Madeira Beach Triathlon
RaceDirector: Fred Rzymek
May 31st, 2015 at Archibald Park Madeira Beach, Florida
Timing&Scoring by Alta Vista Sports-Ryan Cavallaro
Questions??? RyanC1223@gmail.com
440yd Swim| 10M Bike| 3.1M Run
                                                                      Page 1
                      ****MALE ELITE OVERALL Winners  ****
Header
Footer
    15:06:25  06/03/2015
Place Bib #    Name                    S Ag City             St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ======== ======================= = == ================ == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1      568 Michael Poole           M 23 Tampa            FL   47:10    1  4:27  0:26    1   22:09 27.1  1:06    3   19:04  6:09            
    2        7 Nate Glakin             M 33 St.Peterburg     FL   47:53    6  4:51  0:33    2   22:32 26.6  0:31    7   19:28  6:17            
    3       38 Jeremy Richardson       M 26 Palm Harbor      FL   48:29   11  5:08  0:42    3   22:42 26.4  0:42    5   19:17  6:14            
    4       43 Jesse Cookson           M 36 Lakeland         FL   48:29   10  5:07  0:37    4   23:05 26.0  0:28    4   19:13  6:12            
    5        2 Ken Corigliano          M 35 Saint Petersburg FL   48:40    2  4:32  0:37    6   23:12 25.9  0:57    6   19:24  6:16            
    6        6 Jon Noland              M 41 Tampa            FL   49:25    7  4:55  0:31    8   23:20 25.7  0:31    1   18:10  5:52 2 00       
    7       40 Ben Carlson             M 31 Saint Petersburg FL   49:58    9  5:06  0:35    5   23:11 25.9  0:29   11   20:39  6:40            
    8       42 Christian Monsanto      M 35 Gainesville      FL   50:01    5  4:49  0:33    9   23:27 25.6  0:47   10   20:28  6:37            
    9       83 Christopher McCaffrey   M 29 Saint Petersburg FL   50:21   13  5:47  0:56   13   24:46 24.2  0:39    2   18:15  5:54            
   10        3 Vincent Tenaglia        M 32 Seminole         FL   51:34    8  5:01  0:33   14   25:15 23.8  0:20    9   20:28  6:36            
   11        5 Eric Hall               M 36 Tampa            FL   52:30   15  6:13  0:42   10   24:01 25.0  0:40   12   20:57  6:46            
   12       37 Jimmy Patterson         M 22 Tampa            FL   53:01   12  5:23  0:40   12   24:43 24.3  0:38   13   21:39  6:59            
   13      390 Tim Newberg             M 45 Atlanta          GA   54:00    4  4:45  0:48   15   25:47 23.3  1:01   14   21:42  7:00            
   14        1 Kerry Sullivan          M 33 Englewood        FL   55:07    3  4:42  0:47    7   23:19 25.7  0:32    8   19:49  6:24 6:00       
   15       44 Christopher McGovern    M 40 Treasure Island  FL   56:58   16  6:17  1:18   11   24:21 24.6  0:54   16   24:09  7:48            
   16       41 Paul Morgan             M 33 Winchester       VA 1:00:43   14  5:52  1:31   16   28:44 20.9  0:49   15   23:49  7:41            
                                                                      Page 1
                      ****FEMALE ELITE OVERALL Winners  ****
Header
Footer
    15:07:05  06/03/2015
Place Bib #    Name                    S Ag City             St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ======== ======================= = == ================ == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1       33 Rachel Corvington       F 35 Saint Petersburg FL   55:26    3  6:34  1:11    2   26:37 22.5  0:44    1   20:22  6:34            
    2       30 Celia Dubey             F 43 Tarpon Springs   FL   56:03    1  6:05  0:48    1   25:33 23.5  0:29    2   23:09  7:28            
    3       32 Danielle Jones          F 28 Pinellas Park    FL 1:16:51    2  6:32  1:12    3   32:11 18.6  0:42    4   36:16 11:42            
    4       31 Sydney Socher           F 19 Tampa            FL 1:17:17    4  7:03  3:41    4   35:45 16.8  1:03    3   29:46  9:37            



AGE-GROUP RESULTS 
FEMALE AGE-GROUP:  1-14
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
MALE AGE-GROUP:  1-14
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
FEMALE AGE-GROUP:  15-19
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   156       48 Alexis Stevens          F 19 Seminole             FL 1:05:20    2  6:19  1:08    1   32:31 18.5  0:33    1   24:50  8:01            
    2   191       46 Annabella Mowry         F 15 Dunedin              FL 1:07:15    1  5:21  0:54    2   34:23 17.5  0:21    2   26:18  8:30            
    3   419       47 Grace Szarko            F 15 Wesley Chapel        FL 1:22:29    3  8:13  0:54    4   37:09 16.2  0:41    4   35:33 11:28            
    4   464       49 Katie Weachter          F 19 Tampa                FL 1:28:53    4 13:35  3:10    3   35:41 16.8  1:07    3   35:22 11:25            

MALE AGE-GROUP:  15-19
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    39       58 William Sands           M 17 Lutz                 FL   56:52    2  4:44  1:05    2   28:44 20.9  0:31    1   21:50  7:03            
    2    91       54 Jared McFadden          M 16 Seminole             FL 1:01:08    6  5:33  0:47    1   28:12 21.3  0:39    2   25:58  8:23            
    3   122       52 Samuel Sands            M 15 Lutz                 DE 1:03:43    1  4:32  1:18    6   30:10 19.9  0:33    4   27:11  8:46            
    4   130       51 Paul Scavino            M 15 Wesley Chapel        FL 1:03:57    4  5:05  0:55    5   29:52 20.1  1:00    3   27:08  8:45            
    5   147       57 Michael Von Rumohr      M 17 Lithia               FL 1:04:49    8  6:02  1:13    3   28:44 20.9  1:35    5   27:16  8:48            
    6   197       61 Coleman Cavanah         M 19 Auburndale           FL 1:07:38    7  5:48  1:32    7   30:12 19.9  1:30    6   28:39  9:15            
    7   205       63 Jason Stromsland        M 19 Gillespie            IL 1:08:16    9  6:24  1:40    4   29:46 20.2  1:28    8   29:00  9:22            
    8   234       53 Jack Shapiro            M 15 Tampa                FL 1:10:06    3  4:47  2:23    9   33:27 17.9  0:42    7   28:48  9:18            
    9   363       56 Jonathan Franco         M 17 Bradenton            FL 1:17:28   12  7:38  1:40   11   35:35 16.9  0:43   10   31:54 10:18            
   10   393       62 Shane Cocker            M 19 Saint Petersburg     FL 1:19:48   10  6:38  1:00    8   33:17 18.0  0:23   13   38:32 12:26            
   11   412       50 Jakob Mowry             M 15 Dunedin              FL 1:21:42    5  5:32  1:32   12   38:28 15.6  0:45   11   35:27 11:26            
   12   417       55 John Walshe             M 16 Newport Richey       FL 1:22:07   11  6:50  3:34   10   34:29 17.4  1:04   12   36:13 11:41            
   13   424       60 Thomas Hilliard         M 18 Pinellas Park        FL 1:23:15   13  8:00  3:10   13   40:30 14.8  1:01    9   30:36  9:53            
FEMALE AGE-GROUP:  20-24
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    72      306 Katie Perkins           F 22 Georgetown           IN 1:00:06             1:47    5   34:21 17.5  0:47    1   25:00  8:04            
    2   120      304 MacKenzie Koth          F 20 Wesley Chapel        FL 1:03:40    2  5:54  0:40    1   26:53 22.3  0:37    4   29:37  9:34            
    3   149      307 Elizabeth Wells         F 22 Saint Petersburg     FL 1:05:01    1  5:25  1:11    2   29:27 20.4  0:56    2   28:04  9:04            
    4   230      305 Lauren Lapham           F 21 Safety Harbor        FL 1:09:58    3  5:57  1:41    3   32:44 18.3  0:43    3   28:54  9:20            
    5   313      375 Rachel Graf             F 21 Gainesville          FL 1:14:31    4  6:55  2:33    4   33:50 17.7  0:54    5   30:22  9:48            
    6   473      566 Rebekka Depew           F 21 Lutz                 FL 1:29:51    5  7:13  2:03    6   41:23 14.5  1:20    6   37:55 12:14            
    7   514      524 Debbie Rehn             F 24                         1:51:31    6 16:01  2:47    7   44:28 13.5  1:20    7   46:56 15:09            
MALE AGE-GROUP:  20-24
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    53      569 Thomas O Conner         M 20 Oldsmar                   58:18    1  4:40  0:45    3   27:30 21.8  0:55    2   24:30  7:55            
    2    56       68 Vincent Mingils         M 24 Palm Coast           FL   58:23    3  5:30  1:14    2   25:38 23.4  1:01    3   25:02  8:05            
    3    66       65 Robert Swift            M 23 Tampa                FL   59:35    4  5:48  1:17    1   25:16 23.7  0:50    1   24:27  7:53 2:00       
    4   140      547 Regalado Aspuria        M 24 Tampa                FL 1:04:29    5  5:54  1:24    4   29:03 20.7  1:07    6   27:03  8:44            
    5   146       67 Istvan Meszaros         M 24 Palm Harbor          FL 1:04:39    2  5:04  1:45    6   30:43 19.5  0:32    5   26:36  8:35            
    6   180       70 Michael Weisgerber      M 24 Tampa                FL 1:06:44    6  6:16  0:58    5   30:21 19.8  0:57    7   28:14  9:07            
    7   242       64 Matthew Staggs          M 22 Tampa                FL 1:10:37    8  8:11  2:41    8   32:54 18.2  0:45    4   26:08  8:26            
    8   341       69 Kyle Staggs             M 24 Tampa                FL 1:16:15    7  7:22  1:51    9   33:49 17.7  0:29    9   32:47 10:35            
    9   423      525 Taylor Scott            M 21                         1:23:14    9 17:56  1:23    7   32:12 18.6  1:20    8   30:25  9:49            
FEMALE AGE-GROUP:  25-29
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   216      314 Sydney Polhemus         F 28 Seminole             FL 1:08:37    9  7:48  1:32    2   29:53 20.1  1:10    1   28:16  9:07            
    2   244      312 Jessica Corbett         F 28 Tampa                FL 1:10:56   10  7:56  1:46    1   29:04 20.6  1:40    4   30:31  9:51            
    3   272      308 Katherine Graf          F 26 Tampa                FL 1:12:06    2  6:34  2:10    6   32:34 18.4  1:02    3   29:48  9:37            
    4   288      523 Maia Oehl               F 25                         1:12:58    1  5:59  1:18    3   30:20 19.8  1:20    6   34:04 11:00            
    5   289      316 Karla Christenson       F 29 Sarasota             FL 1:13:10    4  6:45  1:59    7   34:01 17.6  1:55    2   28:32  9:13            
    6   312      313 Savannah Keeble         F 28 Largo                FL 1:14:31    7  7:24  2:16    4   31:59 18.8  1:26    5   31:27 10:09            
    7   377      315 Lisa Burnette           F 28 Seminole             FL 1:18:28    5  7:10  1:51    5   32:17 18.6  1:00   10   36:13 11:41            
    8   396      311 Kelly Vaas              F 27 Tampa                FL 1:20:08    8  7:42  2:01    8   35:25 16.9  0:46    7   34:15 11:03            
    9   437      317 Kelly Gayman            F 29 Ruskin               FL 1:24:37    3  6:41  2:33   10   38:41 15.5  1:20    8   35:24 11:25            
   10   442      309 Emily Kring             F 26 Saint Petersburg     FL 1:25:32    6  7:15  2:50    9   37:23 16.0  2:12    9   35:53 11:35            

MALE AGE-GROUP:  25-29
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    24       75 Mark Werremeyer         M 26 Madeira Beach        FL   55:15    1  5:29  1:16    4   25:37 23.4  0:45    1   22:09  7:09            
    2    30       76 Joey Deluca             M 27 Seminole             FL   55:43    8  6:13  0:42    2   25:17 23.7  0:39    2   22:54  7:24            
    3    42       84 Wayne Schmidt           M 29 Seminole             FL   57:05    6  6:02  0:44    3   25:33 23.5  0:43    3   24:06  7:47            
    4    44       80 Patrick Carter          M 28 Clearwater           FL   57:13    2  5:36  1:03    5   25:43 23.3  0:32    4   24:21  7:52            
    5    64       77 Zak Kuiper              M 27 Wesley Chapel        FL   59:32    7  6:10  1:26    6   26:35 22.6  0:47    5   24:35  7:56            
    6   119       74 Matt Sibley             M 26 Clearwater           FL 1:03:39    4  5:49  0:59    1   25:03 24.0  0:48   10   31:00 10:00            
    7   173       79 Kyle Maxey              M 28 Dunedin              FL 1:06:11    9  6:19  1:58    8   30:14 19.8  1:12    6   26:30  8:33            
    8   218       81 Mark Roldan             M 28 New Port Richey      FL 1:08:48   12  7:12  1:24    7   29:09 20.6  1:25    9   29:40  9:35            
    9   241       82 Ross Coghlan            M 29 Largo                FL 1:10:36    5  5:55  2:16    9   33:33 17.9  0:35    7   28:20  9:09            
   10   368       78 Pedro Martinez          M 27 Madeira Beach        FL 1:17:57   13  9:15  1:38   11   35:55 16.7  1:51    8   29:20  9:28            
   11   397       72 Ken Kring               M 25 Saint Petersburg     FL 1:20:09   11  7:05  1:33   12   36:34 16.4  1:00   12   33:59 10:58            
   12   400       71 Jordan Case             M 25 Seminole             FL 1:20:24    3  5:48  1:59   10   34:35 17.3  1:45   13   36:19 11:43            
   13   435       73 Erik Jordan             M 26 Trinity              FL 1:24:35   10  6:40  3:11   13   39:39 15.1  1:19   11   33:47 10:54            
FEMALE AGE-GROUP:  30-34
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    52      318 Yova Borovska           F 30 Saint Petersburg     FL   58:06    2  6:31  0:57    1   26:52 22.3  0:48    2   23:00  7:26            
    2    59      326 Keara McGraw            F 31 Largo                FL   58:39   12  7:24  1:01    2   27:24 21.9  0:34    1   22:18  7:12            
    3   139      334 Erin Willis             F 34 Dunedin              FL 1:04:17    9  7:13  1:10    6   29:17 20.5  1:21    3   25:18  8:10            
    4   167      536 Lauri Marsh             F 33 Madeira Beach        FL 1:05:48    3  6:36  1:09    4   28:09 21.3  1:22    6   28:33  9:13            
    5   198      320 Brooke King             F 30 Wesley Chapel        FL 1:07:38    4  6:38  1:15    3   27:57 21.5  1:14   13   30:36  9:53            
    6   202      321 Krista Yoho             F 30 Oldsmar              FL 1:07:51    1  6:08  1:29   11   32:00 18.8  1:14    4   27:03  8:44            
    7   223      325 Jessica Mattox          F 31 Saint Petersburg     FL 1:09:16    5  7:04  1:18    9   31:11 19.2  0:48    8   28:57  9:21            
    8   233      337 Kathryn Erickson        F 34 Wesley Chapel        FL 1:10:04   13  7:28  1:22    8   30:49 19.5  1:19    9   29:08  9:24            
    9   249      331 Amanda Henry            F 32 Land O Lakes         FL 1:11:12    8  7:11  1:25    5   28:59 20.7  1:22   17   32:17 10:25            
   10   250      336 Sarah Pflasterer        F 34 Tampa                FL 1:11:13   11  7:16  1:27    7   29:59 20.0  1:03   16   31:29 10:10            
   11   295      330 Jillian Clayton         F 32 Tampa                FL 1:13:37   18  8:36  1:43   14   33:11 18.1  1:45    5   28:24  9:10            
   12   308      543 Lauren Lowry            F 33 Treasure Island      FL 1:14:12   15  7:53  2:01   15   33:18 18.0  1:43   10   29:18  9:28            
   13   309      554 Leisa Erin Hypes        F 30 Tampa                FL 1:14:12   17  8:34  2:11   13   32:51 18.3  1:43    7   28:55  9:20            
   14   318      322 Jenna Swengros          F 30 Apollo Beach         FL 1:14:54    6  7:06  1:46   16   33:45 17.8  1:05   15   31:13 10:05            
   15   330      327 Ginger Mills            F 31 St Pete Beach        FL 1:15:29    7  7:11  1:28   10   31:40 18.9  1:28   19   33:43 10:53            
   16   360      563 Kristy Thompson         F 33 Pinellas Park        FL 1:17:17   23  9:09  2:51   12   32:19 18.6  2:33   12   30:27  9:50            
   17   383      335 Danielle Duval          F 34 Tampa                FL 1:19:07   10  7:15  2:34   18   37:09 16.2  0:58   14   31:12 10:04            
   18   414      549 Beth Ann Schroder       F 31 St. Pete             FL 1:21:56   16  8:02  2:23   21   40:42 14.7  1:22   11   29:29  9:31            
   19   421      323 Christina Dubose        F 31 Plant City           FL 1:23:05   19  8:41  2:22   17   34:56 17.2  1:28   18   33:39 10:52 2:00       
   20   451      333 Katie Sanchez           F 33 Seminol              FL 1:26:39   21  8:43  3:12   20   39:39 15.1  1:16   20   33:50 10:55            
   21   455      324 Joyce Hobson            F 31 Plant City           FL 1:27:37   20  8:42  2:21   19   38:26 15.6  1:38   22   36:33 11:48            
   22   494      526 Jaclyn Rowehl           F 31                         1:37:12   14  7:44  2:37   22   42:12 14.2  1:30   23   43:12 13:56            
   23   496      319 Gwendolyn Brantley      F 30 Saint Petersburg     FL 1:37:39   22  8:50  4:32   23   46:02 13.0  1:53   21   36:25 11:45            
   24   511      329 Jeanette Mirra          F 31 Tampa                FL 1:48:33   24 10:15  2:59   24   49:13 12.2  1:17   24   44:51 14:29            

MALE AGE-GROUP:  30-34
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    16       92 Alvaro Buenrostro       M 31 Clearwater           FL   53:42    3  5:25  0:50    4   25:36 23.4  0:39    1   21:14  6:51            
    2    19      107 Matt Shanklin           M 34 Saint Petersburg     FL   54:16    4  5:28  0:36    2   24:59 24.0  0:56    3   22:18  7:12            
    3    22      105 Andy Mascherino         M 34 Largo                FL   55:08   10  6:14  0:37    1   24:10 24.8  0:48    7   23:21  7:32            
    4    28      104 Vinicius (vinny) Almeid M 33 Saint Petersburg     FL   55:38    5  5:43  0:39    5   25:53 23.2  0:49    4   22:36  7:18            
    5    29       99 Kai Kline               M 32 Dunedin              FL   55:40    6  5:52  0:39    3   25:34 23.5  0:35    5   23:03  7:26            
    6    38       96 Keith Bauer             M 32 Land O Lakes         FL   56:47    9  5:57  0:43    6   26:16 22.8  0:42    6   23:11  7:29            
    7    82      102 Kyle Treen              M 32 Sarasota             FL 1:00:27    1  4:55  1:07    9   29:21 20.4  0:51    8   24:16  7:50            
    8   107       86 John McMahan            M 30 Tampa                FL 1:02:57    2  4:59  1:22   13   30:01 20.0  1:15    9   25:23  8:12            
    9   111      537 Bill Konrad             M 32 Clearwater           FL 1:03:10    8  5:56  2:09   12   29:46 20.2  1:40    2   21:41  7:00 2:00       
   10   123       91 Joel Miller             M 30 Saint Petersburg     FL 1:03:44   17  7:42  1:48    8   27:48 21.6  0:46   10   25:43  8:18            
   11   148       95 Thiago Da Silva         M 31 Clearwater           FL 1:05:01   16  7:19  0:43   10   29:39 20.2  0:39   12   26:43  8:37            
   12   171       90 Chris Caito             M 30 Brandon              FL 1:06:06   12  6:22  1:18   11   29:45 20.2  0:41   14   28:02  9:03            
   13   195       87 Josh Morrow             M 30 Fort Myers           FL 1:07:31   11  6:18  2:04   14   31:09 19.3  1:00   13   27:02  8:44            
   14   356       93 Greg Pesicek            M 31 Clermont             FL 1:17:04   14  7:02  2:29   18   40:43 14.7  0:42   11   26:09  8:27            
   15   404       97 Ray Clark III           M 32 Oldsmar              FL 1:20:47   18  7:49  2:53   15   34:18 17.5  1:17   16   34:32 11:09            
   16   405      106 Tom Rockhill            M 34 Saint Petersburg     FL 1:20:51   19  8:00  2:50   16   35:54 16.7  1:46   15   32:23 10:27            
   17   415      103 Nicholas Wilson         M 32 Bradenton            FL 1:21:59   13  6:27  3:07   17   36:27 16.5  1:11   17   34:48 11:14            
   18   440       94 Erik Taylor             M 31 Largo                FL 1:24:59   15  7:09  1:34    7   27:41 21.7  1:26   19   47:11 15:14            
   19   475       98 Charles Gerdes          M 32 Saint Petersburg     FL 1:31:15    7  5:54  1:58   19   40:56 14.7  0:54   18   41:36 13:26            
   20   487      559 Elijah Ramsey           M 34 St. Pete             FL 1:34:55                                                                        

FEMALE AGE-GROUP:  35-39
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    50      358 Katie Corbin            F 37 Palm Harbor          FL   57:48    2  5:43  0:52    4   27:13 22.0  0:52    1   23:09  7:28            
    2    57      372 Amy Lynn Keener         F 39 Saint Petersburg     FL   58:30    4  5:51  0:56    2   25:47 23.3  0:53    4   25:05  8:06            
    3    74        4 Whit Lasseter           F 36 Tampa                FL 1:00:09    8  6:54  1:13    1   25:08 23.9  0:47   10   26:09  8:26            
    4    76      344 Yelena Maloney          F 35 Tampa                FL 1:00:11   21  7:55  1:03    3   26:54 22.3  1:01    2   23:21  7:32            
    5    83      369 Corrie Hacking          F 39 Palm Harbor          FL 1:00:34    3  5:48  0:50    5   27:22 21.9  0:54    7   25:42  8:18            
    6   101       35 Raina Nelson            F 36 Oldsmar              FL 1:02:25   17  7:29  1:02    7   28:28 21.1  0:43    3   24:44  7:59            
    7   126      368 Michael Holt            F 38 Saint Petersburg     FL 1:03:47    1  4:06  1:08    6   28:19 21.2  1:01   15   29:16  9:27            
    8   142      351 Caitlin Constantine     F 36 Largo                FL 1:04:33    7  6:44  1:16   10   29:38 20.2  1:22    6   25:35  8:15            
    9   185      367 Effie Politis           F 38 Safety Harbor        FL 1:07:04   20  7:54  1:45   12   30:21 19.8  1:10    9   25:55  8:22            
   10   189      342 Rebecca England         F 35 Clearwater           FL 1:07:08   16  7:27  2:03   15   31:13 19.2  0:45    8   25:42  8:18            
   11   192      346 Lindsay Porter          F 35 Gulfport             FL 1:07:21    9  6:58  1:06   11   29:48 20.1  1:07   13   28:24  9:10            
   12   194      347 Meghan Spuler           F 35 Lutz                 FL 1:07:30   10  7:01  1:57    9   29:14 20.5  1:10   12   28:10  9:05            
   13   214      350 Michelle Adams          F 36 Lakeland             FL 1:08:35   28  8:14  1:05   17   31:26 19.1  1:12   11   26:40  8:36            
   14   225      343 Heather Hornstein       F 35 Saint Petersburg     FL 1:09:30    6  6:43  1:34    8   28:48 20.8  1:18   17   31:08 10:03            
   15   253      364 Erin Schwartz           F 38 Tampa                FL 1:11:15   27  8:11  2:06   18   31:50 18.8  1:46    5   25:23  8:12 2:00       
   16   268      345 Tamara McKenzie-Hartman F 35 Tampa                FL 1:11:55    5  6:36  2:30   16   31:15 19.2  0:52   16   30:43  9:55            
   17   290      353 Kristen Lee             F 36 Galesburg            IL 1:13:12   31  8:28  1:58   21   33:08 18.1  0:56   14   28:44  9:16            
   18   293      558 Rachel Sartan           F 38 St. Pete             FL 1:13:20   26  8:10  1:25   14   30:50 19.5  1:32   18   31:26 10:09            
   19   298      373 Kris Norcross           F 39 Palm Harbor          FL 1:13:46   13  7:20  1:41   13   30:38 19.6  1:25   23   32:43 10:34            
   20   302      362 Sharlee Workman         F 37 Largo                FL 1:14:00   15  7:22  1:20   19   32:12 18.6  1:16   19   31:52 10:17            
   21   325      349 Francesca Michelini     F 35 Tampa                FL 1:15:12   12  7:14  1:27   20   32:33 18.4  1:44   20   32:16 10:25            
   22   357      363 Jennifer Azzarelli      F 37 Tampa                FL 1:17:11   18  7:37  1:57   22   34:22 17.5  0:56   21   32:20 10:26            
   23   394      354 April Mesagno           F 36 Seminole             FL 1:19:48   33  8:37  2:32   23   34:25 17.4  0:57   25   33:20 10:45            
   24   428      341 Shannon Crews           F 35 Wesley Chapel        FL 1:23:42   24  8:00  1:41   27   36:09 16.6  1:14   28   36:40 11:50 2:00       
   25   431      352 Natalia Gago            F 36 Tampa                FL 1:24:03   25  8:06  1:40   29   37:44 15.9  3:49   24   32:45 10:34            
   26   432      370 Kathleen Hall           F 39 Plant City           FL 1:24:28   34  8:39  2:32   31   38:58 15.4  0:57   26   33:24 10:47            
   27   438      361 Diane Tarantino         F 37 Saint Petersburg     FL 1:24:51   23  7:56  1:57   35   41:17 14.5  1:14   22   32:29 10:29            
   28   439      355 Leslie Sadler           F 36 Lakeland             FL 1:24:53   30  8:21  1:55   26   35:54 16.7  1:33   29   37:12 12:00            
   29   456      371 Diana Hunter            F 39 Tampa                FL 1:27:39   32  8:33  3:59   30   38:19 15.7  2:02   27   34:48 11:14            
   30   463      339 Patricia Brundage       F 35 Redington Beach      FL 1:28:42   19  7:46  2:33   25   35:49 16.8  2:52   31   39:44 12:49            
   31   465      359 Tiffany Hancock         F 37 Madeira Beach        FL 1:29:01   14  7:21  2:30   28   36:58 16.2  1:40   32   40:35 13:06            
   32   478      360 Danielle Jarrett        F 37 Land O Lakes         FL 1:31:19   29  8:18  2:07   24   35:34 16.9  2:22   36   43:02 13:53            
   33   481      356 Ginny Becker            F 36 Tampa                FL 1:32:26   22  7:55  2:53   36   41:25 14.5  1:11   30   39:04 12:36            
   34   484      357 Linsey Deluca           F 36 Saint Petersburg     FL 1:33:48   11  7:12  2:40   33   39:44 15.1  1:43   35   42:31 13:43            
   35   485      365 Jill Loschiavo          F 38 Seminole             FL 1:34:15   35  8:44  3:09   32   39:30 15.2  1:23   34   41:31 13:24            
   36   497      348 Cecily Valenty          F 35 Saint Petersburg     FL 1:37:56   37  8:59  2:51   34   41:17 14.5  1:41   37   43:10 13:56            
   37   506      340 Amanda L. Conte         F 35 Seminole             FL 1:44:52   36  8:53  3:22   37   43:59 13.6  2:43   38   45:58 14:50            
   38   509      374 Virginia Ramirez        F 39 Saint Petersburg     FL 1:48:01   38 12:06  2:25   38   50:24 11.9  2:08   33   41:00 13:14            

MALE AGE-GROUP:  35-39
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    14      217 Jason Jones             M 36 Clearwater           FL   53:15    6  5:50  0:46    3   24:29 24.5  0:34    2   21:39  6:59            
    2    15      224 Paul Higgins            M 37 Tampa                FL   53:25    8  5:52  0:48    2   24:22 24.6  0:33    3   21:52  7:03            
    3    17      213 Terry Garbis            M 35 Gulfport             FL   53:47    3  5:45  0:49    9   25:40 23.4  0:33    1   21:03  6:48            
    4    25      219 Ryan Nelson             M 36 Wesley Chapel        FL   55:25   10  6:18  1:04    4   24:34 24.4  0:46    5   22:45  7:21            
    5    35      234 John Davis              M 38 Saint Petersburg     FL   56:15    4  5:46  0:43    1   24:07 24.9  0:32    9   25:09  8:07            
    6    46      232 Matthew Thomas          M 38 Clearwater           FL   57:25   14  6:25  1:21   10   26:02 23.0  1:06    4   22:33  7:17            
    7    48      218 Kevin Kramer            M 36 Sarasota             FL   57:39    5  5:46  1:08    5   25:07 23.9  0:46    7   24:54  8:02            
    8    49      215 Thomas Davidson         M 36 Tampa                FL   57:46   16  6:29  0:35    6   25:23 23.6  0:47    6   24:34  7:56            
    9    51      236 Jose Beltran            M 39 Temple Terrace       FL   57:55    7  5:51  1:02    8   25:28 23.6  0:39    8   24:58  8:04            
   10    54      227 Matt Jerome             M 37 Clearwater           FL   58:20    2  5:33  0:48    7   25:27 23.6  1:00   12   25:33  8:15            
   11    70      229 Brian Crandall          M 38 Seminole             FL 1:00:02    1  5:17  1:15   12   27:22 21.9  0:51   10   25:19  8:10            
   12    95      221 Rick Bennett            M 37 Oldsmar              FL 1:01:26   25  7:12  0:58   11   27:11 22.1  0:47   11   25:19  8:10            
   13   110      237 Dan Chesser             M 39 Odessa               FL 1:03:00   18  6:48  1:07   14   27:31 21.8  1:10   16   26:25  8:32            
   14   115      212 Brian Cipolla           M 35 Clearwater           FL 1:03:20   13  6:23  1:23   18   29:04 20.6  0:40   13   25:52  8:21            
   15   118      240 Christos Politis        M 39 Safety Harbor        FL 1:03:38   15  6:26  1:16   15   27:43 21.6  1:02   19   27:14  8:47            
   16   127      220 Sean Lott               M 37 Holiday              FL 1:03:50   17  6:42  0:54   13   27:30 21.8  0:41   20   28:05  9:04            
   17   135      239 Tony Contrcras          M 39 Wesley Chapel        FL 1:04:13   20  6:49  0:50   19   29:21 20.4  0:39   18   26:35  8:35            
   18   137      228 Billy Adams             M 38 Lakeland             FL 1:04:15   19  6:49  1:20   17   28:43 20.9  0:59   17   26:26  8:32            
   19   164      550 Mark Garrison           M 38 Royal Palm Beach     FL 1:05:42   12  6:20  1:14   16   28:35 21.0  1:18   23   28:17  9:08            
   20   172      222 Rich Clements           M 37 Pinellas Park        FL 1:06:11    9  6:14  1:14   23   29:48 20.1  0:52   21   28:06  9:04            
   21   200      226 Andrew Slezak           M 37 Clearwater           FL 1:07:48   24  7:02  2:03   21   29:40 20.2  0:58   22   28:07  9:04            
   22   207      216 Joshua Felperin         M 36 Palm Harbor          FL 1:08:25   22  6:53  1:44   26   32:35 18.4  1:01   15   26:14  8:28            
   23   246      225 David Hopkins           M 37 Seminole             FL 1:11:01   11  6:19  0:56   20   29:32 20.3  0:45   25   33:31 10:49            
   24   247      233 Billy Andonaras         M 38 Saint Petersburg     FL 1:11:03   26  7:39  2:45   27   33:43 17.8  0:52   14   26:06  8:25            
   25   258      231 Mike Sabino             M 38 Land O' Lakes        FL 1:11:29   23  7:01  2:03   22   29:45 20.2  1:22   24   31:20 10:07            
   26   340      214 Emil Okanovic           M 35 Riverview            FL 1:16:11   27  8:06  1:46   25   31:35 19.0  1:01   26   33:45 10:54            
   27   376      230 Todd Jarrett            M 38 Land O Lakes         FL 1:18:27   21  6:51  1:51   24   30:01 20.0  1:46   28   38:00 12:16            
   28   447      561 James Nix               M 39 New Port Richey      FL 1:26:23   30 10:07  4:21   28   35:41 16.8  2:28   27   33:48 10:55            
   29   495      238 Jason Cohen             M 39 Tampa                FL 1:37:13   28  8:16  3:04   29   42:39 14.1  0:58   29   42:18 13:39            
   30   515      235 Joseph Mirra            M 38 Tampa                FL 1:51:33   29  9:43  6:28   30   48:43 12.3  1:48   30   44:53 14:29            
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    11      425 Andrew Swanson          M 49 Sarasota             FL   52:22    5  5:34  0:43    2   23:56 25.1  0:44    1   21:27  6:55            
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    43      112 Patricia Farrior        F 41 Tampa                FL   57:11    2  4:30  0:58    8   28:08 21.3  0:41    1   22:55  7:24            

FEMALE AGE-GROUP:  40-44
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    61      125 Stacey Hendry           F 44 Tampa                FL   59:16    5  5:54  0:43    1   26:58 22.2  0:43    2   25:01  8:04            
    2    65      541 Allison Coletti         F 41 Largo                FL   59:33    4  5:47  1:14    2   27:38 21.7  1:07    1   23:50  7:42            
    3   175       21 Adriana Mujica          F 40 Tampa                FL 1:06:22   12  6:39  1:23    4   30:05 19.9  1:32    3   26:45  8:38            
    4   215      128 Deborah Pike            F 44 Riverview            FL 1:08:37   11  6:31  1:20    8   31:28 19.1  0:40    4   28:41  9:15            
    5   217       22 Pepir Jernigan          F 42 Seminole             FL 1:08:48   17  7:02  1:38    3   29:38 20.2  1:10    6   29:21  9:28            
    6   224      119 Tracy Rappaport         F 42 Wesley Chapel        FL 1:09:24   14  6:54  1:14    7   31:25 19.1  1:10    5   28:43  9:16            
    7   237      127 Kim Greer               F 44 Saint Petersburg     FL 1:10:25    8  6:11  1:36    6   30:43 19.5  1:13   10   30:44  9:55            
    8   273      120 Gabriela Rego           F 42 Tampa                FL 1:12:06    2  5:37  1:07   18   34:08 17.6  1:17    8   29:58  9:40            
    9   275      117 Rebecca Chesser         F 42 Odessa               FL 1:12:15   18  7:08  1:25    5   30:36 19.6  1:32   11   31:36 10:12            
   10   280      108 Tracy Carr              F 40 Largo                FL 1:12:29   16  7:00  2:13   14   32:27 18.5  1:17    7   29:34  9:33            
   11   281      118 Anmarie Moore           F 42 Largo                FL 1:12:30    9  6:22  1:30   12   32:11 18.6  1:46    9   30:43  9:55            
   12   284      115 Sarah Shelton           F 41 Tampa                FL 1:12:42    3  5:45  1:27   16   32:38 18.4  1:14   12   31:40 10:13            
   13   297       16 Laura Jeffers           F 42 Tarpon Springs       FL 1:13:44    1  5:36  1:18   10   31:39 19.0  1:06   13   34:07 11:01            
   14   342      110 Taryn Seeley            F 40 Saint Petersburg     FL 1:16:22    6  5:57  1:04   15   32:29 18.5  0:56   18   35:58 11:36            
   15   354      121 Karin Small             F 42 Palm Harbor          FL 1:16:55   10  6:29  1:30   13   32:14 18.6  2:10   14   34:34 11:09            
   16   355      126 Vicki Michaels          F 44 Wesley Chapel        FL 1:17:03   13  6:43  2:10   11   32:04 18.7  1:29   15   34:39 11:11            
   17   381      521 Julia Smith             F 43                         1:18:35   15  6:57  2:12    9   31:34 19.0  2:04   17   35:50 11:34            
   18   399      109 Jenn Pereira            F 40 Brandon              FL 1:20:20    7  6:09  1:40   17   33:43 17.8  1:18   20   37:33 12:07            
   19   420      116 Lynn Baldwin            F 42 Saint Petersburg     FL 1:22:42   19  7:28  2:07   19   35:10 17.1  1:24   19   36:36 11:49            
   20   471      113 Phoy Holt               F 41 Saint Petersburg     FL 1:29:43   20  8:12  4:06   20   38:50 15.5  2:55   16   35:41 11:31            
   21   503      111 Marian Cromie           F 40 Tampa                FL 1:42:45   22  9:31  3:06   22   43:37 13.8  2:59   21   43:34 14:04            
   22   505      123 Maria Isabel Tapias     F 42 Houston              TX 1:43:29   21  9:20  2:56   21   40:42 14.7  1:50   22   48:43 15:43            

MALE AGE-GROUP:  40-44
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    20      244 Jim Glover              M 40 Tampa                FL   54:51    1  5:44  0:49    1   24:30 24.5  0:27    1   23:23  7:33            
    2    55      258 Franco Saraceno         M 41 Saint Petersburg     FL   58:20    2  5:47  0:48    4   26:21 22.8  0:46    5   24:40  7:58            
    3    58      269 Daniel Kirschner        M 43 Lake Suzy            FL   58:36    7  6:21  1:02    2   24:51 24.1  0:58    8   25:26  8:13            
    4    73      265 Mark Engen              M 43 Tampa                FL 1:00:09   31  6:58  1:03    6   27:20 22.0  0:55    2   23:56  7:43            
    5    77      272 Rob Price               M 43 Saint Petersburg     FL 1:00:20   10  6:24  0:56    5   27:12 22.1  0:50    7   25:00  8:04            
    6    88      262 Trever Miller           M 42 Land O Lakes         FL 1:00:54   13  6:27  1:13   15   28:08 21.3  0:28    4   24:39  7:57            
    7    89      251 Craig Comperatore       M 41 Tampa                FL 1:00:57    9  6:24  0:54   13   28:05 21.4  0:44    6   24:52  8:02            
    8   108      255 Michael Grubb           M 41 Clearwater           FL 1:02:58   30  6:57  1:11   11   27:55 21.5  0:58   10   26:00  8:23            
    9   132      257 Joseph Minutolo         M 41 Tierra Verde         FL 1:04:01   20  6:49  0:49    9   27:38 21.7  0:33   15   28:13  9:06            
   10   141      256 David Hunter            M 41 Tampa                FL 1:04:32    6  6:20  1:54   17   28:27 21.1  1:03   12   26:50  8:40            
   11   157      260 David Breede            M 42 Odessa               FL 1:05:22    5  6:17  1:32   10   27:43 21.6  1:04   19   28:48  9:18            
   12   158      556 Ernie Garateix          M 43 Lithia               FL 1:05:25   19  6:47  1:29   14   28:07 21.3  1:01   14   28:03  9:03            
   13   160      542 Terrance Maloney        M 40 Tampa                FL 1:05:26   16  6:33  1:08    8   27:28 21.8  0:57   23   29:23  9:29            
   14   166      266 Scott Chambers          M 43 Windermere           FL 1:05:46   40  8:28  1:59    7   27:25 21.9  2:20    9   25:36  8:16            
   15   177      252 Juan Contreras          M 41 Zephyrhills          FL 1:06:34   21  6:50  1:07   23   29:02 20.7  0:43   21   28:55  9:20            
   16   178      242 Phillip Altman          M 40 Clearwater           FL 1:06:35   22  6:51  2:16   33   32:04 18.7  0:53    3   24:34  7:56            
   17   181      264 Michael Given           M 42 Sarasota             FL 1:06:50   11  6:25  0:58   16   28:24 21.1  0:44   29   30:22  9:48            
   18   190      267 Charlie Colquitt        M 43 Saint Petersburg     FL 1:07:11   29  6:56  1:48   22   28:53 20.8  1:18   16   28:18  9:08            
   19   199      277 Markle Janner           M 44 Saint Petersburg     FL 1:07:47   27  6:55  1:48   20   28:47 20.8  1:34   18   28:45  9:17            
   20   204      271 Eric Poe                M 43 Plant City           FL 1:08:15   28  6:56  1:24   19   28:38 21.0  1:34   25   29:45  9:36            
   21   206      274 Nathan Diaz             M 44 Tampa                FL 1:08:17   12  6:25  1:41   27   30:28 19.7  1:06   17   28:39  9:15            
   22   209      253 Bobby Eggimann          M 41 Saint Petersburg     FL 1:08:28   38  7:28  2:02   30   31:18 19.2  1:05   11   26:37  8:35            
   23   222      261 Nigel Love              M 42 Treasure Island      FL 1:08:56   26  6:54  1:37   18   28:27 21.1  1:18   31   30:42  9:54            
   24   231      553 Kevin Makati            M 40 Tampa                FL 1:10:00   39  7:54  1:35   31   31:20 19.1  2:09   13   27:03  8:44            
   25   232      533 Doug Seely              M 43 Seminole             FL 1:10:04   32  6:58  1:29   24   29:03 20.7  1:16   33   31:19 10:07            
   26   235      246 Scott Lucas             M 40 Seminole             FL 1:10:07   24  6:54  1:22   26   30:26 19.7  1:08   27   30:18  9:47            
   27   257      250 Timothy Brundage        M 41 Redington Beach      FL 1:11:26   15  6:32  2:17   34   32:12 18.6  1:27   22   29:00  9:22            
   28   261      273 Ron Favali              M 43 Palm Harbor          FL 1:11:34   37  7:20  1:26   28   30:56 19.4  1:28   30   30:26  9:49            
   29   265      562 Erik Heinz              M 42 St. Pete             FL 1:11:45    3  5:49  1:22   32   31:51 18.8  2:00   32   30:44  9:55            
   30   287      254 Mark Foster             M 41 Largo                FL 1:12:58   33  6:59  1:37   12   27:58 21.5  1:52   36   34:33 11:09            
   31   292      259 Arik Simonsen           M 41 Clearwater           FL 1:13:17   14  6:28  2:06   25   30:19 19.8  1:22   34   33:06 10:41            
   32   314       28 Gregory Ferro           M 40 Belleair             FL 1:14:33    4  6:16  1:21    3   26:14 22.9  0:47   38   39:57 12:54            
   33   320      270 Javier Perez            M 43 Kissimmee            FL 1:14:58   41  8:33  2:00   36   33:33 17.9  1:14   24   29:40  9:34            
   34   323      263 Byron Mischen           M 42 Belleair             FL 1:15:03   25  6:54  2:02   37   33:57 17.7  1:52   28   30:21  9:48            
   35   331      275 Lou Onesto              M 44 Seminole             FL 1:15:35   18  6:41  3:15   21   28:51 20.8  1:44   37   35:05 11:19            
   36   335      249 Michael Hill            M 40 Madeira Beach        FL 1:15:56   23  6:52  3:24   39   34:41 17.3  2:12   20   28:50  9:18            
   37   371      247 Alex Occhipinti         M 40 Wesley Chapel        FL 1:18:05   36  7:07  1:28   38   34:20 17.5  1:45   35   33:26 10:48            
   38   426      278 Anthony Presley         M 44 Saint Petersburg     FL 1:23:32   34  7:00  1:11   29   31:15 19.2  2:42   40   41:26 13:22            
   39   430      276 Kelly Warren            M 44 Redington Beach      FL 1:24:03   17  6:40  2:10   35   32:26 18.5  1:47   39   41:01 13:14            
   40   448      243 Kevin Esponda           M 40 Clearwater           FL 1:26:26   42 13:00  3:05   40   39:49 15.1  0:37   26   29:56  9:40            
   41     0      248 Jack Weisser            M 40 Tampa                FL            8  6:22  1:26                                                       
   42     0      245 Mark Holmes             M 40 Saint Petersburg     FL           35  7:01  2:02   41   49:59 12.0                                     

FEMALE AGE-GROUP:  45-49
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    93      156 Jill Kralovanec         F 48 Tampa                FL 1:01:17    4  5:23  1:05    1   27:24 21.9  1:06    4   26:20  8:30            
    2   104      159 Debby Farias            F 48 Largo                FL 1:02:44   12  6:18  1:25    4   28:45 20.9  1:07    3   25:11  8:08            
    3   116      149 Tina Vornheder          F 47 Pal                  FL 1:03:33    6  5:55  0:54    6   29:39 20.2  0:45    6   26:23  8:31            
    4   117      136 Kristin Woodward        F 45 Largo                FL 1:03:37    3  5:16  1:00    2   27:34 21.8  1:02   12   28:47  9:18            
    5   154      155 Nola Johnson            F 48 Clearwater           FL 1:05:16   11  6:17  1:32    3   28:42 20.9  1:07    8   27:41  8:56            
    6   155      154 Virginia Edmonds        F 48 Saint Petersburg     FL 1:05:20    9  6:14  1:26    9   30:28 19.7  0:52    5   26:22  8:31            
    7   165      150 Claudine Caballero      F 47 Tampa                FL 1:05:42   14  6:29  2:04   11   31:31 19.0  0:40    2   25:00  8:04            
    8   179      131 Mary Ann Giese          F 45 Tampa                FL 1:06:35    5  5:41  1:16    7   29:47 20.1  1:28    9   28:25  9:10            
    9   182      551 Stefanie Silvers        F 46 St. Pete             FL 1:06:52    8  5:57  1:49   14   32:51 18.3  1:32    1   24:46  8:00            
   10   187      135 Melane Walters          F 45 Clearwater           FL 1:07:08   13  6:26  1:24    5   29:23 20.4  1:16   10   28:41  9:15            
   11   211      139 Kaylie Wilson           F 45 Tampa                FL 1:08:30   16  6:42  2:06   10   31:30 19.0  1:45    7   26:29  8:33            
   12   227      148 Susan Nance             F 47 Saint Petersburg     FL 1:09:42   15  6:40  1:15    8   30:17 19.8  1:12   14   30:21  9:48            
   13   254      534 Joan Simmons            F 48 St. Pete             FL 1:11:15   18  6:46  1:42   13   32:18 18.6  1:46   11   28:45  9:17            
   14   305      142 Carrie McDonough        F 46 Clearwater           FL 1:14:07    2  4:59  1:07   20   34:00 17.6  0:58   20   33:06 10:41            
   15   310       19 Shirley Jump            F 47 Palm Harbor          FL 1:14:26   22  7:02  1:30   18   33:34 17.9  0:59   15   31:24 10:08            
   16   315      132 Susan Marcelli          F 45 Belleair             FL 1:14:38    7  5:55  1:50   15   33:00 18.2  1:35   17   32:20 10:26            
   17   334      151 Judy Leck               F 47 Lutz                 FL 1:15:56   17  6:45  1:18   17   33:16 18.0  2:05   18   32:35 10:31            
   18   362      146 Becky McConnell         F 47 Seminole             FL 1:17:24   24  7:40  1:57   16   33:08 18.1  1:08   21   33:32 10:49            
   19   369       24 Donna Proffitt          F 46 Saint Petersburg     FL 1:18:01   26  7:53  1:46   23   35:20 17.0  1:28   16   31:36 10:12            
   20   374      144 Brenda Loggins          F 47 Tampa                FL 1:18:21   10  6:15  1:26   12   31:49 18.9  1:36   23   37:17 12:02            
   21   388      147 Kelly McFadden          F 47 Tampa                FL 1:19:28   20  6:56  2:47   19   33:41 17.8  3:24   19   32:42 10:33            
   22   413      158 Karen Westerman         F 48 Land O Lakes         FL 1:21:47    1  4:17  1:37   22   35:09 17.1  0:59   26   39:47 12:50            
   23   444      138 Pamela Lempicki         F 45 Saint Petersburg     FL 1:25:42   30  8:26  3:33   24   36:10 16.6  1:26   22   36:09 11:40            
   24   450      540 Talpha Terrana          F 46 Tampa                FL 1:26:35   19  6:50  1:41                           13   29:33  9:32            
   25   454      134 Kim Sandefer            F 45 Saint Petersburg     FL 1:27:25   27  8:13  2:18   21   34:40 17.3  1:54   27   40:21 13:01            
   26   457       14 Caren Henderson         F 48 Tampa                FL 1:27:42   23  7:35  1:58   27   37:18 16.1  1:30   25   39:23 12:43            
   27   472      143 Kristin Leary           F 47 Saint Petersburg     FL 1:29:45   25  7:47  1:31   26   37:06 16.2  1:49   28   41:33 13:25            
   28   477      160 Katherine MacRone       F 49 Tampa                FL 1:31:17   31  8:30  3:26   25   37:05 16.2  4:24   24   37:54 12:14            
   29   479      153 Ronda Stoker            F 47 Lutz                 FL 1:32:08   29  8:20  1:57   28   38:21 15.6  1:27   29   42:05 13:35            
   30   499      130 Annette Dilick          F 45 Nashville            TN 1:39:32   28  8:16  2:26   29   39:54 15.0  3:17   31   45:39 14:44            
   31   508      140 Nicole McIlroy          F 46 Treaure Island       FL 1:45:31   33  9:08  3:23   30   45:46 13.1  1:44   30   45:32 14:42            
   32     0      152 Mary Rhinehardt         F 47 Odessa               FL           21  7:01  2:37                                            2:00       
   33     0      137 Marjorie Crosbie        F 45 Odessa               FL           32  8:32  3:26   31   50:08 12.0                                     

MALE AGE-GROUP:  45-49
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    23      383 Scott Hacking           M 45 Palm Harbor          FL   55:11    4  5:44  0:45    8   25:34 23.5  0:52    2   22:17  7:12            
    2    27      427 Ted Westerheide         M 49 Tampa                FL   55:32   27  7:08  1:00    1   23:49 25.2  0:57    5   22:40  7:19            
    3    32      391 Nicholas Plaxton        M 45 Largo                FL   55:57    2  5:13  1:49    2   24:30 24.5  1:21    7   23:06  7:27            
    4    34      401 Mickey Singer           M 46 Clearwater           FL   56:08    3  5:16  1:06    4   24:40 24.3  0:50   10   24:18  7:51            
    5    37      548 Dan Kosyr               M 49 Seminole             FL   56:44    1  4:32  0:47    5   25:02 24.0  0:48   17   25:36  8:16            
    6    41      397 Stan Fivecoat           M 46 Trinity              FL   57:03   19  6:47  1:10    6   25:12 23.8  1:14    6   22:41  7:19            
    7    60      385 Joe Mattiacci           M 45 Tampa                FL   59:15   22  6:58  1:08   15   26:37 22.5  1:06    8   23:28  7:34            
    8    62      411 Brian Scott             M 47 Largo                FL   59:20   24  7:00  1:31   16   26:50 22.4  1:49    1   22:12  7:10            
    9    68      528 Bill Cottrell           M 47 Ozona                FL   59:51   21  6:56  0:52   26   28:53 20.8  0:44    3   22:28  7:15            
   10    71      403 Phillip Wade            M 46 Tampa                FL 1:00:03   29  7:09  0:56    9   25:47 23.3  0:38   16   25:35  8:15            
   11    78      408 Richard Hendry          M 47 Tampa                FL 1:00:21   14  6:22  1:08    3   24:33 24.4  0:59   22   27:21  8:50            
   12    81      418 Paul Gray               M 49 Largo                FL 1:00:24   35  7:27  1:21   13   26:10 22.9  0:55   11   24:32  7:55            
   13    85      412 Andy Ritums             M 48 Cape Coral           FL 1:00:44   13  6:20  1:29   12   26:10 22.9  0:56   18   25:52  8:21            
   14    92      421 Harris Halverson        M 49 Tampa                FL 1:01:09    6  5:48  0:55   19   27:17 22.0  1:10   19   26:01  8:24            
   15    98      404 Brian Weible            M 46 Safety Harbor        FL 1:02:04   18  6:47  1:47   30   29:39 20.2  1:20    4   22:33  7:17            
   16    99      384 Rob Lamke               M 45 Tampa                FL 1:02:06    7  5:57  1:09   18   26:54 22.3  1:20   20   26:48  8:39            
   17   100      424 Jeffrey Stillwell       M 49 Seminole             FL 1:02:22    8  6:09  1:45    7   25:22 23.7  1:18   26   27:50  8:59            
   18   102      393 Steven Beljic           M 46 Seminole             FL 1:02:26   10  6:11  1:15   14   26:25 22.7  1:07   23   27:31  8:53            
   19   105       11 Conrad Caringal         M 47 Largo                FL 1:02:44   26  7:06  0:56   29   29:37 20.3  0:57    9   24:09  7:48            
   20   112      420 Toney Hall              M 49 Largo                FL 1:03:15   40  7:43  1:31   21   27:30 21.8  1:08   14   25:25  8:12            
   21   114      557 Phillip Schuster        M 45 Temple Terrace       FL 1:03:20   30  7:09  1:25   24   28:34 21.0  1:33   12   24:41  7:58            
   22   131      423 Dennis Leary            M 49 Saint Petersburg     FL 1:03:59   32  7:12  1:19   17   26:54 22.3  0:49   25   27:46  8:58            
   23   134      409 Gregory Krautner        M 47 New Port Richey      FL 1:04:06   23  6:59  1:37   27   29:07 20.6  0:58   15   25:27  8:13            
   24   136      422 Clayton Kreis           M 49 Saint Petersburg     FL 1:04:14    9  6:10  1:21   10   26:07 23.0  1:13   31   29:25  9:30            
   25   144      398 Jaih Jackson            M 46 Saint Petersburg     FL 1:04:36   16  6:43  1:04   11   26:10 22.9  0:57   32   29:44  9:36            
   26   153       27 Danny Davis             M 45 Saint Petersburg     FL 1:05:15   17  6:44  1:56   34   30:42 19.5  1:11   13   24:44  7:59            
   27   159      400 Kevin Oleniczak         M 46 Riverview            FL 1:05:26   11  6:15  1:41   20   27:22 21.9  1:46   28   28:24  9:10            
   28   201      395 Dennis Dansby           M 46 Saint Petersburg     FL 1:07:50   31  7:10  1:43   25   28:45 20.9  1:43   29   28:30  9:12            
   29   203       23 Allen Jernigan          M 46 Seminole             FL 1:08:07   20  6:54  1:12   22   28:05 21.4  1:21   33   30:36  9:53            
   30   221      394 Shailer Bowers          M 46 Tampa                FL 1:08:54   12  6:17  1:10   33   30:21 19.8  1:15   27   27:53  9:00 2:00       
   31   283      386 John Scionti            M 45 Tampa                FL 1:12:39   28  7:08  1:55   40   34:34 17.4  1:50   21   27:14  8:47            
   32   300      399 Chris Noel              M 46 Lakewood Ranch       FL 1:13:54   43  8:01  1:49   23   28:14 21.3  1:17   41   34:35 11:10            
   33   317      402 A Trey Traviesa         M 46 Tampa                FL 1:14:47    5  5:46  2:14   35   30:48 19.5  1:49   39   34:12 11:02            
   34   344      415 Russ Westerman          M 48 Land O Lakes         FL 1:16:30   33  7:16  1:31   28   29:32 20.3  1:18   35   30:55  9:59 6:00       
   35   348      407 Steven Bossert          M 47 St Pete Beach        FL 1:16:36   15  6:25  3:34   32   30:18 19.8  2:00   40   34:21 11:05            
   36   349      429 Eric Shapiro            M 49 Tampa                FL 1:16:39   25  7:02  2:40   39   33:46 17.8  1:15   36   31:58 10:19            
   37   365      396 Jason Fields            M 46 Tampa                FL 1:17:44   47  9:07  2:44   41   35:09 17.1  3:06   24   27:40  8:56            
   38   370      405 David Allen             M 47 Pinellas Park        FL 1:18:01   41  7:48  2:15   37   33:20 18.0  0:33   38   34:07 11:01            
   39   380      388 Keith Humphrey          M 45 Saint Petersburg     FL 1:18:35   34  7:21  1:28   31   29:53 20.1  0:53   43   39:02 12:36            
   40   387      387 Chris Alexander         M 45 Clearwater           FL 1:19:27   38  7:34  3:32   43   36:40 16.4  2:46   30   28:58  9:21            
   41   398      426 Rip Weachter            M 49 Tampa                FL 1:20:15   37  7:33  2:44   44   38:04 15.8  1:01   34   30:55  9:59            
   42   403      406 Michael Ashy            M 47 Tampa                FL 1:20:43   45  8:58  2:13   36   32:54 18.2  2:52   37   33:48 10:54            
   43   422      416 Robert Cox              M 48 Tampa                FL 1:23:13   46  9:00  2:25   42   35:28 16.9  1:12   42   35:10 11:21            
   44   453      414 John Thompson           M 48 Saint Petersburg     FL 1:27:17   39  7:39  2:50   38   33:39 17.8  1:57   45   41:14 13:18            
   45   476      417 Banks Edwards           M 49 Apollo Beach         FL 1:31:15   44  8:44  3:03   45   38:37 15.5  1:35   44   39:18 12:41            
   46   501      392 Leo Young               M 45 Redington Beach      FL 1:40:42   36  7:31  2:45   47   44:58 13.3  2:04   46   43:26 14:01            
   47   507      382 Kevin Gartland          M 45 Tampa                FL 1:45:07   42  8:00  2:23   46   42:19 14.2  2:35   47   49:51 16:05            

FEMALE AGE-GROUP:  50-54
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    97      477 Claudia Junqueira       F 52 Saint Petersburg     FL 1:01:55    3  6:43  1:09    3   28:09 21.3  1:00    1   24:56  8:03            
    2   152      465 Mandy Zipf              F 50 Belleair             FL 1:05:08    1  5:35  1:03    5   29:32 20.3  1:23    2   27:36  8:54            
    3   161      467 Louise Donato           F 51 Clearwater           FL 1:05:27    2  6:28  1:02    2   28:07 21.3  1:07    5   28:45  9:17            
    4   163       10 Carol Birch             F 54 Tampa                FL 1:05:41    4  6:53  1:25    1   27:27 21.9  0:49    6   29:08  9:24            
    5   196      468 Denise Fairbanks        F 51 Tampa                FL 1:07:31   12  8:13  1:36    4   28:29 21.1  1:17    3   27:58  9:02            
    6   259      473 Leda Day                F 52 Tampa                FL 1:11:31   16  8:53  1:24    8   31:15 19.2  1:29    4   28:32  9:13            
    7   263      474 Teresa Gadient          F 52 Tampa                FL 1:11:37    7  7:41  1:33   10   31:20 19.1  1:04    7   30:01  9:41            
    8   282      527 Lucy Webb               F 52                         1:12:31    5  7:06  1:35    9   31:19 19.2  1:40    8   30:53  9:58            
    9   286      469 Kathy Prossick          F 51 Odessa               FL 1:12:52    9  7:54  1:21    6   30:29 19.7  1:21   10   31:49 10:16            
   10   352      481 Myra Starr              F 53 Tampa                FL 1:16:49    6  7:40  1:39   13   33:10 18.1  1:09   12   33:12 10:43            
   11   372      486 Cheryl Lapham           F 54 Safety Harbor        FL 1:18:06   18  9:05  2:41   11   32:45 18.3  2:02    9   31:34 10:11            
   12   385      482 Jen Layton              F 53 Gulfport             FL 1:19:22   14  8:16  2:06    7   31:07 19.3  1:20   17   36:36 11:49            
   13   390      471 Salene Bowers           F 52 Tampa                FL 1:19:35   15  8:52  1:35   12   33:01 18.2  1:39   14   34:29 11:08            
   14   395      485 Kelly Smith             F 54 Odessa               FL 1:19:53   10  8:01  1:33   17   34:12 17.5  1:24   15   34:45 11:13            
   15   401      466 Sharon Deluca           F 51 Largo                FL 1:20:25   11  8:09  1:51   15   33:53 17.7  1:39   16   34:56 11:17            
   16   410      476 Linda Richards          F 52 Lakeland             FL 1:21:34   20 10:12  2:01   16   34:11 17.6  1:41   13   33:31 10:49            
   17   416      546 Julia Harris            F 51 Safety Harbor        FL 1:22:05   19  9:18  2:36   18   35:43 16.8  1:52   11   32:37 10:32            
   18   427      472 Natalie Davis           F 52 Saint Petersburg     FL 1:23:39   13  8:14  1:57   14   33:48 17.8  3:02   18   36:41 11:50            
   19   466      480 Deb Peters              F 53 Venice               FL 1:29:10    8  7:50  1:43   20   36:34 16.4  1:39   21   41:25 13:22            
   20   468      478 Carri Lee               F 53 Commerce Township    MI 1:29:18   22 11:03  2:43   19   36:23 16.5  1:13   19   37:58 12:15            
   21   492      479 Rebecca Mehregan        F 53 Monroe               MI 1:36:55   17  9:03  3:40   21   42:50 14.0  2:02   20   39:23 12:42            
   22   510      470 Audrey Staggs           F 51 Tampa                FL 1:48:29   21 10:49  2:25   22   42:56 14.0  1:24   22   50:57 16:27            

MALE AGE-GROUP:  50-54
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    36      460 Dallas Rose             M 54 Oldsmar              FL   56:20    4  5:53  1:01    1   24:37 24.4  0:57    2   23:54  7:43            
    2    63      441 Thomas Hoffman          M 51 Largo                FL   59:29    6  6:06  1:34   11   26:48 22.4  1:08    3   23:55  7:43            
    3    67      571 Chuck Moonen            M 50 Bradenton            FL   59:48   10  6:40  0:58   17   27:41 21.7  0:58    1   23:33  7:36            
    4    69      453 Brian Constantine       M 54 Largo                FL   59:54   12  6:51  0:48    6   26:16 22.8  1:12    4   24:49  8:01            
    5    75      539 Ryan Hatch              M 50 Palm Harbor          FL 1:00:10    5  6:04  0:59   10   26:46 22.4  1:06    6   25:16  8:09            
    6    79       25 Allen Jones             M 51 Palm Harbor          FL 1:00:21    9  6:31  0:57    3   25:45 23.3  1:01    9   26:08  8:26            
    7    87      440 Owen Deckinga           M 51 Saint Petersburg     FL 1:00:51   18  7:07  1:03    5   26:07 23.0  1:10    7   25:25  8:12            
    8    90      457 Alan McFadden           M 54 Seminole             FL 1:01:02   14  6:59  1:12    2   25:43 23.3  0:57   10   26:13  8:28            
    9    94       29 Daryl Mullholand        M 50 Clearwater           FL 1:01:23    2  5:40  1:02    8   26:36 22.6  1:09   11   26:58  8:42            
   10    96      439 Ronald Willms           M 51 Dunedin              FL 1:01:41   13  6:57  1:28   13   27:02 22.2  0:38    8   25:38  8:17            
   11   106      446 Scott Geezil            M 53 Rotonda West         FL 1:02:49    1  5:32  1:22   14   27:04 22.2  0:55   19   27:59  9:02            
   12   121      452 Olivier Cerf            M 54 Saint Petersburg     FL 1:03:42   17  7:05  1:13    7   26:34 22.6  1:01   16   27:52  9:00            
   13   124       45 Marty Walker            M 54 Bradenton            FL 1:03:44   21  7:15  1:22    9   26:44 22.4  1:03   14   27:21  8:50            
   14   125      431 Dan Fillenwarth         M 50 Madeira Beach        FL 1:03:45   22  7:17  1:33   12   26:49 22.4  1:02    5   25:04  8:05            
   15   129      449 Steve Grove             M 53 Tampa                FL 1:03:53    3  5:40  1:42    4   26:01 23.1  1:06   23   29:26  9:30            
   16   151      462 Laurent Thuriere        M 54 Gulfport             FL 1:05:05   32  7:52  1:19   19   28:00 21.4  0:58   12   26:58  8:42            
   17   174      463 Schack Von Rumohr       M 54 Lithia               FL 1:06:12   19  7:10  1:08   21   29:26 20.4  1:24   13   27:07  8:45            
   18   186      535 James Klemawesch        M 53 St. Pete             FL 1:07:05   15  7:01  1:18   15   27:16 22.0  1:25   26   30:06  9:43            
   19   188      448 Joel Blakeman           M 53 Tampa                FL 1:07:08   11  6:49  1:31   24   29:55 20.1  1:31   15   27:23  8:50            
   20   213       26 Dave Bennett            M 53 Sarasota             FL 1:08:34   23  7:19  1:13   22   29:39 20.2  0:55   25   29:30  9:31            
   21   238      456 Peter Durham            M 54 Belleair Bluffs      FL 1:10:35    7  6:14  1:29   16   27:29 21.8  1:43   32   33:43 10:53            
   22   240      444 Michael Bardecki        M 52 Saint Petersburg     FL 1:10:36   24  7:21  1:31   18   27:57 21.5  1:33   28   32:17 10:25            
   23   243      432 John Mudrick            M 50 Tampa                FL 1:10:54   20  7:11  1:18   31   33:09 18.1  0:54   20   28:23  9:10            
   24   248      454 Daniel Damron           M 54 Tampa                FL 1:11:06   16  7:01  1:44   29   32:35 18.4  1:50   18   27:59  9:02            
   25   266      461 Joseph Szarko           M 54 Wesley Chapel        FL 1:11:49   27  7:26  1:35   20   29:04 20.6  1:25   29   32:20 10:26            
   26   270      438 James Welch             M 51 Seminole             FL 1:11:59   33  8:03  1:10   25   31:01 19.3  0:44   27   31:03 10:01            
   27   294      544 Pat Flynn               M 53 Treasure Island      FL 1:13:27   39  9:16  1:43   27   31:37 19.0  1:37   22   29:15  9:27            
   28   301      443 Russell Gonzalez        M 52 Clearwater           FL 1:13:58   34  8:24  3:04   32   33:13 18.1  1:22   17   27:57  9:01            
   29   321      445 Steve Selak             M 52 Woodstock            GA 1:14:59   26  7:26  3:06   33   33:58 17.7  1:42   21   28:50  9:18            
   30   326      564 Juan Serrano            M 52 Pinellas Park        FL 1:15:12   31  7:40  3:25   26   31:36 19.0  3:04   24   29:29  9:31            
   31   347      442 Brad Staggs             M 51 Tampa                FL 1:16:35   29  7:32  2:40   30   33:01 18.2  0:36   30   32:47 10:35            
   32   359      450 Matthew Allaire         M 54 Madeira Beach        FL 1:17:17    8  6:30  2:27   28   32:30 18.5  1:46   33   34:05 11:00            
   33   382      484 Darius Mehregan         M 54 Monroe               MI 1:19:02   28  7:30  2:14   34   34:27 17.4  1:12   31   33:41 10:52            
   34   406      437 Rick Orosco             M 50 Indian Rocks Beach   FL 1:20:57   38  9:02  2:41   23   29:43 20.2  2:08   36   37:26 12:05            
   35   425      430 Dana Endres             M 50 Saint Petersburg     FL 1:23:30   25  7:25  1:46   36   34:55 17.2  0:48   37   38:38 12:28            
   36   441      455 Mark Derose             M 54 New Port Richey      FL 1:25:10   37  8:55  3:07   35   34:32 17.4  1:29   34   37:08 11:59            
   37   449      531 Louis Sclafini          M 50 St. Peterburg        FL 1:26:28   30  7:34  1:35   39   36:37 16.4  1:37   38   39:07 12:37            
   38   459      434 Miguel Frasquillo       M 50 Land O Lakes         FL 1:27:51   40  9:20  3:10   38   36:24 16.5  1:45   35   37:15 12:01            
   39   483      447 Scott Underkoffler      M 53 Treasure Island      FL 1:33:47   36  8:37  3:16   40   37:57 15.8  2:38   39   41:21 13:21            
   40   490      435 Chris Lichfoldt         M 50 Tampa                FL 1:36:14   35  8:36  4:22   37   36:20 16.5  2:27   40   44:30 14:22            
FEMALE AGE-GROUP:  55-59
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   138      570 Lorna Short             F 55 Palm Harbor          FL 1:04:16    3  6:42  0:53    1   27:37 21.7  0:55    2   28:12  9:06            
    2   143      489 Teresa Tinsley          F 55 Apopka               FL 1:04:34    1  5:37  0:58    2   28:09 21.3  1:00    1   26:51  8:40 2:00       
    3   212      496 Sandy Scott             F 57 Largo                FL 1:08:31    6  7:43  1:24    4   29:10 20.6  1:31    4   28:45  9:17            
    4   262      492 Susan Grove             F 56 Tampa                FL 1:11:34    8  8:12  1:24    6   30:22 19.8  1:03    3   28:36  9:14 2:00       
    5   269      498 Mary Tappen             F 58 Tallahassee          FL 1:11:58    2  6:38  1:14    5   30:20 19.8  1:02    6   32:46 10:34            
    6   324      500 Suzanne Brosseau        F 59 Safety Harbor        FL 1:15:04   11  8:41  1:20    3   28:14 21.3  1:18    9   35:33 11:28            
    7   337      490 Cindy Williams          F 56 Hudson               FL 1:15:58    7  7:58  1:26    7   30:36 19.6  1:04    8   34:58 11:17            
    8   343       18 Trish Taylor            F 55 Belleair Bluffs      FL 1:16:25   10  8:37  1:16    9   32:40 18.4  1:13    5   32:41 10:33            
    9   364      497 Ann Burr                F 58 Palm Harbor          FL 1:17:30    5  7:32  1:37   10   34:02 17.6  1:20    7   33:01 10:39            
   10   407      491 Nina Boone              F 56 Clearwater           FL 1:21:16    4  7:31  1:30    8   32:26 18.5  1:07   12   38:44 12:30            
   11   436      495 Claire Laseter          F 57 Palm Harbor          FL 1:24:35   13  9:55  2:08   11   35:04 17.1  1:20   11   36:10 11:40            
   12   443      499 Diana Clark             F 58 Saint Petersburg     FL 1:25:41    9  8:13  4:30   12   35:51 16.7  1:05   10   36:02 11:38            
   13   491      501 Susan Lashlee           F 59 N. Redington Beach   FL 1:36:37   14  9:56  2:15   13   37:54 15.8  2:06   14   44:28 14:21            
   14   502      488 Ruth McConnell          F 55 Saint Petersburg     FL 1:41:14   12  9:35  2:59   14   43:05 13.9  1:17   13   44:19 14:18            

MALE AGE-GROUP:  55-59
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   103      167 Art Singleton           M 55 Palm Harbor          FL 1:02:36   14  7:18  0:43    1   26:39 22.5  0:46    4   27:11  8:47            
    2   113       17 David Longacre          M 57 Tampa                FL 1:03:19    3  6:11  0:57    3   27:17 22.0  1:03    7   27:54  9:00            
    3   128      178 Jerry Napp              M 58 Weeki Wachee         FL 1:03:52    4  6:13  1:19    4   27:56 21.5  1:52    2   26:35  8:35            
    4   133      164 Mark Van Osdal          M 55 Tampa                FL 1:04:03    5  6:16  0:54    2   27:13 22.0  0:59    8   28:43  9:16            
    5   150      565 Kevin Chadwick          M 55 St. Pete             FL 1:05:02             1:52    9   29:34 20.3  1:56   19   33:37 10:51            
    6   176      532 Paul Giuliani           M 56 Dunedin              FL 1:06:27    8  6:47  1:08   10   29:44 20.2  1:17    5   27:33  8:54            
    7   210      179 Philip Powell           M 58 Saint Petersburg     FL 1:08:29   16  7:27  1:55    6   28:28 21.1  0:50    9   29:51  9:38            
    8   219      182 Jerry McCrum            M 59 Carrollton           GA 1:08:49   15  7:21  1:39   16   31:39 19.0  1:28    3   26:43  8:38            
    9   228      173 Doug Laseter            M 56 Palm Harbor          FL 1:09:45   12  7:13  1:25   12   30:00 20.0  1:15    6   27:54  9:00 2:00       
   10   239      174 Bryan Nelson            M 57 Saint Petersburg     FL 1:10:36    1  6:04  2:00    5   28:12 21.3  1:36   16   32:45 10:34            
   11   245      171 Donald Whallen          M 56 Tampa                FL 1:11:00   11  7:11  1:57    7   28:44 20.9  1:18   15   31:52 10:17            
   12   255      166 Lester Jackson          M 55 Melbourne            FL 1:11:17   22  8:33  2:01   21   32:31 18.5  1:50    1   26:23  8:31            
   13   264      163 Dave Pierce             M 55 Palm Harbor          FL 1:11:42   21  8:19  1:50   11   29:57 20.0  1:46   10   29:52  9:38            
   14   277       20 Doug Depew              M 55 Lutz                 FL 1:12:26    6  6:23  2:15   20   32:28 18.5  1:24   11   29:59  9:41            
   15   304      176 Bob Loeper              M 58 Tampa                FL 1:14:07   10  6:57  2:14   15   31:37 19.0  1:52   13   31:29 10:10            
   16   322      168 Kris Wiesenfeld         M 55 Longmont             CO 1:15:00    7  6:44  1:43   13   30:04 20.0  1:32   20   34:59 11:17            
   17   332      560 Greg Lawida             M 58 Tampa                FL 1:15:35    9  6:50  1:34    8   29:24 20.4  1:43   22   36:05 11:39            
   18   345      169 Jeff Lee                M 56 Commerce Township    MI 1:16:34   17  7:34  3:50   17   31:48 18.9  1:35   14   31:48 10:16            
   19   351      170 Feyzi Serim             M 56 Safety Harbor        FL 1:16:49   13  7:16  2:54   18   32:04 18.7  1:06   18   33:30 10:49            
   20   366      162 Robert Melsom           M 55 Saint Petersburg     FL 1:17:45    2  6:05  1:26   22   32:43 18.3  1:56   21   35:36 11:29            
   21   378      165 John Wilcox             M 55 Tampa                FL 1:18:34   18  7:41  3:17   19   32:18 18.6  1:56   17   33:23 10:47            
   22   391      180 Torami Williams         M 58 Tampa                FL 1:19:38   19  7:59  1:28   23   37:31 16.0  1:46   12   30:56  9:59            
   23   461      175 Randy Rebman            M 57 Seffner              FL 1:28:03   20  8:07  1:31   24   39:21 15.2  1:56   23   37:10 12:00            
   24   467      181 Danny Clark             M 58 Saint Petersburg     FL 1:29:14   23 12:05  1:09   14   30:32 19.7  4:22   24   41:07 13:16            
FEMALE AGE-GROUP:  60-64
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   236      552 Clare Kelley            F 60 St. Pete             FL 1:10:09    1  7:51  0:52    3   31:49 18.9  0:48    2   28:52  9:19            
    2   279      505 Mary Repp               F 61 Palm Harbor          FL 1:12:28    4  8:11  1:06    1   31:15 19.2  1:01    3   30:57  9:59            
    3   328      508 Susan Curtin            F 62 Tampa                FL 1:15:23    2  7:51  1:46    2   31:18 19.2  1:37    4   32:53 10:37            
    4   361      503 Linda Puzzo             F 60 Sun City Center      FL 1:17:22    8  8:59  1:48    8   36:32 16.4  1:15    1   28:51  9:19            
    5   379      507 Debbie Arfman           F 62 Belleair Beach       FL 1:18:34    5  8:27  1:20    7   34:29 17.4  1:10    5   33:10 10:42            
    6   384      555 Elizabeth McKernan      F 61 Tampa                FL 1:19:20    3  7:53  1:22    4   32:53 18.2  1:56    6   35:17 11:23            
    7   408      506 Vicki Linkovich         F 61 Saint Petersburg     FL 1:21:20    6  8:47  1:59    6   34:04 17.6  1:08    7   35:24 11:25            
    8   470      502 Diane Elsen             F 60 Lutz                 FL 1:29:41   10 11:20  1:27    5   33:10 18.1  1:16   10   42:29 13:43            
    9   482      510 Diane Spicer            F 63 Tampa                FL 1:32:49    9 10:24  3:00    9   37:26 16.0  2:04    8   39:56 12:53            
   10   486      509 Diane Danbury           F 63 Tarpon Springs       FL 1:34:28    7  8:55  3:14   10   39:14 15.3  2:12    9   40:56 13:12            
MALE AGE-GROUP:  60-64
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1    45      185 Robert Brockett         M 61 Lecanto              FL   57:23    2  6:06  0:44    1   24:56 24.1  1:02    1   24:37  7:57            
    2    80      188 David Hargreaves        M 63 Sarasota             FL 1:00:23    1  6:01  0:58    2   26:43 22.5  1:09    3   25:33  8:15            
    3    86      522 Ron Murawski            M 61                         1:00:47    5  6:48  1:09    3   26:46 22.4  0:47    2   25:19  8:10            
    4   145        9 Tom Warner              M 60 Clearwater           FL 1:04:38    3  6:10  0:47    4   28:41 20.9  0:49    4   28:13  9:06            
    5   184       13 George Labanca          M 60 Clearwater           FL 1:06:58    7  7:24  1:27    5   29:00 20.7  0:30    5   28:39  9:15            
    6   252      183 Douglas Jungman         M 60 Bradenton            FL 1:11:14   11  8:01  1:32    7   30:15 19.8  1:05    7   30:23  9:48            
    7   256      184 Kim Anderson            M 61 Terra Ceia           FL 1:11:21   10  7:44  1:44    6   29:05 20.6  1:48   10   31:01 10:01            
    8   267      545 Tony Walton             M 64 Dunedin              FL 1:11:53    8  7:32  1:05    9   31:37 19.0  1:12    8   30:30  9:51            
    9   274      189 Jack Helinger           M 64 Saint Petersburg     FL 1:12:13    4  6:47  2:18    8   31:01 19.3  1:50    6   30:19  9:47            
   10   307       12 David Tilki             M 62 Oldsmar              FL 1:14:11    9  7:39  1:39   10   33:07 18.1  1:18    9   30:31  9:51            
   11   512      303 Wayne Small             M 63 Saint Petersburg     FL 1:49:43   12 13:24  4:35   11   43:09 13.9  1:06   11   47:30 15:20            
   12     0      187 Greg Mertz              M 62 N Redington Bch      FL            6  6:57  2:04                                                       
FEMALE AGE-GROUP:  65-69
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   433      513 Sofia Bereza            F 66 Clearwater           FL 1:24:32    1  8:37  1:26    1   33:28 17.9  2:08    2   38:55 12:33            
    2   474      515 Sue Minkoff             F 67 Clearwater           FL 1:30:19    2  9:52  1:30    2   38:56 15.4  1:44    1   38:18 12:22            

MALE AGE-GROUP:  65-69
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   109      200 John Strait             M 69 New Port Richey      FL 1:02:59    2  6:35  1:01    1   26:52 22.3  1:09    1   27:25  8:51            
    2   208      195 Gary Bonacorsi          M 67 Seminole             FL 1:08:26    4  7:17  0:58    5   30:25 19.7  1:08    2   28:39  9:15            
    3   251      198 David Minkoff           M 67 Clearwater           FL 1:11:13    5  7:17  1:47    2   27:58 21.5  1:48    3   32:26 10:28            
    4   299      192 Bob Glenn               M 66 Seminole             FL 1:13:52    3  7:11  1:56    3   28:54 20.8  1:41    4   34:13 11:02            
    5   316      194 Douglas Wight           M 66 Saint Petersburg     FL 1:14:40    6  7:19  1:11    4   29:29 20.4  1:23    5   35:20 11:24            
    6   350       15 David Perkey            M 65 Dunedin              FL 1:16:48    1  6:28  1:30    6   31:21 19.1  1:56    7   35:34 11:29            
    7   402      193 James Sheehan           M 66 South Pasadena       FL 1:20:33    9  8:24  1:55    8   32:36 18.4  2:07    6   35:32 11:28            
    8   480      191 Stephen Michelini       M 65 Tampa                FL 1:32:25    7  7:53  2:39    7   31:40 18.9  3:00    9   47:14 15:15            
    9   488        8 Monty Seidler           M 65 Palm Harbor          FL 1:35:51   10 10:27  3:45   10   36:25 16.5  3:11    8   42:04 13:35            
   10   500      197 Glen Gullickson         M 67 Seminole             FL 1:40:38    8  8:22  2:28    9   33:42 17.8  3:34   10   52:33 16:57            
FEMALE AGE-GROUP:  70-74
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   409      529 Bonnie Theall           F 70 Dunedin              FL 1:21:30    1  7:44  1:37    1   34:46 17.3  1:17    1   36:07 11:39            
    2   516      517 Libby Burke             F 72 Palm Harbor          FL 2:06:39    2 10:18  3:20    2   51:45 11.6  1:31    2   57:48 18:39 2:00       
MALE AGE-GROUP:  70-74
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   170      202 Mike Mabry              M 71 Valrico              FL 1:06:01    1  6:26  1:14    1   29:25 20.4  0:58    1   28:01  9:02            
    2   260      203 Harry Williams          M 71 Tampa                FL 1:11:34    4  8:09  2:12    2   29:51 20.1  1:51    2   29:32  9:32            
    3   306      204 Joe Richards            M 72 Lakeland             FL 1:14:07    3  7:56  1:55    3   30:33 19.6  2:27    3   31:18 10:06            
    4   375      201 Jay Anderson            M 70 St. Pete Beeach      FL 1:18:23    2  6:34  1:39    4   31:51 18.8  1:22    5   37:00 11:56            
    5   445      206 Bill Johns              M 73 Venice               FL 1:25:45    7 11:49  1:50    6   36:00 16.7  2:14    4   33:54 10:56            
    6   493      209 Harold Singer           M 74 Largo                FL 1:37:03    5  9:38  2:23    8   42:31 14.1  0:59    6   41:34 13:25            
    7   498      207 John Sharp              M 74 Clermont             FL 1:39:07    8 12:59  2:50    5   32:19 18.6  3:15    7   47:45 15:25            
    8   513      205 John Von Lackum         M 73 Sun City Center      FL 1:49:51    6 10:21  3:15    7   36:17 16.5  3:51    8   56:10 18:07            
FEMALE AGE-GROUP:  75-99
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   458      518 Annette Frisch          F 75 Saint Petersburg     FL 1:27:44    1  8:34  3:22    1   36:41 16.4  2:32    1   36:36 11:49            
    2     0      519 Jackie Yost             F 87 Treasure Island      FL            2 14:11  2:43    2   56:55 10.5  4:08    2 1:12:49 23:30            
MALE AGE-GROUP:  75-99
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   504      211 Larry Yost              M 85 Treasure Island      FL 1:42:49    1  8:28  2:35    1   42:22 14.2  3:12    1   46:13 14:55            
********** OVERALL CLYDESDALE RESULTS , 39 and Under **********
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   193      280 Brad Hartman            M 33 Tampa                FL 1:07:30    1  5:14  1:35    1   28:43 20.9  1:28    1   30:32  9:51            
    2   333      282 Todd Fedyszyn           M 39 Saint Petersburg     FL 1:15:44    3  6:01  1:12    2   30:05 19.9  0:51    2   37:36 12:08            
    3   418      281 Heath McCleary          M 36 Lutz                 FL 1:22:12    2  5:32  1:36    3   30:35 19.6  1:52    3   42:40 13:46            

********** MASTERS CLYDESDALE RESULTS , 40 and Over **********
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   169      284 David Toms              M 40 Pinellas Park        FL 1:05:58   14  7:42  1:21    1   27:25 21.9  1:20    1   28:12  9:06            
    2   220      292 Carl May                M 47 Odessa               FL 1:08:53    4  6:15  1:15    5   29:35 20.3  1:18    2   30:32  9:51            
    3   271      288 Jerry White             M 42 Tampa                FL 1:11:59    8  6:49  1:15    3   28:02 21.4  1:33    7   34:22 11:05            
    4   276      289 Darin Marquis           M 43 Tampa                FL 1:12:16    7  6:47  1:33    9   30:47 19.5  1:31    3   31:39 10:13            
    5   285      302 Bryan Yoho              M 61 Oldsmar              FL 1:12:50    1  4:22  2:12    2   27:55 21.5  1:49    9   36:34 11:48            
    6   296      297 Terry Carfagno          M 51 Rotonda  West        FL 1:13:43    5  6:22  1:11    6   30:00 20.0  1:01    8   35:10 11:21            
    7   303      296 Cyle Sage               M 50 Belleair             FL 1:14:00    2  5:18  1:22    4   29:17 20.5  1:22   10   36:43 11:51            
    8   311      286 Maurice Van Zoolingen   M 41 Seminole             FL 1:14:30    6  6:40  1:50    8   30:24 19.7  1:36    6   34:02 10:59            
    9   336      291 Thomas Brabenec         M 46 Saint Petersburg     FL 1:15:58    3  6:12  2:14   11   32:01 18.7  3:41    4   31:52 10:17            
   10   367      295 Rafael Garcia           M 50 Saint Petersburg     FL 1:17:46    9  6:52  1:45    7   30:03 20.0  1:27   12   37:41 12:10            
   11   373      287 Christian Clouse        M 41 Tampa                FL 1:18:13   16  8:24  3:04   10   31:35 19.0  1:47    5   33:24 10:47            
   12   452      294 Scott Vincent           M 49 Palm Harbor          FL 1:26:50   10  7:04  2:14   12   32:18 18.6  1:13   15   44:03 14:13            
   13   460      299 Trent Hall              M 51 South Pasadena       FL 1:28:03   13  7:25  4:01   14   37:00 16.2  2:31   11   37:08 11:59            
   14   462      283 Brian Mason             M 40 Ruskin               FL 1:28:40   12  7:23  1:47   13   35:34 16.9  1:43   14   42:16 13:38            
   15   489      300 Paul Hollern            M 52 Land O Lakes         FL 1:36:10   15  8:11  4:16   15   39:39 15.1  2:37   13   41:28 13:23            
   16     0      290 Chet Justice            M 44 Tampa                FL           11  7:13  1:47                           16 2:25:44 47:01            
********** OVERALL ATHENA RESULTS , 39 and Under **********
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   319      377 Marie King              F 34 Brandon              FL 1:14:56    1  6:46  1:49    1   30:19 19.8  1:38    3   34:25 11:07            
    2   339      332 Chelsea Favero          F 33 Saint Petersburg     FL 1:16:10    2  8:07  2:00    2   34:56 17.2  1:01    2   30:07  9:43            
    3   386       34 Nakeila Killing         F 35 Saint Petersburg     FL 1:19:23    3 10:18  2:08    3   39:23 15.2  1:09    1   26:27  8:32            
********** MASTERS ATHENA RESULTS , 40 and Over **********
Place O'All Bib      Name                    S Ag City                 St Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty    
===== ===== ======== ======================= = == ==================== == ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ========== 
    1   162      378 Lisa Abraham-Charest    F 41 Saint Petersburg     FL 1:05:38    1  6:04  1:08    1   26:42 22.5  1:23    1   30:22  9:48            
    2   346      380 Julie Watkinson         F 46 Tampa                FL 1:16:35    3  7:17  2:05    2   30:39 19.6  1:41    2   34:54 11:16            
    3   411      381 Karen Holland James     F 52 Lutz                 FL 1:21:42    4  7:25  1:27    3   31:37 19.0  1:47    4   39:28 12:44            
    4   429      379 Christine Cassara       F 42 Saint Petersburg     FL 1:24:00    5  7:41  2:07    5   34:21 17.5  1:26    3   38:27 12:24            
    5   434      530 Mary McCormick          F 53 Seminole             FL 1:24:34    2  6:51  2:24    4   32:42 18.3  2:10    5   40:30 13:04            
                     ********** Male Relay **********
Place O'All Bib      Names                                                   Team Name                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty     
===== ===== ======== ======================================================= ========================= ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ==========  
    1   229      632 Adam Phillips/ Rick Cargo                               Cargo                     1:09:47    1  5:17  0:55    1   30:43 19.5  1:19    1   31:36 10:12            
    2   446      627 Tom Manaweck/ Mark Davis                                Psych Relay               1:26:15    2  9:12  0:45    2   35:40 16.8  1:06    2   39:33 12:46            
                    ********** Female Relay **********
Place O'All Bib      Names                                                   Team Name                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty     
===== ===== ======== ======================================================= ========================= ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ==========  
    1    47      633 Bernadine Sanchez/ Sophie Sanchez                       Team Bs                     57:37    1  5:42  1:01    1   25:36 23.4  0:30    1   24:50  8:01            
    2   278      644 Lisa  Taylor /  /                                       Omt Goats                 1:12:27    4  9:51  0:44    2   28:07 21.3  0:26    2   31:21 10:07 2:00       
    3   327      641 Lynette Arnhart/ Angel Vandergract/ Anita Martin        Limping Ladies            1:15:17    2  6:09  0:38    3   32:46 18.3  0:27    4   35:20 11:24            
    4   392      637 Carla Codd/ Amy Thornhill/ Jessica Rodgers              Buns-A-Blazin             1:19:41    3  7:43  1:02    4   35:26 16.9  1:54    3   33:38 10:51            

                     ********** Coed Relay **********
Place O'All Bib      Names                                                   Team Name                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     Pace  Penalty     
===== ===== ======== ======================================================= ========================= ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= ===== ==========  
    1    31      645 John Shea/ Ed Huetten/ Mary Spence                      Scoutmasters                55:47    4  7:09  0:34    2   26:26 22.7  0:25    1   21:14  6:51            
    2   168      642 Javier Colon/ Aracelis Colon/ Marcia Garvin             Logistics Warriors        1:05:50    6  7:13                          0:31    4   29:51  9:38            
    3   183      636 Jeremy Stantz/ Margarete De Soleil/ Veronica Mccumber   Beast R                   1:06:54    2  6:09  0:52    5   30:58 19.4  0:30    3   28:27  9:11            
    4   226      643 Pablo Arnaud/ Duane Desouza/ Kathryn Martin             Mixed Warriors            1:09:32    1  4:53  1:21    1   26:07 23.0  1:08    5   34:05 11:00 2:00       
    5   291      638 Francisco Silva-Gonzalez/ Carmen Martinez-Castro/ Helma Delta Scout Warriors      1:13:15    5  7:12  0:53    3   27:25 21.9  0:34    6   37:13 12:01            
    6   329      639 Anthony Aguayo/ Andy  Bernt/ April Chonsky              Fire Warriors             1:15:25    9  9:46  1:24    7   36:11 16.6  0:31    2   27:35  8:54            
    7   338      635 Adam Allen/ Kate Chappell/ Vickey Emery                 Army Warriors             1:16:08    3  7:07  1:01    4   28:31 21.0  0:29    8   39:02 12:36            
    8   389      640 Nelson Cardona/ Madeline Rosa/ Sally Smith              Hr Warriors               1:19:34    7  8:08  0:38    6   32:11 18.6  0:33    7   38:05 12:18            
    9   469      646 Scott Lapham/ Keegan Lapham/                            Team Charlie              1:29:20    8  8:09  1:13    8   37:42 15.9  0:44    9   41:34 13:25