Sarasota Storm Challenge Triathlon and Island Mile Swim [formerly F.I.T. Triathlons]
May 17, 2015 at Nathan Benderson Park; Sarasota, Florida
Sprint Triathlon: 400M Swin| 12 Mile Bike| 5K Run
Island Mile--1 Mile Open Water Swim
Host: Sarasota Storm Triathlon Club
Race Director: Steve Butler 
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Questions: jboyle@altavistasports.ccom
 
OVERALL MALE TRIATHLON CHAMPION & RUNNERSUP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2   232 Steve Helgemo            51 Punta Gorda          FL 1:03:05   13    8:02    0:47    5   31:48    0:45    2   21:44         
    2     3   283 Anthony Welch            31 Sarasota             FL 1:03:47   12    8:01    0:40    3   31:43    0:44    5   22:40         
    3     4   225 Robert Gaitens           35 Venice               FL 1:04:16   11    7:58    0:46    4   31:45    0:37    8   23:12         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE 14 & UNDER AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   113   294 Zane Delong              13 Cape Coral           FL 1:33:43    1    8:17    1:25    1   47:25    0:54    1   35:45         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    72   295 Cole Delong              15 Cape Coral           FL 1:25:12    1    8:07    1:22    1   40:14    1:40    1   33:52         
    2   179   215 Daniel Dalene            17 Lutz                 FL 2:00:03    2   11:23    3:56    2   57:27    0:58    2   46:22         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    57   259 Patrick Poling           23 Tampa                FL 1:21:05    1   10:16    3:04    1   37:06    2:29    1   28:12         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5   246 Evan Long                27 Sarasota             FL 1:04:36    1    7:26    0:32    2   36:37    0:43    1   19:19         
    2    16   301 Matthew Silby            26 Clearwater           FL 1:11:19    2    8:05    0:51    1   31:14    0:45    2   30:25         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13   293 Cody Moss                31 Sarasota             FL 1:09:07    2    7:51    1:05    1   37:29    0:50    1   21:54    2:00 
    2    24   296 Kyle Treen               32 Sarasota             FL 1:13:23    1    6:40    1:09    3   39:03    0:52    2   25:40         
    3    50   280 Jean Pierre Velez Mendo  34 Riverview            FL 1:19:27    3    8:32    1:14    2   38:40    1:07    4   29:55    2:00 
    4    68   228 John Graham              34 Hahira               GA 1:25:04    4   10:37    1:32    4   43:18    1:34    3   28:05         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4   225 Robert Gaitens           35 Venice               FL 1:04:16    1    7:58    0:46    1   31:45    0:37    1   23:12         
    2    11   243 Kevin Kramer             36 Sarasota             FL 1:08:30    2    9:17    0:54    2   33:53    0:39    2   23:49         
    3    26   210 Tony Contreras           39 Zephyrhills          FL 1:13:54    6   10:20    0:27    3   38:12    0:41    3   24:16         
    4    61   302 Anthony Arellano         35 St.Petersburg        FL 1:22:18    4   10:05    1:52    6   41:06    2:18    4   26:59         
    5    83   274 Matthew Sims             37 Sarasota             FL 1:26:44    3   10:02    1:39    5   40:26    1:05    9   33:33         
    6   100   236 David Hopkins            37 Seminole             FL 1:30:27    5   10:11    0:58    4   39:31    1:02   11   38:46         
    7   109   208 Mark Choate              38 Sarasota             FL 1:32:23    8   11:59    2:55    8   44:18    1:19    5   31:53         
    8   110   221 Brian Foster             35 Bradenton            FL 1:32:42    7   10:39    2:11   10   45:11    1:34    7   33:10    2:00 
    9   118   265 Bill Roose               35 Zephyrhills          FL 1:34:42    9   12:59    3:01    9   44:53    1:24    6   32:28         
   10   122   287 Lucien Willette          38 Sarasota             FL 1:35:30   10   15:32    3:03    7   41:29    2:02    8   33:26         
   11   157   288 Chris Zelinski           39 Sarasota             FL 1:48:15   11   16:10    3:39   11   50:01    1:33   10   36:54         
 MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6   219 Craig Emery              48 Clearwater           FL 1:05:00   22    9:47    0:47    1   31:12    0:49    1   22:27         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8   240 Daniel Kirschner         43 Lake Suzy            FL 1:07:15    2    9:02    0:53    1   32:27    0:52    1   24:03         
    2    18   261 Rob Price                43 St Petersburg        FL 1:11:32    5    9:50    0:40    3   35:45    0:49    2   24:31         
    3    25   262 Sam Quartermaine         41 Sarasota             FL 1:13:37    3    9:11    0:50    4   35:52    1:18    4   26:28         
    4    28   245 Karl Lombardi            40 St Petersburg        FL 1:14:00    4    9:31    1:10    2   35:07    1:20    6   26:54         
    5    43   223 Joe Freddolino           42 Venice               FL 1:17:41    1    8:56    2:07    7   39:22    1:23    3   25:55         
    6    51   270 Douglas Seely            43 Seminole             FL 1:19:28    7   11:35    1:11    6   37:57    1:01    7   27:46         
    7    52   250 Scott Marasco            40 Lakewood Ranch       FL 1:19:31    9   12:35    1:24    5   37:29    1:31    5   26:34         
    8    96   253 Donald McEachern         43 Sarasota             FL 1:29:44    6   10:49    2:19    9   43:59    1:40    9   30:59         
    9   124   292 Craig Koelsch            40 Sarasota             FL 1:36:31    8   12:28    2:47    8   43:15    1:46   10   36:16         
   10   128   258 Kevin Obrien             43 Tampa                FL 1:39:56   10   12:53    3:01   10   52:28    1:50    8   29:45         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12   244 Grant Lempriere          49 Sarasota             FL 1:08:59    2    8:33    0:46    1   33:04    0:56    1   25:43         
    2    29   218 Bryan Detert             47 Venice               FL 1:14:33    7   10:59    1:17    2   34:50    0:52    2   26:37         
    3    34   257 Cliff Myburgh            46 Englewood            FL 1:15:39    1    7:33    1:30    6   38:52    1:05    3   26:41         
    4    45   226 Sam Glass                47 St. Petersburg       FL 1:18:17    5   10:15    1:09    5   37:59    1:11    5   27:45         
    5    54   205 Michael Braune           48 Sarasota             FL 1:20:12    9   11:58    1:10    3   36:24    1:02    6   29:40         
    6    64   217 Sam Davidson             48 Oldsmar              FL 1:23:31    4   10:10    1:27    7   40:18    1:32    7   30:06         
    7    75   197 Chris Banting            49 Englewood            FL 1:25:17    6   10:57    1:20    4   36:35    1:00   10   35:28         
    8    91   211 David Cook               45 Sarasota             FL 1:28:40   10   12:15    2:08   10   45:49    1:39    4   26:51         
    9   103   267 Matt Rowe                45 Wesley Chapel        FL 1:31:13    3    8:42    2:25    9   44:49    1:58    9   33:20         
   10   112   195 Dario Alvarez            46 Pinellas Park        FL 1:33:40   11   12:26    1:13    8   41:18    1:15   11   37:31         
   11   117   242 Eric Kollar              46 Sarasota             FL 1:34:19    8   11:45    2:16   11   46:05    1:50    8   32:25         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7   254 Dennis McLean            51 Sarasota             FL 1:06:01    5    7:54    1:07    1   33:15    0:58    1   22:48         
    2    14   196 Richard Baker            53 Winter Garden        FL 1:10:52    9    9:38    0:54    4   36:38    0:48    2   22:56         
    3    17   298 Vladimir Fomin           54 Bradenton            FL 1:11:29    1    7:18    1:48    2   35:28    1:01    5   25:56    2:00 
    4    30   266 Thierry Rouillard        51 Sarasota             FL 1:14:50    8    9:15    0:45    7   37:17    0:59    6   26:36         
    5    38   202 Peter Boers              52 Venice               FL 1:16:34    4    7:42    0:52    9   38:39    1:14    8   28:10         
    6    41   206 Armando Califano         50 Venice               FL 1:17:19   14   11:26    1:49    8   38:08    1:30    3   24:29         
    7    42   275 John Slocum              53 Bradenton            FL 1:17:39    6    8:25    1:16    3   35:54    1:02   12   31:05         
    8    53   200 Dave Bennett             53 Sarasota             FL 1:20:11   11   10:18    1:03   11   40:01    1:14    7   27:37         
    9    59   198 Brian Barry              50 Bradenton            FL 1:21:56    7    8:34    1:24   10   39:42    1:47   11   30:30         
   10    60   248 Mark Lovrey              52 Nokomis              FL 1:22:14   10   10:11    0:46    5   36:45    1:24   15   33:11         
   11    69   277 Tim Stanley              52 Bradenton            FL 1:25:09   15   11:41    1:51   13   41:05    1:25    9   29:09         
   12    78   305 Gary Phillips            52 St.Petersburg        FL 1:25:45   12   10:26    1:23    6   37:16    1:41   16   35:01         
   13    79   284 James Welch              51 Seminole             FL 1:26:02   17   12:44    0:50   14   41:33    0:48   10   30:08         
   14    81   282 Doug Weinman             54 Miami                FL 1:26:31    3    7:37    2:31   15   41:54    1:45   14   32:46         
   15   111   247 Stefano Lovisetto        52 Sarasota             FL 1:32:50   21   19:01    2:32   16   45:24    0:50    4   25:05         
   16   114   256 Sean Murphy              51 Sarasota             FL 1:33:44   16   12:16    1:40   12   40:56    2:19   17   36:36         
   17   125   216 Timothy Dalene           51 Lutz                 FL 1:37:07   13   11:05    2:52   18   49:28    1:03   13   32:42         
   18   160   269 Stephen Ruggiero         53 Sarasota             FL 1:48:57   18   13:17    2:08   17   45:25    1:16   20   46:52         
   19   177   238 Dan Hoyt                 53 Tampa                FL 1:57:24   19   13:33    4:48   19   57:14    2:08   19   39:43         
   20   185   291 Andy Kish                54 Sarasota             FL 2:09:30   20   18:07    7:32   20 1:03:42    2:07   18   38:04         
   21     0   233 Timothy Hochuli          54 Bradenton            FL            2    7:19                                                   
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15   272 James Sheets             55 Largo                FL 1:10:59    1    7:51    0:27    1   34:12    0:35    4   27:57         
    2    47   268 Gary Roy                 57 Sarasota             FL 1:18:20    2    8:58    1:04    3   38:33    1:03    5   28:44         
    3    58   239 Ronald Kidd              55 Lakewood Ranch       FL 1:21:28    4   11:36    1:19    4   39:18    1:59    2   27:18         
    4    62   201 Mark Berte               56 Bradenton            FL 1:22:21    7   14:08    1:39    2   38:06    1:09    3   27:20         
    5    94   235 David Hoops              57 Bradenton            FL 1:29:17    5   13:02    1:09    5   41:21    1:28    6   32:20         
    6    99   203 Kiernan Boles            59 Oxford               FL 1:30:02    3    9:32    2:39    6   50:00    1:02    1   26:51         
    7   156   263 Randy Rebman             57 Seffner              FL 1:47:12    8   19:55    1:39    7   50:23    1:54    7   33:22         
    8   181   229 Steve Hargis             55 Bradenton            FL 2:01:03    6   14:08    4:54    8   55:03    3:07    8   43:53         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10   230 David Hargreaves         63 Sarasota             FL 1:08:27    1    8:13    0:39    1   34:43    0:47    1   24:08         
    2    37   237 David Horn               62 Bradenton            FL 1:16:19    3   12:18    0:53    2   35:52    1:03    2   26:15         
    3    46   224 John Freman              62 Port Charlotte       FL 1:18:18    2   11:16    1:05    3   36:28    1:20    3   28:11         
    4    95   281 Tony Walton              64 Dunedin              FL 1:29:31    4   15:23    0:54    4   42:39    0:55    4   29:42         
    5   176   276 Earl Smith               63 Sarasota             FL 1:57:07    5   16:19    2:29    5   53:11    2:07    5   43:02         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    56   204 Gary Bonacorsi           67 Seminole             FL 1:20:47    1   10:46    0:49    2   40:37    0:56    1   27:41         
    2    87   286 Douglas Wight            66 St Petersburg        FL 1:27:56    2   12:25    1:03    1   40:23    1:15    2   32:52         
    3   136   255 Stephen Michelini        65 Tampa                FL 1:42:10                                                                
    4   184   212 Kurt Cowan               66 Venice               FL 2:03:38                                                                
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    39   249 Mike Mabry               71 Valrico              FL 1:16:41    1    8:23    0:59    1   38:35    0:44    1   28:02         
    2   144   271 Bob Seif                 71 Venice               FL 1:44:21    2   15:11    3:41    2   46:46    3:51    2   34:55         
MALE 75 & OVER AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   107   227 Bob Goldblatt            75 Sarasota             FL 1:32:07    1   12:21    1:56    1   41:59    1:45    1   34:09         
    2   186   209 Dan Connolly             79 Sun City Center      FL 2:09:31    2   13:07    2:05    2   53:31    3:27    2   57:23         
CLYDESDALE:  01 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    44   231 Brad Hartman             33 Tampa                FL 1:18:01    1    7:03    1:02    1   38:37    1:44    1   29:36         
    2    88   222 Graham Fox               39 St Petersburg        FL 1:28:09    4    9:53    0:46    2   39:45    1:42    3   36:05         
    3    93   251 Elliott Mason            33 Tampa                FL 1:28:54    3    9:29    1:47    4   44:42    1:25    2   31:34         
    4   106   252 Heath McCleary           36 Lutz                 FL 1:31:59    2    7:09    1:30    3   41:26    2:37    4   39:19         
    5   151   220 Christopher Estel        30 Riverview            FL 1:46:25    8   12:50    1:56    5   47:46    1:13    6   42:42         
    6   152   213 John Cox                 51 Sarasota             FL 1:46:26    5   11:21    2:16    6   48:14    1:53    7   42:44         
    7   163   214 Paul Da Costa            54 North Port           FL 1:49:53    7   12:12    3:49    7   49:47    1:46    5   42:20         
    8   182   264 Perry Reed               48 Tampa                FL 2:01:15    6   12:02    3:22    8   55:21    1:38    8   48:54         
OVERALL FEMALE TRIATHON CHAMPION & RUNNERSUP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     9   290 Rachel Chambers          43 Sarasota             FL 1:07:44   10    8:59    0:31    1   34:33    0:32    2   23:11         
    2    19   135 Crystal Harris           32 Lithia               FL 1:12:04   34   10:10    0:55    2   36:41    0:51    4   23:28         
    3    20   289 Corey Talbot             29 Sarasota             FL 1:12:40    5    8:31    0:58   18   40:15    0:48    1   22:10         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE 14 & UNDER AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    80   109 Julia Blankenbaker       16 Wesley Chapel        FL 1:26:10    2    9:13    1:47    1   47:16    0:52    1   27:04         
    2   142   304 Nicole Pleau             19 Tampa                FL 1:43:58    4   12:24    2:39    4   56:30    1:04    2   31:22         
    3   159   162 Anna Olsen               16 Wesley Chapel        FL 1:48:40    5   15:33    3:13    2   49:57    2:35    3   37:24         
    4   161   117 Hanna Dalene             19 Lutz                 FL 1:49:06    3    9:15    2:12    3   56:17    1:32    4   39:51         
    5   172   136 Madison Hernandez        16 Wesley Chapel        FL 1:54:35    1    8:38    2:57    5   59:58    0:59    5   42:06         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    21   125 Aimee Epps               23 Tampa                FL 1:12:50    1    8:28    1:13    1   39:17    0:38    1   23:16         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    22   128 Ashley Gabbert           29 Bradenton            FL 1:12:55    2    7:51    1:00    3   38:41    0:55    1   24:30         
    2    27   115 Meghan Cooper            29 Sarasota             FL 1:13:58    5    9:17    0:49    1   37:58    0:30    4   25:28         
    3    31   149 Chelsey McGowan          26 Saint Petersburg     FL 1:14:52    1    7:16    0:46    4   39:12    0:50    5   26:50         
    4    33   106 Jaclyn Bevis             28 Fort Myers           FL 1:15:15    9   10:09    0:36    2   38:36    0:37    3   25:19         
    5    35   113 Lacey Chimienti          29 Boca Raton           FL 1:15:53    3    9:10    0:26    5   40:44    0:31    2   25:04         
    6    82   297 Karla Christenson        29 Sarasota             FL 1:26:41    8    9:28    1:47    9   45:45    0:47    6   28:55         
    7    98   105 Leah Baehrle             25 Ft.Myers             FL 1:29:57    4    9:14    1:10    8   45:31    1:21    8   32:43         
    8   104   119 Krista Davis             27 Naples               FL 1:31:20   11   11:28    1:06    6   44:48    0:54    9   33:06         
    9   134   160 Kathleen Ochipa          26 Sarasota             FL 1:41:18   12   11:36    1:37   11   55:45    1:38    7   30:43         
   10   137   112 Jessica Carrick          28 Fort Myers           FL 1:42:17    7    9:24    1:32    7   45:10    1:12   12   45:01         
   11   143   186 Sarah Way                29 East Hampton         CT 1:44:18    6    9:19    2:17   12   57:36    1:03   10   34:05         
   12   148   120 Tara Davis               29 Palmetto             FL 1:46:01   10   11:14    3:33   10   52:51    0:56   11   37:28         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    48   148 Heather Maple            32 Orlando              FL 1:18:39    1    8:30    1:30    2   40:58    0:56    1   26:47         
    2    71   139 Tracy Hutter             33 Bradenton            FL 1:25:10    2    9:12    2:01    3   44:28    1:27    2   28:04         
    3    77   324 Kelly Vanett             33 Clearwater           FL 1:25:32    5   11:57    1:59    1   39:58    1:23    3   30:16         
    4   127   141 Jenna Kelly              30 Land O Lakes         FL 1:38:47    4    9:59    1:40    4   45:22    1:22    6   40:26         
    5   139   147 Brenda Lopez             34 Zephyrhills          FL 1:42:58    6   14:48    3:32    6   48:38    1:57    4   34:05         
    6   153   181 Melissa Traum            31 New Port Richey      FL 1:46:50    7   15:48    1:38    5   47:53    1:25    5   40:07         
    7   155   183 Marissa Verbel           30 Land O Lakes         FL 1:47:08    3    9:38    2:14    7   51:21    1:05    7   42:51         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    23   191 Melony Wilkinson         38 Venice               FL 1:12:57    4    9:35    0:45    2   37:41    0:41    1   24:17         
    2    36   132 Erika Graziani           37 Cape Coral           FL 1:16:01    6    9:55    0:59    3   38:38    0:44    2   25:47         
    3    40   193 Karen Ziv                36 Myakka City          FL 1:16:59    2    8:36    0:47    1   37:15    0:51    6   29:32         
    4    55   156 Elaina Mullet            36 Myakka City          FL 1:20:16   11   11:10    1:04    4   38:54    0:50    3   28:20         
    5    67   150 Tamara McKenzie-Hartman  35 Tampa                FL 1:24:21    1    8:35    2:31    5   41:14    0:51    9   31:12         
    6    76   175 Kelly Sims               37 Sarasota             FL 1:25:24   12   11:27    1:58    6   41:28    1:12    5   29:21         
    7    84   158 Hollie Nelsen            37 Sarasota             FL 1:27:19    9   10:24    1:52    7   42:42    0:41   10   31:43         
    8    85   303 Bryce Buttemore          39 Estero               FL 1:27:36    5    9:47    2:10    9   45:53    1:09    4   28:38         
    9    97   111 Janelle Brewer           39 Tampa                FL 1:29:49    8   10:20    2:11    8   43:32    0:59   12   32:49         
   10   102   126 Erika Foster             35 Bradenton            FL 1:31:09   10   10:38    1:17   11   47:40    1:29    7   30:07         
   11   116   143 Jessica Kriby            35 Lakewood Ranch       FL 1:34:18    7   10:03    1:53   13   50:09    1:10    8   31:05         
   12   121   142 Carly Koelsch            36 Sarasota             FL 1:35:17                32:33   12   48:46    1:19   11   32:39         
   13   138   151 K.C. McMahon             35 Bridgewater          NJ 1:42:33    3    8:58    1:54   16   51:23    0:57   14   39:22         
   14   141   131 Becky Gorbe              39 Riverview            FL 1:43:57   14   15:47    2:01   10   47:32    1:29   13   37:11         
   15   168   116 Shantel Cumbie           38 Land O Lakes         FL 1:51:16   13   14:17    2:10   15   51:22    1:25   15   42:04         
   16   178   170 Tami Ross                36 Land O Lakes         FL 1:57:53   16   18:11    2:19   14   51:01    1:06   17   45:19         
   17   187   299 Emily Steeb              39 Sarasota             FL 2:15:44   15   16:24    4:22   17 1:10:41    1:03   16   43:16         
 FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    32   137 Terrie Hoops             46 Bradenton            FL 1:14:58    4    9:11    0:42    1   37:04    0:37    3   27:26         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    63   146 Krista Loge              41 North Port           FL 1:22:58    5   10:51    1:11    2   41:54    0:54    1   28:09         
    2   101   163 Tammy O'Neil             43 Wesley Chapel        FL 1:30:56    3    9:31    1:55    5   47:30    0:38    2   31:24         
    3   105   122 Jennifer Delong          41 Cape Coral           FL 1:31:56    1    9:09    1:34    1   39:41    1:06    8   40:28         
    4   108   188 Phyllis Weitzner         44 Sarasota             FL 1:32:14    2    9:30    2:13    3   45:21    0:35    3   34:37         
    5   132   161 Kristina O'Halloran      44 Tampa                FL 1:41:05    7   12:02    2:12    6   48:04    0:56    6   37:53         
    6   146   180 Christine Taylor         41 Wesley Chapel        FL 1:45:09    4   10:46    2:26    7   49:46    0:58    9   41:15         
    7   147   168 Jennifer Putnam          41 Riverview            FL 1:45:25    9   12:11    2:44    8   52:08    2:35    4   35:49         
    8   149   102 Sheri Andrews            41 Seffner              FL 1:46:22   10   14:40    1:49    4   47:29    0:51   10   41:35         
    9   166   110 Michelle Blankenbaker    42 Wesley Chapel        FL 1:50:31    6   11:43    2:22    9   57:24    0:58    7   38:07         
   10   169   184 Tina Walker              41 Bradenton            FL 1:51:46    8   12:05    2:14   10 1:00:30    0:52    5   36:08         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    65   155 Nancy Moore              45 Tampa                FL 1:23:33    1    9:09    1:14    2   40:32    0:26    3   32:14         
    2    66   192 Christine Woryn          45 Wesley Chapel        FL 1:23:56    2    9:30    1:29    4   41:40    0:40    2   30:39         
    3    74   178 Tonya Svoboda            47 Lutz                 FL 1:25:15    7   12:04    2:02    3   41:27    0:49    1   28:55         
    4   115   187 Kim Weinstock            49 Land O Lakes         FL 1:33:48    5   11:49    2:10    5   44:50    0:56    5   34:05         
    5   120   189 Darcelle Welker          49 Land O Lakes         FL 1:35:11    4   10:50    1:25    7   46:39    1:24    6   34:54         
    6   123   177 Gazelle Stevens          48 Wesley Chapel        FL 1:36:18    6   11:50    1:39    6   45:10    0:42    8   36:58         
    7   130   164 Debbi Owen               46 Wesley Chapel        FL 1:40:40    9   12:22    1:21    9   48:25    1:03    9   37:31    2:00 
    8   140   121 Lisa Dawson              45 Indian Rocks Beach   FL 1:43:48   10   14:02    1:39   11   53:15    1:05    4   33:50         
    9   150   129 Leslie Gentilella        49 Wesley Chapel        FL 1:46:24   14   15:17    2:32    8   47:07    1:34   10   39:56         
   10   164   133 Tracy Gundrum            46 Bradenton            FL 1:50:12   13   14:49    1:47   12   56:10    1:02    7   36:26         
   11   165   134 Jennifer Hargis          48 Bradenton            FL 1:50:20   11   14:21    1:55   10   50:24    2:19   11   41:22         
   12   175   152 Kelley McMahon           46 Tampa                FL 1:56:57    8   12:18    3:38   13   56:31    1:47   13   42:45         
   13   180   171 Chrissy Rowe             45 Wesley Chapel        FL 2:01:02   12   14:43    5:04   14   56:49    2:02   12   42:26         
   14     0   107 Jennifer Biles           47 Lutz                 FL            3   10:26    0:58    1   37:36                              
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    70   123 Julie Dickson            50 Parrish              FL 1:25:10    4   13:09    1:16    1   38:33    1:13    2   31:00         
    2    92   114 Colette Combs            54 Punta Gorda          FL 1:28:40    3   11:49    2:23    2   42:28    1:54    1   30:06         
    3   145   169 Candice Racine           52 Valrico              FL 1:44:32    5   14:23    3:03    5   48:16    1:52    3   37:00         
    4   154   144 Joan Kuykendall          53 Belleair             FL 1:47:06    6   14:53    2:26    3   43:58    1:40    6   44:10         
    5   162   108 Janette Blanco           51 Wesley Chapel        FL 1:49:35    8   18:17    2:15    4   47:53    2:05    4   39:06         
    6   171   118 Kristin Dalene           50 Lutz                 FL 1:52:59    1   10:25    2:33    8   54:28    1:37    5   43:58         
    7   173   173 Jenny Scotto             53 Myakka City          FL 1:56:21    7   15:16    2:23    7   52:47    1:11    7   44:47         
    8   174   179 Christina Sweet          52 Land O Lakes         FL 1:56:43    2   11:47    2:01    6   50:18    1:09    8   51:29         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    86   300 Sally Smith              57 Largo                FL 1:27:49    5   13:55    1:38    1   41:00    1:20    2   29:58         
    2    89   159 Lynn Obrien              59 Oxford               FL 1:28:28    3   12:10    2:33    4   45:21    1:21    1   27:05         
    3   119   104 Anne Azzoli              57 Land O Lakes         FL 1:35:06    6   16:24    2:11    2   43:24    1:56    3   31:14         
    4   126   157 Michele Musto            55 Lutz                 FL 1:37:23    2   11:57    1:43    5   46:33    2:00    4   35:13         
    5   131   185 Andrea Way               58 Lakewood Ranch       FL 1:40:47    1    9:04    2:29    6   49:53    1:27    6   37:57         
    6   135   124 Deb Dustin               55 Fort Myers           FL 1:42:04    4   12:13    1:39    3   43:29    1:03    7   43:43         
    7   167   103 Lana Austin              55 Tampa                FL 1:50:34    7   19:10    2:03    7   51:18    1:10    5   36:55         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   129   140 Kathy Johnson            63 Riverview            FL 1:39:56    2   12:13    1:31    1   44:52    0:38    2   40:45         
    2   133   172 Michele Schenk           61 Holmes Beach         FL 1:41:05    1   11:55    2:06    3   47:05    1:41    1   38:20         
    3   158   167 Margaret Perry           63 Ft Myers             FL 1:48:38    3   14:39    1:35    2   45:39    0:47    3   46:00         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    49   153 Sandy Meneley            68 Holmes Beach         FL 1:18:59    1   11:45    1:02    1   38:34    0:58    1   26:42         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty    
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    90   145 Sherri Lennon            45 Tampa                FL 1:28:34    1   10:23    1:57    1   41:29    0:35    1   34:11         
    2   170   165 Megan Patch              29 Fort Myers           FL 1:52:29    2   10:33    2:55    2   48:33    0:59    3   49:31    2:00 
    3   183   306 Kelly Simms              39 Wesley Chapel        FL 2:03:01    3   16:49    2:48    3   52:15    1:48    2   49:23         
SPRINT TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ====================================================== 
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ====================================================== 
    1    73   330 Bad Muthers                                         1:25:13    1    7:07    0:34    1   45:44    1:16    1   30:34         
                  Daphne English-Bazenas/ Sarah Newell                   
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ====================================================== 
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee: Rob Lee  robthecommguy@gmail.com       
SPRINT TRIATHLON
No.   Rule Violation                 Time       
===== ============================== ======= 
  164 5.10f Position                    2:00 
  165 5.10f Position                    2:00 
  221 5.10f Position                    2:00 
  280 3.4f Race Number                  2:00 
  293 5.10f Position                    2:00 
  298 5.10f Position                    2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run        
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= =======