13:00    3:56   19   41:57 14.3    0:56   18   46:56 13:49         
   17   526   148 Katherine Ruth           26 Celebration          FL 1:48:39   17   21:21    5:35   11   34:06 17.6    2:30   16   45:10 13:18         
   18   543   140 Estefania Saa            24 Lutz                 FL 2:01:05   15   20:10    5:25   21   47:16 12.7    1:25   17   46:51 13:47         
   19   549   551 Matilde Amarchand        44 Tampa                FL 2:03:43                        17   40:43 14.7    4:00   21   57:45 17:00         
   20   550   553 Bonnie Moser             44 Naples               FL 2:04:22   19   21:55    6:18   18   41:23 14.5    2:06   20   52:42 15:30         
   21   557   494 Deb Holland              35 Temple Terrace       FL 2:10:50   18   21:30    4:33   22 1:04:57  9.2    1:25   12   38:28 11:19         
   22     0   397 Carroll Roberts          69 Saint Petersburg     FL           21   39:12   10:17   20   46:44 12.8                                    
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty                                                                                 
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======                    ========================================================= 
    1   193   714 shadracks                                           1:18:22    1   12:16    2:38    1   23:52 25.1    0:35    2   39:03 11:30         
                  Ken Lovejoy/ Scott Sugden/ Bill Vandeilen                 
    2   297   708 Helo Warriors                                       1:25:07                         3   29:54 20.1    0:30    1   35:23 10:25         
                  Nelson Cardona/ Edwin Quiros Ortiz/ Robert Arnold         
    3   317   719 Team Galvin                                         1:26:45    2   13:59    3:13    2   28:22 21.2    0:38    4   40:34 11:56         
                  Alex Galvin/ Max Galvin                                   
    4   551   704 Fire warriors                                       2:05:15    3   15:52    2:21    4 1:07:00  9.0    0:39    3   39:25 11:36         
                  Andy Meng/ Andy Bernt/ Shane Schults                      
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty                                                                                 
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======                    ========================================================= 
    1   495   710 LRABJC                                              1:42:05    3   22:29    3:05    1   33:00 18.2    0:56    2   42:38 12:33         
                  Linda Ramsey/ Anne Burn/ Jennifer Cavanaugh               
    2   536   712 Medic Warriors                                      1:54:41    2   17:18    2:44    2   52:59 11.3    0:38    1   41:04 12:05         
                  Kathyrn Martin/ Kelly Smith/ Karla Malone                 
    3     0   720 Red Hot Mamas                                                  1   12:22    2:48                                                      
                                                                            
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty                                                                                 
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======                    ========================================================= 
    1    62   715 Team Power Design                                   1:09:11    6   15:13    2:16    1   25:16 23.7    0:35    1   25:54  7:37         
                  Joel Miller/ Valerie Kotewa/ Daniel Scripter              
    2   143   717 Warriors                                            1:15:17    3   13:02    2:01    2   26:41 22.5    0:34    4   33:01  9:43         
                  Francisco Silva- Gonzalez/ Javier Colon/ Aracelis Colon   
    3   229   718 Whiskey Tango Foxtrot                               1:20:53    4   13:04    2:05   10   35:32 16.9    0:29    3   29:45  8:45         
                  David Breede/ Nicole Lillyman/ Ryan Hall                  
    4   272   700 50 is just a #                                      1:23:55    2   12:18    3:22    4   31:15 19.2    0:59    7   36:02 10:36         
                  Nina Hanson/ Parker Hanson/                               
    5   281   713 Mixed Warriors                                      1:24:26    1   10:44    2:24    3   27:41 21.7    0:35   12   43:03 12:40         
                  Christopher Caito/ Pablo Arnaud/ Vicky Emery              
    6   397   705 Fireball                                            1:30:58   10   18:43    4:29   11   38:47 15.5    0:44    2   28:16  8:19         
                  Pedro Quintana- Ascencio/ Maria Morales- Hernandez/ Erend 
    7   402   709 Hot Wurst                                           1:31:15    5   14:16    2:20    5   32:37 18.4    0:45    9   41:20 12:10         
                  Emily Andon/ Bernhard Schmid/ Courtney Kent               
    8   420   701 Army Scout Warriors                                 1:32:10    8   18:03    3:31    6   33:01 18.2    0:40    8   36:57 10:52         
                  Alicia Berta/ Joseph Beimfohr/ Lynn Bryan                 
    9   423   707 Got 2 Tri                                           1:32:21    9   18:09    2:46    9   35:23 17.0    0:53    5   35:12 10:22         
                  Mark Williamson/ Justine Goodman/                         
   10   473   703 Filthy 515                                          1:38:08   12   22:03    4:58    8   34:28 17.4    1:00    6   35:40 10:30         
                  Justin Jones/ Lily Jones/ Mellissa Federico               
   11   487   706 Fish stew                                           1:40:16   11   19:48    3:25    7   33:31 17.9    0:56   11   42:38 12:33         
                  Kara Stewart/ Rich Ramsey/ Bob Stewart                    
   12   531   711 Marine Warriors                                     1:50:40    7   16:27    2:15   12   49:27 12.1    0:46   10   41:46 12:18         
                  Samuel Bell/ Michelle White/  Susan Gryder                
MILITARY RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Rate Tran 2  Rank Run     Pace  Penalty                                                                                 
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== =======                    ========================================================= 
    1   258   716 Team triple threat                                  1:22:59    1   16:04    2:05    1   34:37 17.3    0:37    1   29:38  8:43         
                  Patrick Gargan/ Joe Banaszek/ Drew Smith                  
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Referee: Thomas Reilly floridaroc@msn.com
No.   Rule Violation                      Time       
===== =================================== ======= 
   31 5.10a Drafting                         2:00 
   41 5.10a Drafting                         2:00 
  121 5.10f Position                         2:00 
  202 5.10a Drafting                         2:00 
  211 5.10a Drafting                         2:00 
  232 5.10a Drafting                         2:00 
  241 5.10a Drafting                         2:00 
  294 3.4h Abandoned Equipment               2:00 
  597 5.10g Being Ovrtaken                   2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run        
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
   58 3.4 Entire Course                   1:03:57   12:07    2:25   28:56    1:00   19:31