Bartow Blarney Triathlon
March 14, 2015 at Bartow Civic Center; Bartow, Florida
.25 Mile Swim| 12 Mile Bike| 3.1 Mile Run 
Race Director: Jason Magnetico
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Results Questions: jboyle@altavistasports.com
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     1   389 Nick Waninger              31 Fort Worth           TX   54:35                         1   32:18    0:21    1   15:46 
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    11   359 Zack Durastanti            14 Bowling Green        FL 1:13:05    1    7:15    0:57    1   46:05    0:33    1   18:17 
    2    37   358 Zander Durastani           10 Bowling Green        FL 1:32:31    2   11:11    1:21    2   56:09    0:32    2   23:19 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    32   344 Thiago Arzua               22 Tampa                FL 1:29:22    1    8:11    1:33    1   47:39    1:10    1   30:52 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    49   366 Derek Lokey                31 Lakeland             FL 1:51:06    1   11:42    4:01    1 1:05:20    0:58    1   29:07 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     2   396 Jesse Cookson              36 Lakeland             FL   59:52    1    6:26    0:47    1   34:44    0:29    1   17:28 
    2    21   398 Carlos Torres              36 Sebring              FL 1:20:41    2    8:39    1:25    2   44:50    0:49    2   24:59 
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     6   380 Tom Rogers                 51 Highland City        FL 1:08:26    2    7:25    1:02    2   37:04    0:40    5   22:17 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    17   364 Brian Jaruszewski          43 Lakeland             FL 1:17:51    2   10:06    1:39    1   41:39    0:46    2   23:43 
    2    24   370 Hl McConnell               43 Lakeland             FL 1:22:14    1    9:55    2:06    2   44:15    0:49    3   25:12 
    3    29   347 Sean Brown                 43 Bowling Green        FL 1:27:35    3   10:41    2:47    5   54:43    0:41    1   18:45 
    4    43   363 Christopher Hess           41 Mulberry             FL 1:45:12    4   11:56    4:13    3   48:40    1:14    4   39:11 
    5    47   386 Todd Vargo                 43 Plant City           FL 1:50:01    5   12:46    4:00    4   50:43    1:50    5   40:44 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     7   342 Michael Alexander          48 Lakeland             FL 1:09:13    2    7:27    1:11    1   36:47    0:50    2   23:00 
    2    10   372 Bill McKnight              49 St Pete Beach        FL 1:12:04    5   10:30    1:26    2   39:08    0:39    1   20:23 
    3    12   392 Tom Woolley                47 Highland Village     TX 1:13:27    1    7:06    1:03    4   39:25    0:54    5   25:00 
    4    15   377 Charles Peddycoart         45 Fort Meade           FL 1:17:02    3    8:26    1:27    6   42:34    0:45    4   23:52 
    5    16   395 Jimmy Hiatt                46 Lakeland             FL 1:17:23    6   11:31    1:56    3   39:11    1:02    3   23:46 
    6    22   369 Andrew Martin              45 Bartow               FL 1:21:52    4    9:38    2:14    5   41:54    0:56    6   27:11 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     9   355 Rod Crowley                53 Lakeland             FL 1:10:39    1    7:30    0:47    1   41:00    0:43    1   20:41 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     8   343 Chris Altimari             58 Tampa                FL 1:09:21    2    9:22    1:30    1   37:31    0:52    1   20:08 
    2    23   391 Roy Wilshire               57 Lakeland             FL 1:22:09    1    8:51    1:58    2   43:46    1:02    2   26:34 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    13   390 Robert Webster             60 Pryor                OK 1:13:45    1    7:57    1:44    1   39:26    1:15    1   23:25 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    20   384 Don Utsinger               68 Sarasota             FL 1:19:38    1    7:56    1:24    1   43:43    0:48    1   25:48 
    2    44   379 Charlie Potter             65 Wauchula             FL 1:45:37    2   11:16    2:50    2   57:33    1:37    2   32:23 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    26   361 Fred Hemsath               72 St. Joseph           MI 1:26:12    1    9:09    1:49    1   44:44    1:49    2   28:42 
    2    33   393 Harry Williams             71 Tampa                FL 1:29:53    2   11:07    2:57    2   46:43    1:55    1   27:13 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    34   375 Joe Musick                 11 Lakeland             FL 1:30:07    1    9:49    2:19    1   46:07    1:34    1   30:20 
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    41   394 Scott Nyhof                52 Lakeland             FL 1:44:38    1    9:33    2:40    1   47:54    1:24    1   43:09 
MALE MILITARY
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    31   397 Michael Beemer             51 Lakeland             FL 1:28:44    2   13:56    5:25    1   41:32    1:37    1   26:15 
    2    36   349 Nelson Cardona             57 Valrico              FL 1:32:24    1   10:30    1:57    2   50:04    1:32    2   28:22 
    3    53   376 William Nickens            61 Homeland             FL 2:01:40    3   16:00    5:56    3   57:42    2:49    3   39:14 
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    30   371 Kevin McFarland            28 Seneca Falls         NY 1:28:39    2   10:07    2:43    2   50:39    0:31    1   24:42 
    2    40   382 Chad Thereau               34 Lakeland             FL 1:41:41    3   13:19    5:12    1   48:19    1:55    3   32:59 
    3    42   374 Brett Minzner              42 Winter Garden        FL 1:44:44    1    9:56    2:59    3   57:22    1:28    4   33:01 
    4    48   345 Jonathan Barreras          31 Lakeland             FL 1:50:54    4   14:08    4:19    4   59:06    2:03    2   31:20 
MALE PARA TRIATHLETES
Place O'All No.   First      Last           Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    39   357 Mark Dobersch              48 Lakeland             FL 1:37:21    1   12:53    4:14    1 1:00:41    2:47    1   16:48 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     5   368 Rebecca Marsh              37 Lakeland             FL 1:06:34    1    7:32    1:06    1   37:01    0:29    1   20:27 
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    27   353 Shayla Cox                 12 Sebring              FL 1:26:35    1    8:35    1:13    1   49:56    0:50    1   26:04 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    50   378 Heloisa Pelanda            23 Tampa                FL 1:51:09    1   14:52    4:25    1   57:50    2:20    1   31:44 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    51   367 Diane Lokey                29 Lakeland             FL 1:51:29    1   11:56    4:07    1   58:29    2:30    1   34:29 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    25   348 Jennifer Bryant            34 Zolfo Springs        FL 1:24:14    1    7:57    0:54    1   45:00    0:33    1   29:52 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    18   388 Jeanette Wallace           38 Lakeland             FL 1:18:25    1    8:24    1:03    1   46:45    0:24    1   21:50 
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    14   356 Regan Davenport            43 Bowling Green        FL 1:15:19    1    8:52    0:52    1   43:47    0:25    1   21:26 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    38   387 Ann Vestle                 61 Cedar Rapids         MI 1:34:15    1   11:05    2:20    1   49:07    1:40    1   30:04 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE MILITARY
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    35   381 Hannah Stephan             24 Seneca Falls         NY 1:31:24    1   10:32    2:46    1   50:53    0:27    1   26:48 
    2    45   383 Jen Thereau                31 Lakeland             FL 1:47:04    4   15:01    4:47    3   53:06    1:12    2   33:00 
    3    46   350 Leslie Carrillo            41 Lakeland             FL 1:47:20    5   15:52    2:38    2   51:52    1:13    3   35:47 
    4    52   362 Elisha Hess                43 Mulberry             FL 1:58:28    3   13:10    4:43    4 1:00:01    2:58    4   37:38 
    5    54   341 Lisa Albero                30 Naples               FL 2:05:47    2   12:29    3:18    5 1:03:03    1:09    5   45:50 
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                      Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run        
===== ===== ===== ========================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
TRIATHLON RELAY RESULTS
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run                                                                                     
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== =======                    ========================================================= 
    1    28   365 Anything 4 Beer                                     1:27:21    1   10:00    1:13    1   42:41    1:16    1   32:14 
                  Ellen Vargo/ Jackie Lanb                                  
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run                                                                                     
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== =======                    ========================================================= 
    1    19   351 Two Newbies and a vet                               1:19:27    1    7:24    1:16    1   47:55    0:32    1   22:22 
                  Lahna Christian/ Bud Cox/ Brin Conerly                    
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Referee: John Paul Russo  veers425@aol.com
No.   Rule Violation                      Time       
===== =================================== ======= 
  392 5.10g overtaken                        2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run        
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
  346 3.4a entire course                  1:04:21    7:41    0:53   34:50    0:31   20:28 
  360 3.4a entire course                  1:06:20                   35:52    0:40   21:36